print header

9 יתרונות בריאותיים של שורש המאקה שכדאי להכיר

 הוא משפר את החשק המיני ואת הזיכרון, מכיל כמויות גבוהות של ויטמין C, ברזל ועוד מגוון חומרים חיוניים לגוף, בני האינקה השתמשו בו כדי לרפא מחלות ובשנים האחרונות הוא נהפך לנפוץ יותר ויותר. זהו המאקה, צמח ממשפחת המצליבים שנפוץ בחלקים הגבוהים של הרי האנדים. בשורשי הצמח יש ריכוז גבוה של רכיבים פעילים וחומרי תזונה, ולכן סביר מאוד להניח שתמצאו אבקות שורש מאקה או כמוסות שלו בחנויות הטבע והבריאות השונות. ישנם שלושה סוגים שונים שכנראה תראו על המדפים, שורש אדום, צהוב ושחור, שלכולם יש מאפיינים שונים במקצת אבל יתרונות בריאותיים חשובים ומוכחים. אז מהם בדיוק אותם יתרונות? כיצד התפקוד של הגוף שלכם ישתפר בעקבות צריכת שורש מאקה ומאילו בעיות הוא עשוי להגן עליכם? כל התשובות בכתבה הבאה...
 
יתרונות שורש המאקה: שורש המאקה

1. מקל על תסמיני גיל המעבר של נשים

על פי ההגדרה המקובלת, גיל המעבר הנשי מתחיל כאשר המחזור החודשי נפסק וכמות האסטרוגן יורדת באופן משמעותי. מכיוון שרוב איברי הגוף הנשי מכילים קולטני אסטרוגן ומושפעים ממנו, התקופה הזו מתאפיינת בשורה של תסמינים כמו גלי חום, הפרעות שינה, נשירת שיער, כאבי ראש, עלייה במשקל ועוד. מאכלים רבים כמו מוצרי סויה שונים וזרעי פשתן מכילים רכיבים בעלי דמיון מבני לאסטרוגן שיכולים להתחבר לקולטנים בגוף, אך הם בעלי השפעה הרבה יותר חלשה מהדבר האמיתי. לעומתם, אבקה מאקה פשוט מעודדת את הגוף לייצר אסטרוגן במקביל לדיכוי ייצור קורטיזול, שמוכר גם בשם "הורמון הלחץ". בשל כך צריכת שורש המאקה מקלה על תסמיני גיל המעבר השונים, ובמחקר שנערך בשנת 2009 גם התברר שלאבקה הזאת עשויה להיות השפעה חיובית נוספת שחשובה במיוחד לנשים בגיל המעבר - מניעת דלדול עצם.

2. עשיר בברזל

אכילת 30 גרם של שורש מאקה או מוצרים שמבוססים עליו תעניק לגופכם כ-25% מצריכת הברזל המומלצת ליום. משום שרוב המקורות העשירים והטובים ביותר לברזל הם מוצרים מן החי, יש בעובדה הזאת בשורה משמחת לצמחונים ולטבעונים שצריכים להוסיף לתפריט שלהם כמה שיותר מאכלים שעשירים במינרל החיוני הזה. למעשה כל אחת ואחד מאיתנו צריכים להיות מודעים לצריכת הברזל שלנו, שכן מדובר בחומר שרבים בעולם המערבי סובלים ממחסור שלו בגופם. תסמיני המחסור בברזל כוללים עייפות גם לאחר שינה מספקת, סחרחורות, בעיות ריכוז וזיכרון, שינויים במצב הרוח וירידה חדה בסיבולת לפעילות גופנית.
יתרונות שורש המאקה: אישה מתאמצת להתמתח

3. משפר יכולת למידה ומגן על המוח

תוצאות מחקר שנערך בסין בשנת 2016 הצביעו על כך שהשפעותיו החיובית של צמח המאקה עשויות לעכב את הירידה ביכולות הקוגניטיביות שלרוב מאפיינת את תהליך ההזדקנות. חלק מהסיבות למחקר כללו את העובדה שתרבויות שונות ברחבי העולם, כמו למשל ילידי פרו, עשו שימוש במאקה כדי לשפר את היכולות השכליות של הילדים שלהם. מחקר משנת 2009 הראה שאכן יש קשר בין שני הדברים האלו, והחוקרים הסינים הוכיחו אותו במידה גבוהה למדי של ודאות. ברפואה העממית וגם בקרב חוקרים שונים שעוסקים בנושא מקובל לטעון ששורש המאקה השחור הוא היעיל ביותר לצורך ניצול מלא של היתרונות האלו.

4. עשיר בוויטמין C

כולנו יודעים כמה ויטמין C חשוב לבריאות שלנו, וזאת בעיקר, אך לא רק, בזכות חשיבותו הרבה לתפקוד מערכת החיסון. ויטמין C נחוץ לשם תפקוד תקין של תאי מערכת החיסון, הוא מונע התחמצנות של תאים בגוף וגם לוקח חלק ביצירת הקולגן שנחוץ לשם איחוי רקמות ותהליך ההגלדה וההחלמה של פצעים. במקביל לכך החומר החיוני הזה גם משתתף בכ-300 תהליכים שונים בגוף, כמו למשל פירוק רעלים בכבד וייצור מלחי מרה, הוא משפר את ספיגת הברזל של הגוף ועוד. תוכלו להעניק לגוף שלכם 133% מהצריכה היומית המומלצת של ויטמין C בעזרת 30 גרם מאקה, ואין לכם מה לחשוש בקשר לעודפים ממנו בגוף, משום שרובם הגדול מופרשים בשתן.
יתרונות שורש המאקה: אישה במיטה עם בקבוק חם

5. משפר את הליבידו של גברים ונשים

ליבידו הוא השם שהעניק זיגמונד פרויד, אבי תורת הפסיכואנליזה, לאנרגיה המינית שטבועה בכולנו, שנוטה לדעוך ברמה כזו או אחרת ככל שהשנים חולפות. לצורך מניעת התופעה הזאת קיימים בשוק הרבה מאוד טיפולים ותכשירים להגברת האון והחשק המיני, שחלק גדול מהם מבוסס על חומרים תעשייתיים שונים. שורש המאקה לעומת זאת יכול לשמש כאמצעי טיפול טבעי ומוכח לשיפור הליבידו אצל גברים ונשים כאחד, והעובדה הזאת הוכחה במסגרת מחקרים רבים. חשוב לזכור רק דבר אחד בקשר לנושא הזה והוא שלשורש המאקה אין השפעה מידית, מחקר שנערך על גברים בגילאי 21-56 בפרו הראה ששורש הצמח מתחיל להשפיע על הרצון המיני רק לאחר כ-8 שבועות.

6. משפר את מצב הרוח

בעולם שבו תרופות נוגדות דיכאון נמכרות בכל פינה, טוב לדעת שיש שפע של טיפולים טבעיים לבעיה, ושורש המאקה מספק את אחד מהם. בזכות הפלבנואידים שהצמח הזה מכיל, הוא יכול לשפר את מצב הרוח ולעזור למנוע התקפי חרדה או לטפל במצבים של חרדה כרונית. במקביל לכך הוא גם מספק הקלה לשינוי מצבי הרוח והפרעות נוספות לחיי היומיום שנשים חוות בזמן המחזור החודשים שלהן. ההשפעות האלו הוכחו במסגרת מספר מחקרים שנערכו על עכברים וגם על בני אדם. חלק מהמחקרים האלו העלו סברות ששורש המאקה השחור הוא היעיל ביותר לטיפול בבעיות חרדה ודיכאון, אך מדובר בנתונים ראשוניים בלבד.
 
יתרונות שורש המאקה: זוג מבוגר מאושר

7. תורם לטיפול בבעיות של בלוטת ערמונית מוגדלת

מחקרים רבים הראו שלשורש המאקה יש מספר יתרונות מובהקים עבור גברים, כשאחד מהחשובים שבהם הוא יכולתו לסייע לטיפול בערמונית נפוחה. משום שהבלוטה הזאת ממוקמת במוצא שלפוחית השתן, כאשר היא מתחילה לגדול גברים רבים חווים קושי במתן שתן וזרם חלש, או לחילופין צורך לתת שתן לעיתים קרובות מדי. היות ומדובר בבעיה נפוצה למדי (בגיל 70 כ-60% מהגברים סובלים מהבעיה הזו) כדאי לדעת שבממסגרת מספר מחקרים שונים, כמו זה שנערך ב-2008 על ידי חוקרים מאוניברסיטה בלימה, נצפה קשר ישיר בין צריכת מאקה אדומה להקטנת בלוטת הערמונית. בנוסף לכך, שורש מאקה אדום גם עשיר ברכיבים שקושרו בעבר לסיכון נמוך להתפתחות סרטן הערמונית.

8. עשוי לתרום להורדת לחץ דם

מחקר ראשוני שבוצע בשנת 2015 על קבוצה קטנה של נשים סיניות הראה שלאחר צריכה קבועה של מאקה (3.3 גרם ביום), חלה ירידה משמעותית בלחץ הדם של הנשים אשר צרכו את השורש האמיתי ולא כמוסת פלסבו. מחקר מוקדם יותר משנת 2010 שבדק שורה ארוכה של צמחי מרפא נפוצים מדרום אמריקה הראה תוצאות דומות, אך חשוב מאוד לציין שמדובר בנתונים ראשוניים בלבד ועדיין אין הסכמה רחבה בקשר לנושא. לפיכך, בשל ההשפעות הרבות של שורש המאקה רב העוצמה, מומלץ שלא לעשות בו שימוש על דעת עצמכם כדי להוריד לחץ דם גבוה. התייעצו עם רופא המשפחה שלכם ובדקו האם השימוש בו בטוח עבורכם, ואם כן באיזו מסגרת כדאי לכם לעשות זאת.
יתרונות שורש המאקה: אבקת שורש מאקה

9. עשיר בנחושת

נחושת היא מינרל קורט שגופנו לא דורש בכמות גבוהה, אך זה לא אומר שחשיבותו לגוף היא קטנה... התהליכים המרכזיים שבהם נחושת משתתפת הם ייצור תאי דם אדומים (לצד הברזל שכבר אוזכר), הגנה על רקמות חיבור ועצמות ברחבי הגוף, סיוע למניעת תהליכים שיוצרים דלקות, פירוק חלבונים וייצור הורמונים, בעיקר מבלוטת יותרת הכליה. ניתן לקבל כ-84% מצריכת הנחושת המומלצת ביום מכ-30 גרם של אבקת שורש מאקה, וכך לתרום ליכולתו של הגוף לקיים את כל התהליכים החשובים האלו, ורבים נוספים, ביעילות הרבה ביותר.

אזהרות ומינון מומלץ

דבר ראשון שחשוב לציין הוא שבעת רכישה של מוצרי מאקה רצוי לבדוק שמקורם הוא בפרו, שם כאמור הצמח גדל. המינון המומלץ ליום הוא 3 גרם ואף יותר, אך אם אתם סובלים מבעיות בריאותיות כאלו ואחרות מומלץ לבדוק את הנושא עם הרופא שלכם לפני שתתחילו לעשות זאת. בנוסף, גם לנשים בהיריון ונשים מניקות מומלץ להתייעץ עם גורם מוסמך לפני שימוש קבוע בצמח. אם אתם לא שייכים לקבוצות האלו צריכת שורש המאקה הוכחה מחקרית כבטוחה מאוד עבורכם, ואתם יכולים ליהנות מהשפעתו החיובית על הגוף ללא חשש.
 
מקור התמונות: WILL POWERVahe Martirosyan
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.