print header

אבחון מוקדם וטיפול במפרצת

קרע במפרצת במוח הורג אנשים בפתאומיות בכל שנה ולמרות זאת, מעטים מאיתנו יודעים מהם הסימנים המקדימים להתקפת הפתע הזו. התופעה הקטלנית יכולה להתרחש בכל רגע נתון ולכן חשוב לזהות אותה מבעוד מועד, בשלב בו ניתן לטפל בגורמים לה ולמנוע את התוצאות הטרגיות שלה. המדריך הבא יעזור לכם להבין מהי מפרצת במוח, מהם הסימנים המקדימים לקרע בה ומה תוכלו לעשות כדי למנוע נזקים חמורים לבריאות כתוצאה מהתופעה ואף להציל חיים. 
 
אבחון וטיפול במפרצת במוח: סטטוסקופ על דפי רישום רפואיים

מהי מפרצת במוח?

כדי למנוע קרע מפרצת במוח חשוב תחילה להבין מהי מפרצת ולמה היא עלולה לגרום. המנתח המוחי הווארד רינה מהמרכז הרפואי של אוניברסיטת ניו יורק מתאר את המפרצת במוח כהיחלשות הדופן שלי כלי דם בו. בשל הלחץ של הדם הזורם באזור זה, נוצרת בליטה במקום בו הוא נחלש, וכאשר היא מתנפחת יתר על המידה היא יכולה להתפוצץ ולהגיר דם לרקמת המוח. לפי נתונים שנאספו על ידי הקרן למפרצות במוח, כחצי מיליון אנשים מתים מדי שנה ברחבי העולם כתוצאה מקרע ודימום של מפרצת במוח, כאשר מחצית מהם מתחת לגיל 50. בשל כך, טיפול מקדים במפרצת הוא חשוב מאין כמוהו. עם זאת, אם המפרצת לא גדולה דיה, רופאים לא ימליצו על הליך פולשני כדי להוציא אותה בגלל הפגיעה הפוטנציאלית במוח שעלולה להתרחש במהלכו.
אבחון וטיפול במפרצת במוח: איור הדגמה למפרצת במוח

מה קורה כאשר המפרצת מתפוצצת?

מפרצת במוח עלולה להיות קטלנית כאשר היא מתפרצת, אך לא כולן מתפתחות לגודל שגורם לנזק. לפי ד"ר רינה, כאשר יש דליפה קטנה דרך המפרצת, טסיות הדם שאחראיות לאיחוי פצעים מגיעות לאזור הפתוח בכלי הדם וסוגרות אותו. תהליך זה מונע את הקריעה המוחלטת של המפרצת אך למרות זאת, גם דליפה קטנה שכזו עלולה להיות קטלנית. לאחר שמפרצת נקרעת, בין 30% ל-50% מהחולים עלולים למות באופן מידי אם לא יקבלו טיפול הולם. 
 
הסיבה לכך נובעת מההשפעה של הטפטוף הקטן הזה על המוח; כאשר דם בא במגע עם המוח, אפילו אם מדובר בכמות קטנה, הוא גורם לגירויו, מה שמוביל לגדילה בלחץ המוחי. לא רק זאת, אלא שאיבוד הדם דרך הכלי הקרוע גורם לנזק בחלקים שניגר מהם הנוזל החיוני הזה שכן המוח, על כל חלקיו, זקוק לאספקת דם קבועה כדי לפעול באופן תקין. השילוב בין הלחץ המוחי לאיבוד הדם גורם למוות או אובדן הכרה, ולכן זה עניין של חיים או מוות לטפל במפרצת מוחית לפני שהיא מתפרצת או מיד לאחר מכן.
אבחון וטיפול במפרצת במוח: כדוריות דם

מהם הגורמים והסימנים המקדימים למפרצת במוח?

במקרים רבים, הסיבה למפרצת אינה ידועה, אך נבדק ונמצא כי יש מספר גורמים שמגדילים את הסיכון להיווצרות של מפרצת כמו עלייה בגיל, עישון, טרשת, לחץ דם גבוה והיסטוריה משפחתית. למרות הסכנה שהיא מביאה, מפרצת במוח ניתנת לטיפול אם רק מאתרים אותה בזמן ולכן זה חשוב להכיר את הסימנים לתופעה הקטלנית הזו ולטפל בה במועדה:
  • כאב ראש חמור 
  • נוקשות בצוואר
  • רגישות לאור
  • תחושה של עקצוץ בפנים
  • פרכוסים
  • ראייה מטושטשת או כפולה
  • חולשה בגפיים
  • עייפות קיצונית
אבחון וטיפול במפרצת במוח: אדם מחזיק את הראש

מה ניתן לעשות במקרה של חשד לקריעת מפרצת?

מרבית התסמינים הם משניים, אך כאב הראש הוא סימן מובהק למפרצת מוחית. קשה להגדיר מהו "כאב ראש חמור" שכן הוא תלוי בתחושה האישית של כל אדם; אם יש לכם כאב ראש חד שתוקף אתכם באופן פתאומי והוא לא דומה לשום כאב אחר או מיגרנה שחוויתם, ייתכן שמדובר במפרצת מדממת.
 
יש המדמים את הכאב הזה למכת ברק שעוברת בגוף או שמיעה של אקדח היורה בקרבת האוזן, ובמקרה בו אתם חווים כאב שכזה אל תתעלמו ממנו, שכן הוא עלול להוביל לבעיות חמורות וחשוב לטפל בו ובגורמים שלו במהרה. אם אתם או מישהו מקרוביכם חווים את התסמינים הללו, ד"ר רינה ממליץ להזמין אמבולנס באופן מידי או לנסוע לבית החולים באופן עצמאי. במקרה של מפרצת כל שניה היא חיונית ואסור לבזבז זמן אם יש חשד לכך שהיא התפרצה.
אבחון וטיפול במפרצת במוח: אמבולנסים

טיפול במפרצת קרועה

בהגיעכם לבית החולים, על הרופאים לבדוק תחילה אם אכן חלה קריעה של המפרצת על ידי ביצוע בדיקת טומוגרפיה ממוחשבת (CT - (Computed tomography, אנגיאוגרפיה (צפייה בזרימת דם בכלי הדם על ידי הזרקה של חומר ניגוד לווריד) ובדיקות נוספות שמראות את זרימת הדם בגוף ובמיוחד במוח. בבית החולים יוכלו לטפל בלחץ המוחי שנוצר כתוצאה מקריעת המפרצת על ידי צנתור – הליך שבו מכניסים סטנטים (תומכנים) מחומרים מיוחדים כמו פלטינום שמונעים כניסת דם למפרצת וסוגרים אותה. 
 
ההליך הזה נעשה בהרדמה מלאה ולאחריו החולה מקבל טיפול בנוגדי קרישה כדי למנוע הישנות של המפרצת. שיעור ההצלחה של טיפול במפרצת מדממת הם גבוהים ושיעור התמותה כתוצאה מההליך הוא 1% בלבד. כאשר מדובר בטיפול במפרצת לא מדממת, אחוזי התמותה נמוכים אף יותר ובקרב 85% מכל המטופלים, אין צורך בטיפול נוסף לטווח הארוך. 
אבחון וטיפול במפרצת במוח: ניתוח

מפרצת במוח עלולה לתקוף כל אדם במפתיע ולסכן את חייו ובריאותו. כדי למנוע את המצב הזה, חשוב להיות מודעים לסימנים המקדימים של קריעת מפרצת ולקבל טיפול מתאים שיכול להציל חיים.

מקור התמונות: National Institutes of Health

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.