print header

12 דרכים להפחית נפיחויות בבטן תוך פחות מ-24 שעות

 זה יכול לקרות לכם רגע אחרי שאכלתם ארוחה מלאה מדי או לתקוף אתכם סתם כך בלי אזהרה באמצע היום, בבית או בעבודה, בערב או בבוקר – כאבי בטן למיניהם ותחושת נפיחות הם ללא ספק מטרד שכיח שמעיק על רבים מאיתנו, ולרוב יש הרגשה שאין הרבה מה לעשות לגביו, מלבד הדברים המוכרים כמו מנוחה קלה, שתיית מים או תה והימנעות מאכילה מרובה. עם זאת, אולי תתפלאו לדעת שיש כמה פתרונות טובים ומוכחים מדעית להעברת הנפיחות תוך פחות מ-24 שעות  הכוללים עצות פשוטות בסגנון "עשה ואל תעשה" – וכדאי לכם ליישם אותם בפעם הבאה שהבטן שלכם מתחילה לכאוב.

דרכים להפחתת נפיחויות בבטן: איש תופס בבטנו

1. אכלו בננה

"פצצת האנרגיה הצהובה" הידועה כבננה היא לא רק פרי ממריץ ונהדר, אלא גם מקור מצוין לאשלגן – רכיב שמסייע בוויסות איזון הנוזלים בגוף ועוזר להרגיע כאבי בטן ונפיחויות. האשלגן הוא "פיצוי" כביכול עבור הגוף על השפעותיו התזונתיות של הנתרן, שעודף ממנו נחשב לסיבה שכיחה להצטברות נוזלים. מלבד זאת כדאי גם לדעת שאכילת בננה לא רק תסייע לכם לנצח במהירות את הנפיחות, אלא אף תוכל למנוע את הישנות התופעה; במחקר שפורסם בשנת 2011 נמצא כי נשים שאכלו בננה פעמיים ביום למשך 2 חודשי הניסוי הפחיתו ב-50% את המקרים בהם חשו נפיחות. 

2. התרחצו עם מלח אנגלי

התרחצות והירגעות בתוך אמבטיה מפנקת זה תמיד טוב ונעים, אך כשאתם סובלים מנפיחויות בבטן זה גם יכול להיות אמצעי לטיפול בבעיה. כל מה שעליכם לעשות הוא להוסיף לאמבטיה שלכם 2 כוסות של מלח אנגלי עשיר במגנזיום, שעשוי לעזור לכם להשתחרר מהנפיחות בעזרת נידוף הנוזלים העודפים מגופכם. שימו לב כי כדי להימנע מהתייבשות הגוף, יש להקפיד לנהוג באופן הזה לא יותר מפעם בשבוע. אם אתם רוצים להכיר טוב יותר את המלח האנגלי ולהתוודע לעוד 9 שימושים נוספים שלו – לחצו כאן.

דרכים להפחתת נפיחויות בבטן: אישה עם ספר יושבת באמבטיה

3. הימנעו ממספר סוגי ירקות

ירקות מסוגים שונים הם אמנם חלק חיוני ושופע בריאות בכל סוג תזונה באשר הוא, אך כדאי לדעת שישנם כמה סוגי ירקות שמהם מומלץ לכם מאוד להתרחק במקרים שבהם אתם חשים נפיחות בבטן. זאת מכיוון שבירקות הללו ישנים רכיבים המכונים בשם המקצועי FODMAPS - אלו למעשה פחמימות קצרות שרשרת שלהן יש השפעות שליליות על מערכת העיכול, וכאשר הגוף שלכם מקבל אותן ומפרק אותן במעי, הן גורמות להיווצרות גזים המובילים לכדי נפיחות. לכן, כשאתם חשים נפיחות בבטנכם, כדאי לכם מאוד להימנע מירקות כדוגמת:

  • בצל לבן
  • ארטישוק
  • ברוקולי
  • כרוב
  • כרובית

באופן כללי כדאי לדעת כי במחקר שנערך באוניברסיטת מונש שבאוסטרליה, נמצא כי דיאטה שבה נמנעים כליל מצריכת מזונות המכילים FODMAP עוזרת לטיפול בתסמונת המעי הרגיז ומובילה לשיפור ניכר בתסמיניה.

4. אל תלעסו מסטיק

לעיסת מסטיק אולי יכולה לעזור בשיפור ההרגשה הכללית ובהורדת מתחים, אך בכל מה שקשור לכאבי בטן ונפיחויות היא יכולה רק להחמיר את המצב, ולכן לא מומלצת בשום אופן. לא רק שפעילות הלעיסה כשלעצמה גורמת לכם לשאוף אוויר שמנפח את הבטן שלכם עוד יותר, מסטיקים רבים גם מכילים סוכרים אלכוהוליים וממתיקים מלאכותיים כגון סורביטול וקסיליטול – חומרים שלא נספגים בגוף ועלולים לגרום אי נוחות ונפיחויות, כך עולה ממחקר שפורסם בשנת 2005.

דרכים להפחתת נפיחויות בבטן: חבילת מסטיקים

5. התחילו את היום שלכם עם חלבון

אם אתם מוכנים להשקיע קצת מחשבה מראש על איך יראה היום שלכם, ולא מוכנים להעביר אותו כשאתם סובלים מכאבי בטן – אז דעו שכל מה שאתם צריכים לעשות זה לדאוג להתחיל את הבוקר שלכם עם ארוחה שופעת במקורות חלבון, כמו ביצים, אבוקדו, אגוזים למיניהם, גבינת קוטג' ועוד; תוכלו אף להשתמש בחלק מן המתכונים המפורטים בכתבה הבאה כדי לגוון את תפריט הארוחה שלכם בכמה מנות צמחיות מקוריות. ארוחת בוקר עשירה וגדושת חלבונים שכזו תמנע את הופעת הרעב הפתאומי שנוהג לתקוף אותנו באמצע הבוקר או בשעות אחר הצהריים וגורם לנו לצרוך מזון מהיר ומאכלים מעובדים אחרים - הכוללים בתוכם רכיבים כמו נתרן עודף - שמובילים להופעת נפיחויות; לכן כדי להימנע מכך מבעוד מועד, תוודאו שאתם לא עוזבים את ביתכם בבוקר לפני שצרכתם לפחות 15 גרם חלבון. 

6. אכלו ארוחת ערב מוקדמת

לא רק הקפדה על ארוחת בוקר עשירה בחלבון היא גורם משמעותי במניעת הופעת הנפיחויות במהלך היום - גם ארוחת הערב חשובה בהקשר הזה, או יותר נכון לומר: תזמון הארוחה הוא שמשנה. מומלץ שאת הארוחה האחרונה של היום תצרכו בסביבות השעות 7-8 בערב, כך שיהיה לכם לפחות 12 שעות פער בין הארוחה האחרונה והראשונה של יומכם. באופן הזה תורידו את מינון צריכת הקלוריות של גופכם, כך שגם האפשרות שתאכלו דברים שיגרמו לכם לנפיחות ירד.

 7. הכינו לעצמכם תה ג'ינג'ר

מערכת עיכול מנומנמת ועצלנית, שלא מעכלת כראוי וגורמת לכאבי בטן, היא פעמים רבות תוצאה של קצב חילוף חומרים איטי. כדי לעורר את האיברים הפנימיים שלכם ולהתחיל להאיץ את העניינים בבטן, התחילו את הבוקר עם כוס תה ג'ינג'ר מעולה. המשקה מהיר ההכנה הזה יעזור לכם לשפר את תהליך העיכול והעיבוד של המזון בגופכם. בנוסף כדאי לדעת גם שסיבה שכיחה לתחושת נפיחות היא דלקתיות – מצב שלרוב מתרחש בעקבות צריכת מזונות חריפים, מוצרי חלב מסוכרים למיניהם ושאר תוספי מזון מלאכותיים. על פי לא מעט מחקרים שנעשו בנושא, הג'ינג'ר נחשב מסורתית כמשכך כאבי בטן וכפתרון יעיל לחסימת גנים ואנזימים שמעודדים היווצרות דלקות המובילות לנפיחות.

דרכים להפחתת נפיחויות בבטן: תה ג'ינג'ר

8. אכלו באיטיות כדי לא לבלוע אוויר

אתם מגיעים הביתה בערב אחרי יום עבודה ארוך ומתיש, וכל מה שאתם חושקים בו זה להתנפל על איזה כריך טוב או מאכל כלשהו אחר שתוכלו לאכול במהירות הבזק כדי להשביע את רעבונכם. אך חכו רגע אחד ואל תתפתו לעשות זאת, מכיוון שאכילה מהירה מדי גורמת לכם לבלוע הרבה מאוד אוויר עודף תוך כדי, מה שיכול להוביל להיווצרות גזים לא נעימים בבטן ולנפיחות. שבו בנחת, אכלו באיטיות ובפה סגור – אלו לא רק עצות של אימא פולניה, אלא גם דרך להימנע מאותן השפעות שליליות של אכילה מהירה ואף ליהנות מן האוכל.

9. הימנעו מאלכוהול

צריכה עודפת של אלכוהול היא בכל מקרה לא דבר מומלץ, אך כאשר כואבת לכם הבטן ואתם מרגישים נפיחות הימנעו אפילו מלגימה קלה ממשקאות אלכוהוליים. זאת מכיוון שהאלכוהול מזיק ישירות לדרכי העיכול, ומחקרים מדעיים אף חשפו שיש לו השפעה שלילית על אוכלוסיית החיידקים החיוניים שבמעיים שלנו. רבקה סקריטצ'פילד, דיאטנית מוסמכת, מחדדת את העניין: "אלכוהול מדכא את העיכול ומוביל להתייבשות הגורמת לדרכי העיכול להאט – דבר המתבטא בעצירות"; דעו כי כאשר אתם שותים אלכוהול, הגוף עוסק אך ורק בעיבודו והוצאתו מן המערכת לפני שהוא מתפנה לכל דבר אחר, ולכן נוצרת אותה תחושה בלתי נעימה של נפיחות.

דרכים להפחתת נפיחויות בבטן: איור של איסור על אלכוהול ושתייה חריפה

10. צאו לטיול רגלי

אם במהלך היום אתם מוצאים את עצמכם בעיקר יושבים ולא עוסקים בשום פעילות גופנית או לפחות כזו הדורשת תזוזה ממקום למקום – אז כדאי שתתחילו להוציא את עצמכם להפסקות של רבע שעה הליכה רגלית בחוץ, או שלפחות תקפידו לעשות זאת בערבים לאחר העבודה. הליכה היא דרך נהדרת לגרום לעניינים בבטן לזוז, בייחוד כשאתם חשים מלאים ונפוחים. אם אתם סובלים מכאבי בטן באופן תדיר ומתמשך כדאי שתתחילו לשקול להפוך את ההליכה לחלק קבוע משגרת יומכם - היא ללא ספק עשויה לעזור לכם ולהקל על הכאבים.

11. הימנעו מממתיקים – טבעיים ומלאכותיים כאחד

איזבל סמית', דיאטנית מוסמכת, מבהירה: "מאכלים מעובדים ומועשרים בסוכר, בייחוד כאלו שמומתקים בממתיקים מלאכותיים, יכולים לגרום שיבושים רציניים למערכת העיכול ולהוביל אצל רבים להצטברות גזים ונפיחויות". יתרה מכך – כדאי לדעת שממתיקים מלאכותיים וסוכרים אלכוהוליים גם הם נמנים על קבוצת רכיבי ה-FODMAP (אותה הזכרנו קודם לכן בסעיף מספר 3), הגורמת להתחזקות כאבי הבטן ולהחרפת תחושת הנפיחות.

דרכים להפחתת נפיחויות בבטן: כפית סוכר

11. פנו לעצמכם זמן למדיטציה

מדיטציה היא לא רק שיטת הירגעות והעצמה, אלא פעילות שלה יכולה להיות תועלת רבה גם עבור גופכם – אף במה שקשור להרגעת הבטן ושיכוך נפיחויות. במחקר שנערך בשנת 2014 ופורסם בכתב העת להתנהגויות אכילה נמצא כי אנשים העוסקים במדיטציה נוטים פחות לאכילת יתר או לאכילה רגשית – וכך כמובן גם נמנעים מנפיחויות וכאבים. אם אתם רוצים להכיר עוד כמה וכמה יתרונות נפלאים של מדיטציה ולהתחיל לתרגל אותה בפתיחת יומכם, קראו את הכתבה הבאה. לחלופין, אם אתם כבר עוסקים במדיטציה אך רוצים להתנסות בשיטות מקוריות וחדשות יותר, כדאי שתכירו את 6 הטכניקות הבאות.


 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.