print header

9 יתרונותיה הבריאותיים המרכזיים של הלבונה

 בכל מה שקשור לתחום הבריאות מן הטבע, לעיתים קרובות אנחנו מגלים כל מיני צמחים אקזוטיים וטרופיים שלא ידענו על קיומם עד עתה ומתברר כי הם שופעים ביתרונות בריאותיים. זה לא המקרה כשאנחנו מדברים על צמח הלבונה – שאכן גדוש בשלל סגולות רפואיות יוצאות דופן, אך הוא אינו אקזוטי או בלתי מוכר לנו. שמה של הלבונה כצמח מרפא וגם כצמח בושם מוכר לנו עוד מימי קדם. אמנם עם השנים ההיכרות שלנו עם הצמח הזה דעכה כנראה, אך ברפואה המסורתית והאלטרנטיבית הוא נותר רכיב מקובל. עם זאת המחקר הרפואי המודרני הביא איתו הוכחות כי אכן ללבונה סגולות בריאותיות רבות עבורנו – וכיום השמן, התמצית, האבקה ושאר התכשירים והמוצרים שמפיקים ממנה נמכרים בחנויות הטבע והבריאות ויכולים לשמש לכם לעזר רב. אז כדי שתבינו איזו תועלת יכולה לצמוח לכם מצריכת לבונה על צורותיה השונות, אספנו בפניכם 9 מיתרונותיה העיקריים והמגובים מדעית.  

מהי הלבונה?

מקורו של עץ הלבונה הוא באזורים חמים וצחיחים באסיה ובאפריקה כדוגמת תימן, סומליה ואתיופיה. החומר המופק מן העץ ומשמש אותנו למעשה נוצר על ידי ייבוש טבעי של נוזל השרף של עצים אלו. כאמור, הלבונה מלווה אותנו כבר מימי קדם, אז היא הועברה מדרום חצי האי ערב אל אזור הים התיכון וארץ ישראל בשיירות גמלים. הלבונה מוזכרת עשרות פעמים בתנ"ך – בייחוד בכל מה שקשור לבית המקדש, שם העלו קטורת לבונה באש והיא שימשה לבישום ולהעלאת ניחוח כחלק מעבודת הקודש. כיום כאמור הלבונה ידועה בעיקר כצמח מרפא, כתבלין וכצמח ממנו מכינים קטורת, והשימוש בה נפוץ ברפואה המסורתית.  

יתרונות הלבונה: עצי לבונה

יתרונותיה הבריאותיים של הלבונה

1. מסייעת להורדת לחצים ועוזרת לשכך רגשות שליליים

אם אתם מחפשים רגיעה נפשית, שמן לבונה יכול להיות לכם לעזר רב; כאשר שואפים בעדינות את ניחוחו הוא יכול להאט את קצב הלב, לצמצם את לחץ הדם ולהכניס בכם שלוות נפש נינוחה. לשמן הזה ישנן יכולות הדומות לאלו של תכשירים שונים כנגד חרדה ודיכאון, אך בניגוד לתרופות המרשם הכימיות – אין לו תופעות לוואי שליליות והוא לא גורם לעייפות בלתי רצונית. כך למשל הוכח במחקר שפורסם בשנת 2008, שנערך בשיתוף פעולה בין חוקרים מאוניברסיטאות בישראל ובארה"ב, ובו הוכח שלריח המשתחרר מקטורת לבונה בוערת יש השפעות נוגדות דיכאון. "Incensole acetate, מרכיב של קטורת לבונה, מפיק פעילות פסיכואקטיבית על ידי הפעלת נתיבי TPRV3 במוח" מסבירים החוקרים; הנתיב אותו הם מציינים משפיע למעשה על תפיסת החמימות בעור, וכך מביא לאותה תחושת רגיעה.

2. מרפאת את העור ומונעת את הופעת סימני הגיל

אחד מיתרונות הלבונה שבהחלט יכולים להיות משעמותיים לכולנו טמון ביכולתה לתרום לבריאות העור, לשפר את הגוון והגמישות שלו ולחזק את מנגנוני ההגנה שלו כנגד בקטריות, פגמים והופעת סימני גיל שונים. השימוש בלבונה יכול לסייע לכם להרים את העור, לצמצם הופעת צלקות ואקנה ולרפא נגעים שונים בו. הלבונה אף יכולה להיות יעילה כדי לטשטש סימני מתיחה, צלקות מניתוחים או סימנים בעור הקשורים להיריון – כמו גם על מנת לרפא עור יבש או סדוק. לפי סקירה שהתפרסמה בכתב העת לרפואה מסורתית ומשלימה, שמן לבונה מפחית אדמומיות וגרד בעור, בעודו מפיק גוון עור נוסף. בסקירה אף מצוין שמבנה מולקולות הטריטרפן בשמן הלבונה הוא שתורם להשפעה המשככת של הרכיב על עור מגורה.

יתרונות הלבונה: בקבוק שמן לבונה לצד גרגירי לבונה

3. משפרת את הזיכרון

אז מתברר שמלבד כל היתרונות הפיזיים והנפשיים שיש ללבונה עבורנו – היא גם ניחנה ביכולת לסייע לנו קוגניטיבית. מחקרים שונים שנעשו על הצמח מצביעים על כך שניתן להשתמש בו על מנת לשפר את יכולות הזיכרון ואת תפקודי הלמידה במוח – ויש אף מספר מחקרים שנעשו על חיות ובהם נמצא ששימוש בלבונה בקרב אימהות בהיריון עשוי לשפר את יכולות הזיכרון של הצאצאים שלהן. כך למשל במחקר שאוזכר גם כן בסקירה שהתפרסמה בכתב העת לרפואה מסורתית ומשלימה, במהלכו חולדות הריוניות צרכו לבונה בזמן שהן נושאות את צאצאיהן ברחמן - והתוצאות הראו כי אכן נרשמה עליה ביכולות הלמידה והזיכרון לטווח הקצר והארוך של הצאצאים. 

4. עשויה לסייע באיזון הורמוני הגוף ובשיפור הפוריות

כפי שהלבונה והשמן שמפיקים ממנה עשויים לסייע לכם בהרגעת הנפש ולזכות אתכם בשלווה, כך יש להם גם את היכולת לסייע באיזון ההורמונים ובשיכוך מטרדים שונים הקשורים לתופעות הורמונליות, כגון ווסת ובלות – כדוגמת התכווצויות ועוויתות, עצירויות, כאבי ראש, חרדות, בחילות, תשישות ומצבי רוח משתנים. שימוש בשמן לבונה יכול לסייע בוויסות הפקת הורמון האסטרוגן ולצמצם את הסיכון להתפתחות גידולים או ציסטות אצל נשים בתחילת גיל המעבר.

זאת ועוד, במספר מחקרים נמצא ששמן לבונה יכול לשמש כחומר המחזק יכולות הפוריות, אולי הודות לכך שהמבנה הכימי שלו פועל בדומה לזה של סטרואידים. במחקר שפורסם בשנת 2007 ונערך על זכרי חולדות, נמצא שצריכת לבונה הגבירה את הפוריות שלהם והגדילה את כמות העוברים שהם יצרו, כנראה בזכות העלאת צפיפות הזרע ויכולת התנועה שלו.

יתרונות הלבונה: אישה מחזיקה את ראשה

5. מקלה על מערכת העיכול ומשפר את תפקודה

גם למערכת העיכול שלנו הלבונה מגישה סיוע, בכך שהיא עוזרת לה להתנקות כראוי מרעלים ולהפיק תנועת מעיים מיטבית. בנוסף, צריכתה גם תאפשר לכם להקל על כאבי בטן והתכווצויות, לשכך בחילות, לנדף מן הבטן נוזלים שעלולים לגרום לתחושת נפיחות ועוד. את כל אלו עושה הלבונה באמצעות זירוז הפרשתם של אנזימי עיכול המעלים את רמת ייצור השתן, מרגיעים את שרירי מערכת העיכול ואף עוזרים לשפר את מחזור הדם, דבר שנדרש במיוחד עבור עיכול תקין ובריא. בסקירה מדעית שפורסמה על יד חוקרים מאוניברסיטת טיבינגן שבגרמניה צוין כי במחקרים קליניים שנעשו על הלבונה נמצא כי היא הניבה "תוצאות מבטיחות" עבור חולים במחלות עיכול שונות, כדוגמת אולקוס כרוני, קוליטיס כיבית, מחלת קרוהן ועוד.

6. מסייעת בצמצום דלקות מפרקים

דלקות מפרקים הן ללא ספק מטרד נפוץ מאוד שמשפיע על רבים, בעיקר בגילים המאוחרים. עבור אלו מביניכם שסובלים ממנה, כדאי לדעת כי לתכונות נוגדות הדלקות של הלבונה יכולה להיות משמעות גדולה ומיטיבה עבורכם, כשביכולתה לסייע בצמצום הדלקתיות הנגרמת במצבים של דלקת פרקים ניוונית ושיגרונית. החוקרים מאמינים שיתרון זה של הלבונה נובע מיכולתה למנוע את שחרורם בגוף של תרכובות הנקראות לויקוטריאנים, שגורמות לתגובות דלקתיות למיניהן.

החומצה הבוסוולית, שהיא אחד מרכיביה העיקריים של הלבונה, נמצאה במחקרי מעבדה כיעילה כנגד דלקות מפרקים ממש כמו תרופות נוגדות דלקות שאינן סטרואידים – עם הבדל אחד משמעותי: לחומצה אין תופעות לוואי. במחקר שנערך במכללה הרפואית אינדירה גנדי שבהודו, צרכו המשתתפים שסבלו מדלקת מפרקים ניוונית בירך גרם אחד של תמצית לבונה מדי יום למשך 8 שבועות. תוצאות המחקר הראו כי הם סבלו מפחות כאבים ונפיחויות במפרקים ביחס לקבוצת הביקורת שצרכה תרופת דמה, וכן נמצא כי טווח התנועה שלהם היה טוב יותר והם היו מסוגלים ללכת רחוק יותר מאשר הנחקרים בקבוצת הביקורת.

יתרונות הלבונה: אדם תופס את הברך שלו

7. עוזרת להתגבר על הפרעות נשימה ולהתמודד עם אסתמה

ברפואה המסורתית הלבונה משמשת כבר מאות בשנים לטיפול בבעיות נשימה כדוגמת ברונכיטיס ואסתמה – ומחקרים מודרניים הוכיחו כי אכן יכולה להיות לה תועלת רבה לשם כך. גם כאן, היתרון של הצמח הזה טמון ביכולתו למנוע את שחרור תרכובות הלויקוטריאנים בגוף, שגורמות לשרירי הברונכים להתכווץ במקרה של אסטמה. במחקר שנערך באוניברסיטת טיבינגן שבגרמניה, צרכו חולי אסתמה 300 מ"ג של לבונה 3 פעמים יום במשך 6 שבועות; התוצאות הראו כי 70% מהנחקרים דיווחו על שיפור בהופעת התסמינים כדוגמת קוצר נשימה וחרחור. במחקר נוסף שפורסם בשנת 2012, נחקרים שסבלו מאסתמה כרונית צרכו לבונה במינון של 3 מ"ג לכל ק"ג בגופם, והתוצאות הראו כי הם נהנו משיפור ביכולת הקיבולת של ריאותיהם וכי הלבונה סייעה בצמצום התקפי האסתמה.

8. משמרת את בריאות חלל הפה

נראה שבעזרת הלבונה תוכלו לשמר את בריאות חלל הפה, השיניים והחניכיים ולמנוע בעיות שונות – מריח פה רע ועד כאבי שיניים, חורים בשן ופצעי פה שונים. סביר להניח כי יתרון זה של הלבונה נובע מתכולת החומצה הבוסוולית האנטי בקטריאלית שבה, המסייעת במניעת דלקות פה שונות וכן עוזרת לטיפול בהן. כך למשל במחקר מעבדה שהתפרסם בשנת 2016 נמצא שתמצית לבונה יכולה להיות יעילה כנגד החיידק בעל השם הארוךAggregatibacter actinomycetemcomitans  שעלול לגרום לדלקת חניכיים תוקפנית. במחקר אחר שפורסם בשנת 2012, ניתן לתלמידי תיכון שסבלו מדלקת חניכיים ללעוס מסטיקים המכילים 100 מ"ג של תמצית לבונה או 200 מ"ג של אבקת לבונה במשך שבועיים; התוצאות הצביעו על כך ששני סוגי המסטיקים הללו היו יעילים יותר מתרופת דמה בצמצום הדלקתיות בפה ובשיכוך הדלקת.  

יתרונות הלבונה: אישה מחייכת עם שיניים לבנות

 9. עשויה לעזור למלחמה בסרטן ולהתמודדות עם תופעות הלוואי שלה

מחלת הסרטן היא אחד מהנגעים הקשים והקטלניים ביותר של האנושות, ועל אף שטרם נמצאה תרופה למניעתה – כן ידוע לנו על רכיבים טבעיים שונים שעשויים לסייע במלחמה בה ולבלום את הגידולים שגורמים לה. הלבונה נכנס גם היא לרשימת אותם רכיבים בעלי פוטנציאל לכך שהוכחו מדעית. במחקר מעבדה שנערך באוניברסיטת אוקלהומה שבארה"ב נמצא שלשמן לבונה היכולת להבדיל בין תאים סרטנים לתאים רגילים – ולהשמיד את הסרטניים בלבד. תוצאותיהם של מחקרי מעבדה נוספים שנעשו על הצמח הראו כי הוא עשוי לסייע במאבקים בסוגי סרטן שונים כגון השד, הערמונית, הלבלב, העור והמעי הגס.

זאת ועוד, נראה כי ללבונה ישנה גם היכולת להפחית תופעות לוואי קשות הקשורות במחלת הסרטן. במחקר שנערך בבית החולים האוניברסיטאי בפרייבורג שבגרמניה, צרכו נחקרים שסבלו מגידול מוחי כ-4.2 גרם של לבונה ביום. התוצאות הראו כי 60% מהמטופלים סבלו מפחות בצקות במוח, לעומת 26% בלבד בקבוצת הביקורת שצרכה תרופת דמה. במחקר מעניין נוסף בנושא, שפורסם בשנת 2012 נמצא שרכיב כימי המצוי בלבונה וקרוי AKBA מצליח לחסל תאים סרטניים שנהפכו לעמידים בפני טיפולי כימותרפיה – מה שיכול בהחלט להצביע על פוטנציאל גדול לשימוש בחומר.

מקור התמונות: canva.com

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.