print header

המדריך המלא להגנה על הסמארטפון מפני פריצה וחשיפת מידע אישי

אין ספק שהסמארטפון הפך להיות איבר חדש בגוף האדם – הוא הולך איתנו לכל מקום ובלעדיו אנחנו מרגישים לא שלמים, וניתן לומר שאף מוגבלים. זאת משום שבסמארטפון שלנו אנו עושים פעולות רבות שעד לא מזמן היה צורך לבזבז עבורן זמן רב בתורים ארוכים או בנסיעות למקומות שונים. אך עם הברכה הגיעה גם קללה - היום יותר מתמיד קל מאוד לדלות פרטים שונים על כל אדם בעזרת גישה למכשיר הסלולרי שלו, וזאת משום שלרוב אנחנו לא דואגים לאבטחת הסמארטפונים שלנו. המדריך הבא יעזור לכם להגן טוב יותר על הסמארטפון שלכם, ואם אתם רוצים לשמור על הפרטים האישיים שלכם לעצמכם ולהבטיח שהמכשיר הנייד שלכם לא יהיה חשוף לפריצות ולחשיפת מידע, מומלץ שתעקבו אחרי ההוראות שב-8 הסעיפים הבאים.
 

1. נעילת מכשיר

נעילת המכשיר הסלולרי בעזרת סיסמה היא אחת הדרכים הפשוטות ביותר להגן על המידע האישי שלכם במקרה שהסמארטפון נופל לידיים הלא נכונות. בכל המכשירים אפשר לקבוע סיסמה בת 4 תווים לפחות, וברובם ישנן גם אפשרויות אחרות, הכוללות דפוס מסוים של תנועות על ידי החלקת האצבע על גבי המסך, אשר אתם קובעים אותו. 
 
בסמארטפונים מתקדמים ישנה אפשרות לנעילת המכשיר ופתיחתו בעזרת טביעת אצבע או תווי פנים. האפשרות הזו היא הבטוחה ביותר, ואם בני משפחה אחרים נוהגים להשתמש במכשירכם, תוכלו להגדיר בו גם את טביעות האצבע שלהם, כשניתן לקבוע מספר טביעות אצבע בכל מכשיר, אולם המספר הזה משתנה בהתאם למכשיר.
 
כדי לשנות את הגדרות נעילת המכשיר, עליכם להיכנס להגדרות של מכשירכם ולבחור באפשרות "מסך נעילה", "אבטחה ופרטיות" או כל צירוף מילים אחר שקשור לנושא.
 
מדריך לשמירה על ביטחון מידע בסמארטפון: סמארטפון עם מנעול על המסך

2. נעילת מכשיר מרחוק

אפילו אם דאגתם לנעול את מכשיר הסמארטפון שלכם עם סיסמה, האפשרות הזו תגן על המידע שבו רק באופן זמני במקרה שהוא נגנב. לפורצים יש אפשרויות שונות לעקוף את הסיסמה שלכם ולגשת למידע שבמכשירכם, אם רק ניתן להם הזמן לעשות זאת, ולכן מומלץ שתכירו גם את אפשרות הנעילה מרחוק.
 
ראשית, לחצו כאן כדי ללמוד כיצד למצוא את הסמארטפון שלכם במקרה שאבדאם גיליתם שהמכשיר נגנב ולא פשוט הלך לאיבוד בקרבתכם, מומלץ מאוד שתעשו שימוש באפשרויות הנעילה מרחוק או מחיקת הפרטים שבו, אותן תוכלו למצוא באותו מאמר: 
 
עבור מכשירי אנדרואיד: לחצו כאן כדי לאתר את הסמארטפון. לאחר מכן לחצו על SECURE DEVICE על מנת לנעול את המכשיר בעזרת הסיסמה שהגדרתם קודם לכן – אפשרות זו יעילה אך ורק במקרה שאתם חושבים שתקבלו את הסמארטפון בחזרה. אם איבדתם כל תקווה שהסמארטפון יחזור אליכם ואתם חושדים שהוא נמצא בידיים של אדם שיעשה בו שימוש לרעה, מומלץ מאוד שתלחצו על ERASE DEVICE – אפשרות זו תמחק את כל המידע שבו לצמיתות. שימו לב שיתכן כי האפשרות לא תמחק את המידע שנמצא בכרטיס הזיכרון (כרטיס SD). בנוסף, כדאי שתדעו שלאחר שתבצעו את פעולה זו, לא תוכלו יותר להשתמש באפשרות מציאת הסמארטפון כדי לגלות את מיקומו של המכשיר.
 
עבור מכשירי אייפון: לחצו כאן כדי להיכנס ל-iCloude שלכם. כעת לחצו על ציור האיש בתוך העיגול שבפינה השמאלית העליונה של המסך, ולאחר מכן על האפשרות איתור. לחצו על המכשיר שברצונכם לנעול, ולאחר מכן על Mark As Lost. יתכן שתתבקשו להגדיר מספר טלפון שבו יוכלו לחזור אליכם, אשר יופיע במסך הנעילה של הסמארטפון – השתמשו באפשרות זו במקרה שאתם חושבים שהאדם שהסמארטפון אצלו יחזיר לכם אותו. בנוסף, תוכלו להשאיר הודעה במסך הנעילה לשם אותה מטרה. אם אתם חושדים שהאייפון נגנב ולא יחזור אליכם לעולם, לחצו באותו המסך על Erase This Device. אם המכשיר שלכם פעיל, תקבלו הודעה לתיבת הדואר האלקטרוני שלכם שבה תצטרכו לאשר את הפעולה. אם גיביתם את המידע שבסמארטפון שלכם בחשבון ה-iCloud, תוכלו לשחזר אותו, אך אם לא הוא יעלם לעד.

3. אנטי-וירוס

הסמארטפון הוא בעצם מחשב כיס, וכמו כל מחשב גם אותו יכולים לתקוף וירוסים. אם אתם משתמשים באייפון אין צורך להתקין אנטי-וירוס חיצוני, וזה אף עלול לפגוע בשכבת ההגנה של המכשיר, זאת משום שכמו כל המכשירים הניידים והמחשבים של אפל, גם האייפון בנוי בצורה כזו שלא ניתן יהיה לתקוף אותו באמצעות וירוסים. אם מנגד אתם משתמשים במכשיר אנדרואיד, מומלץ מאוד שתתקינו בו אפליקציית אנטי-וירוס, כשהפופולארית ביותר שבהם היא האפליקציה החינמית של חברת AVG.

4. סיסמאות

האקרים שפורצים לסמארטפונים בדרך כלל מחפשים מידע מסוים, כמו סיסמאות לחשבונות של אתרי קניות, על מנת לגנוב את פרטי כרטיס האשראי של המשתמש. לכן לפני הכל, מומלץ שתיצרו סיסמאות שונות לכל אתר ושירות שאתם משתמשים בהם בסמארטפון, ושכל אחת מהסיסמאות תהיה מורכבת משילוב של אותיות גדולות וקטנות באנגלית, מספרים וסמלים – ככל שתשתמשו ביותר סוגים של תווים, כך יהיה קשה יותר לגלות את הסיסמה.
 
בנוסף, הדפדפן שבסמארטפון שלכם עשוי להציע לכם לשמור את הסיסמה שבה השתמשתם – מומלץ שלא תאשרו את האפשרות הזו, משום שאם הסמארטפון שלכם ייגנב, יהיה קל מאוד לגנב להיכנס לחשבונות שלכם, אפילו אם אינו פורץ מיומן. על כן מומלץ גם שלא תשמרו שום תיעוד של הסיסמאות שלכם בסמארטפון, אפילו אם רשמתם אותן לעצמכם בקובץ טקסט כדי שלא לשכוח. אם בכל זאת אתם מתקשים לזכור סיסמאות ובוחרים לשמור אותן בקובץ טקסט, עשו זאת בדרך מתוחכמת, למשל צרו רשימת קניות שבה כל תו ראשון הוא חלק מהסיסמה – אם למשל הסיסמה של כרטיס האשראי שלכם היא 3456, תוכלו לרשום בקובץ טקסט:
  • 3 עגבניות
  • 4 מלפפונים
  • 5 בננות
  • 6 בצלים
עם זאת שימו לב שגם שיטה זו עלולה להיות ברורה לפורצים מנוסים – אם בחרתם לשמור סיסמאות בסמארטפון, עשו זאת בדרך יצירתית שרק אתם תבינו אותה.
מדריך לשמירה על ביטחון מידע בסמארטפון: סמארטפון, ספר ומחשב נייד קשורים יחדיו בשלשלאות

5. הורדת אפליקציות בצורה בטוחה

עשו לעצמכם חוק שלא לסמוך על שום אפליקציה שדורשת הורדה ממקור שאינו החנות הרשמית של מערכת ההפעלה של הסמארטפון שלכם – AppStore עבור iOS ו-Google Play עבור אנדרואיד. אתרים רבים מתחזים לאתרי הורדות לאפליקציות, והקבצים שתמצאו בהם חושפים את מכשירכם לווירוסים ופריצות.
 
דבר נוסף שצריך לדעת הוא שאפליקציות רבות דורשות גישה לקבצים או אפשרויות מסוימות בסמארטפון שלכם, מבלי שיהיה לכך צורך. כך למשל אם הורדתם אפליקציית משחק והיא דורשת מכם גישה לקבציי התמונות שלכם או לרשימת אנשי הקשר, הימנעו מלאשר זאת באופן אוטומטי. תוכלו לסרב ולבדוק האם בשלב מאוחר יותר אתם מתבקשים לעשות כך שוב לצורך שימוש בשירות מסוים שהאפליקציה מספקת. 
 

אתם אולי תתקשו להאמין, אך אפליקציה שקיבלה אישור לשימוש במיקרופון שלכם למשל יכולה להקליט כל דבר באמצעותו ולהעביר את המידע למפתחיה, אפילו בזמן שלא נעשה בה שימוש. אתם לרוב לא יכולים לדעת מה ייעשה עם המידע הזה או האם ישתמשו בו בדרך כלשהי, אך מומלץ שלא לקחת את הסיכון, בייחוד אם מדובר באפליקציה שאינה ידועה או פופולארית במיוחד. כדי לדאוג שלא תיפלו קורבן לתחבולה שכזו, תוכלו להוריד את אפליקציית Lookout Security & Antivirus שעוזרת לוודא אילו אפליקציות מסכנות את המידע האישי שלכם על פי השימוש שהן עושות בו.

לחצו כאן להורדה לאנדרואיד

לחצו כאן להורדה לאייפון

6. שימוש ברשתות אלחוטיות ובלוטות'

רובנו משאירים את אפשרות החיבור לרשתות אלחוטיות ובלוטות' פועלות באופן תמידי, אלא אם כן אנחנו מעדיפים לחסוך בחיי הסוללה. עם זאת מומלץ לכבות את האפשרויות האלה כשלא נעשה בהן שימוש, וזאת מאחר שהן משאירות את מכשירכם חשוף לפריצות. באפשרותם של פורצים לשלוח הודעות מפתות בעלות מטרות זדוניות למכשירכם, לקבל גישה לכל המידע האישי שמצוי בסמארטפון שלכם ואפילו לנהל שיחות או לשמוע את השיחות שלכם, כל זאת באמצעות שימוש בחיבור הבלוטות' בלבד.
 
בנוסף, גם במקרה שבו אתם מתחברים לרשת אלחוטית שאינה מאובטחת, האקרים יכולים לפרוץ למכשירכם ולדלות ממנו מידע. לרוב זה נעשה ברשתות אלחוטיות של בתי קפה או הרכבת, בהן אין צורך בסיסמה לשם התחברות. לכן מומלץ שלא להשתמש בשירותי בנק או קניות דרך רשתות אלחוטיות שכאלה. יתרה מזאת, אל תתפתו להיכנס לרשת אלחוטית שאינה דורשת סיסמה ושאינכם יודעים לאיזה עסק או שירות היא שייכת – זו עלולה להיות מלכודת.
מדריך לשמירה על ביטחון מידע בסמארטפון: האקר

7. עדכון גרסה

אם הסמארטפון שלכם מתריע בפניכם בנוגע לעדכון גרסה, מומלץ מאוד שתאשרו את האפשרות, זאת משום שרוב העדכונים כוללים בעיקר שיפורים ותיקונים למערכת האבטחה של הסמארטפון. ככל שתדחו את העדכון זמן רב יותר, כך תהיו חשופים יותר לפריצות בשיטות חדשניות שכבר הצליחו לפתח נגדן אפשרויות מניעה. 

8. התראות במסך הנעילה 

אפליקציות רבות כוללות אפשרות לקבלת התראות, ורובן מציגות אותן כבר במסך הנעילה, עוד לפני שישנו צורך להקליד סיסמה על מנת לפתוח את הסמארטפון. במקרה של גניבה, אפשרות זו חושפת את הפרטים שלכם לעיני האדם שגנב לכם את הסמארטפון, ואם למשל רשמתם בלוח השנה שלכם שבתאריך מסוים תהיו באירוע – אז הגנב ידע שהבית שלכם יהיה ריק ושניתן לפרוץ גם לביתכם. לכן מומלץ להגביל את האפשרות הזו, ולשם כך יש להיכנס למסך ניהול היישומים (או "אפליקציות") שבהגדרות מכשירכם, לפנות אל הגדרותיה של כל אחת מהאפליקציות שעלולות לחשוף פרטים עליכם (כמו אפליקציות של הודעות, שירותי דואר אלקטרוני, לוח שנה וכדומה), ושם לבחור באפשרות "הודעות" בה ניתן לבטל את האפשרות להצגת הודעות במסך נעילה.
 
דרך אחרת לעשות זאת באנדרואיד היא להיכנס להגדרות > התראות > התראות במסך נעילה, ושם לכבות את האפשרות או לשנות את ההגדרות כפי שתרצו.  באייפון מומלץ להגביל גם את הגישה לסירי דרך מסך הנעילה. בעיקרון סירי לא אמורה לחשוף פרטים אישיים לפני שפותחים את המכשיר עם סיסמה, אך האקרים מנוסים יכולים לעבור את מערכת ההגנה הזו דווקא על ידי פתיחת המכשיר בעזרתה. כדי להגביל את הגישה לסירי דרך מסך הנעילה, היכנסו להגדרות, בחרו ב"Touch ID וקוד גישה" או ב"קוד גישה" (בהתאם לדגם), ובחרו באפשרות "מניעת גישה אל Siri כאשר iPhone נעול".
מקור התמונות: Ervins Strauhmanis

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.