print header

יתרונותיה הבריאותיים של הערבה הלבנה

 מצוות נטילת ארבעת המינים בסוכות תופסת מקום גבוה של כבוד במנהגי החג, אך על פי המדרש והמסורת מבין כל הארבעה, הערבה היא זאת הנחשבת להכי פחות מכובדת. עליה הרי נאמר שהיא "ללא טעם וללא ריח" ועל פי חז"ל היא מסמלת את אלו שאינם לומדים תורה ואינם עוסקים במעשים טובים, כלומר אין בה דבר מה חיובי. עם זאת, אל תטעו בערבה ותחשבו שהיא מיותרת בעולמנו – ההיפך הוא הנכון, כי לא רק שהיא מוסיפה יופי רב על גדות הנחלים שלצידן היא צומחת, אלא גם שמתברר כי לפחות למין אחד נפוץ שלה, הערבה הלבנה, יש סגולות בריאותיות שכדאי להכיר...

מהי ערבה לבנה?

הערבה הלבנה היא עץ הנפוץ באזורי אירופה ומרכז אסיה – וגם כאן בארץ ישראל הוא צומח באופן טבעי בצדי נחלים ונחשב לצמח מוגן. התמצית המופקת מקליפתו של העץ ידועה כבר אלפי שנים בזכות סגולותיה הבריאותיות הרבות, שהפכו אותה לתרופה מסורתית פופולרית שרבים וטובים משתמשים בה - וגם אתם עומדים לגלות כי לא לחינם יש המכנים אותה "האספירין של הטבע". כיום ניתן להשיג אותה כחלק מקפסולות הנמכרות בבתי הטבע השונים, כמו גם בתמיסות ותמציות תה שונות. אתם מוזמנים ללמוד עוד על היתרונות הבריאותיים השונים של הצמח הנהדר הזה ועל הטעם הרב שיש בצריכתו – בעזרת פירוט סגולותיו שמופיע כאן בהמשך.

יתרונות בריאותיים של ערבה לבנה: עץ ערבה לבנה לצד נחל

 1. מכילה שפע של נוגדי חמצון ותרכובות בריאות

זו למעשה גולת הכותרת של הערבה הלבנה ממנה נובעים מרבית היתרונות האחרים עליהם תקראו בהמשך. עוד בימי החכם היווני היפוקרטס, הנחשב לאבי הרפואה המערבית, אנשים נהגו ללעוס את קליפת עץ הערבה הלבנה על מנת להקל על כאבים ודלקות – וכיום אנו יודעים שזאת בזכות התכולה הנאה של נוגדי חמצון בה - כמו למשל גלוטתיון הנחשב לנוגד חמצון משמעותי - העוזרים לצמצם את הלחץ החמצוני המזיק לגוף. במחקרים שנעשו על הערבה הלבנה נמצא שסגולותיה הרבות בכל מה שקשור שיכוך כאבים נובעות למעשה מיכולותיה להילחם ברדיקלים החופשיים ולווסת ולצמצם גורמים דלקתיים.

2. מסייעת בהפגת כאבים

בזכות השילוב העשיר שקיים בערבה לבנה בין שפע נוגדי חמצון לתרכובות אורגניות יעילות אחרות, הצמח הזה עשוי לתפקד כמשכך כאבים מוצלח במיוחד. במשך אלפי שנים השתמשו בו ברפואה המסורתית והאלטרנטיבית על מנת להפיג כאבי פציעות, פגיעות ומחלות – כשהתיעוד העתיק ביותר בהקשר זה נרשם בסין לפני יותר מ-2,500 שנים.

נראה שהשפעה מטיבה זאת עדיין רלוונטית ומקבלת אישוש גם מן המחקר הרפואי בימינו – בייחוד בכל מה שקשור לכאבים נפוצים כמו אלו הנובעים מבעיות בגב התחתון או במפרקים. במחקר שפורסם בכתב העת האמריקאי לרפואה, וכלל 200 אנשים שסבלו מכאבים בגב התחתון, נמצא כי צריכת ערבה לבנה הובילה לשיפור משמעותי במצבם וצמצום מידת הכאב בהשוואה לקבוצת ביקורת שצרכה תרופת דמה. במחקר אחר שנערך באוניברסיטת טיבינגן בגרמניה בהשתתפות מבוגרים שסבלו מדלקת מפרקים ניוונית, נמצא כי אלו מהם שצרכו תמצית ערבה לבנה חוו הקלה עדינה בכאבי המפרקים.  

יתרונות בריאותיים של ערבה לבנה: פיסות של קליפת עץ הערבה הלבנה בתוך צנצנת

3. מגנה על הגוף מפני מחלות חום שונות

על ידי כך שהיא תומכת במערכת החיסונית ומחזקת אותה, מספקת לגוף שפע של נוגדי חמצון ומצמצמת דלקתיות, הערבה הלבנה יכולה לסייע לכם להיפטר ממחלות שונות הגורמות לחום גובה, לטפל בהצטננות והתקררות, לשלוט ולווסת תסמיני שפעת ולזרז את החלמתכם משאר מחלות נפוצות אחרות. צריכת הערבה הלבנה מעלה את רמת ההגנה של הגוף כנגד וירוסים וחיידקים שונים, הודות לתכולת הפוליפנולים והפלבונואידים הקיימת בה – יחד עם עוד תרכובות שבכוחן לסייע במצבים אלו; אותם נוגדי חמצון שבערבה הלבנה הוכחו כבעלי יכולת בצמצום גורמי מחלה וכאמור גם בשיכוך תסמינים. הערבה הלבנה יכולה להיות יעילה במיוחד לטיפול במחלות חום כשהיא משולבת עם שמנים אתרים מצמחי תבלין מקררים – כדוגמת מנטה.

4. משככת הפרעות בעיכול ועוזרת לירידה במשקל

התכולה הגבוהה של פוליפנול הטאנין בערבה הלבנה יכולה לסייע לגוף לשכך כאבי בטן ולמנוע הפרעות שונות בדרכי העיכול, הן בשגרה והן במהלך מחלה או בתקופות שבהן מערכת החיסון חלשה. מכיוון שהערבה הלבנה פועלת ב"סבלנות" ולאורך זמן ההשפעה שלה על מערכת העיכול יכולה להחזיק מעמד לטווח ארוך – מה שהופך אותה לצמח מרפא שכדאי לכם להוסיף לשגרת הבריאות, אם כי לא מומלץ לצרוך אותה על בסיס יומיומי, אלא אם כאן הומלץ לכם כך על ידי רופא או מומחה בריאות טבעית.

רבים גם פונים אל הערבה הלבנה על מנת לחזק מאמצי ירידה במשקל – בעיקר מכיוון שהצמח מכיל שלל חומרים ותרכובות המסייעים בשריפת שומנים ובהגברת תהליך חילוף החומרים בגוף. על כן, אם אתם מתכוונים לפצוח בדיאטה בקרוב או מנסים כבר היום להפחית ממשקלכם בדרכים כאלו ואחרות – תוכלו לאמץ לעצמכם את צריכת הערבה הלבנה כחיזוק לתהליך הזה.

יתרונות בריאותיים של ערבה לבנה: אישה מודדת את היקף מותניה מול הראי ומחייכת\

5. עוזרת בטיפוח העור

מראה העור הוא דבר חשוב במיוחד להרבה אנשים ולא בכדי – העור שלנו, ובעיקר זה של פנינו, הוא "חלון הראווה" של גופנו, ולכן רבים כל כך רוצים לשמור על מראהו נקי ומטופח. לתכולת נוגדי החמצון הגבוהה שניתן למצוא בערבה הלבנה יכולה להיות השפעה רבה על מראה העור שלכם והיא עשויה לעזור לכם להבטיח שהוא יוותר חלק, יפה ובעל מראה צעיר ורענן. בין אם מורחים על העור תכשיר המכיל את הצמח ובין אם צורכים אותו באופן פנימי, הערבה הלבנה יכולה לסייע בהגברת זרימת הדם אל העור – זאת הודות כאמור לנוגדי החמצון שבה – וכן לצמצם את הופעת הקמטים וסימני הגיל על העור. יתרה מזאת, ביכולתה אף למנוע ולהעביר דלקתיות בעור ולשכך כאבים הנובעים מגירויים שונים או מעקיצות יתושים.

6. יכולה לסייע בהעלמת מיגרנות וכאבי מחזור

אם אתם סובלים מכאבי ראש כרוניים ומיגרנות, אתם עשויים להרוויח לא מעט מן ההשפעות החיוביות האפשריות של הערבה הלבנה בשיכוך כאבים. הצמח הזה מסייע בהעלמת מיגרנות באמצעות כך שהוא ממתן את רמת לחץ הדם בנימים הקטנים ובעורקי הדם שבראש, מצמצם מתחים ומשכך את התסמינים המכאיבים והמתישים של התופעה הזו. גם ניתן להשתמש בו גם כרכיב יעיל למניעת כאבי ראש רגילים אצל אלו הסובלים מכך לעיתים קרובות.

ואם במיגרנות עסקינן, כדאי לציין שצריכת ערבה לבנה מומלצת גם לנשים הסובלות מכאבי מחזור ומתסמינים חמורים של וסת. זה יכול לעשות לכן פלאים בכל ההיבטים – מהעברת כאבי הבטן וההתכווצויות המטרידות ועד הרגעת מצבי הרוח המשתנים וצמצום תנודות ההורמונים בגוף בתקופה הזו.

יתרונות בריאותיים של ערבה לבנה: אישה תופסת את ראשה בכאב

7.  מסייעת בחיזוק הבריאות הלבבית ובמניעת התקפי לב

צריכה שגרתית של ערבה לבנה על צורותיה השונות או שתיית תה המכיל תמצית ממנה יכולות לצמצם את הסיכון שלכם להתקרשות דם פנימית בעורקי הלב. מכאן גם שלערבה הלבנה יש יכולת במניעת התקפי לב ובחיזוק הבריאות הלבבית הכוללת שלכם.

כך תכינו לעצמכם תה מערבה לבנה

כדי להכין לעצמכם תה בריא מהצמח רב הסגולות שעליו אנחנו מדברים, כל מה שתצטרכו הוא להצטייד במעט חליטת ערבה לבנה שניתן למצוא בחנויות הטבע, ולעקוב אחר ההוראות הבאות:

א. הוסיפו 1-2 כפיות של חליטת ערבה לבנה לכ-230 מ"ל מים בסיר או בפינג'ן.

ב. הרתיחו את המים עם החליטה למשך 5-10 דקות.

ג. ברגע שהמים רותחים, כבו את הלהבה והשרו במשך 20-30 דקות.

ד. סננו את חליטת הערבה מן התה, תבלו במעט קינמון ו/או דבש לבחירתכם לפי הטעם, ושתו בהנאה.

יתרונות בריאותיים של ערבה לבנה: תה ערבה לבנה

מקור התמונות: canva.com

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.