print header

9 מזונות שהוכחו כמועילים לטיפול באולקוס

מערכת העיכול שלנו יכולה לגרום לנו לאי נוחות רבה אם היא נפגעת, ואחת הפגיעות הידועות ביותר של הקיבה היא כיבים פפטיים, או בשמם האחר "אולקוס". זהו מצב נפוץ מאוד שתוקף כ-5% מהאוכלוסייה ונוצר עקב שלל גורמים כמו שימוש בתרופות שונות, עישון, מתח נפשי וחיידק ההליקובקטר פילורי. הטיפול המסורתי באולקוס כולל תרופות שעלולות לגרום לתופעות לוואי שליליות כמו כאבי ראש ושלשולים, ולכן מומלץ שתתוודעו ל-9 התרופות הטבעיות שהמדע גילה ואתם תוכלו למצוא בקלות במטבח שלכם. כך תיפטרו מהאולקוס בטבעיות ובנוחות:
 
תרופות טבעיות נגד אולקוס: איש אוחז בבטנו בידיו
 

1. מיץ כרוב

בכרוב השתמשו עוד לפני המצאת האנטיביוטיקה למען ריפוי של בעיות במערכת העיכול. הוא עשיר בוויטמין C, שהוא נוגד חמצון שחשוב למלחמה נגד הליקובקטר פילורי, והמיץ שניתן להכין ממנו נמצא כיעיל במיוחד במניעת הכיבים. למעשה, הטיפול באולקוס באמצעות שתיית מיץ כרוב נמצא כיעיל יותר מהטיפול התרופתי המסורתי אם מתמידים בו – שתיית ליטר מיץ כרוב ביום עזרה לנבדקים במחקרים להחלים מאולקוס תוך 7-10 ימים, שזה פי 3-6 מהר יותר מאשר בטיפול בתרופות, שאורך חודש-חודשיים. במחקר נוסף שנערך בקרב אנשים שהטיפול התרופתי המסורתי לא הצליח עבורם, מיץ הכרוב עזר לרפא את האולקוס באותו טווח זמן של 7-10 ימים.

2. ליקוריץ

שורש השוש, הידוע בשם ליקוריץ, מעודד את הקיבה והמעיים לייצר יותר ריר שמצפה את קירותיהם. זה עוזר להאיץ את תהליך ההחלמה ולהפחית את הכאבים שנגרמים עקב אולקוס. בנוסף, במחקרים נמצא כי הליקוריץ עוזר למנוע את התפתחות החיידק הליקובקטר פילורי, אולם נעשה בהם שימוש בתמצית ליקוריץ ולכן לא ברורה הכמות שבה יש להשתמש כדי לחוות תוצאות טובות ומהירות.
תרופות טבעיות נגד אולקוס: שורש שוש
 

3. דבש

הדבש עשיר בנוגדי חמצון שמשפרים את בריאות העין ומפחיתים את הסיכון ללקות במחלות לב, שבץ וסוגים שונים של סרטן, ובנוסף הוא גם מונע היווצרות של כיבים בקיבה ומעודד את החלמתם, זאת על פי מחקר שפורסם בשנת 2013יתרה מכך, חוקרים רבים גורסים כי האיכויות האנטי-בקטריאליות של הדבש עוזרות לו להילחם בחיידק ההליקובקטר פילורי.

4. שום

שום, כמו הדבש, גם הוא אנטי-בקטריאלי, ומחקרים שנעשו על בעלי חיים חשפו שצריכתו עוזרת לזרז את החלמת הכיבים בקיבה ואף מפחיתה את הסיכויים להיווצרותם מלכתחילה. כמו מזונות אחרים ברשימה זו, גם השום עוזר למנוע את התפתחות החיידק הליקובקטר פילורי, ובמחקר עדכני נמצא כי אכילת 2 שיני שום טריות מדי יום במשך 3 ימים עוזרת להפחית באופן משמעותי את פעילות החיידק בקיבה.
תרופות טבעיות נגד אולקוס: שום בסלסלה

5. מסטיקא

את המסטיקא תוכלו למצוא בכל חנות תבלינים, והיא ידועה גם בשם "מסטיק תימני" או "מסטיק ערבי". התבלין מופק משרף של עצי אלה, ונעשה בו שימוש במשך דורות רבים לטיפול בבעיות שונות בקיבה, כולל אולקוס ואפילו קרוהן. במחקרים נמצא שצריכת גרם אחד של מסטיקא מדי יום עזרה להפחית תסמיני אולקוס ב-30% יותר מאשר בטיפול פלצבו, ואחרי שבועיים של צריכה 70% מהנבדקים נרפאו מהכיבים, ביחס ל-22% בלבד מאלו שהיו בקבוצת הפלצבו.

6. כורכום

מעבר ליכולותיו של הכורכום לשפר את תפקוד כלי הדם, להפחית דלקות ולמנוע את הסיכון ללקות במחלות לב, הוא גם התגלה לאחרונה כנוגד אולקוס יעיל במיוחד. הכורכום עוזר לקיבה לייצר יותר ריר שמצפה את קירותיה, ובמחקר שנערך באוניברסיטת בנגקוק נמצא שצריכת 600 מ"ג כורכום 5 פעמים ביום למשך 4 שבועות, עזרה לרפא כמחצית מהנחקרים מהמצב המעיק, ואחרי 12 שבועות 76% מהנחקרים כבר נרפאו מהכיבים.
תרופות טבעיות נגד אולקוס: אבקת כורכום בקערה

7. פלפל צ'ילי

נהוג לחשוב שאנשים שסובלים מאולקוס צריכים להפחית בצריכת פלפלים מכל סוג, אך למעשה, מחקרים עדכניים מראים שצריכת פלפל צ'ילי יכולה דווקא לעזור להיפטר מהכיבים. זאת בזכות הימצאות הקפסאיצין בפלפל, שהוא מרכיב פעיל שמפחית את חומציות הקיבה ומשפר את זרימת הדם בקירותיה – שני המאפיינים האלה עוזרים למנוע ולרפא את הכיבים שבה. בנוסף הקפסאיצין עוזר לקיבה לייצר יותר ריר, אשר מצפה את קירותיה ומונע פציעה נוספת. עם זאת, המחקרים עדיין מצריכים ביאור נוסף, לכן נסו את הפיתרון הזה ותראו איך הוא משפיע עליכם לטובה לפני שתחליטו להשתמש בו כטיפול במצב.

8. אלוורה

בדרך כלל משתמשים באלוורה בתחום הקוסמטיקה והטיפול בעור, אך אם תצרכו אותה היא יכולה לצפות את הקיבה שלכם ולהפחית את החומציות שלה ביעילות מפתיעה. במחקר שפורסם בשנת 2011 נמצא שיש לאלוורה איכויות שמועילות לטיפול באולקוס ומשתוות לאלו של הטיפול התרופתי באומפרזול (אומפרדקס, אומפרה Z). לחצו כאן כדי להכיר יתרונות נוספים של שתיית מיץ אלוורה ואת דרך הכנתו.
תרופות טבעיות נגד אולקוס: צמח אלוורה

9. פרוביוטיקה

למרות שהדרך בה הפרוביוטיקה עוזרת לטפל באולקוס עדיין אינה ידועה לחוקרים במלואה, היא נמצאה כמעודדת היווצרות ריר בקיבה, אשר עוזר לצפות את קירותיה. בנוסף נראה במחקרים כי צריכת פרוביוטיקה גורמת להיווצרות מעברים חדשים בין כלי הדם שבסביבת הקיבה, אשר עוזרים להזרים חומרים מזינים שנחוצים לתהליך הריפוי שלה. יתרה מזאת, יש לה תפקיד משמעותי במניעת הידבקות בחיידק הליקובקטר פילורי, והיא חשובה באופן כללי בזמן הטיפול באנטיביוטיקה נגד החיידק למען מניעת תופעות לוואי ונזק לתהליכי העיכול. לפי מחקרים יש לצרוך כמות של בין 200 מיליון לבין 2 מיליארד חיידקים בריאים במשך 2-16 שבועות כדי לחוות את ההשפעות שתוארו. למרות שאלו הן כמויות שתוכלו לקבל בעיקר מצריכת קפסולות פרוביוטיקה, מומלץ שתשלבו בתזונה היומית שלכם גם מזונות פרוביוטיים כמו חמוצים, קפירתה קומבוצ'ה ויוגורט פרוביוטי.

מאילו מזונות מומלץ להימנע

אז למדנו אילו מאכלים יכולים לרפא אותנו מאולקוס, אך מה בנוגע לאלו שיש להימנע מהם? אם אתם רוצים לחוות החלמה מלאה ומהירה, מומלץ שתפחיתו את השימוש במזונות הבאים:
 
  • חלב: למרות שבעבר האמינו שהחלב מפחית את חומציות הקיבה ומפחית את כאבי הכיבים, מחקרים עדכניים מראים שהוא דווקא מגביר את החומציות ושמומלץ להימנע ממנו בעת הטיפול באולקוס.
  • אלכוהול: צריכת אלכוהול גורמת לנזק בקיבה ובמעיים ומעודדת את היווצרות הכיבים בקיבה.
  • קפה ומשקאות מתוקים: אפילו קפה נטול קפאין יכול להגביר את חומציות הקיבה, לכן מומלץ להימנע ממנו וכן ממיצים מתוקים, שלהם יש את אותה ההשפעה.
  • מזונות חריפים ומלאי שומנים: מזונות חריפים במיוחד ומלאי שומנים עלולים לגרום לאי נוחות בקרב אלו שסובלים מאולקוס. פלפל צ'ילי הוא יוצא מן הכלל, בהתבסס על מחקרים עדכניים.
בנוסף להימנעות ממזונות אלה, מומלץ להגביר את כמות הארוחות שצורכים במהלך היום ובה בעת להפחית בכל אחת מהן את כמות המזון שאתם רגילים לצרוך בארוחה שלמה. אכלו לאט ולעסו היטב את המזון – זה יעזור להפחית את חומציות הקיבה ויגרום לכם להרגיש הרבה יותר טוב אחרי האוכל.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.