maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

אלו הן 10 הסיבות הגורמות להתדרדרות הראייה

 כשרוצים לתאר דברים יקרי ערך יש כאלו שנוהגים לקשר אותם לעיניים, כמו למשל בביטויים "עיניים שלי" או "העיניים של המדינה". אך האם אתם באמת דואגים לשמור על העיניים הממשיות שלכם? ככל הנראה לא מספיק, אחרת לא הייתם עושים אחת או יותר מהפעולות היומיות והשגרתיות הבאות, שתופתעו לגלות כי הן מזיקות לעיניים ופוגמות בראייה. אז כדי שתוכלו לשמור על העיניים שלכם מהתדרדרות והחלשות הראייה, כדאי שתקראו את הכתבה הבאה על מנת שתדעו מה לא לעשות, ואולי כך תצליחו למזער ככל האפשר את הנזק העתידי.
 

1. שימוש ממושך בתכשירים קוסמטיים

10 סיבות בגללן הראייה שלנו מתדרדרת: אישה מציירת עם עפרון שחור על עפעף העין שלה
איפור ותכשירים קוסמטיים הם עסק יקר, וכלים כגון רימל, עפרונות תיחום וכדומה יכולים לשמש אותנו למשך שנים רבות, אם הם מאיכות טובה. אך מתברר כי רופאי עיניים ממליצים שלא להשתמש בכלי איפור הקשורים לעיניים יותר משלושה חודשים והסיבה לכך פשוטה: במהלך המגע בין המוצר לעין מופרשים נוזלים שעליהם מצטברים חיידקים שעלולים לגרום לזיהום ולירידה משמעותית בראייה לטווח הארוך. אז אם אתן (או אפילו אתם) נוהגים להשתמש במוצרים קוסמטיים שונים לעיניים, מומלץ להקפיד לשמור על הניקיון שלהם, לא להעביר אותם למשתמשים אחרים, תמיד להסיר איפור לפני השינה ולהחליף פעם ב-3 חודשים את התכשירים הקוסמטיים ומוצרי האיפור שבאים במגע עם העיניים.

2. יותר מדי חיטה

10 סיבות בגללן הראייה שלנו מתדרדרת: חיטה וסוגי לחמים
בשנים האחרונות דיאטות הכוללות אי צריכת קמחים המכילים גלוטן - חלבון הנמצא בחיטה ומוצריה - הפכו לטרנד בריאותי נפוץ ולדרך נוספת להורדה במשקל. אך מתברר שלבחירה בסוג דיאטה שכזה יש גם יתרונות נוספים: לקמח החיטה ישנם ערכים גליקמיים (סוכרתיים) גבוהים, וצריכה מוגברת של מוצרים המכילים קמח חיטה - בעיקר קמח לבן - מעלה את רמת האינסולין בגוף ועלולה לגרום ללחץ על גלגל העין ולתופעת קוצר ראייה. לפי דבריה של דוקטור ג'ני ברנד מילר, מדענית תזונה מאוניברסיטת סידני, צריכת יתר של מוצרים המכילים קמח חיטה גורמת להתארכות גלגל העין, תופעה שעם הזמן מצמצמת את הראייה ומשפיעה על התפתחות העין. הפחתת מאכלים המכילים גלוטן וסוכרים מגיל צעיר, יכולה להוות חלק מן הפתרון שיוביל למניעת הסיכון הזה.

3. שימוש בטיפות עיניים ללא מרשם

10 סיבות בגללן הראייה שלנו מתדרדרת: מטפטפים טיפות עיניים לעין של ילד
כמה פעמים במהלך חייכם חשתם אי נוחות בעין, דמע בלתי רצוני או גרגירים מציקים בין גלגל העין לעפעף ובמקום ללכת לרופא פשוט טפטפתם כמה טיפות עיניים להרגעה? סביר להניח שהרבה יותר מפעם או פעמיים. כפי שאתם בטח יודעים, הטיפות עוזרות רק באופן זמני ואם התופעה חוזרת על עצמה, ככל הנראה ישנה בעיה הרבה יותר גדולה ועליכם לגשת לרופא עיניים כדי לברר מה מקורה. שימוש בטיפות באופן קבוע, או טיפול ללא הוראות מפורשות מרופא עלולות לגרום לנזק בלתי הפיך לעין עד כדי פגיעה באיכות הראייה.

4. משטר מים פגום

10 סיבות בגללן הראייה שלנו מתדרדרת: מזיגת מים מבקבוק לכוס
ועכשיו לשאלה שאתם בטח שואלים את עצמכם - מה הקשר בין שתיית מים לעיניים? אז מתברר שקיים חיבור שכזה, והוא הגיוני מאוד. כאשר אנו ממצמצים או בוכים, הנוזל היוצא מבלוטת הדמעות שוטף ומנקה את גלגל העין מחלקיקי אבק וחיידקים שונים; חוסר בנוזלים ואי שתיית מים בכמות מספקת, עלולים לגרום להפחתת ייצור כמות הנוזל בבלוטת הדמעות, מה שמוביל ליובש בעין וזיהום חיידקי מפאת חוסר האפשרות של הגוף לנקות את האיבר. לכן, עליכם לשתות לפחות 8 כוסות מים ביום כדי למנוע את תופעת היובש והתדרדרות הראייה.

5. לא משתמשים במשקפי שמש בחורף

10 סיבות בגללן הראייה שלנו מתדרדרת: אישה עם משקפי שמש בשלג
הרכבת משקפי שמש ביום קיצי הוא דבר ידוע והגיוני לכל, אך מתברר שצריך להרכיב משקפי שמש גם בחורף, ובעיקר אם אתם נמצאים באזור מושלג. רופאי עיניים מסבירים כי חשיפה לקרינה האולטרה סגולה של השמש המשתקפת על לובן השלג או שלוליות מים עלולה לגרום לכאבי עיניים, נפיחות וראייה מטושטשת. בנוסף, חשיפה ממושכת עלולה להוביל לכוויות שמש על פני השטח הקדמי של העין (HEV), ירידה ביכולת הראייה ובמקרים מסוימים אף לסרטן העפעפיים. לכן, חשוב מאוד להרכיב משקפי שמש גם בקיץ וגם בחורף.

6. מחסור בשינה

10 סיבות בגללן הראייה שלנו מתדרדרת: ילדה קטנה מפהקת
בנוסף לבעיות בריאותיות שונות שנובעות מחוסר שינה כמו השמנת יתר, חוסר ריכוז וטשטוש ראייה זמני, מתברר שמחסורן של שעות השינה עלול לגרום גם לפגיעה בראייה בטווח הארוך. לכן, אם אתם לוקים בתסמינים כמו חוסר יכולות למקד מבט, עיגולים כהים מתחת לעיניים או "טיקים" עצבניים במהלך זמן הערות שלכם, ככל הנראה אתם סובלים מחוסר שעות שינה ועליכם לארגן מחדש את אורח חייכם. העניקו את זמן המנוחה הנדרש לעיניכם, שנו בחדר חשוך לגמרי לפחות 6-8 שעות, וללא כל הפרעות של מסכים למיניהם, ובכך תמזערו את הנזק לעיניכם.

7. החזקת הספר קרוב מדי לעיניים בזמן קריאה

10 סיבות בגללן הראייה שלנו מתדרדרת: נערה קוראת במילון קרוב לפנים
קריאת ספרים היא אחד מהתחביבים האהובים על אנשים רבים - כי הישיבה הארוכה מול דפיו של הספר וגמיעת המילים שבו מובילה להרגשה שלא ניתן לתאר. אך מתברר שאנשים רבים לא עושים זאת נכון, ומסכנים בכך את העיניים שלהם; למשל קריאה ממרחק של פחות מ-30 ס"מ מהעיניים עלולה לגרום לתופעת קוצר ראייה, וכמו כן קריאה בחושך מובילה אף היא לבעיות ראייה, מפני שבפעולה זו מאמצים את העיניים ואוחזים את הספר קרוב מאוד אל הפנים, וכך נגרם נזק כפול. לכן כאשר אתם מתכננים לשבת ולקרוא ספר, עשו זאת במקום מואר דיו, אל תצמידו את הדפים קרוב מדי אל עיניכם אלא שמרו על מרחק סביר ביניהם, ואל תמשיכו לקרוא כשאתם מרגישים שאתם והעיניים שלכם מתעייפים.

8. שפשוף קבוע של העיניים

10 סיבות בגללן הראייה שלנו מתדרדרת: תינוקת משפשפת את העיניים
אין כמעט אדם שלא משפשף את עיניו לפחות פעם ביום וזה נורמלי לחלוטין, אך אם שפשוף העין נעשה יותר תכוף ומתמשך לאורך זמן אתם עלולים לגרום לנזק בלתי הפיך לראייה שלכם. פעולה זו משנה את צורת הקרנית, ולעיתים לא ניתן לסדר את הראייה אפילו עם ניתוח לייזר. כאשר אתם משפשפים את העיניים ואת האזור הסובב אותן, אתם פוגעים בכלי דם זעירים הנמצאים בהן ומתחת לפני העור של העפעפיים, ועל ידי כך גורמים לעיגולים כהים או נפיחויות של אזור ארובות העין. לכן, אם אתם חשים גירויים בעיניים שטפו אותן עם מים קרים, עשו לעצמכם קומפרסים עם תה פושר, ופנו בהקדם לרופא מומחה לקבלת טיפול רפואי הולם אם מדובר בבעיה כרונית.

9. עבודה בתנאים מלחיצים

10 סיבות בגללן הראייה שלנו מתדרדרת: איש יושב מול שולחן ותופס את הראש בין הידיים
אם אתם מרגישים ירידה בראייה במהלך שעות העבודה גם לאחר שישנתם מספיק שעות, ככל הנראה אתם סובלים מתנאי עבודה מלחיצים שגורמים לתופעה. מדענים מאמינים כי תופעות של כאבים או אי נוחות בעיניים בעת עבודה עם מחשב לא בהכרח נגרמת בגלל השהייה מול המסך, היא נפוצה מאוד גם בקרב אנשים שעובדים באווירה לא יציבה מבחינה רגשית אשר משפיעה על הגוף. עוד הם מצאו כי אצל אנשים שאוהבים את מקום עבודתם, כמעט ולא קיימים התסמינים הללו ובדרך כלל לא תמצאו אותם מתלוננים על עיניהם.

10. אתם שוכחים להסיר עדשות מגע 

10 סיבות בגללן הראייה שלנו מתדרדרת: אישה שמה עדשת מגע בעין
חלומו של כל מרכיב משקפיים הוא להתעורר בבוקר, לפקוח את העיניים ולראות את הכל ברור וללא המשקפיים. יש כאלו החושבים כי הם יוכלו להגשים את החלום הזה באמצעות שינה עם עדשות המגע עליהם - אך מדובר בטעות חמורה, כי לדעת מומחי עיניים רבים, הירדמות עם עדשות מגע גורמת למניעת חמצן מהקרנית שלכם ויוצרת חסימה בינה לבין העפעף. במחקר שנערך בשנת 2012 באוסטרליה, נמצא כי חלה עלייה של 6.5% בסיכון לחלות בדלקת בקרנית מסוג קרטיטיס, בקרב האנשים שהשתמשו בעדשות מגע שעות רבות ואף לא הסירו אותן בלילה.
 
דוקטור רבקה טיילור, דוברת האקדמיה האמריקנית לרפואת עיניים, משווה את אלו שישנים עם עדשות מגע לאדם שהולך לישון עם שקית ניילון על הראש. לדבריה, במהלך היום העין נשטפת מספר פעמים על ידי מצמוץ, ואילו בלילה היא מפרישה נוזל דמוי ג'ל שמסכך אותה, אך אם יש עליה עדשת מגע בזמן השינה, החומרים המסככים לא יכולים לחדור מבעד וזה עלול לגרום ליצירת חיידקים וטפילים בעין, שמסוגלים לגרום לירידה משמעותית בראייה. כדי להימנע מכך, השתמשו בעדשות לפי הוראות היצרן, "אווררו" את העיניים שלכם והחליפו לפחות פעם בשבוע למשך יום מלא את השימוש בעדשות מגע למשקפיים. מלבד זאת, דאגו לשטוף היטב את העדשות הקבועות שלכם לאחר שימוש, ואל תישנו עם עדשות מגע בכלל.
 
לסיכום חשוב שתדעו כי העיניים הן מהחלקים החשובים בגוף וחבל מאוד לפגום בהן ולשבש את פעולתן. כדאי שתדעו שגם עם כל היכולות הטכנולוגיות המפותחות הקיימות היום - כמו ניתוחי לייזר והשתלות קרניות, ישנם מצבים בהם שימוש שגוי במוצרים שונים שנועדו לעיניים, כמו גם אי שמירה על כללים פשוטים כגון אלו שפירטנו כאן, גורמים לכך שלא ניתן לתקן נזק הנגרם בהן, לכן חשוב מאוד לוודא שאתם מגנים על ראייתכם ומטפלים בעיניים שלכם נכון. 
 

מקור לתמונה: Morgan

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו