print header

מחקר בריטי מצא מדוע מחלימי קורונה צריכים להתחסן מפני הנגיף

 החל משנת 2020, נערכים לא מעט מחקרים שנועדו לשפוך עוד ועוד אור על נגיף הקורונה שהשתלט על העולם. עד כה רבים ידעו, למשל, שמי שהחלים קורונה – מחוסן מפני הנגיף האימתני באופן טבעי ולכן לא צריך להתחסן נגדו. עם זאת, רבים ממליצים לקבל לפחות מנה אחת של החיסון המבורך שכבר מגן על כ-5 מיליון ישראלים, לפי נתוני משרד הבריאות ונכון לסוף מרץ 2021. אם אתם או אהוביכם חליתם בקורונה ותוהים מדוע צריך להתחסן נגד הנגיף, המחקר הבריטי פורץ הדרך הזה שפורסם בסוף מרץ 2021 יעניק לכם תשובה מוכחת ומרתקת.
 

מה היה ידוע עד כה ומהי מטרת המחקר?

כפי שרבים מכם כנראה שמעתם, נמצא בניסויים קליניים כי חיסוני COVID-19 של פייזר או ביונטק יעילים ביותר מ-95% נגד מחלה סימפטומטית לאחר 2 מנות. עם זאת, עדיין נדרש לבדוק כיצד מערכת החיסון מגיבה לחיסונים הללו בקרב קבוצות שונות, כדי לשפר את יעילותם כנגד נגיף הקורונה. בשל כך, מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון את התגובות של המערכות החיסוניות לאחר מנה אחת של חיסונים של פייזר או ביונטק בקרב אנשים שהחלימו מקורונה, וכאלו שלא חלו בנגיף מעולם. כדי לערוך את המחקר פורץ הדרך הזה, הורכב צוות חוקרים מאוניברסיטאות בבריטניה כמו שפילד, אוקספורד, ליברפול, ניוקאסל וברמינגהאם.

שיטת המחקר

לטובת המחקר גויסו 237 נבדקים ממערכת הבריאות שקיבלו חיסון של פייזר או ביונטק, מתוכם 113 אנשים שכבר נדבקו בנגיף הקורונה במסגרת מחקר קודם. בקרב שאר המשתתפים במחקר הנוכחי, 103 קיבלו מנה אחת של החיסון, ו-21 הנותרים חוסנו פעמיים בהפרש של 23 ימים בין מנה למנה. החוקרים לקחו דגימות דם מכלל הנבדקים לפני קבלת החיסונים ו-28 ימים לאחר מכן, על מנת לבדוק היבטים שונים הקשורים למערכת החיסון, לרבות אלו שקשורים לנוגדנים ולתאי T. מגוון ניתוחים נעשו כדי לפענח את תגובת תאי ה-T, לרבות זו שנגרמה על ידי חלבונים שונים שקשורים לנגיף ה-SARS-CoV-2. ניתוח הממצאים האלו היה מורכב יותר מאשר זה שעשו לנוגדנים, כאשר המחקר הנוכחי הוא הגדול והמעמיק ביותר שנעשה בתחום, נכון לעכשיו.
 
מחקר על חיסון למחלימי קורונה: אישה מתחסנת

תוצאות המחקר

ממצאי המחקר מצביעים על כך שמנה אחת של חיסון של פייזר או ביונטק הביאה לתגובה של נוגדנים ותאי T בקרב רובם המוחלט של הנבדקים שלא חלו במחלה. התגובה הזו הייתה דומה או ברמה גבוהה יותר מאשר זו שנרשמה בקרב נבדקים שהחלימו מקורונה – אך טרם קיבלו חיסון נגדה. הממצא הזה מאשש מחקרים קודמים שהראו כי החיסונים הללו מגנים על הגוף ביעילות נגד תסמינים קשים של הנגיף. בנוסף לכך, בקרב אנשים שהחלימו מקורונה וקיבלו מנה אחת בלבד של חיסון – נרשמה עלייה משמעותית יותר בתגובת הנוגדנים (פי 7 בערך) ותאי ה-T (פי 6 בערך) ביחס לאנשים שחוסנו ולא חלו. למרות שדרושים מחקרים נוספים בתחום, בעיקר אודות תפקיד תאי ה-T, הנתונים אודות שתי קבוצות המחקר המחוסנות מתאימים לממצאי מחקר קודמים שנערכו ברחבי העולם לרבות בישראל.
 
לפי ממצאי המחקר הבריטי, נראה כי הנבדקים שהחלימו מקורונה קיבלו מהחיסון מעין "תמריץ" נוסף להגנה החיסונית שלהם, שמוריד את הסיכון שלהם לחלות שוב בקורונה – גם אם הם נמצאים בקרבת הנגיף. בקרב הקבוצה הזו נמצא כי קבלת החיסון הובילה להתרחבות תגובת תאי ה-T, וכך גופם הצליח להכיר יותר סוגים של החלבון שמהווה בסיס לנגיף ה-SARS-CoV-2. יתרון נוסף שעולה מההשפעה הזו והופך אותה לחשובה הוא יכולתה האפשרית להגביר את ההגנה מפני סוגים שונים של וריאנטים ויראליים בכלל, ואלו של נגיף הקורונה בפרט. בקרב הנבדקים שחוסנו פעמיים מבלי לחלות בקורונה קודם לכן, נמצא כי תגובת תאי ה-T הייתה זהה לזו של מחלימי קורונה שחוסנו פעם אחת בלבד. עם זאת, רמות הנוגדנים של אלו שלא חלו היו נמוכות משמעותית משל אלו שכן.
מחקר על חיסון למחלימי קורונה: אישה עוטה מסכה

מסקנות המחקר ומסרים לעתיד

באופן כללי, הממצאים האלו מספקים לנו הצצה לתוך התגובה החיסונית שנגרמת כתוצאה מחיסוני הקורונה – בקרב כאלה שהחלימו מהמחלה וכאלה שטרם חלו בה. בהתמקד במטרת המחקר, נמצא כי מנת חיסון אחת של פייזר או ביונטק לוותה בתגובות של נוגדנים ותאי T בקרב אוכלוסייה רחבה, כאשר ההשפעה הזו הייתה חזקה יותר בקרב מחלימי קורונה. חשוב לציין שעדיין נדרשים מחקרים נוספים כדי להעריך מהן השפעות החיסונים על האוכלוסיות הללו לטווח הארוך וכיצד ניתן ליישם את הממצאים בקרב האוכלוסייה הרחבה. עדיין, יש לזכור שהמחקר הבריטי הזה הוא הגדול והמעמיק שנעשה בתחום, ולכן המסר שאתם או מכרים שלכם שהחלימו מקורונה צריכים לקחת ממנו, הוא שכדאי להגן על עצמכם מפני הנגיף גם בעזרת מנה אחת של חיסון – זאת כמובן בפרק הזמן שמומלץ על ידי משרד הבריאות.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.