print header

10 יתרונותיה הבריאותיים של העירית

 אם יש צמח תבלין שאהוב עלינו במיוחד, לא מכיוון שטעמו עז כמו בצל ושום למשל, אלא דווקא כי הוא עדין ונעים בפה – זהו העירית. בצמח התבלין הנהדר הזה, ששמו המלא הוא שום העירית (ובמבחינה בוטנית אין לו למעשה קשר לצמח הבר עירית), משתמשים להכנת שלל מנות, כמו סלטים ואומלטים, ציפוי תפוחי אדמה, מוסיפים אותו לא פעם לגבינות לבנות והוא גם נפוץ מאוד בבישול הסיני לקישוט מאכלים שונים. מה שאולי לא ידעתם עליו זה שמדובר בצמח עם סגולות בריאותיות לא מעטות, וישנם תיעודים היסטוריים מתקופת האימפריה הרומית שנעשה בו שימוש לצרכי רפואה. כדי שתבינו יותר אילו יתרונות בריאותיים אוצרת בתוכה העירית, הכנו לכם כאן את רשימת 10 הבולטים שבהם – קראו אותה וללא ספק תרצו לצרוך ממנה עוד ולסייע לגופכם.

יתרונות בריאותיים של עירית: עלי עירית קצוצים על פרוסת לחם מרוחה בגבינה

1. מסייעת להגנה על הלב

תרכובת האליצין, שהעירית עשירה בה, היא שאחראית על כך שמדובר בצמח תבלין שלו תועלת רבה עבור לבכם. האליצין ידוע כחומר המסייע לגוף בהורדת רמות לחץ הדם, וזאת מכיוון שהוא משחרר חנקן חמצני לתוך זרם הדם, שהופך את כלי הדם לפחות נוקשים, מאפשר זרימה חלקה וטובה יותר של דם ומצמצם את הצטברות הפלאק שסותם את הוורידים ויוצר קרישי דם. בנוסף עוזר האליצין להעלאת רמת כולסטרול ה-HDL, הכולסטרול הטוב, ומצמצם את רמות כולסטרול ה-LDL הרע – תכונה נוספת שללא ספק פועלת לטובת הלב, כך גם על פי מחקר שפורסם בשנת 2012. כמו כן ויטמין ה-C שישנו בעירית משפר את גמישותם של נימי הדם ומעלה את יכולת ספיגת הברזל של הגוף, והחומצה הפולית בצמח מונעת את היצרות כלי הדם.

2. מחזקת את בריאות העצם

העירית מכילה כמות נאה של וויטמיןK  – רכיב שלו תרומה נכבדת לבריאות עצמות הגוף ולחוזקן. הוויטמין הזה מסייע לנו לתחזק את השלמות והצפיפות של העצמות, וכן תורם לוויסות תאי הגוף הפועלים למניעת בריחת מינרלים מהעצמות. בנוסף ויטמין K מעודד את ייצורו של חלבון בשם אוסטאוקלצין, המשמעותי לשימור צפיפות המינרלים בעצם. מעל הכל כדאי לדעת שצריכה מספקת של ויטמין K, למשל באמצעות שילוב העירית במזונות ובמאכלים השונים שלכם, יכולה לצמצם את הפרשת הסידן דרך השתן, הנחשבת לאחת הסיבות הנפוצות לדלדול העצם.  

יתרונות בריאותיים של עירית: דגם של עצמות כף יד

3. מקלה על תהליך העיכול

אחת מן התכונות המועילות ביותר של העירית טמונה ביכולתה לסייע לגוף להיפטר משלל חיידקים, פטריות ושמרים מזיקים היושבים במעיים ובדרכי העיכול ועלולים להרע מאוד לגוף ולתהליך העיכול. בין השאר, הסגולות האנטי בקטריאליות של העירית יכולות לסייע בחיסולם של לא פחות מ-30 זני סלמנולה, אותו חיידק ידוע לשמצה שעלול לגרום למצוקת מעיים קשה. בעירית יש שילוב נהדר של סיבים תזונתיים יחד עם רכיבים כמו ויטמיני B (B3, B5B1), חומצה זרחתית ואבץ – כולם ידועים ככאלו המקלים על מערכת העיכול ומזרזים את תפקודה. התערובת הפיטוכמית הזו יכולה גם לשכך כאבי בטן, ולכן מומלץ לאכול עירית כאשר אתם חשים בהם.

4. תורמת לחיזוק ועידוד המערכת החיסונית

לא רק תהליך העיכול שלכם יכול להשתפר ולהתעודד מצריכת עירית – אלא כל המערכת החיסונית המחזיקה את גופכם. בנוסף לכל מה שציינו עליה עד עכשיו, צריך לומר גם כי העירית מכילה כמות מתונה של סלניום, שהוא מינרל שחשוב לחיזוק מערכת החיסון – תאי חיסון שבהם קיים מחסור בסלניום עלולים לחוות קושי בהפקת חלבונים והעברת סידן. זאת ועוד, גם הווימין C שבעירית מעודד את מערכת החיסון ומסייע לה לחזק את ייצור תאי הדם הלבן והפקת הקולגן, שהוא רכיב חיוני מאוד להתחדשות העורקים, הרקמות והשרירים.

יתרונות בריאותיים של עירית: איור של  חיידקים מתקדמים לעבר יד המסמנת "עצור"

5. בעלת תועלת לנשים בהיריון

עוד רכיב חיוני הקיים בעירית ולו חשיבות עליונה עבור נשים בהיריון הוא החומצה הפולית – החיונית להבטחת שלום העובר ולהתפתחותו התקינה. חומצה זו מונעת היווצרות פגמים בתעלה העצבית של העובר ועוזרת באופן כללי להתפתחות מוחו, לחלוקת התאים ולסינתזה של הדנ"א, ולכן מומלץ לנשים שאפילו רק מנסות להיכנס להיריון לצורך מינונים גבוהים שלה – בעיקר בעזרת תוספי תזונה, אך גם מאכילת מזונות העשירים בה, כמו למשל עירית.

6. עשויה לסייע לבריאות העור

לא רק לשלל המערכות והאיברים הפנימיים שלנו העירית יכולה לסייע, אלא גם למראה החיצוני שלנו – ולעור ולשיער שלנו, שלהם אנחנו דואגים לא פחות. העירית היא מקור מצוין לבטה-קרוטן, נוגד חמצון הממריץ את חיות העור ומסייע לו לבהוק ולזהור; ויטמין ה-C שבעירית, עליו כבר דיברנו גם בהקשר של המערכת החיסונית, נושא גם תכונות נוגדות חמצון המועילות במלחמה בהזדקנות העור ובצמצום הופעת קמטים, סימני מתיחה ואקנה.

יתרונות בריאותיים של עירית: פרח שום העירית

7. שומרת על יכולת הראייה

לא רק גזר או כל מיני ירקות בצבעים יכולים לסייע לכם לשמור על בריאות העין שלכם ועל יכולות ראייה גבוהות – גם לעירית הירקרקה יש יכולת שכזו, וזוהי סגולה שכדאי לנצל. היתרון הזה מקושר לתרכובות הלוטאין והזאקסנטין המצויות בעירית ומסייעות בהורדת הלחץ החמצוני על העין, בחיזוק כולל של הראיה ובמניעת התפתחות קטרקט. עוד רכיב שנכלל בעירית הוא קוורצטין, שבמחקרים שונים נמצא כי הוא מסייע בשימור הראיה אצל הלוקים בניוון מקולרי.

8. מסייעת לנקות את הגוף מרעלים

לעירית יש השפעה משתנת קלה, שיחד עם שאר מעלותיה – כמו הפעילות נוגדת החמצון שהיא מעודדת והתכונות האנטי בקטריאליות שלה עליהן כבר פירטנו – עוזרת מאוד בניקוי הגוף וטיהורו ממזיקים. על ידי הגברת השתן, העירית עוזרת לגוף להיפטר מהצטברות רעלנים, מלחים, ואפילו שומנים – וכשזה קורה, המערכות והאיברים השונים יכולים לתפקד בצורה חלקה יותר ולוודא שאכן החומרים הרעילים והמסוכנים מתפנים כהלכה מן הגוף.

יתרונות בריאותיים של עירית: תאי שירותים לגברים ולנשים זה לצד זה

9. משפרת את איכות השינה ואת מצב הרוח

בנוסף לכל הרכיבים, החומרים המזינים והוויטמינים שכבר ציינו כי העירית התברכה בהם, תוכלו למצוא בה גם את הכולין – תרכובת קטנה שמשמשת כחומר מוצא למספר תרכובות חשובות אחרות בתאים יצורים חיים רבים. זהו גם רכיב חיוני מאוד לנו, בני האדם, שעוזר בעידוד שינה טובה ונכונה. ידוע ששינה טובה היא מרכיב חשוב באיכות החיים שלנו ויכולה לעזור בוויסות מצב הרוח שלנו – כך שבהחלט ניתן לייחס לעירית יתרון גם בכל הקשור לעידוד הצד המנטאלי. זאת ועוד, החומצה הפולית שכבר סיפרנו לכם כי היא נוכחת בעירית, ידועה ככזו המעודדת את הפקת הדופמין והסרטונין בגוף – שני הורומונים משמעותיים האחראים להעלאת מצב הרוח והתחושה הטובה בקרבנו.

10. תורמת ליכולת הגוף להיאבק במחלת הסרטן

על פי מחקר שפורסם בשנת 2008 בכתב העת המקצועי למדעי הביולוגיה, הביוטכנולוגיה והביוכימיה, העירית מכילה בתוכה תרכובת כימית ששמה Diallyl trisulfide, שלה יכולת אפשרית לסייע לגוף להילחם במחלת הסרטן. במחקר אחר שנערך באוניברסיטת ניהון שביפן ופורסם בכתב העת האסייתי-פסיפי למניעת סרטן, נמצא כי הסיכון לחלות בסרטן עשוי להיות פחות בקרב אנשים הצורכים באופן תדיר מאכלים ממשפחת צמחי השום, שהעירית נמנית עליה, ושבה ריכוז יוצא דופן של אותה תרכובת נוגדת סרטן עליה דיברנו קודם. עוד מחקר שכדאי לציין בהקשר זה התפרסם בשנת 2015 בכתב העת לחקר מניעת הסרטן, ושם את הזרקור על חשיבות רכיבי הגופרית המצויים בעירית ובירקות שומיים נוספים, וביכולתם המובחנת לצמצם את הפעילות הביולוגית של גורמים מסרטנים בגוף.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.