print header

מנכל פייזר עונה: האם נצטרך חיסון שלישי לקורונה וכל כמה זמן נתחסן?

  כשחיסוני הקורונה הפכו לזמינים לכולם, רבבות עטו על ההזדמנות להתחסן ולהגן על עצמם מפני המחלה. על אף שעדיין נותרו אנשים שאינם מאמינים בחיסונים, אפשר לומר כעת בבטחה שאכן מצאנו פתרון טוב למגפה שפקדה את העולם, אך השאלות שעולות הן עד כמה הוא יעיל ולמשך כמה זמן הוא יעזור לנו להדוף את הנגיף? אם עד עתה היו רק השערות בנושא זה, מנכ"ל פייזר שחרר הצהרה בתחילת חודש אפריל, ובה הוא חושף כי ככל הנראה, מי שהתחסן יצטרך לקבל מנה שלישית מחזקת של החיסון תוך 6-12 חודשים מהיום שבו קיבל את המנה השנייה, ולאחר מכן יאלץ להמשיך להתחסן פעם אחד מדי שנה. גם למנכ"ל מודרנה היה מה להגיד בנושא ועל תוכניות עתידיות לחשוף, ועל הכל תוכלו לגלות כבר עכשיו.
 

למה צריך מנה שלישית של חיסון קורונה?

כידוע לרובכם, בתקופה האחרונה ומאז שהתחילה מלאכת החיסונים, התגלו ברחבי העולם זנים חדשים של נגיף הקורונה, כשהידועים ביותר שבהם הם הווריאנטים הבריטי והדרום אפריקאי. חברת פייזר, וכן חברת ביונטק שפיתחה עבורה את החיסון נגד הקורונה, מאמינות כי שתי המנות שקיבלו המתחסנים יעבדו היטב גם נגד אותם וריאנטים, אך יש להיערך למוטציות נוספות ולספק לגוף את ההגנה הנדרשת לו בזמן.
חיסון קורונה שלישי: מזרקים סביב נגיף קורונה
"קצב המוטציות של הווירוס הנוכחי גבוה יותר ממה שציפינו", כך אמר בחודש פברואר המדען הראשי של פייזר, מיקאל דולסטן, "סביר להניח שהמתחסנים יצטרכו לקבל מנת חיזוק בהמשך השנה". באותו חודש החלו חברות פייזר וביונטק להריץ מבדקים שמטרתם לגלות האם מנה שלישית של חיסון אכן תסייע לספק לגוף הגנה טובה יותר מפני הזנים החדשים של הקורונה, ובחודש אפריל שחרר מנכ"ל פייזר הצהרה כי ככל הנראה אכן יהיה צורך בחיסון שלישי.

כך או כך – נצטרך להתחסן שוב מדי שנה

הצורך במנה שלישית יהיה תלוי רבות בקצב ההתפתחות של זני הקורונה, כשלעת עתה נראה כי הוא מהיר מאוד. אך יחד עם זאת, החיסון לא יכול להגן על הגוף לאורך זמן, מכיוון שהשפעתו על המערכת החיסונית פגה יחסית במהירות. המדענים עדיין לא יודעים להגיד למשך כמה זמן יחזיק החיסון אחרי מנה שלישית, אולם ידוע כבר עתה ש-2 מנות החיסון מסוגלות להגן על הגוף מפני תסמינים קשים של קורונה למשך כ-6 חודשים. 
החיסון של מודרנה, שמשתמש באותה טכנולוגיה, נמצא כיעיל אף יותר לתקופה של חצי שנה. בנוסף, מנכ"ל מודרנה, סטפן בנסל, טוען כי המטופלים בחיסון שלו יצטרכו לקבל גם כן מנת חיזוק שלישית. "אני רוצה לוודא שמנת החיזוק תהיה זמינה בסתיו, כך שנוכל להגן על אנשים כבר בסתיו ובחורף הבא מפני הקורונה".
חיסון קורונה שלישי: בקבוקון של חיסון קורונה

התקווה לעתיד: חיסון משולב נגד קורונה ושפעת

"הקורונה לא הולכת לשום מקום", אומר בנסל, "ואני מצפה שבשנה הבאה אנחנו נראה יותר ויותר וריאנטים. אך ככל שיותר אנשים יתחסנו או יידבקו במחלה, כך קצב התפתחות הווריאנטים ירד והנגיף יתייצב, כמו שקורה עם וירוס השפעת". בסופו של דבר, חברת מודרנה מעוניינת לייצר חיסון שיגן על הגוף הן מפני שפעת והן מפני קורונה בטיפול אחד, וכך למעשה חיינו יוכלו לחזור לשגרה שהייתה לפני המגפה, כשנצטרך להתחסן מדי שנה מפני שפעת וקורונה יחדיו.
 
מודרנה מתכננת להשתמש בטכנולוגיית ה-mRNA, בה השתמשו לפיתוח חיסון הקורונה, כדי לפתח גם חיסון יעיל נגד שפעת עונתית"התכנון שלנו במודרנה זה שאנשים יקבלו חיסון נגד שפעת וקורונה יחדיו במרפאה, ולאחר מכן יוכלו לרכוש מנת חיזוק בבית המרקחת. התהליך הזה יוכל להגן על הגוף בכל שנה הן מפני שפעת עונתית והן מפני קורונה", כך אומר בנסל. 
 
אם מודרנה תצליח, יתכן אפילו שנקבל חיסון יעיל יותר ממה שיש היום נגד שפעת, שכן זה שאנו מקבלים כעת מדי שנה יעיל ב-60% לכל היותר במניעת המחלה. הסיבה לכך היא שגם לנגיף השפעת יש מוטציות שמשתנות בכל שנה, אולם בקצב איטי יותר מאלו של הקורונה, והחיסונים הנוכחיים נגד הנגיף למעשה אינם מגנים עלינו מפני הווריאנטים החדשים שלו. חיסון בטכנולוגיית mRNA יוכל כנראה להיות יעיל יותר, ולספק לנו את מה שנקרא "חיסון אוניברסלי לשפעת". 
חיסון קורונה שלישי: אישה מתחסנת

כמה מילים לסיכום

על אף שלעת עתה נראה כי נצטרך לקבל מנה שלישית של החיסון ולאחר מכן להתחסן פעם בשנה, טכנולוגיית ה-mRNA של חיסוני הקורונה פתחה דרך לפיתוח חיסונים יעילים אף יותר מאלו שיש ברשותנו כיום גם לנגיף השפעת. מפתחי החיסונים מאמינים כי בעתיד נוכל להתחסן הן מפני שפעת והן מפני קורונה בבת אחת, ולכל היותר ניאלץ לקבל מנת חיזוק שנוכל לרכוש במידת הצורך. זוהי כבר תקווה לעתיד שקרוב יותר למה שזכרנו מלפני מגפת הקורונה, ואין ספק שזה האור בקצה המנהרה שציפינו לראות כבר זמן רב מאוד.  

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.