print header

צמח הוולריאן: גלו עולם שלם של יתרונות בריאותיים

מועד ההגשה של הפרויקט בעבודה מתקרב, הילדים צריכים עזרה בשיעורי הבית, הבית מבולגן ואתם צריכים לסייע להוריכם למלא טפסים שהם לא מצליחים למלא בעצמם; התרחישים הללו מוכרים לכולנו, ולמרבה הצער, לעתים הם מתרחשים בו זמנית ומעלים את מפלס המתח והחרדה שלנו. בימים לחוצים שכאלו כולנו זקוקים למשהו קטן שיוכל לעזור לנו להירגע, כדי שנוכל לבצע את המטלות שלנו על הצד הטוב ביותר ובראש צלול. רבים בוחרים בתרופות הרגעה, שאמנם מספקות את השקט הנחוץ, אך הן עלולות להיות ממכרות, בנוסף לעובדה שהן מכילות רכיבים שלא מיטיבים עם גופנו. אז במקום לקבוע תור לרופא שינפיק לכם מרשם, נצלו את כוחו של הטבע שמפתיע אותנו בכל פעם מחדש והשתמשו בשורש הוולריאן, שהוכתר כ"וואליום של הטבע". אתם לא תתחרטו על כך!
 
יתרונות בריאותיים של צמח הוולריאן: ערימה גדולה של שורש וולריאן

מהו שורש הוולריאן?

מקורו של צמח הוולריאן הרפואי, אשר נקרא גם ולריאנה רפואית, הוא מאסיה ואירופה, וכיום מגדלים אותו גם באזורים אחרים כמו ארצות הברית. הצמח הזה היה ידוע בתכונותיו במשך זמן רב, ולפני כ-2,000 שנים הפרחים שלו שימשו להכנת תרכובות בשמים שונות. לצמח הוולריאן יש ניחוח חזק ואדמתי שמבדיל אותו מצמחים אחרים, כך שאי אפשר לפספס אותו בשטחים בהם הוא צומח. התמצית של שורשי הצמח וגם השורשים עצמם, משמשים להכנה של מגוון תרכובות להרגעה שניתן להשיג בחנויות הטבע והפארמים בצורת קפסולות או טיפות. ולריאן נמכר גם בצורתו המיובשת, המשמשת להכנה של תה טבעי שיכול להרגיע את העצבים לאחר ימים מלחיצים במיוחד - על ידי הוספת השורש לכוס מים חמים (לא רותחים) והשארתו שם למשך 10-30 דקות. אם הטעם של התה מר מדי עבורכם, תוכלו להוסיף לו דבש.
 
* נשים בהריון ואנשים שנוטלים תרופות – מומלץ להתייעץ עם הרופא לפני צריכת הוולריאן. 

הוואליום של הטבע

כאמור, צמח הוולריאן, והשורש שלו במיוחד, מכילים מספר תרכובות שתורמות לתחושת רגיעה ולהפגת המתח שכולנו חווים לעתים. חשוב לצרוך את הוולריאן במתינות ולפי ההוראות של החברות המייצרות ממנו מוצרי רגיעה טבעיים, שכן צריכה מופרזת שלו עלולה להיות בעלת השפעה הפוכה למטרה ולגרום לכם להיות חרדים. ברגע שתיטלו את צמח ושורש הוולריאן על צורותיהם השונות, תרגישו השפעה תוך זמן קצר שתימשך מספר שעות ותעזור לכם לעבור את היום עם ראש צלול ונטול לחצים. כל זה מתאפשר הודות לשפע הרכיבים המרגיעים שבוולריאן, הכוללים חומצה ולריאנית, חומצה איזוולרית ונוגדי חמצון, שמביאים יחדיו להשפעות מדהימות.
יתרונות בריאותיים של צמח הוולריאן: פרחים של צמח הוולריאן

ההשפעות המיטיבות של הוולריאן: 

1. שינה טובה יותר

אנשים שחווים מתח במהלך היום מרגישים את ההשפעות שלו גם במשך הלילה, מה שמתבטא בשינה טרופה ולא רציפה. מחסור בשינה עלול להשפיע במידה ניכרת לא רק על תחושת העייפות שלנו, אלא גם על האופן בו אנחנו מתפקדים ומרגישים במהלך היום, וכדי ששנת הלילה שלכם תהיה טובה יותר, מומלץ ליטול ולריאן על צורותיו השונות לפני הכניסה למיטה. במחקר שפורסם בשנת 2007 חוקרים מצאו שנבדקים שנטלו תמצית של השורש לפני השינה נרדמו מהר יותר וישנו למשך זמן רב יותר. לשינה טובה ואיכותית תהיה השפעה ישירה על מצב הרוח שלכם ואתם תרגישו נמרצים יותר במהלך היום, לכן מומלץ לתת לפתרון הטבעי הזה הזדמנות במקום להשתמש בחומרים כימיים.

2. הרגעת העצבים

בימים לחוצים ובתקופות עמוסות, או פשוט כשיש משהו שגורם לנו למתח, אנו מרגישים שהעצבים שלנו נבחנים ולעתים לא עומדים בעומס הרגשי שמוטל עלינו. שורש הוולריאן יכול, כאמור, להקל על התחושות הללו בזכות התרכובות הכימיות שהוזכרו לעיל, אשר משפיעות בצורה ישירה על מערכת העצבים ועוזרות לווסת את כמויות ההורמונים שגורמים לנו ללחץ.
יתרונות בריאותיים של צמח הוולריאן: אישה צעירה עם משקפי שמש שוכבת על הדשא

וזה לא נגמר כאן...

מלבד ההשפעות המיטיבות של הוולריאן על רמות המתח שאנו מרגישים, הוא יכול לסייע בעוד מגוון תחומים ולשפר את חיינו בדרך טבעית ומדהימה:

1. הקלה על הפרעות קשב וריכוז

כיום יותר ויותר ילדים, וגם מבוגרים, מאובחנים בהפרעות קשב מסוגים שונים, מה שמוביל בדרך כלל לשימוש בתרופות להקלה על המצב. ולריאן יכול לשמש כטיפול טבעי בהפרעות קשב וריכוז, כפי שמצאו חוקרים במחקר מקיף שנערך בשיתוף של מספר מוסדות בגרמניה. במחקר, שבוצע על 169 תלמידי בית ספר יסודי, נמצא שנטילה של ולריאן הפחיתה את התנהגות אימפולסיבית ב-50% ואפשרה לנבדקים להישאר ממוקדים במטלות השונות שהיו להם.

2. טיפול בתסמיני גיל המעבר

גיל המעבר לא קל עבור אף אישה שחווה את התסמינים המעיקים שלו בגיל השלישי, הכוללים שינויים במצבי הרוח, גלי חום ועצבנות. ולריאן יכול להפחית את התסמינים הללו במידה ניכרת, וכן להקל על תחושות מעיקות כמו גלי חום, שפוקדות נשים שכאלו בכל יום. ההקלה מאפשרת לחזור לחיי השגרה בלי לחוות את התסמינים שמקשים לעתים גם על ביצוע של פעולות בסיסיות.
יתרונות בריאותיים של צמח הוולריאן: אישה מבוגרת יושבת ברחוב

3. הקלה על תסמונת קדם וסתית

נשים רבות חוות כאבים ושינויים גופניים לא רק במהלך הווסת, אלא גם לפניו, מה שמכונה כ"תסמונת קדם וסתית". בימים שלפני הווסת, נשים חוות כאבים באזור הרחם וגם שינויים קיצוניים במצבי הרוח, שהם בהחלט לא נעימים, אך ניתנים לטיפול. ולריאן עוזר למתן כאבים קדם וסתיים וגם את אלו שצצים במהלך המחזור עצמו, מה שמקל על התקופה בחודש שמהלכה נשים רבות סובלות.

4. הקלה על תסמונת הרגליים חסרות המנוחה

תסמונת הרגליים חסרות המנוחה נובעת מהפרעה במערכת העצבים שגורמת לצורך להזיז את הרגליים בעת מנוחה, מה שמביא לנדודי שינה ותחושה של אי רוגע במהלך היומיום. נטילת ולריאן מקלה במידה ניכרת על בעיה זו, וגם על עייפות שאנשים הסובלים ממנה חווים לאחר לילות מלאים בתנועות רגליים ונדודי שינה.
יתרונות בריאותיים של צמח הוולריאן: רגליים עם נעלי בית מונחות על שולחן מול אח, לצד כוס משקה חם ושלט טלוויזיה

5. טיפול בתסמיני מחלת הפרקינסון

מחלת הפרקינסון אינה קלה, בלשון המעטה, למי שסובל ממנה וגם לאנשים הקרובים אליו, וחוקרים רבים כיום מנסים למצוא דרכים טבעיות לטפל בתסמיניה, הכוללים בין היתר רעידות בלתי נשלטות, המקשים על התפקוד של החולים. למרבה השמחה, יש מקום לאופטימיות בתחום הזה בדמות הוולריאן, שחוקרים מצאו כי הוא מקל על הרעידות ומפחית את הדלקות בגופם של עכברים שנבדקו במסגרת מחקר שפורסם בשנת 2015. ההקלה הזו נובעת הודות לתכולה הגבוהה של נוגדי החמצון שיש בשורש הוולריאן, אשר מפחיתים את הנזק שנגרם לתאי העצב כתוצאה ממחלת הפרקינסון וגורם, בין היתר, לרעידות בלתי נשלטות.
 

6. הקלה על מיגרנות

אלו הסובלים מכאבי מיגרנה יודעים עד כמה הם יכולים להיות הרסניים ולגרום לחוסר יכולת להמשיך בשגרת היום. אותם אנשים מחפשים תמיד מזור להקל על הכאבים העזים הללו, ומסתבר שוולריאן יכול לעזור להם מאוד. שתייה של תה ולריאן או נטילה של קפסולות/טיפות ולריאן מקלה על מיגרנות וגם על התופעות הנלוות אליהן, כמו רגישות לאור, בחילות ועוד.
יתרונות בריאותיים של צמח הוולריאן: איש מחזיק את ראשו עם מראה של סבל על פניו

7. שיפור הזיכרון

ככל שאנו מתבגרים, הזיכרון שלנו נהיה פחות יעיל ורבים מאיתנו מוצאים את עצמם שוכחים דברים שבעבר ידעו על בוריים. שורש הוולריאן עוזר לשפר את המצב על ידי הגברת הזיכרון וגם בעזרת שיפור היכולות להתמודד עם בעיות הקשורות לחשיבה מורכבת, מה שיכול להחזיר את תחושת החיוניות והאפשרות לבצע פעולות שונות כמו פעם.

8. חיזוק הלב

הלב הוא השריר החשוב ביותר בגופנו, וחשוב לשמור עליו וגם על כלי הדם היוצאים ממנו ונכנסים אליו. כדי לעשות זאת, מומלץ להשתמש בשורש הוולריאן ובתמציות המופקות ממנו, אשר מחזקים את הוורידים והעורקים ובכך משפרים את זרימת הדם. בנוסף, ולריאן עוזר להפחית לחץ דם שעלול לגרום לבעיות בריאותיות רבות, כך שאתם תרוויחו תועלת כפולה עבור לבכם מהצמח הנפלא הזה.

מקור תמונה ראשית: American College of Healthcare Sciences

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.