maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

יתרונות ודרכי התמודדות להשתתפות ילדיכם בספורט תחרותי

 כהורים, אנחנו תמיד נרצה שילדינו יעשו את מה שטוב להם ונדחוף אותם להצלחה, לפעמים על חשבון הזמן הפרטי שלנו, כל זאת על מנת שהם יהיו מאושרים. הדחיפה להצלחה לעיתים באה לידי ביטוי על ידי רישום ילדינו לפעילויות וענפי ספורט תחרותיים, כאלו המציעים שלל יתרונות בריאותיים ונפשיים העוזרים להתפתחות האישיות והמשמעת של הילד. אך לצד כל היתרונות הללו, הילדים חווים לעיתים גם רגעי משבר במהלך תחרויות, ולנו כהורים אין תמיד את כל הכלים לעזור להם להתמודד מולם. לכן, הבאנו לכם ההורים את היתרונות של השתתפות בספורט תחרותי, וכן מספר טיפים כדי שאתם תוכלו להיות חלק מלווה, מכווין ומנחה בחוויה.

 

ספורט תחרותי: ילדה באימון כדורסל עוברת את המאמנת תוך כדי כדרור
 

היתרונות של השתתפות בספורט תחרותי

  • בספורט תחרותי לומדים להפסיד בכבוד ולנצח בצניעות

השתתפות בענפי ספורט תחרותיים יכולה לעזור לנו, ההורים, ללמד את הילד שלנו על נימוסים, נועם הליכות ומוסר עבודה, וכמובן להתגבר על הפסדים ולהתמודד איתם. ייתכן שילדכם יחווה הפסד למרות ההשקעה הרבה שלו, ובמקרים אחרים ירגיש שהוא לא עשה את המיטב למרות שחווה ניצחון. ברגעים אלו ילדכם רוכש כלים חשובים מאוד להמשך חייו: בעקבות חוויות הפסד הוא אמנם מתמודד עם הרגשה פחות נעימה, אך במקביל מפתח חוסן נפשי, כזה שיגרום לו לדעת להפסיד בכבוד. לעומת זאת, בעת נצחונות הילד מרגיש גאווה ולצידה הוא מפתח גם צניעות, כי הוא מכיר את החוויה מהצד המפסיד.
  • בספורט תחרותי רוכשים את היכולת לשלוט ברגשות

כאשר ילדינו נמצאים מחוץ לאזור הנוחות שלהם, או כשהם חשים שדוחפים אותם להצלחה, זה טבעי לחלוטין שתעלה בהם תחושת התרגשות ואפילו פחד. חווית ההשתתפות בספורט תחרותי מעצימה את הרגשות הללו ובמקביל מאלצת את הילד להתמודד איתם. גם אנחנו מתמודדים עם רגשות שכאלו לפני מבחנים, ראיונות עבודה, הגשת מצגות, ביצוע מטלות וכדומה, ועם זאת אנחנו מעמידים את עצמנו מולם כל פעם מחדש. את ההסתגלות והיכולת להתמודד עם הרגשות הללו ניתן לרכוש על ידי השתתפות בענפי ספורט תחרותיים.
 
ספורט תחרותי: ילד יושב על הרצפה ובוכה
  • השתתפות בספורט תחרותי גורמת לשיפור הישגים בבית הספר

מחקרים מראים שרוב הילדים שעוסקים בספורט לא נושרים מבית הספר, והסבירות שהם ייעדרו ממנו קטנה. בנוסף, המשמעת והצבת המטרות הנלמדות ונרכשות כחלק מהשתתפות במסגרות ספורטיביות תחרותיות, קשורות באופן ישיר להתמדה ולהשגת ציונים טובים יותר בבית הספר.
  • ספורט תחרותי הוא דרך לאמץ אורח חיים בריא

ילדים אשר לוקחים חלק פעיל בפעילויות ספורט תחרותיות מאמצים לעצמם אורח חיים בריא מפני שהם יודעים שמי שיהיה בכושר יקבל יותר זמן משחק וישחק טוב יותר. היתרונות הבריאותיים של עיסוק בספורט די ברורים לעין, וגם אם רוב הילדים לא ימשיכו לעסוק בספורט תחרותי כשיגדלו, קיים סיכוי גדול שהם יאמצו לעצמם אורח חיים בריא הכולל תזונה נכונה, הימנעות מעישון וכדומה.
 
ספורט תחרותי: מספר ילדים רצים במסלול ריצה
 

טיפים להורים שילדיהם עוסקים בפעילות ספורטיבית תחרותית

  • הימנעו מהפעלת לחץ מיותר על ילדיכם

במהלך תחרות ספורטיבית מופעל על הילד לחץ רב; המאמן שדוחף להצלחה, חברי הקבוצה המעודדים ואנחנו כהורים גורמים לתחושה להתעצם אצל הילד. הרצון שלנו לעודד ולדחוף קדימה מגיע ממקום חיובי וטוב, אך ההשפעה יכולה להיות מלחיצה לחלק מהילדים, ואותו לחץ עלול לגרום להם לעזוב ולוותר. כדי שהילד לא ירגיש כך מומלץ לדבר איתו ולחשוב על התמונה הגדולה ולא על הניצחון. הראו יותר עניין בחוויה שהילד עבר על ידי שאילת שאלות כמו "מה למדת היום באימון?", "איך הרגשת במהלך התרגיל המסוים?" ועוד, והשתדלו להימנע משאלות בעלות אופי הישגי כמו "כמה שערים הבקעת היום באימון?", "הצלחת להשיג את כולם היום?" וכדומה. מומלץ גם כן להנחות את הילד ולתת לו כלים - הערה כמו "תסתכל על השער לפני שאתה בועט" עדיפה הרבה יותר מאשר "אתה לא בועט טוב לשער" או "תבעט יותר מדויק".
  • ודאו שילדכם מתחרה מהסיבות הנכונות

יש הבדל עצום בין "אני רוצה לנצח" לבין "אני רוצה להצטיין". עודדו את ילדכם להצטיינות ולא לניצחונות, שכן המוטיבציה אצל ספורטאים שרוצים להצטיין מגיעה מבפנים - "אני רוצה להיות הכי טוב שאני יכול להיות", לעומת הרצון לנצח שנובע ממקום של "אני רוצה להתעלות על כולם ולהיות ראשון". בנוסף, לרוב אנחנו בתור הורים דוחפים את ילדינו לענפי ספורט שאנחנו מזדהים איתם או שהחברים שלהם לוקחים בהם חלק, אך מומלץ שתתנו לילדכם את הבמה להגיד מה הוא מעדיף - אתם תופתעו לגלות שהוא אולי רכש העדפות אחרות ממה שחשבתם.
 
ספורט תחרותי: קבוצת ילדות מקבלות תדרוך
  • אל תערכו השוואות

ילדים וגם מבוגרים משווים את עצמם לאחרים בצורה כמעט טבעית, כשבספורט זה קורה רבות, בפרט אצל ילדים, כי תמיד תתקיים אצלם התחושה שיש מישהו שיותר טוב מהם. החשיבות היא לדעת ולהכיר בזה, ולעשות מאמץ להתמקד עם ילדכם רק על הביצועים שלו ולא על התפקוד של ילדים אחרים. תחזרו ותגידו לו "אף אחד לא מושלם", "כולם עושים טעויות" (במיוחד כשהוא בתהליך למידה של יכולת חדשה) והכי חשוב תאמרו בקול שאתם גאים בו על כך שהוא עושה את המאמץ המרבי שנדרש ממנו.
  • דעו לזהות אם הילד עתיד לוותר על העיסוק בספורט

לפעמים אנחנו דוחפים את ילדינו לעסוק בספורט, אך ישנם כמה סימנים שחשוב לעמוד עליהם כדי שאתם ההורים תדעו מתי לעצור את הדחיפה ולשבת לדבר עם ילדכם. אם הילד לא מדבר על ענף הספורט שהוא לוקח בו חלק, ממציא תירוצים למה לא ללכת לאימונים, עייף רוב הזמן, נמנע מפעילות קבוצתית מחוץ למגרש וחסר כל התרגשות לפני משחקים ותחרויות - אלו הן נורות אדומות שמסמנות לנו ההורים לעצור, לדבר עם הילד ולראות אם בכלל כדאי שימשיך, שכן ספורט תחרותי לא מתאים לכל אחד.
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו