maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

10 טיפים שיעזרו לכם להפסיק לצעוק על הילדים

  כשהם מתנהגים בצורה שלא תואמת את הציפיות מהם, כשהם מתחצפים, כשהם מרביצים או אפילו כשהם עושים טעויות, הורים רבים נוהגים להרים את הקול ולצעוק על ילדיהם. לעיתים, אפילו אם אין רצון לעשות זאת, נראה כאילו שאין ברירה אחרת, אך האם יפתיע אתכם לשמוע שבסופו של דבר זה לא באמת עוזר, ואף גורם לנזק? לא רק שזה גורם לכם לחוש רגשות אשמה, אלא שילדיכם יחיו בסביבה מלחיצה שבה בכל רגע האדם האהוב עליהם ביותר עלול להרים עליהם את קולו. רוצים להפסיק את המנהג המזיק הזה? הכירו את 10 הטיפים שיעזרו לכם להפסיק להרים את הקול על הילדים.
 
איך להפסיק לצעוק על הילדים: אבא יושב על ילדיו על מזח

1. ראשית, הבינו שהצעקות אינן יעילות

לא הייתם צועקים על שכן מעצבן, נכון? הרי זה לא היה עוזר להפסיק את היותו מעצבן. אם כן, מדוע כל כך הרבה הורים חושבים שזה נורמלי לצעוק על ילדיהם כדי לנסות לשנות אותם? "הורים משערים זאת משום שכולם עושים את זה, ועל כן הם חושבים שלצעוק לא מזיק, אלא יכול רק לעזור", כך אומר ד"ר מורי א. שטראוס, מנהל מחקרים על משפחות באוניברסיטת ניו המפשיר. "זה לא עובד, ולמעשה צעקות על ילדים רק גורמות לבעיות בקשר שלהם עם הוריהם".

2. במקום לצעוק, אמרו "תפסיק/י"

חזרו על כך אם צריך, והימנעו מלהרים את הקול. "אם יש צורך, החזיקו את הילד כך שיהיה עם תשומת לב מלאה אליכם והסבירו לו מה הוא עושה לא בסדר", אומר שטראוס. לפי אחד המחקרים שערך, שטראוס מעיד כי ילדים שהוריהם צועקים עליהם או אפילו מרביצים להם, הם בעלי 80% סיכוי לחזור על הפעולה שעליה קיבלו צעקה או מכה באותו יום, ו-50% סיכוי לחזור לבצע אותה שוב בתוך מספר שעות. על כן, חזרו על המסר שלכם והדגישו אותו מבלי להרים את קולכם או ידכם על הילדים שלכם.

3. נשמו עמוק

כבר אמרתם לילד להרים את הצעצועים ולהתכונן לשינה, אבל כשחזרתם אחרי 5 דקות לחדר שלו, הצעצועים עדיין היו בכל מקום. במקום לאבד את העשתונות, עצמו את העיניים ונשמו עמוק. "קחו לעצמכם פסק זמן", אומרת מישל לרואו, מחברת הספר "ספר הרשימות האולטימטיבי לאמהות". בזמן הזה שבו תצאו לפסק זמן, חשבו על מה שתגידו לילד שלכם מבלי לצעוק עליו.
איך להפסיק לצעוק על הילדים: אמא מנשקת את בתה

4. דברו בקול שליו, אך תקיף

לפי לרואו, שימוש בקול תקיף, אפילו אם הוא עדין, זו הדרך היעילה ביותר להשפיע על הילד. "כשאתם מדברים ברוגע, אך עם קול תקיף, הילד שלכם מקשיב לכם. לעומת זאת, ככל שתצעקו על הילד, כך הוא יעדיף להפסיק להקשיב לדברים שאתם אומרים ופשוט להתרכז בכך שצועקים עליו". אתם יכולים אפילו לנסות ללחוש, ולא רק שהילד שלכם יבין את ההוראות שלכם טוב יותר, אלא שאתם לא תאבדו את הקול בניסיון להעביר להם את המסר שלכם. 

5. למדו את ילדיכם התנהגות טובה

הילדים של כולנו טובים ולפעמים הם פשוט לא יודעים איך מצופה מהם להתנהג או שהם בוחנים את הגבולות שלכם. בדיוק כמו שלא תצעקו על ילד שנפל כשלמד לראשונה כיצד לרכב על אופניים, אין סיבה לצעוק על ילד שלומד כיצד עליו להתנהג. "משום מה, אנחנו חושבים שעונש הוא כלי חינוכי, אך הוא לא", כך אומר ד"ר רקס פורהנד, מחבר הספר "הורות לילד עקשן". אם הילד שלכם מכה ילד אחר שגנב לו צעצוע למשל, קל מאוד להגיב בצעקות, אך ד"ר רקס ממליץ לראות זאת כהזדמנות ללמד את הילד כיצד להתנהג נכון, ולהסביר לו מדוע להרביץ זה רע. אמרו לילד בקול רך ותקיף "זה בסדר לכעוס, אבל אתה לא חייב להרביץ. אתה יכול גם להגיד לחבר שלך שאתה כועס עליו במילים". הצעקות לא יעזרו, אך ההסבר שלכם ילמד את הילד כיצד עליו להתנהג. 

6. קבעו חוקים ועמדו בהם

אחת הסיבות לכך שהורים רבים מתעצבנים על ילדיהם היא משום שילדים בוחנים את הגבולות שלהם, וזה קורה כאשר הורים מציבים איומים ולא מקיימים אותם כשהילדים אכן עוברים על החוקים. אם למשל הילדה שלכם רואה טלוויזיה והוריתם לה לכבות אותה, אך אחרי שעברו חמש דקות היא עדיין רואה טלוויזיה ואתם אומרים "תכבי את הטלוויזיה או שתקבלי עונש", ואחרי 5 דקות אתם עדיין ממשיכים רק בדיבורים ולא במעשים, הילדה שלכם תבין שאתם משקרים ולא באמת תעשו דבר. בשלב כזה אתם כבר תמצאו את עצמכם מתוסכלים ותתקשו שלא לצעוק, אך כדי למנוע זאת, עליכם פשוט לקבוע חוקים ברורים ולעמוד בהם, מבלי לאפשר לילדיכם לבחון אתכם. אם אתם מציינים תוצאות לפעולות מסוימות, הראו לילדים שהן אכן מתקיימות.
איך להפסיק לצעוק על הילדים: צללית של ילד מוציא לשון לאמו

7. הנמיכו את הציפיות שלכם

אי אפשר להושיב תינוק למשך שעות במכונית ולצפות שיישאר רגוע, ואי אפשר לצפות מילד קטן שילך בקניון במשך שעות מבלי שיתעייף. דעו מה נכון לצפות מילדכם לפי הגיל ומצב ההתפתחות שלו, ושנו את הפעולות שלכם בהתאם; צאו עם הילד לשעה בסופר במקום לסידורים במשך שעות ארוכות כדי למנוע ממנו להתעייף ולהתעצבן אם אפשר, ומצאו דרכים להשאיר את ילדיכם מסופקים גם כאשר אתם לא יכולים למנוע זאת. תוכלו לעבוד עם פתרונות אחרים, כמו למשל לערוך קניות באינטרנט במקום ללכת לחנות, אם לא ניתן להשאיר את הילדים לבד בבית.

8. אל תתנו לילדיכם את תשומת הלב כשהם דורשים אותה בצורה שלילית

ילדים אוהבים לקבל תשומת לב מהוריהם, אפילו אם לעיתים היא שלילית. הורים נוטים לתת לילדיהם תשומת לב על ידי כך שישבחו אותם ויתנו להם פרסים על התנהגות טובה, ויענישו אותם על התנהגות רעה, והילדים שלכם יקבלו את מה שהם יכולים מכם, מבלי לעשות איפה ואיפה. במקום להגיב בצעקות, מומלץ להתעלם מהילדים כשהם מתנהגים בצורה שלילית, למשל כשהם בוכים כדי להשיג את תשומת הלב שלכם. אם תצעקו עליהם, אתם רק תתנו להם את מה שהם רוצים, ולפיכך הם ימשיכו להתנהג כך גם בהמשך חייהם. 

9. שימו את עצמכם בנעליים של ילדיכם

אם הבוס שלכם צועק עליכם, האם אתם מקשיבים לדבריו, או שמא עסוקים בלחוש בושה וכעס? מישל לרואו אומרת שכשאתם צועקים על ילדיכם, אין להם זמן לעכל את מה שאתם אומרים להם, בדיוק כמו שקורה לכם, וזה רק עלול להפחית את הביטחון העצמי שלהם. אם אתם רוצים ללמד את ילדיכם מה מקובל ומה לא, עשו זאת מבלי לגרום להם לחוש בושה ומבוכה.
איך להפסיק לצעוק על הילדים: ילדה הולכת בין הוריה שאוחזים בידיה

10. תבינו שאתם לא מושלמים

הילדים שלכם שיגעו אתכם כל היום ואתם ניסיתם לשמור על קור רוח, אך בסופו של דבר קרה מקרה אחד קטן שגרם לכם לאבד את העשתונות ולצעוק עליהם – הרמתם את הקול וכעת אי אפשר לחזור אחורה. במקרה שכזה, ד"ר רקס פורהנד ממליץ לגשת לילדים לאחר מכן עם קול רגוע ולהגיד "חשוב לי להסביר לך שלא התכוונתי להרים עליך את הקול, ושלא התכוונתי להתעצבן". ד"ר פורהנד ממשיך ואומר: "הסבירו לילדיכם שמתסכל אתכם כשהם לא מקשיבים לכם, ובקשו מהם להתנהג בצורה אחרת להבא, וכך גם אתם תשאפו להתנהגות אחרת ולא תצעקו עליהם".

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו