print header

יתרונותיו הבריאותיים של צמח ציפרוני החתול - קלנדולה

 החיפוש אחר פתרונות טבעיים לשיפור בריאותינו הוא חשוב ומשמעותי עבור לא מעט מאיתנו, ולעיתים יכול לקחת אותנו רחוק, אל צמחים ורכיבי מזון טרופיים ואקזוטיים שהתגלו כבעלי יתרונות משמעותיים. אך לעיתים פתרונות מעולים מסתתרים ממש מתחת לאף שלנו – כמו למשל במקרה של צמח ציפורני החתול, הידוע גם כקלנדולה; זהו צמח בר שנפוץ בכל העולם, כולל גם פה בישראל, מתחילת החורף ועד אמצע האביב. חלקכם אולי כבר מכירים אותו ומודעים לתכשירים הרבים שמיוצרים ממנו, מתמציתו ומשמנו, אבל יכול בהחלט להיות שלחלקכם הוא חדש או שטרם שמעתם עליו בהקשר הבריאותי. כך או כך, כדאי לדעת שהצמח הזה הוכח מדעית כגדוש בסגולות רפואיות שכדאי להכיר, כי הן יכולות לסייע לכם ביומיום בריפוי ושיכוך תחלואים כמו גם בשיפור כללי של בריאותכם; אז הנה לפניכם 9 היתרונות המרכזיים של צמח ציפורני החתול, הקלנדולה.

1. מסייעת בריפוי ומניעת הפרעות במערכת העצבים המרכזית

הפרעות נוירולוגיות הן תופעות שעלולות להתפתח עקב גורמים שונים: פגמים גנטיים, מומים מולדים, זיהומים, חבלות בראש וכדומה. הפרעות המתפתחות במערכת העצבים המרכזית עלולות לגרום למחלות כמו פרקינסון, טרשת נפוצה, אלצהיימר ועוד. עם זאת, יש דרכים שונות שמאפשרות למנוע או לצמצם את הסיכון להתפתחותן, כמו למשל שימוש בקלנדולה – במחקר שפורסם בשנת 2013 צוין כי הצמח נמצא בשימוש קליני לטיפול במחלות שונות הנובעות מהפרעה במערכת העצבים המרכזית, מה שבהחלט מצביע על הפוטנציאל שלו בתחום הזה.

2. בעלת פעילות אנטי בקטריאלית ואנטי פטרייתית

אם אתם סובלים ממחלות חוזרות ונשנות הנובעות מהידבקות בחיידקים או מפטריות שונות שצצות בגופכם, הקלנדולה ותוצריה השונים בהחלט יכולים להיות לכם לעזר רב. כך למשל עולה מתוצאות מחקר שנערך באוניברסיטת אלסטר שבצפון אירלנד, המראות כי הן בתמציות מתנול והן בתמציות אתנול שהופקו מן הצמח הזה יש "פעילות אנטי פטרייתית מצוינת", לדבריהם, כנגד סוגי הפטריות שנבדקו במחקר, אפילו בהשוואה לתרופות מסחריות אחרות לטיפול בנגע הזה, כמו פלוקנאזול. בנוסף כדאי לציין כי במחקר שפורסם בשנת 2008 ונערך על פרחי קלנדולה שגודלו בברזיל, נמצא כי לשמן שמפיקים מהם יש יעילות מוכחת כנגד 23 זנים של שמרי קנדידה – אותה פטריה טורדנית שגורמת לנגעים בפה, בעור ובאזורים האינטימיים.

יתרונות בריאותיים של צמח ציפורני החתול - קלנדולה:קערת פרחי קלנדולה יבשים לצד פרחים חיים

3. מסייעת בריפוי פצעים ונגעים בעור

בדומה ליכולותיה להילחם כנגד פטריות ומזהמים שונים בתוך הגוף, גם כנגד נגעים הגדלים על העור ופצעים שונים הנוצרים עליו – לקנדולה יש סגולות טיפול מוכחות. כך למשל במחקר מעבדה שפורסם בשנת 2017 נמצא כי ביכולתה של תמצית הקלנדולה להעלות את כמות חלבון הקולגן המיוצרת ברקמות עור פצועות, וכך לקדם את החלמתן המהירה. במחקר אחר, שפורסם בשנת 2018 ונערך על 57 נסיינים שסבלו מכיב ורידי (פצע שמופיע לרוב בחלק התחתון של הרגל), העלו התוצאות כי אצל 72% מהמשתתפים שטופלו בתמצית קלנדולה במשך 12 שבועות הנגע רופא לחלוטין, וזאת לעומת 32% בקבוצת הביקורת.

הקלנדולה אף יכולה להיות מצוינת כנגד פריחה אצל ילדים, ובכתבה הבאה תמצאו הוראות להכנת משחת החתלה הכוללת פרחי קלנדולה, יחד עם הצעות לעוד מספר מוצרים טבעיים לתינוקות שניתן להכין בבית.

4. עוזרת לשפר את בריאות הפה

גם עבור אלו מכם הסובלים מבעיות שונות בפה, כגון רגישות בשיניים ובחניכיים או אף דלקת חניכיים, הקלנדולה יכולה להוות מזור ומרפא – וגם פה יש לכך הוכחות מחקריות. במחקר שתוצאותיו פורסמו בשנת 2013 ונערך במשך 6 חודשים, נבדקו כ-240 משתתפים בקבוצת הגיל 20-40, שסבלו מדלקת חניכיים שכללה גם דימום והשתמשו במסגרת המחקר בחומר לשטיפת פה המבוסס על קלנדולה. התוצאות הראו כי 46% מן המשתתפים חוו ירידה ברמת הדלקתיות לעומת 35% בלבד בקבוצת הביקורת.

יתרונות בריאותיים של צמח ציפורני החתול - קלנדולה: אישה עושה שטיפת פה מול הראי

5. בעלת תכונות נוגדות חמצון מעולות

כנראה שלא סתם הקלנדולה היא בעלת יתרונות כה רבים – היא הרי גדושה בשלל חומרים נוגדי חמצון מעולים כטריטרפנים, פלבונואידים, פוליפנולים וקרטונואידים. נוגדי החמצון האלו מנטרלים בגוף את השפעותיו השליליות של הלחץ החמצוני, הנגרם מעודף רדיקלים חופשיים המסתובבים בגוף, מתחברים לרקמות די.אן.איי ומזיקים להן. במחקר שנערך בהודו על חולדות, נמצא כי השימוש בתמצית קלנדולה צמצמה באופן משמעותי את הלחץ החמצוני שנגרם להן מצריכת מונוסדיום גלוטומט (מגביר טעם שבכמויות גבוהות ידוע כמעורר כאבי ראש ותשישות) והורידה את רמותיו בלא פחות מ-122% - מה שבהחלט מצביע על כך שיש לתמצית הזו פוטנציאל מצוין גם לטיפול בלחץ חמצוני בקרב בני אדם.

6. משפרת את בריאות העור

מלבד העובדה שהקלנדולה מסייעת בטיפול בנגעי עור, כפי שכבר ציינו קודם, היא יכולה לעזור גם בקידום בריאות העור שלכם, מראהו ומרקמו. במספר מחקרים שנעשו על התמצית הנהדרת של הצמח, נמצא כי שהיא בעלת השפעה חיובית שתורמת לשמירה על מוצקותו וגמישותו, מה שעוזר בדחיית סימני הגיל ומוכיח כי יש לחומר הזה סגולות אנטי אייג'ינג מוכחות בכל הקשור לעורנו. אגב, גם כנגד חשיפה לשמש ולקרני ה-UV שלה היוצרות בעור לחץ חמצוני וגורמות להזדקנותו – יש לקנדולה יכולות; במחקר מעבדה שנערך באוניברסיטת IFTM בהודו נמצא שלשמן המיוצר מהצמח יש רמת מקדם הגנה מהשמש של 8.36, מה שמצביע על כך שהוא יכול להוות חלק מאמצעי ההתגוננות שלכם כנגד נזקי הקרינה, אך כמובן שלא לספק הגנה מלאה.

יתרונות בריאותיים של צמח ציפורני החתול - קלנדולה: קרם קלנדולה בצנצנת

7. תורמת לשיפור הראייה

כל הפעילות נוגדת החמצון, החיידקים והפטריות של הקלנדולה שציינו עד כה, מאפשרת לה גם להוות גורם התורם לשיפור ושימור איכות הראייה ובריאות העיניים שלנו. הנוכחות של הקרטונואיד נוגד החמצון בטא קרוטן בצמח ובתמציתו מסייעת בקידום התפקוד התקין של העיניים ועוזרת לצמצם את הסיכון להתפתחותן של בעיות ראיה כגון ניוון מקולרי וקטרקט.

8. מסייעת בטיפול בהתכווצויות

בנוסף לכל סגולותיה הטיפוליות של הקלנדולה שציינו עד כה, כדאי לומר שהיא גם יכולה לתפקד כמשככת כאבים יעילה, בייחוד בכל הקשור לעוויתות בטניות והכאבים הנובעים מהן. עובדה זאת מאפשרת לכאלו הסובלים מתופעות שכאלו באופן קבוע, כמו גם לנשים הלוקות בעוויתות מטרידות בעת המחזור החודשי, לטפל בהן באמצעות הקלנדולה, להקל על הסבל ואף להוריד את הישונותו. מחקר שפורסם בשנת 2006 מאשר את הטענה הזו, ותוצאותיו מראות כי לתמצית קלנדולה יש השפעה דומה לזאת של התרופה וראפאמיל, המשמשת לחסימת תעלות סידן שמהן נובעות עוויתות בטניות שכאלו.

יתרונות בריאותיים של צמח ציפורני החתול - קלנדולה: אישה שוכבת על המיטה ומחזיקה בבטנה בכאב

9. נלחמת בסרטן ובולמת התפתחות גידולים

כפי שכבר ציינו בסעיף 5, בקלנדולה ישנה תכולה גבוהה של נוגדי חמצון – מה שמוביל אותה להחזיק ביתרון נוסף ונפרד - השפעתה כחומר הנוגד התפתחות של תאים סרטנים. מחקרי מעבדה שנעשו על הצמח הראו כי מינוני הפלבונואידים המצויים בו הופכים אותו ליעיל במלחמה כנגד סוגי סרטן שונים דוגמת לוקמיה (סרטן הדם), מלנומה (סוג של סרטן עור), סרטן המעי הגס וסרטן הלבלב. תוצאות מחקר שנערך בעיר קלוז'-נאפוקה שברומניה מצביעות על כך שתמצית קלנדולה לא רק מסייעת לגוף בייצור חלבונים שאחראים לחיסול תאים סרטניים, אלא שבמקביל היא גם תורמת לחסימת התפתחותם של חלבונים אחרים, שלולא כך היו עלולים להוביל למותם של תאים בריאים. 

מקור התמונות: canva.com

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.