print header

7 טיפים להכנת הילדים למקצועות תעסוקה שעוד לא קיימים

  יתכן ששמתם לב לכך כבר בעצמכם, אך כיום המקצועות הקיימים בשוק העבודה הם לא אלה שחשבנו שיהיו נפוצים בעבר. מקצועות כמו "יזם", "מתכנת", "מנהל רשתות" וכדומה נפוצים כיום הרבה יותר מאשר בעבר, ואין סיבה לחשוב שבעתיד זה לא ישתנה גם כן. הטכנולוגיה בפרט והעולם בכלל מתעצבים מחדש בקצב מסחרר שרק מתגבר מיום ליום, ובראשם של הורים רבים קיימת השאלה: "איך אכין את הילד שלי למקצועות העתיד שעוד לא קיימים?". ובכן, לא תוכלו להכין את ילדיכם לעולם מבחינת הידע המעשי שהם יצטרכו כדי לעסוק במקצוע שעוד לא קיים, אך בהחלט יש כמה יכולות שכל אחד יצטרך בשוק התעסוקה של העתיד כדי להצליח להגיע למקום גבוה בסולם הקריירה. לפניכם 7 טיפים שיעזרו לכם להכין את ילדיכם לקראת מקצועות העתיד ולהנחיל להם יכולות שכבר היום אנחנו רואים שנדרשות יותר ויותר כדי להצליח בעולם.
 
טיפים להכנת הילדים לקראת מקצועות העתיד: ילד קטן יושב על כיסא מנהל

1. במקום לשבח אינטליגנציה, שבחו מוסר עבודה

מחקרים רבים כבר הראו שמחמאות לילדים על האינטליגנציה שלהם גורמות להם לחשוש מלאתגר את עצמם, ובמקום זאת, עלינו לשבח אותם יותר על מוסר העבודה שלהם. כשהילדים נתקלים בבעיה מאתגרת ומנסים לפתור אותה בנחישות, בלי לוותר, בפעם הבאה שייתקלו במצב דומה הם יהיו בעלי ביטחון עצמי גבוה יותר. בעתיד של שוק התעסוקה אפשרויות הקריירה השונות יהיו קשורות יותר למקצועות יזמות, וזה אומר שאתם צריכים להכין את ילדיכם לעולם מאתגר שמשתנה בקצב מהיר. יהיה עליהם לדעת כיצד לנצל את השינויים לטובתם ולא לחשוש מהם, אז כדאי שהם ילמדו לעשות זאת כבר היום.

2. למדו אותם כיצד לפתור בעיות

בהמשך לסעיף הקודם, כדי שילידכם יפתחו מוסר עבודה טוב, עליהם לדעת כיצד לפתור בעצמם את הבעיות שלהם. זה כולל ריב עם חבר על צעצוע שבו שניהם רוצים לשחק יחדיו, וגם בעיות אחרות שמצריכות יכולות והשקעת מאמץ, כמו למשל הרכבת צעצוע שמתאים לגילם. במקרים של בעיות עם ילדים אחרים, יש ללמד את הילד שיתוף פעולה – נושא שניגש אליו בסעיף הבא – ובמקרה של הרכבת צעצועים, העדיפו לרכוש לילדיכם משחקים שמצריכים הרכבה כמו משחקי לגו, פאזלים מאתגרים או אפילו דגמי מטוסים וספינות.
טיפים להכנת הילדים לקראת מקצועות העתיד: ילדה מחזיקה חתיכת פאזל ענקית

3. עודדו את ילדיכם לשתף פעולה עם ילדים אחרים

על אף שככל שהעולם והטכנולוגיה מתקדמים יש באפשרותנו להיות עצמאיים יותר, בעולם הקריירה זה לא כך. סביר להניח שהילד שלכם לא ירכוש שליטה מוחלטת בכל מקצוע או תחום שנחוץ לשם הצלחתו, ושיהיה עליו לשתף פעולה עם אחרים כדי להצליח להגשים את חלומותיו, ולשם כך עליו לחדד את יכולת התקשורת שלו כבר מגיל קטן. לפיכך, עליו ללמוד כיצד לנהל אחרים ולהוביל אחריו את אלו שיוכלו לעזור לו, וביכולתכם לחזק את הביטחון העצמי שלו לעשות זאת על ידי כך שתתנו לו להוביל לעיתים את המשפחה כולה. תנו לילד לבחור לפעמים לאן המשפחה תצא לבילוי, או באופן יומיומי – תנו לו לבחור את הפעילויות שבהן ירצה לעסוק כאשר אתם מבלים זמן ביחד.

4. אל תדכאו את היצירתיות של ילדיכם

הורים רבים חושבים שהדברים שקשורים למקצועות שלומדים הילדים בבית הספר, כמו מתמטיקה או מדעים, הם חלק גדול מהסיס להצלחה, אך זה לא בהכרח נכון. ללא יכולת יצירתית הילד שלכם לא יוכל לנצל את הכישורים שירכוש בבית הספר, ולכן אם אתם שמים לב לכל סוג של כישרון יצירתי אצל ילדיכם – אל תדכאו אותו ותנו לו לפתח אותו. היו בטוחים שבעתיד, בעזרת הידע שיהיה לו, הוא ידע כיצד לשלב את היכולת היצירתית שלו עם המקצועות שלמד, וזה מה שיעזור לו לשמור על ייחודיות בעולם שמלא באנשים בעלי ידע דומה.
טיפים להכנת הילדים לקראת מקצועות העתיד: ידיים של ילד מצייר ושולחן מלא בציורי ילדים

5. עודדו את ילדיכם לחשיבה ביקורתית

בכל מקום שבו אתם נמצאים ומבלים ישנה הזדמנות לעודד את החשיבה הביקורתית של ילדיכם, כך שלא יקבלו דברים כמובן מאליו ותמיד יחשבו כיצד ניתן לשפר אותם. אם אתם בפארק למשל, שאלו את ילדכם כיצד ניתן להפוך את המתקן שבו הוא משחק למהנה יותר, ואם אתם נמצאים למשל במסעדה, כיצד ניתן להפוך את העיצוב בה ליפה ונעים יותר לעין. כל הזדמנות לחשיבה ביקורתית היא מבורכת, והיא תעזור לילדיכם לראות בקלות רבה יותר אילו דברים בעולם המתקדם שלנו עדיין צריכים ויכולים להשתפר.

6. תנו לילדיכם להשמיע את קולם

למשפטים כמו "כי ככה אני אמרתי" אין מקום בעולם של היום, זאת אלא אם כן אתם רוצים ללמד את ילדיכם לעשות את מה שאחרים אומרים להם ולא לחשוב עבור עצמם. בעתיד, ולמעשה גם בהווה, אלו שנותנים לאחרים להוביל לא תמיד ממצים את כל הפוטנציאל שלהם, מה שמוביל לתחושה מעיקה בהמשך החיים שגורמת אף למשברים. תנו לילדים שלכם להשמיע את קולם ולהביע את רצונותיהם, כך שגם הם ידעו שיש להם אפשרות וזכות לקבל את הדברים שהם רוצים, אך במידה ובצורה חכמה. למשל, כשאתם יוצאים לקניות, תנו לילד שלכם לבחור 3 מוצרים שהוא רוצה לקנות, ויידעו אותו על כך שעד שתגיעו לקופה יהיה עליו להחזיר שניים מהם למדף. זה ייתן לו זמן לבצע את השיקולים שלו בנוגע לבחירתו הסופית, ואם לא יצליח לבחור, תוכלו לעזור לו על ידי העלאת שיקולים רציונליים.
טיפים להכנת הילדים לקראת מקצועות העתיד: הורים ושני ילדים בקניות בסופר

7. למדו את ילדיכם איך לחשוב על המחשבות שלהם

רובנו לא למד איך לחשוב על המחשבות שלנו, וזה מוביל אותנו להבעת ביקורת קשה כלפי עצמנו כשאנו עושים דברים שאיננו מרוצים מהם לאחר מעשה. עם זאת, כשלומדים כיצד לחשוב על המחשבות עוד מגיל קטן, הביקורת הקשה נעלמת ובמקומה יש ביקורת בונה. אחרי שילדיכם עוסק בפעילות מסוימת שבה לא פעל כשורה, במקום לגעור בו, שאלו אותו: "האם שיתפת פעולה עם אחרים?", "האם התעצבנת כי הרגשת שקשה לך לשמור על יצירתיות?". שאלות שכאלו יעזרו הרבה יותר מאשר צעקות, משום שהן יעזרו לילדיכם להבין את הרגשות שלהם ואת הפעולות שמהן כדאי להם להימנע, בלי שייחוו ביקורת שתגרום להם להיסגר ולא לחשוב על הדברים שעשו באמת.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.