print header

יתרונות בריאותיים של צמח הוורבנה הרפואית

הרופא היווני הדגול היפוקרטס, הידוע כאבי הרפואה המערבית, המליץ להשתמש בצמח הוורבנה הרפואית כדי לטפל במחלות כמו שפעת ודבר; הרומאים ייחסו לצמח הזה תכונות של קדושה, והאצטקים השתמשו בו לריפוי וניקוי הגוף הודות לתכונותיו המשתנות. יש אפילו מקורות נוצריים הטוענים כי חסידיו של ישו השתמשו בוורבנה כדי לטפל בפצעיו של "בן האלוהים" לאחר שהורד מן הצלב. כל זאת אולי נחשב לדעתכם כרקע לתרופת סבתא ותו לא, אך לא היינו מספרים לכם אותם אם המדע והמחקר של ימינו לא היו מאששים שאכן יש לוורבנה הרפואית שלל סגולות רפואיות שכדאי להכיר. אז מהו בדיוק הצמח הזה, אלו יתרונות תוכלו להשיג מצריכתו ומשימוש בו וכיצד תוכלו לעשות זאת?

מהי ורבנה רפואית?

הוורבנה הרפואית היא צמח נפוץ שמאוד בחצי כדור הארץ הצפוני שמקורו מן האזור שלנו, אגן הים התיכון, והוא אף גדל פרא גם פה בישראל. זהו צמח רב שנתי עשבוני, שפורח בעיקר בעונת הקיץ במקומות לחים, ופרחיו בצבעי לילך-כחלחל. משמעות שמו בלשון הקלטית העתיקה הוא "מרחיק אבן" – בזכות כך שכבר בימי קדם האמינו ביכולתו למנוע הצטברות אבנים בכליות ובדרכי השתן (דבר שהתגלה כנכון מדעית, כפי שתראו בהמשך). כיום ניתן למצוא את הצמח הזה כחלק מתכשירים רפואיים שונים, ובעיקר כשמן אתרי טיפולי שניתן להשיג בחנויות הטבע השונות.

יתרונות ורבנה רפואית: צמח הוורבנה הרפואית

יתרונות הוורבנה הרפואית

1. נוגדת דלקות

דלקות הן פעמים רבות הגורם הנסתר שמאחורי מחלות רבות שאנחנו לוקים בהן. ככל שתפחיתו דלקתיות מהגוף שלכם, כך תוכלו לשפר את מצבכם הגופני ואף לפתור כמה מן הבעיות הבריאותיות המרכזיות, הכרוניות והנפוצות ביותר. בדיוק בגלל זה כדאי לדעת שאחת המעלות היותר יעילות של הוורבנה טמונה ביכולתה לצמצמם את הדלקתיות בגוף, חיצונית ופנימית. מחקר שנערך באוניברסיטת בולוניה שבאיטליה בחן על בעלי חיים את השפעתן של מספר תמציות שהופקו מהוורבנה במספר דרכים, ומתוצאותיו עלה כי כולן תורמות ל"פעילות נוגדת דלקות יוצאת דופן". 

2. מסייעת בהרגעת וצמצום תחושות חרדה ולחץ

באופן מסורתי, הוורבנה נמצאת כבר זמן רב בשימוש הרפואה הטבעית לצורכי הרגעת הנפש ושיכוך רגשות המכבידים עלינו, וגם המחקרים השונים שנעשו לגביה הראו ראיות מדעיות ליכולת הזו. כך למשל במחקר שפורסם בשנת 2016 ונערך על חולדות, ניתן להן מינון של תמצית ורבנה ביחס 0.1-0.5 גרם לכל ק"ג אחד של גופם, ונמצא כי אכן יש לצריכתה השפעה טובה כנגד חרדות, אפילו בהשוואה לדיאזפאם – תרופה נגד חרדות פופולרית. החוקרים מקשרים את היתרון הזה של הוורבנה לתכולת פלבונואידים וטאנינים שיש בצמח. הוורבנה גם הוכחה כמקלה על ההירדמות וכמשרה שינה טובה, כך שצריכתה יכולה לסייע גם בפתרון בעיות של נדודי שינה.

3. תורמת לבריאות הפה והחניכיים

בעבר הרחוק, במשך מאות שנים, שימשה הוורבנה לשמירה על בריאות הפה וחיזוק החניכיים. דיווחים היסטוריים מצביעים על כך שהקלטיים באירופה הכינו מהוורבנה חומר לשטיפת פה, ואף נהגו ללעוס את שורשי הצמח על מנת לטפל בבעיות החניכיים והשיניים שלהם. היתרון הזה של הוורבנה נחקר והוכח גם בימינו, כשבמחקר שפורסם בשנת 2016 התבקשו המשתתפים, שסבלו מדלקת חניכיים כרונית, לצחצח את שיניהם ולשטוף את פיהם בחומרים שהוכנו מתמצית ורבנה. תוצאות המחקר הראו שאצל אלו שהשתמשו בפתרון הזה מדד דלקתיות החניכיים ומדד הפלאק שהצטבר עליהם ירד בצורה משמעותית – מה שכמובן מצביע על שיפור ניכר בבריאות הפה בעקבות השימוש בחומרים הללו.  

יתרונות ורבנה רפואית: צילום של שיניים וחניכיים

4. מסייעת למלחמה בחיידקים

אחת מן הבעיות שמטרידות כיום את עולם הרפואה יותר מכל היא התפתחות של זני חיידקים העמידים בפני תרופות אנטיביוטיות. עם זאת, מספר מחקרים מצביעים על כך שלוורבנה יש פוטנציאל לקחת חלק בפתרון לבעיה הזו – כי ביכולתה להגן על הגוף מפני זני חיידקים ופטריות עמידים לאנטיביוטיקה. במחקר מעבדה שנערך באוניברסיטת בזיליקטה שבאיטליה, נבחנה יעילותו של שמן אתרי ורבנה כנגד 2 סוגי פטריות ו-7 סוגי בקטריות, ונמצא כי החומר הזה בולם את התפתחותם של כולם באופן תלוי-מינון – כלומר ככל שכמות השמן גבוהה יותר, כך הולכת ועולה ההשפעה האנטי בקטריאלית שיש לו. במחקר מעבדה נוסף שפורסם בשנת 2019 הוכחה יעילותה תמצית ורבנה נגד זני חיידקים מצויים כדוגמת סטפילוקוק זהוב, אי קולי וסלמונלה – הגורמים למספר רב של מחלות זיהומיות.

5. מחזקת את בריאות הלב

אנחנו די בטוחים שכל אחד מכם רוצה לשפר ולחזק את בריאות הלב שלו – ומלבד הקפדה על תזונה בריאה ןשמירה על כושר, גם צריכת ורבנה יכולה לסייע לכם במטרה החשובה הזו. זאת מכיוון שתרכובת גליקוזידית אחת המצוייה בצמח הזה, ששמה קורנין, הוכחה כבעלת תכונות המגנות על הלב. במחקר שנערך באוניברסיטת בינזו לרפואה שבסין, נמצא כי חיות שטופלו בקורנין חוו התאוששות מרשימה ממצב של מחלת לב איסכמית, והקורנין הגביר את שגם שיפר את מצבם של כלי דם בעלי חשיבות רבה ללב. מקורות מחקריים נוספים טוענים שוורבנה יכולה אף לעזור לטיפול בתעוקת חזה (הידועה גם כאנגינה) ובמצב של הצטברות נוזלים עקב כשל בלב.

יתרונות ורבנה רפואית: סטטוסקופ מונח על ציור של לב

6. מגנה על תאי העצב

תרכובת הקורנין שאוזכרה בסעיף הקודם היא גם בעלת יתרונות עבור המוח ותאי העצב שלנו. ממחקרים שונים – כמו זה שפורסם בשנת 2018, וזה מ-2016 - שנעשו על עכברים, עולה שביכולתה לשפר באופן משמעותי את תפקוד המוח לאחר מצבים של שבץ מוחי. תוצאות המחקרים מצביעות על כך שהחומר הזה מקדם את התפתחותם של תאי דם חדשים במוח, שמספקים לו חמצן ומשפרים את תפקוד המיטוכונדריונים – אברונים זעירים המשמשים להפקת האנרגיה בתאים וזקוקים לחמצן כדי לעבוד. זאת ועוד, במחקר שנערך באוניברסיטת הונג קונג נמצא כי הוורבנה מסייעת בצמצום מסוכנתו של חלבון העמילואיד בטא – שהצטברותו במוח היא גורם מוביל להתפתחות מחלת האלצהיימר בגיל מבוגר.

7. מונעת אבנים בכליות ומסייעת בהגנה על הכבד

בנוסף לכל היתרונות שהוורבנה מספקת לאיברים כגון המוח והלב, נראה שביכולתה גם לעזור להגן על הכליות, שלפוחית השתן והכבד מפני בעיות שונות שתוקפות אותם. כך למשל, צריכת הצמח הזה נמצאה במחקרים כמסייעת בניקוי הכליות וכך מצמצמת את הסיכון להתפתחות אבנים במקביל לסיוע לטיפול בבעיות קיימות. התכונות האנטי בקטריאליות של הצמח, שהזכרנו כבר קודם לכן, גם עוזרות במניעת התפתחות דלקות בכבד ובכליות. מספר תרכובות פעילות בוורבנה, כדוגמת אוקובין וחומצה אולאנולית, הן גם בעלות תכונות הידועות כמגנות על הכבד ושומרות עליו מפני נזקים שונים.

יתרונות ורבנה רפואית: איש מחזיק דגם של הכליות שלו בצמוד לבטנו

8. משפרת את תהליך העיכול

צריכת ורבנה יכולה להגביר את תחושת הרעב שלכם ולקדם את בריאות מערכת העיכול שלכם גם יחד. בנוסף לכך – הודות לתכונותיה נוגדות הטפילים, היא יכולה לעזור לכם להיפטר מתולעי מעיים. התכונות המשתנות של הצמח משחקות תפקיד גם בכל מה שקשור לתרומה לבריאות המעיים, מכיוון שהן עוזרות לגוף לשחרר שתן ונוזלים ובכך מסייעות לשיכוך כאבי בטן ובעיות קלקול קיבה שונות.

9. עוזרת לטפל בכאבי ראש ומיגרנות

סובלים ממיגרנות? אנחנו יודעים שזה בהחלט יכול להיות מטרד לא קטן, שלא פשוט לנהל אותו ולשלוט עליו ועל תדירותו. לכן וודאי תשמחו לשמוע שיכול להיות לכך פתרון טבעי – שטמון כמובן בצריכת ורבנה. לצמח הזה, על כל סגולותיו השונות, יש גם תכונות משככות כאבים מוכרות וניכרות, מה שבהחלט יכול לעזור לכם להפוך את המיגרנות לנחלת העבר או לפחות להעביר אותן הרבה יותר מהר. הוורבנה מרגיעה את עצבי הגוף וגם את הנפש – מה שבהחלט יכול לעזור לכם להתמודד עם כאבי הראש והמיגרנות טוב יותר.


יתרונות ורבנה רפואית: אישה מחזיקה את ראשה בכאב

10.  עשויה לסייע למלחמה בגידולים סרטניים ובמניעתם

הסרטן ידוע כמחלה קשה וחשוכת מרפא, אך ישנם חומרים ורכיבים טבעיים שהוכחו כבעלי פוטנציאל למנוע התפתחות גידולים סרטניים, לבלום את התפשטותם ואף להביא לחיסולם - שאחד מהם הוא הוורבנה. במחקר שתוצאותיו פורסמו בשנת 2013 ונערך על עכברים, נמצא כי צריכה של מינוני תמצית ורבנה ביחס גבוה (40 גרם תמצית לכל 1 ק"ג משקל גוף) בלמה את צמיחתם של תאים סרטניים ב-30% ביחס לקבוצת הביקורת. החוקרים קישרו את הפעילות האנטי-סרטנית הזו לנוכחותם בצמח של שני סוגי גליקוזידים, ורבנוסידס A ו-B, ומולקולות טריטרפן. במחקר מעבדה אחר שנערך באוניברסיטת סלרנו באיטליה, נמצא כי אפילו ריכוז קטן מאוד של שמן אתרי ורבנה, בשיעור של 0.01% יכול להגביר ב-15%-52% את חיסולם של תאי חיסון מקולקלים, שנלקחו מאנשים הסובלים מלוקמיה לימפטית כרונית – מה שמעלה את ההשערה שהשימוש בוורבנה יכול לסייע בייצור תאים בריאים חדשים שביכולתם למנוע את הסרטן.

מקור התמונות: canva.com

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.