print header

איך טכנולוגיית החיסון לקורונה תסייע במניעת סרטן בעתיד

  קיים כעת עימות גדול בין תומכי חיסון הקורונה לבין המתנגדים לו, כשלכל אחד יש את טענותיו. ישנם גורמים רבים שבגללם התעוררה התנגדות גדולה לחיסונים, כשבין העיקריים שבהם ניתן למנות חוסר אמון של הציבור בגופים הממשלתיים, תיאוריות קונספירציה כאלה ואחרות וכן חוסר הידיעה בנוגע להשפעתו של החיסון בטווח הארוך. אך מה אם החיסון לא היה נגד קורונה – אלא נגד סרטן? האם עדיין הייתה כזו התנגדות כלפיו? ובכן, מתברר שהטכנולוגיה שאפשרה את אותם חיסוני קורונה החלה את דרכה כדי לשמש את האנושות ליצירת חיסון נגד סרטן, והמומחים סוברים שזה בהחלט אפשרי ואולי אף יקרה בקרוב.
 

מה מיוחד בטכנולוגיית חיסוני הקורונה?

שלא כמו במקרה של חיסונים אחרים, בהם מחדירים לגוף וירוס מת / מוחלש או מעניקים לו ישירות נוגדנים שיסייעו לו לטפל בזיהום, החיסונים של פייזר ומודרנה משתמשים בטכנולוגיית mRNA. בעזרתה, מלמדים את מערכת החיסון של הגוף לזהות את מבנה החלבון של וירוס הקורונה, ועל ידי כך מאמנים אותה להתמודד עם הנגיף במהירות וביעילות לכשיחדור לגוף. 
חיסוני סרטן: אישה עם מסיכה מקבלת חיסון
"תאים סרטניים מייצרים חלבונים שניתן להתמקד בהם בעזרת חיסוני mRNA. התקדמות בתחום הזה כבר דווחה בטיפול במלנומה", כך מספר ד"ר גפרי א. מטס, מנהל צוות במרכזי הטיפול בסרטן של אמריקה באטלנטה. "חשוב לציין כי הטיפול בסרטן שונה ממניעתו, ועל אף שכבר ישנם חיסונים שיכולים להפחית את הסיכויים להתפתחות של סרטן מסוג מסוים – כמו חיסון לנגיף הפפילומה האנושי שממזער את הסיכון לסבול מסרטן צוואר הרחם – הם לא מטפלים במחלה", כך הוא מוסיף.
 
החיסון לנגיף הפפילומה האנושי אכן סייע להפחית את מקרי סרטן צוואר הרחם ב-10 השנים האחרונות ב-80-90%, ולכך יש לנקוף לזכות גם את המודעות ההולכת וגוברת בנושא. אך כעת, הגבול בין מניעה לטיפול בתחום הסרטן מיטשטש, זאת בזכות טכנולוגיית ה-mRNA. בעזרתה הגוף יכול לזהות גידולים סרטניים, ועל ידי כך להשמיד אותם או למנוע מהם את האפשרות לחזור אצל מי שכבר חלה והחלים.
 
סביר להניח שנראה את הטכנולוגיה הזו מיושמת בעתיד הקרוב גם בתחום הטיפול בסרטן, והסיבה לכך היא הקלות שבה ניתן לערוך את ה-mRNA והאפשרויות הרבות לשימוש בו לאותה מטרה; "ניתן ליצור כל חלבון אפשרי בעזרת mRNA, ואפשר לשלוח אותו לתוך גידול סרטני כדי להודיע לגוף שעליו לתקוף אותו", כך אומר ד"ר ג'ייקוב בקראפט, אחד ממייסדי חברת Strand Therapeutics, שמפתחת טיפולי mRNA. "אנחנו יכולים גם לשלוח mRNA לתוך תאים של מערכת החיסון ולחמש אותם בקולטנים לזיהוי גידולים, וכך למעשה ניתן ללמד את הגוף לחסל גידולים סרטניים לבד", הוא מוסיף. שתי הדרכים האלו אפשריות ונבדקות בימים אלו.
חיסוני סרטן: סלילי דנ"א

מה מונע מאיתנו ליישם את הטכנולוגיה הזו כבר היום?

אחד האתגרים בשימוש ב-mRNA הוא משך החיים הקצר של המולקולה. כדי לפתור את הבעיה הזו נערכים כיום כמה מחקרים, לדוגמה מחקר סיני חדש שבו בודקים את היעילות של הידרוג'ל שמכיל חומרים שנועדו לייצב את ה-mRNA ולשפר את תגובת מערכת החיסון אליו. לעת עתה עם זאת, זה יאפשר לטיפולים להיות יעילים רק למשך 30 יום לכל היותר. 
המחקר הזה נערך על עכברים עם מלנומה, שקיבלו טיפול עם mRNA שאכן הצליח להפחית את גודל הגידולים שמהם סבלו, ובה בעת לא נראתה התפצלות נוספת של תאים סרטניים. אם הניסויים האלה יצליחו בהמשך, זה יהווה נקודת מפנה במלחמה בסרטן, ומעודד לדעת שיש עוד חברות רבות שעובדות על פיתוחים זהים בתחום זה. 
 
"הטכנולוגיה העכשווית של טיפולים נגד סרטן בעזרת mRNA סובלת מאורך חיים קצר, מה שהופך אותה למעין 'מיני-טיפול' שעובד היטב למשך יום-יומיים", כך חושף ד"ר בקראפט, שחברתו כאמור מפתחת גם היא טיפול זהה. המטרה של החברה שלו כעת היא להפוך את הטיפול הזה ליעיל לאורך שבועות במקום רק ימים בודדים, מה שיצריך פחות טיפולים וזריקות שחלקם יקרים, ובכך ישפר את איכות החיים של המטופלים בו.
חיסוני סרטן: מזרק על דולרים

מה צופן העתיד בתחום החיסונים נגד סרטן?

אז האם אנחנו יכולים להגיד בלב שלם שבעתיד הקרוב חיסוני ה-mRNA יצילו אותנו לעד מפני סרטן? התשובה היא אופטימית. "עדיין מוקדם מאוד להגיד אם זה אכן כך, אך הטיפולים האלה נראים מבטיחים מאוד", כך אומרת ד"ר אנה ברקר מאוניברסיטת דרום קליפורניה. ד"ר מטס מסכים איתה, אך מציע להיות זהירים. "בעוד שחיסון mRNA מיישם שיטה שדומה מאוד לאימונותרפיה, סרטן וזיהום הן לא מילים נרדפות", הוא אומר.
 
"סרטן הוא דבר מסובך, יש בו את הדנ"א שלנו והוא תמיד משתנה ועובר מוטציות. חשוב להבין שיש סוגים רבים של סרטן והם לא זהים בכלל אחד לשני. עלינו לעקוב אחרי תוצאות הניסויים שיערכו בעתיד הקרוב כדי להבין באופן מלא האם טכנולוגיית mRNA אכן תסייע להגן על גופנו מפני סרטן".
 
אם אכן זה יהיה המקרה, סביר להניח כי טיפולי ה-mRNA נגד סרטן יהיו דומים מאוד לחיסוני הקורונה; יהיו שני חיסונים שאחד מהם יחפש ביטוי מסוים לסרטן בגוף, והאחר יהווה טיפול מותאם אישית שבו ישתמשו בתאי מערכת החיסון של המחוסן. אם זה יעבוד, ניתן יהיה לקטוע את הסרטן כמעט בכל שלב שלו ולחסל אותו במהירות ללא טיפולים אחרים שגורמים נזק כבד לשאר הגוף – אפילו לפני שהוא מתחיל.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.