maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

הליקובקטר פילורי: תסמינים ודרכי מניעה טבעיות

  יותר מ-50% מאוכלוסיית העולם סובלת בשלב כזה או אחר מתסמינים של כאבי בטן, צרבות, שלשולים ועוד, שנובעים כולם יחדיו מחיידק קטן ומזיק בשם הליקובקטר פילורי. החיידק הזה מתיישב בתוך רירית הקיבה והתריסריון ופוגם בעמידות של הקיבה לסביבה החומצית שלה, מה שיוצר בעיות שונות וכאבים חמורים שעלולים למנוע מכם אפילו שינה ערבה, ובסופו של דבר עלול להוביל לאולקוס ואף לסרטן בקיבה. מומלץ שתכירו את התסמינים של ההידבקות בחיידק ואת דרכי הטיפול הטבעיים בהם, לצד זה שיינתן לכם על ידי הרופא, אשר יעזרו להפחית את הכאבים והבעיות שנוצרות בעקבותיהם.
 
יד של אישה על הבטן שלה
 

9 תסמינים נפוצים של הידבקות בחיידק הליקובקטר פילורי

קשה לנו לאבחן באופן מידי האם נדבקנו בחיידק ההליקובקטר פילורי, זאת משום שהתסמינים שלו הם מאוד כלליים ולעתים עוברים אחרי תקופה קצרה וחוזרים לאחר תקופה ארוכה. אם אתם מרגישים שאתם סובלים מרוב התסמינים האלה, מומלץ שתיגשו לרופא לשם ביצוע בדיקה שתאשר כי אכן נדבקתם בחיידק הליקובקטר פילורי.

1. צרבת או ריפלוקס חומצי

בין שהתסמינים האלה מופיעים באופן קבוע או בזמנים משתנים, הם עלולים להיות סימן להידבקות בחיידק הליקובקטר פילורי.

2. שלשולים, עצירות, גזים ונפיחות

משום שהליקובקטר פילורי מפריע לפעולתם התקינה של מיצי הקיבה, המזון אינו מתעכל כמו שצריך ולכן אתם עלולים לסבול מתסמינים אלו.

3. בחילות והקאות

אנשים רבים שסובלים מהליקובקטר פילורי חווים גם בחילות והקאות, ולמרות שלא תמיד יופיעו התסמינים האלה, הם אכן יכולים להעיד על הימצאותו בקיבה כשהם מופיעים לצד התסמינים האחרים.

4. עייפות ורמות אנרגיה נמוכות

הליקובקטר פילורי יוצר לחץ רב על הגוף, ולכן אתם עלולים להרגיש תשושים בכל שעות היממה. בנוסף הגוף אינו מעכל מזון כראוי ועקב כך אינו מקבל את החומרים הדרושים לו מתהליכי העיכול, מה שמגביר את תחושת העייפות והתשישות.
איש ישן בתוך אוטו
 

5. ירידה במשקל ואיבוד במסת שריר

משום שהליקובקטר פילורי משפיע על רמת החומציות בקיבה, ועקב כך על תהליכי העיכול, הגוף אינו מצליח לעבד שומנים וחלבונים כמו שצריך. כתוצאה מזה אנשים שסובלים מהחיידק חווים ירידה במשקל שנובעת מאיבוד מסת שריר – זוהי אחת הדרכים המסוכנות ביותר לרדת במשקל.

6. קושי לרדת במשקל

למרבה ההפתעה, ובניגוד לתסמין הקודם, הליקובקטר פילורי יכול גם להקשות עליכם לרדת במשקל. הסיבה לכך היא הפרשת הורמון הקורטיזול – הורמון הלחץ בגלל הנוכחות של חיידק ההליקובקטר. ההורמון הזה גורם אצל חלק מהאנשים לירידה במשקל ואצל אחרים לעלייה במשקל, ואם בזמן האחרון צברתם משקל עודף באזור הבטן ובו זמנית חוויתם איבוד מסת שריר, זה עלול להיות סימן להידבקות בחיידק.

7. שינויים במצב הרוח עקב חוסר איזון הורמונלי

כאמור, הגוף מפריש קורטיזול בשל הלחץ שבו הוא מצוי, מה שעלול ליצור שינויים חוזרים ונשנים במצב הרוח. בנוסף לכך, הורמון הסרוטונין, שמשפיע אף הוא על מצב הרוח, מופרש כראוי בגוף בעל קיבה תקינה, וכל נזק שנעשה לה עלול לגרום למחסור בו, מה שמוביל לדיכאון וחרדה. 

8. מחלות חניכיים, ריח רע מהפה וזיהומים בחלל הפה

למרות שהליקובקטר פילורי חי באזור הקיבה והתריסריון, בקרב חלק מהחולים הוא מצוי גם בחלל הפה ואפילו בתוך חורים שקיימים בשיניים.

9. אף סתום וכאבי סינוסים

רוב האנשים לא מודעים לעובדה שהסינוסים קשורים למערכת העיכול, וכל הפרעה שנוצרת בה עלולה לגרום לבעיה בהם.
אישה מקנחת את האף

9 דרכים טבעיות לטיפול בתסמינים של הליקובקטר פילורי

כדי להיפטר מהחיידק, עליכם לקבל טיפול באנטיביוטיקה מרופא המשפחה. אם אתם חושדים שאתם סובלים ממנו, בקשו מהרופא לבדוק אתכם והוא ככל הנראה יפנה אתכם לבדיקת נשיפה שתגלה את הימצאותו של החיידק בקיבה. לאחר שנמצא החיידק, הרופא ירשום לכם טיפול באנטיביוטיקה וכנראה גם בטבליות שנוגדות חומציות בקיבה. אל תוותרו על הטיפול האנטיביוטי, אולם בתסמינים המעיקים שיוצר החיידק תוכלו לטפל בעזרת כמה דרכים טבעיות שיקלו עליכם עד שתיפטרו ממנו לחלוטין. לפניכם 9 טיפים ודרכים טבעיות למניעת התסמינים המעיקים של הידבקות בחיידק הליקובקטר פילורי.

1. שתו מיץ חמוציות

שתיית מיץ חמוציות עוזרת למנוע מהחיידק להיצמד לקיבה, זאת על פי מחקר שפורסם בשנת 2005שבממצאיו הומלץ לצרוך 250 מ"ל מיץ חמוציות מדי יום, עבור אלו הסובלים מהליקובקטר פילורי. 

2. אכלו ליקוריץ (שוש)

בהודו ובסין נהוג לטפל באולקוס בעזרת ליקוריץ, ולמרות שיש צורך במחקרים נוספים בנושא כדי לאשש את יעילותו, המבדקים הקיימים אכן מוכיחים שיש לו תכונות שעוזרות למנוע את התסמינים של ההידבקות בחיידק וכן לנתק אותו מקירות הקיבה. עם זאת, לעת עתה נמצא כי הוא עוזר בצורה המיטבית רק בשלבים הראשונים של ההידבקות. 

3. צרכו פרוביוטיקה ופרה-ביוטיקה

פרוביוטיקה ופרה-ביוטיקה מעודדים את פעילותם של החיידקים הטובים המצויים במערכת העיכול שלנו, ואם אתם מתחילים טיפול באנטיביוטיקה עליכם לוודא שאתם מכניסים גם אותם לגופכם. כדי לצרוך פרוביוטיקה תוכלו לאכול מזונות מותססים כמו משקה קפיר, תה קמבוצ'ה או יוגורט. בנוסף מומלץ לצרוך באותה מידה גם מאכלים פרה-ביוטיים, כמו בצל, בננה, שום וארטישוק. כללו את המאכלים האלה בתזונתכם לפחות 2-3 פעמים בשבוע.

4. דעו אילו תבלינים טובים עבורכם ואילו פחות

ישנם תבלינים שמסייעים להאט את התפתחות ההליקובקטר פילורי בקיבה ומומלץ שתוסיפו אותם למזונות שלכם. הם כוללים את הג'ינג'ר, שיכול להפחית תסמיני אולקוס, תימין, שלו יש יכולות אנטיבקטריאליות, כורכום, אורגנו וקינמון. בנוסף מומלץ שתימנעו מתבלינים חריפים, אשר מחמירים את תסמיני המחלה.
תבלינים שונים בקערות

5. שתו תה ירוק

במחקר שנערך בשנת 2009 נמצא שתה ירוק עוזר להאט את התפתחותו של חיידק ההליקובקטר פילורי בקיבה ואף לחסל אותו במקרים מסוימים. יתרה מזו, שתיית תה ירוק באופן קבוע עוד לפני ההידבקות בחיידק מסייעת למנוע זאת ומגנה על הקיבה מפני דלקות.

6. אכלו ברוקולי

התרכובות שמצויות בברוקולי יכולות לנגוד את פעילותו של ההליקובקטר פילורי, כפי שנמצא במחקר שנערך בשנת 2009.
בנוסף לכך שהברוקולי נמצא כמסייע להפחתת דלקות בקיבה, הוא גם עוזר להפחית את אוכלוסיית חיידקי ההליקובקטר פילורי שמצויים בקיבה.

7. הימנעו ממזון תעשייתי ומטוגן

רוב המאכלים התעשייתיים מכילים חומרים שגורמים לתופעות לוואי שליליות בקרב אנשים שסובלים מהליקובקטר פילורי, ולמרות שאין להם השפעה ישירה עליו, הם כן מגבירים את התסמינים המעיקים שהחולים סובלים מהם. ככל שרשימת המרכיבים של המוצר ארוכה יותר, כך תוכלו לדעת שהוא מזיק לכם יותר, וחשוב מאוד להימנע מצריכה של מאכלים מעובדים ומהירים להכנה, כמו גם חטיפים. בנוסף הימנעו מלצרוך מזון מטוגן, שכן גם הוא מגביר את הופעתם של התסמינים המעיקים של המחלה.

8. אכלו דגנים מלאים

אכילת מזונות שמלאים בסיבים יכולה להפחית את הסיכון שלכם לפתח אולקוס וכן למנוע את התסמינים המעיקים שיוצר חיידק ההליקובקטר פילורי. על כן עליכם להימנע ממוצרים שעשויים מקמח לבן ולהעדיף לאכול דגנים מלאים. כדי להימנע מתסמינים מעיקים לאורך כל היום, התחילו את הבוקר שלכם עם מנת שיבולת שועל שתכינו עם מים חמים במקום חלב. 
קערת זכוכית עם מוזלי וכפית בתוכה

9. היזהרו מקפה ומשקאות מוגזים

אפילו קפה נטול קפאין יכול להגביר את ייצור מיצי הקיבה, מה שמגביר הופעתם של התסמינים השונים להם גורם חיידק ההליקובקטר פילורי. גם למשקאות מוגזים יש את אותה השפעה, לכן מומלץ שבזמן המחלה תדבקו בשתיית מים או תה צמחי.

כמה מילים לסיכום

כאמור, כדי להיפטר מחיידק ההליקובקטר פילורי עליכם לגשת לרופא ולהתמיד בטיפול האנטיביוטי, אך בו זמנית מומלץ מאוד שתדאגו גם לתזונה הבריאה שתסייע לכם לשכוח שבכלל חליתם במחלה. אם לא תטפלו בבעיה, תסכנו את עצמכם באולקוס ובסרטן הקיבה, ולאור העובדה שהחיידק תוקף יותר ממחצית מהאוכלוסייה, מומלץ שתכירו את התסמינים ותדעו לזהות את ההידבקות בו בזמן.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל: