print header

8 היתרונות הבריאותיים המוכחים של אבקת קקאו טבעית

 אי שם למרגלות הרי האנדים שבקרבת נהרות האמזונאס שבדרום אמריקה, מסתתר לו סוג אחד של עץ שכבר שנים רבות מספק לנו, בני האדם, את אחד מרכיבי המזון האהובים והפופולאריים ביותר בעולם: הקקאו. מפירותיו של אותו סוג עץ שהביאו איתם בני המאיה העתיקים במאה ה-1 לספירה, מפיקים כיום בעולם כולו יבול של יותר מ-4,000 טונות בשנה, רובו נטחן לאותה אבקה מוכרת ממנה ניתן להכין משקאות קקאו למיניהם, מאפים וקישוטי מאכלים. אך האם ידעתם שבאבקת הקקאו הכה נפוצה יש למעשה שפע אדיר של יתרונות בריאותיים? לצערנו, אנחנו לא מדברים על אותן אבקות ממותקות שמהם אנחנו נוהגים להכין משקה שוקו לילדינו, אלא על אבקות קקאו אורגניות וטבעיות, כאלו שניתן לרכוש בחנויות הטבע השונות ואינן עברו תהליך עיבוד שמעקר חלק גדול מן התכונות הבריאותיות שלהן. אז כדי שתבינו כמה אבקות הקקאו הללו עשירות ביתרונות בריאותיים, ולמה אם אתם לא צורכים מהן – כדאי לכם להתחיל לעשות זאת, ריכזנו בכתבה הבאה 8 יתרונות בריאותיים מרכזיים שלהם, כמו גם מתכון נהדר ובריא הכולל בתוכו אבקת קקאו.

יתרונות אבקת קקאו טבעית: צלוחית אבקת קקאו

1. מסייעת בהורדת לחץ דם גבוה ומונעת מחלות לב

לאבקת הקקאו הטבעית יש את כל התכונות הרצויות והמומלצות לבריאות הלב שלכם – צריכתה עוזרת בהורדת לחץ הדם, מצמצמת את הסיכוי ללקות בהתקף לב או שבץ ומונעת מחלות לב שונות. לסגולות האלו של האבקה כמה מקורות; בכל מה שנוגע ללחץ הדם, ניתן להצביע על תרכובת אורגנית בשם פלאבנול - הנמצאת במינונים מכובדים בתוך הקקאו – ככזאת המשפרת ומעלה את רמות החנקן החמצני בדם, דבר המסייע בחיזוק תפקודם של כלי הדם ובהורדת לחץ הדם. יש לציין כי השפעת אבקת הקקאו בעניין זה היא משמעותית יותר בקרב אנשים הסובלים כבר עתה מלחץ דם גבוה, וכן אצל אנשים מבוגרים יותר, בהשוואה לצעירים בגילם.

בנוסף לכך, השפעתם המטיבה של הפלאבנולים, בהם כאמור עשיר הקקאו, תורמת לשחרור עורקי הדם ולהרחבתם, ובכך משפרת את זרימת הדם התקינה והבריאה בגוף. יתרה מכך, במחקרים שונים אף נמצא כי הקקאו יעיל בהורדת רמות הכולסטרול הרע (LDL), הסוכרים והטריגליצרידים – כלומר בדילול והעלמת כל אותם גורמים שבמינונים גבוהים ובלתי מבוקרים עלולים לסכן אתכם בהתקפי לב, כשלי לב ושבץ.

2. תורמת להתמודדות עם תסמיני סוכרת סוג 2

רופאים ומומחים מתייחסים למגפת הסוכרת, הפושטת עוד ועוד בעולם בשנים האחרונות, כרוצח שקט שעלול להזיק באופן הרסני לאורח החיים של כל מי שלוקה במחלה. עם זאת, כדאי בהחלט לציין שבניגוד לדעה הרווחת ששוקולד הוא מוצר מזון שאל למי שחולה בסוכרת לצרוך – דווקא שוקולדים הכוללים תכולה גבוהה של קקאו (מעל 70%) מומלצים ביותר, וכן כל מזון או משקה הכולל בתוכו קקאו (ללא סוכר כמובן). זאת מכיוון שמחקרים שונים מצאו כי לצריכת קקאו יש השפעה מיטיבה על הגוף גם בכל מה שקשור לוויסות הסוכרים בדם ושליטה עליהם, בשיפור הפרשת האינסולין בגוף ובחיזוק מידת ספיגת הסוכר מן הדם אל שרירי הגוף – וכך מקל רכיב זה על ההתמודדות עם תסמיני הסוכרת השונים.

יתרונות אבקת קקאו טבעית: כפית סוכר

3. עוזרת להתמודד עם אסתמה

אסתמה היא מחלה ריאתית כרונית הפוגעת בדרכי הנשימה ויכולה להיות מסכנת חיים; מדובר במחלה נפוצה מאוד, ומאות מיליונים ברחבי העולם סובלים ממנה. יחד עם הטיפולים השונים שהרפואה מציעה לבעיה הזו, גם אבקת הקקאו יכולה להוות דרך טבעית להתמודד איתה ולהקל עליה, זאת מאחר שיש בה מספר רכיבים שונים ממשפחת האלקלואידים, הנחשבים לאנטי אסתמטיים.

כך למשל הוא התאוברומין - תרכובת הדומה בהרכבה לקפאין ומסייעת בשיכוך שיעול מתמשך, וכן התאופילין, שתורם להרחבת הריאות, פתיחת דרכי הנשימה וצמצום דלקות; כל אלו מסייעים בחיזוק דרכי הנשימה ובריפוי אלרגיות כרוניות המובילות להתקפי קוצר נשימה ואסתמה חריפים. מחקרים שונים - כמו למשל המחקר הבא, שפורסם בשנת 2014 - הצביעו על כך שבאבקת הקקאו אכן טמונה היכולת לצמצם את הלחץ על דרכי הנשימה ואת היצרות הרקמות. עם זאת, יש לשים לב כי ניסויים אלו נעשו עד היום על בעלי חיים בלבד, וטרם על בני אדם.

4. משפרת את תפקודי המוח

אם המוח שלכם חשוב לכם ואתם רוצים להבטיח את תפקודו הבריא לעוד שנים ארוכות – צריכת קקאו בהחלט יכולה להיות צעד חשוב מאוד עבורכם על מנת לעשות זאת. מספר מחקרים מצביעים על כך שלפוליפנולים – תרכובות אורגניות שהקקאו שופע בהן – יכולות מצוינות בשיפור זרימת הדם אל המוח ובחיזוק תפקודו של המוח, וזאת באמצעות מעורבות בתהליכים ליצירת נוירונים ומולקולות הכרחיות, ועל ידי כך ביכולתם גם להוביל לצמצום הסיכון ללקות במחלות שונות הפוגעות במערכת העצבים. בנוסף לכך, כפי שכבר הזכרנו קודם לכן, הפלאבנולים שבקקאו משפיעים על העלאת רמת הייצור של חנקן חמצני בדם, מה שמרגיע ומשחרר את כלי הדם בגוף ומשפר את זרימת הדם אל המוח.

במחקר שנערך על ידי חוקרים מבוסטון על קבוצה של 34 מבוגרים בגילאי 59-83, נמצא כי צריכת אבקת קקאו טבעית ועשירה בפלאבנולים שיפרה את זרימת הדם למוח ב-8% אחרי השבוע הראשון וב-10% לאחר כשבועיים. מחקרים נוספים שנעשו בנושא הצביעו על כך שלקקאו השפעה חיובית במניעת מחלות כמו אלצהיימר ופרקינסון.

יתרונות אבקת קקאו טבעית: איור של מוח אנושי על גבי משבצות

5. מחזקת את המערכת החיסונית

הפוליפנולים - סוג נוסף של תרכובות טבעיות שהקקאו עשיר בהן - הם בעלי תכונות נוגדות חמצון שלהן תועלות בריאותיות בלתי מבוטלות שאת חלקן כבר מנינו כאן: צמצום הסיכון לדלקות, שיפור זרימת הדם והורדת לחץ הדם, הורדת רמות הכולסטרול הרע והסוכרים בדם, ומעל הכל חיזוק המערכת החיסונית הכללית של הגוף ומניעת שגשוגם של חיידקים מדבקים. כדאי לדעת שאבקת הקקאו היא מקור מעולה לפוליפנולים – אך רק במצבה הטבעי והאורגני. תהליכי עיבוד שונים עלולים לגרום לה לאבד את אותן תכונות חיוביות, ועל כן כדי לזכות בחיזוק המיוחל למערכת החיסון של הגוף, מומלץ לכם לצרוך בעיקר אבקות קקאו טבעיות ואורגניות.

6. מגנה על העור ושומרת עליו בריא

דאגה לעור בריא, חלק ויפה היא עניין שמשותף לרבים מאיתנו, ובגלל זה ודאי תשמחו לשמוע שהקקאו יכול להוות תרומה משמעותית למאמץ הזה. ראשית, המרצת מחזור הדם – אותה כבר הזכרנו כאן מספר פעמים והיא נובעת כתוצאה ממינוני הפלאבנולים הגבוהים בקקאו – היא תכונה חשובה גם עבור העור, המחזקת את גמישותו, צפיפותו ולחותו.

בנוסף, מחקרים שונים מצביעים על כך שצריכת קקאו עשויה להגן על עורכם מפני נזקי השמש; במחקר שנערך באוניברסיטת וויטן-הרדקה שבגרמניה, ניתן לשתי קבוצות של נשים לצרוך במשך 12 שבועות שני סוגים של משקאות: קבוצה אחת צרכה משקה קקאו עשיר בפלאבנולים וקבוצה שנייה צרכה משקה אחר, דל בפלאבנולים. מדדים שונים הקשורים בבריאות העור נמדדו במהלך תקופה זאת, והחוקרים מצאו תוצאות טובות יותר בקרב נשות הקבוצה ששתתה את משקה הקקאו, שכללו בין היתר ירידה של 25% בנזקים הנגרמים לעור מחשיפה לקרינת UV בסיומו של המחקר.

בשורה התחתונה, ניתן לומר כי לקקאו תכונות חיוביות ביותר בכל מה שקשור להגנה על עור מפני השמש, לחיזוק מחזור הדם המגיע אל העור, בשיפור מרקם העור ובהספקת חומרים מזינים הגורמים לעור לזהור ולהבריק. עם זאת, כדאי לזכור שבמקרה של עור רגיש, מוצרים מבוססי קקאו עלולים לגרום לאלרגיות שונות. לכן חשוב שתמננו ותפחיתו בצריכת קקאו אם אתם שמים לב לאיזו שהיא תופעת לוואי או רגישות בעורכם כאשר אתם משתמשים בו.  

יתרונות אבקת קקאו טבעית: פני אישה שעור השמש מהיר עליהן

7. מסייעת לשמירה על המשקל

באופן אולי מפתיע, צריכת קקאו – לא רק בתור אבקה טבעית, אלא אף כחלק משוקולד מריר למשל – עשויה לסייע לכם לשמור על משקלכם ולהימנע מהשמנת יתר. מחקרים שונים מצביעים על כך שצריכה קבועה ויומית של קקאו מסייעת בוויסות חילוף החומרים והשומנים בגוף ובכך מצמצמת את תהליך צבירת השומן. בנוסף, צריכתו של הקקאו משפרת את תהליך התרמוגנזה - שבו נוצר חום בגוף באמצעות תהליכים פיזיולוגיים – וכך שומנים נוספים נשרפים.

במחקר שפורסם בשנת 2015 בארכיון הבינלאומי לרפואה ועסק בירידה במשקל, ניתנה לקבוצה של משתתפים הקצבה יומית של 42 גרם שוקולד בעל 81% תכולת קקאו כחלק מתפריט של דיאטה דלת פחמימות. לקבוצת הביקורת בניסוי ניתן אותו תפריט יומי, אך ללא צריכת השוקולד. התוצאות הראו כי חברי הקבוצה שצרכה מן השוקולד במסגרת תזונתה, איבדו ממשקלם מהר יותר מאשר חברי קבוצת הביקורת שלא כללו שוקולד עשיר בקקאו בארוחותיהם היומיות.

8. עשויה למנוע גידולים סרטניים

מחקרים וניסויים שונים שנעשו על אבקת הקקאו הראו שבכוחה לבלום את צמיחתם של תאים סרטניים, כמו גם להבטיח את יצירתם של תאים בריאים בכל חלקי הגוף. כך למשל, בניסויי מבחנה שנעשו באוניברסיטת מדריד נמצא כי נוגדי החמצון הנמצאים ברכיבי הקקאו השונים עוזרים להגן על התאים מפני נזקים שעלולים לגרום להם מולקולות סרטניות, כמו גם לחסל תאים סרטניים וכן למנוע את התפשטותם. ניסויים שנעשו על בעלי חיים שצרכו תזונה עשירה במוצרי קקאו העלו תוצאות חיוביות ביותר, ונרשם בהם צמצום משמעותי במקרי סרטן החזה, הלבלב, בלוטת הערמונית, הכבד והקיבה, כמו גם מקרי לוקמיה. כדאי לציין כי גם במחקרים שנעשו על בני אדם נמצא כי תזונה המבוססת על רכיבים עשירים בפלאבנולים, כמו קקאו, מצמצמת את הסיכון ללקות בסרטן.

הכירו מתכון בריא וטעים הכולל אבקת קקאו

אחרי שהבנתם עד כמה אבקת הקקאו יכולה להיות בריאה ומועילה עבורכם, כדאי גם שתדעו כיצד תוכלו להשתמש בה להכנת מאכלים טעימים שיכולים לשמש לכם כנשנוש בריא בין הארוחות או כקינוח לארוחה דשנה. מלבד אבקת קקאו, מכיל המתכון הבא שאנו מביאים בפניכם גם תמרים ואגוזים – עוד שני רכיבי מזון שאי אפשר להתעלם מתועלתם הבריאותית.

זכרו רק להכין את המתכון בעזרת אבקת קקאו טבעית ולא מעובדת, זאת כדי להרוויח באמת את הסגולות המשמעותיות של רכיב זה.

יתרונות בריאותים של קקאו: למעבר למתכון לעוגיות קקאו, תמרים ואגוזים, לחצו כאן
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.