print header

הסגולות הרפואיות של פטריות הצ'אגה

בשנים האחרונות דובר רבות על "מזונות על" מן הטבע אשר מכילים רכיבים רבים שמיטיבים עם הבריאות שלנו ובאים בחבילה אחת קטנה. המזונות הללו הפכו למושא של מחקרים רבים, ומדי פעם חוקרים מגלים תכונות על של צמחים וירקות נוספים. אחד ממזונות העל שנתגלו כמיטיבים עם הבריאות הן פטריות הצ'אגה המיוחדות בעלות סגולות רפואיות רבות ומועילות. 12 התכונות הבאות של פטריות הצ'אגה הנפלאות מראות כיצד הצמח הקטן הזה יכול לסייע עם מגוון בעיות רפואיות, החל מדלקות קלות ועד לסרטן.

מהי פטריית הצ'אגה?

ישנם אלפי סוגים של פטריות בעולם, ואלו שנועדו לצריכה הן בעלות תכונות בריאותיות נפלאות, כאשר פטריית הצ'אגה מככבת ביניהן. הפטרייה הזו גדלה באזורים קרים דוגמת רוסיה, קנדה וצפון אירופה ומזכירה במראה שלה פחם בגלל הנוכחות הגבוהה של פיגמנט המלנין שבה. הצ'אגה גדלה באיטיות, מה שגורם להיווצרות של רכיבים שונים בה בריכוזים גבוהים מאוד. הפטרייה הייחודית הזו משמשת לריפוי טבעי ברוסיה ובצפון אירופה כבר במשך מאות שנים, ובעשורים האחרונים היא משמשת כנושא מחקר גם ברפואה המודרנית בזכות תכונותיה הייחודיות.
פטריות צ'אגה שחורות גדלות על עץ
 

1. מורידה רמות כולסטרול בדם

כולסטרול מסוג LDL נחוץ לגוף בכמויות קטנות, אך כאשר רמותיו עולות, הוא עלול להזיק מאוד לבריאות הלב וגם למצב הגופני הכללי. חשוב לווסת את הרמות של הכולסטרול הזה כאשר הוא עולה כדי למנוע את הנזקים להם הוא גורם, ובמחקר שפורסם בשנת 2008, חוקרים מצאו שפטריית הצ'אגה יכולה לעשות זאת. בצ'אגה ישנה חומצה בטולינית אשר מפרקת כולסטרול מזיק מסוג LDL, ובכך היא עוזרת לשמור על בריאות הלב וכלי הדם החיוניים לגוף.

2. מגינה מפני נזקי דנ"א

אחד הגורמים לנזקי התבגרות והזדקנות הוא שינויים שנגרמים לדנ"א על ידי תהליכי חמצון שונים. חומרים מחמצנים גורמים להרס המבנה של תאים רבים בגוף, מה שמוביל להיווצרות של מחלות שונות וגם לתסמיני זקנה כמו איבוד האלסטיות של העור. פטריית הצ'אגה שעשירה בנוגדי חמצון מגינה מפני נזקים כאלו לדנ"א בתאים, מה שמאפשר ייצור תקין של חלבונים והאטת תהליכי זקנה קוסמטיים ובריאותיים כאחד.
תקריב של סלילי דנ"א
 

3. נלחמת בווירוסים

וירוסים הם נושא מחקר כבר זמן רב בשל הקושי להילחם בהם בצורה יעילה, וחוסר האונים מולם כאשר הם תוקפים בצורותיהם השונות. תרכובות טבעיות שונות נחקרו כדי לבדוק את ההשפעה שלהן על וירוסים, ובמחקר שתוצאותיו פורסמו בשנת 2014, חוקרים מצאו שפטריית הצ'אגה יעילה בטיפול נגד וירוסים ההרפס העורי, ויתרה מזאת, היא עוזרת להעלים את התסמינים הגופניים הניכרים לעין של מחלות עוריות מסוג זה.

4. מווסתת תגובות חיסוניות

תגובה חיסונית, שבה הגוף נלחם בפולשים ודלקות בצורה מאוזנת, חיונית לתפקוד בריא של הגוף. כאשר הגוף מגיב יתר על המידה אל מול חדירה של חיידקים ווירוסים למשל, הוא עלול לפגוע גם בתאים בריאים ולכן חשוב למנוע מצבים מסוג זה. רב סוכרים בשם בטא גלוקנים נמצאו במחקרים כמאזנים תגובה חיסונית כך שלא תהיה חזקה או חלשה מדי. פטריות הצ'אגה הנפלאות עשירות ברב הסוכרים הללו, ועל ידי כך הן מסייעות לגוף להגיב בצורה נאותה לפולשים ודלקות מבלי להזיק לתהליכים אחרים.
איור של תא מוקף בפולשים

5. מקלה על כאבים

כאבים שונים בגוף, כמו אלו שחווים בגלל דלקות פרקים, נובעים כתוצאה מזיהומים שונים. כדי להקל על כאבים מסוג זה, חשוב לנטרל את הגורמים שמביאים להיווצרות של הדלקות והתסמינים שלהן. פטריות הצ'אגה עושות בדיוק את זה, שכן הן מקלות על דלקות באזורים שונים בגוף ועל ידי כך עוזרות להפחית כאבים בצורה משמעותית ולחזור לשגרת חיים.

6. מסייעת בשמירה על מראה עור ושיער בריאים

המלנין שהוא פיגמנט האחראי לצבע העיניים, השיער והעור שלנו, יוצא מאיזון במהלך השנים כאשר הוא נחשף לנזקי שמש וגיל. כדי להאט את ההליכים הללו, ניתן לצרוך מלנין ולהגדיל את הכמויות שלו בגוף. נמצא שפטריות צ'אגה מכילות את הפיגמנט הזה, וכאשר צורכים אותן ומוצרים המופקים מהן, מתרחש שיפור ניכר במראה השיער והעור שנובע מהנוכחות של המלנין.
תקריב של פרופיל נשי

7. נלחמת באולקוסים 

פעמים רבות, אולקוסים נגרמים בגלל נוכחות של חיידקים כמו הליקובקטר פילורי ואחרים בקיבה, שמגרים אותה וגורמים לתחושות לא נעימות של צריבה. פטריית הצ'אגה עוזרת לנטרל את החיידקים הללו ואת ההשפעות המזיקות שלהם, ובכך תורמת לבריאות הקיבה ומערכת העיכול.

8. מסייעת בשמירה על בריאות כללית

על מנת לשמור על בריאות כללית טובה, חשוב לא רק לאכול בצורה מאוזנת, אלא גם שכל חומרי ההזנה יגיעו לאיברים השונים בגוף. אחדים מהרכיבים שאחראיים על כך הם פוליסכרידים, רב סוכרים, שנושאים את חומרי ההזנה ברחבי הגוף. פטריות הצ'אגה עשירות ברב סוכרים שעושים את הפעולה זו וגורמים לכך שהגוף ימצה בצורה מיטבית את חומרי ההזנה שהוא מקבל.
אישה רצה על רקע השקיעה

9. מקלה על תחושות לחץ וחרדה

כאשר אנו נמצאים בתקופה או ברגעים מלחיצים, התגובה הראשונית של הגוף היא לשחרר הורמוני לחץ שרק מגבירים את הרגשות הללו וגורמים לנו להרגיש מתוחים. תה המופק מפטריות צ'אגה עוזר לווסת את פרץ ההורמונים הזה בצורה משמעותית, ובכך תורם לתחושת רוגע שמאפשרת לנו להתמודד עם מצבים שונים בצורה טובה יותר. הירידה בלחץ גם מיטיבה עם המצב הנפשי והגופני לטווח ארוך, ובכך יתרון משמעותי של הפטרייה הנפלאה הזו.

10. עוזרת להילחם בסרטן

היווצרות של גרורות אצל חולי סרטן גורמת להתדרדרות בסוגי המחלה השונים, מה שעלול להביא לנזקים חמורים בגוף. כדי למנוע זאת, יש לווסת את היווצרות הגרורות בלי לפגוע באיברים אחרים בגוף. במחקר שנערך במכון וסטיבולוקוצ'ליר שבקוריאה, חוקרים מצאו שבפטריות הצ'אגה יש שלושה רכיבים שממגרים בצורה משמעותית היווצרות של גרורות: חומצה בוטולוינית, אינוטודיאול וארגוסטרול פרוקסיד. הממצאים האלו יכולים להשפיע בצורה ניכרת על אופן הטיפול בחולי סרטן בעתיד, שכן ניתן יהיה למנוע היווצרות של גרורות בגופם בצורה טבעית יותר מזו הנפוצה היום.
רופא מחזיק גיליון רפואי ועט
עם כל שנה שעוברת, חוקרים מוצאים עוד ועוד יתרונות רפואיים של פטריית הצ'אגה המדהימה. כיום היא כמעט ואינה זמינה בצורתה הטבעית אלא רק בתמציות ייחודיות שניתן למצוא בחנויות הבריאות והטבע. עד שיבוצעו מחקרים נוספים על השפעותיה המלאות, מומלץ להתייעץ עם רופא לפני השימוש בתמציות המופקות ממנה. אם בריאותכם תקינה בדרך כלל, אתם כנראה תוכלו ליהנות ממנה ללא חשש ולשמור על גופכם ובריאותכם לאורך שנים.

מקור התמונה הראשית: Tocekas

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.