maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

6 דרכים יעילות להתמודד עם ילדים עקשנים

 אם אתם מוצאים את עצמכם שומעים יותר ויותר את המילה "לא" מהילד הקטן והחמוד שלכם, מגלים שהוא מסרב באופן עקבי לעשות פעולות בסיסיות כמו ללכת לישון בזמן, לאכול את ארוחת הערב או להתקלח, ומדי יום ביומו חשים כאילו הבית הופך לזירת קרב ביניכם לבינו – אפשר לומר שילדכם נהפך לעקשן לא קטן. אל תדאגו, אתם בחברה טובה - הורים רבים צריכים להתמודד עם עקשנות ילדיהם, תכונה המגיעה בשלבים כאלו ואחרים של התפתחותם. עם זאת, כדאי שתדעו שאם רק מאמצים כלפיו את הגישה הנכונה – התמודדות עם ילד עקשן יכולה להפוך לפשוטה יותר ממה שאתם חושבים, ולא תסחט מכם את הכוחות לשווא. כדי לעזור לכם להבין כיצד לעשות זאת, נסביר לכם בקצרה מה מאפיין ילדים עקשנים ומדוע הם נהיים כאלו, וכן נביא בפניכם 6 עצות מועילות שיסיעו לכם להחזיר את ילדכם לדרך המלך של הקשבה, שיתוף פעולה ורצון טוב.

עצות להתמודדות עם ילד עקשן: ילד משלב ידיים ועושה פרצוף למצלמה

מה מאפיין ילדים עקשנים ולמה הם נהיים כאלו?

עליכם להבין – לא כל ילד שמפגין קצת רצון עצמאי מוגדר כעקשן; חשוב לזהות אם הילד שלכם הוא אכן עיקש או אולי פשוט נחוש בדעתו, ורק אז לפעול. ילדים עקשנים מתאפיינים באינטליגנציה גבוהה ויצירתיות; הם שואלים שאלות רבות, כאלו שבסופו של דבר יכולות לפתוח להם את הפתח להתמרד; יש להם עמדות משלהם והם "אנשי מעשה". ילדים עקשנים מחפשים באופן קבוע להישמע ולתפוס את תשומת הלב של הסביבה, הם מפגינים עצמאות יתרה, נחושים לעשות את מה שהם אוהבים ויש להם כישורי מנהיגות ברורים, כאלו שעלולים גם להפוך אותם לשתלטניים מדי פעם לפעם. ילדים רבים חווים התקפי זעם, אך אצל העקשנים מבניהם זה יכול להתפרץ לעיתים קרובות מאוד.

ילדים עקשנים מתאפיינים גם בנוקשות מחשבתית – הם למעשה מסרבים לשנות את צורת מחשבתם, התנהגותם או פעולתם, גם כשהם ניצבים מול לחץ חיצוני שמופעל עליהם. אמנם בילדות התוכנה הזו מציבה בפניכם ההורים קשיים רציניים, אך דעו שהיא יכולה להשתלם בבגרותו של הילד – מאחר ובמחקרים שונים נמצא שילדים שנוטים לדחות את הכללים והנורמות הקיימות בצעירותם, גדלים להיות בוגרים מצטיינים ויוצאי דופן, הן בהשכלה והן במהלך הקריירה המקצועית שלהם.

עצות להתמודדות עם ילד עקשן: ילדה ששמה את כפות ידיה על אוזניה

6 דרכים להתמודדות עם ילדים עקשנים

1. הקשיבו, אל תתווכחו

תקשורת היא כמו כביש דו-סיטרי – אם אתם רוצים שילדכם יקשיב לכם, אתם צריכים להאזין לדבריו קודם לכם; לילד נחוש בדעתו יש בדרך כלל עמדות חזקות והוא יכול לנטות לווכחנות - אם הוא חש שקולו אינו נשמע דיבורו יכול להפוך להיות מתריס וחצוף. במרבית הפעמים כשילדכם מתעקש לעשות דבר מה שאתם מבקשים ממנו שלא לעשות, או ההיפך – הקשבה ושיחה פתוחה בנוגע למה שמפריע לו יכולה להקל על המתח ולעזור לכם לשכנע אותו לפעול בדרך שאתם רואים כנכונה. אז איך מלמדים ילד עקשן בן 5 להקשיב לכם?  מפנים לו את הדרך, נותנים לו להתבטא ולומר את שלו בדרך רגועה ופרקטית, ולא מנסים ללכת איתו "ראש בראש".

2. תקשרו איתם, אל תכריחו אותם

כשמכריחים ילדים לעשות משהו בניגוד לרצונם, הם נוטים מעצם טבעם להתמרד ולעשות כל מה שביכולתכם על מנת שלא לציית. המונח שהכי יכול לתאר את ההתנהגות הזו הוא "רצון נגדי": מושג הלקוח מתחום הפסיכולוגיה שמשמעותו היא דחף אינסטינקטיבי להתנגד לכל תחושה של כפייה או אילוץ. זוהי תכונה שמאפיינת לא רק ילדים, אלא בני אדם בכלל וכאלו שניחנו בעקשנות בפרט. על מנת להתגבר על העניין, עליכם לתקשר עם ילדיכם ולא לכפות עליו דברים; כך לדוגמה - אם ילדכם מתעקש להמשיך לראות טלוויזיה גם אחרי השעה שבה הוא אמור ללכת למיטה, אל תנסו לכפות עליו את הפסקת הצפייה. במקום זאת שבו איתו, הראו לו שאתם מתעניינים בתכנים שבהם הוא צופה, וככל שתפגינו כלפיו דאגה ותקשורת פתוחה, כך תראו שהוא יהיה יותר מוכן לבוא לקראתכם. בסופו של דבר, כאשר ילדים מתקשרים היטב עם ההורים שלהם הם לרוב יהיו מעוניינים לשתף פעולה. 

עצות להתמודדות עם ילד עקשן: אב ובנו יושבים מול השקיעה ומשוחחים

3. תציבו בפניהם אפשרויות בחירה

על אף שלנו תמיד נראה שהם עדיין קטנים וחדשים יחסית בעולם, כדאי לדעת שילדים מפתחים עמדה ודעה משלהם מהר מאוד, וכפי שהבנתם - הם לא ממש אוהבים שאומרים להם מה לעשות. לכן, כשאתם רוצים שילדכם העקשן יעשה דבר מה, חשוב שתתנו לו אפשרויות בחירה ולא רק הנחיות מפורשות; אם למשל הוא מסרב ללכת למיטה לישון, במקום לצוות עליו ולנסות להותיר אותו ללא ברירה, הציעו לו ראשית כל משהו שייתן בידיו אפשרויות בחירה, כמו: "איזה סיפור אתה רוצה שאקריא לך לפני השינה?"  - סביר להניח שתוך רגעים ספורים תראו אותו מתכסה בשמיכה, ממתין לשמוע מפיכם את האפשרות שבחר.

עם זאת, כדאי שתדעו שנתינת אפשרויות רבות מדי בידי הילד גם היא אינה טובה; אם למשל תבקשו ממנו לבחור בגד אחד שילבש מתוך כל המלתחה שלו, זוהי בקשה שעלולה להותיר אותו מבולבל ותקשה עליו להגיע להחלטה. תוכלו להימנע מהבעיה הזו אם תצמצמו את האפשרויות שאתם מעמידים מולו ל-2-3 בלבד, ומהן תבקשו מילדכם העקשן לבחור.

4. הישארו רגועים

אמנם וויכוח עם ילד עקשן יכול להיות מאוד מרגיז ומרתיח, אך נזיפות, צעקות והרמת הקול על מנת להתגבר על עקשנותו עלולות להפוך את כל המצב לעוד יותר גרוע; ברגע שתתחילו להגביר את הטון, ילדכם עלול לראות זאת כהזמנה לקרב מילולי, והכל יכול לגלוש לכדי מלחמת צעקות חסרת תועלת. מאחר ואתם הצד הבוגר בסיפור הזה, זה באחריותכם לנווט את השיחה למקומות מעשיים ולמציאת פתרונות, במקום לאיבוד עשתונות ושבירת הכלים. לשם כך, טרם השיחה או אחריה, עשו כל מה שאתם יכולים כדי להישאר רגועים; בצעו תרגילי נשימה, עשו ספורט התאמנו או הקשיבו למוזיקה מרגיעה בבית, כזו שגם ילדכם יוכל לשמוע ולהירגע בעצמו.

עצות להתמודדות עם ילד עקשן: אב ובנו עומדים זה מול זה בידיים שלובות

5. כבדו אותם   

אם אתם רוצים שהילדים שלכם יכבדו אתכם ואת ההחלטות שלכם, עליכם לכבד אותם בחזרה; ילדכם לא יסכים לקבל את הסמכות שלכם אם תכפו אותה עליו. הנה דוגמאות לכמה דרכים שבהן תוכלו להפגין ולקבל כבוד בקשר שלכם:

  • חפשו אחר שיתוף פעולה, לא ציות להוראות.
  • קבעו חוקים וכללים לכל הילדים שלכם, ואל תהיו רשלניים לגבי אכיפתם רק כי זה נוח לכם.
  • הזדהו עם ילדכם ולעולם אל תדחו את התחושות או הרעיונות שלו, ואל תזלזלו בהם.
  • תנו לילדכם לעשות בעצמו את מה שהוא יכול לעשות והילחמו בדחף לעשות בשבילו הכל; כמו כן חזרו ואמרו לו שאתם סומכים עליו.

הובילו על ידי שימוש כדוגמה – זוהי המנטרה החוזרת, שלאורה אתם צריכים לפעול.

6. נהלו משא ומתן

אמנם משא ומתן הוא מושג שנשמע כאילו לקוח מעולם העסקים או הפוליטיקה, אך לעיתים הוא הכרחי גם עבור התמודדות עם ילדים עקשנים. ילדים הרי נוטים להתנהג באופן שלילי כשהם לא מקבלים מה שהם רוצים, ולכן כשאתם מעוניינים שילדכם יקשיב לכם – אתם צריכים להבין מה עוצר אותו מלעשות כך. פעלו על פי השלבים הבאים:

  • התחילו בלשאול אותם שאלות כמו: "מה מפריע לך?", "משהו מציק לך", "אתה רוצה משהו" – כל אלו מאותתים להם שאתם מכבדים את התחושות והרצונות שלהם ומעוניינים להתחשב בהם.
  • מכאן תוכלו להתקדם לשיחה ולניהול משא ומתן איתם. כמובן שזה לא אומר שעליכם להיכנע מיד לכל הדרישות שלהם, אלא להפגין התחשבות וגישה מעשית.

מקור תמונה: David Kessler

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו