print header

עקיצת מדוזה: טיפול, שיכוך כאבים ומניעה

 הקיץ הוא באופן מסורתי עונת החופים והים – שהם כנראה מקומות הבילוי המועדפים על מרביתנו בתקופה חמה זו, מלבד הבית הממוזג. אך כמעט כמו בכל שנה, גם הקיץ הזה אחד המטרדים הגדולים ביותר שעלולים לתקוף אותנו במסגרת הבילוי הנעים הזה הוא עקיצת המדוזה. החוטית הנודדת, אותו זן מדוזות טורדני שמגיע להתארח בחופי ארצנו, לרוב בחודשים יולי-אוגוסט, הוא האשם העיקרי במצב הזה. מפגש עם אחת מן המדוזות הללו או עם אחת מזרועותיה שנשרו בזרמי המים הפתוחים, גורם במהירות לתחושת כאב, צריבה חמורה, אדמומיות של העור וגירוד. לכן, המדריך הבא יוכל להיות מאוד שימושי עבורכם, כשהוא ייתן בידיכם את המידע הבסיסי בנוגע לפעולות המידיות שעליכם לעשות כדי להתמודד עם עקיצת מדוזה בו במקום, כמו גם מה ניתן לעשות לאחריה כדי להרגיע את הכאב, ואיך אפשר להימנע מן המפגש עם המדוזות לחלוטין.

טיפול בעקיצת מדוזה: מדוזה במים

טיפול ראשוני בעקיצת מדוזה – עשו ואל תעשו

כאשר מתגלה עקיצה של מדוזה, הדבר הראשון שעליכם לעשות הוא לצאת מן המים ולהתחיל בשטיפת האזור הפגוע במי ים או במי ברז. אם עקיצת המדוזה פגעה בעיניים או באזור הסמוך אליהן, יש לקרוא באופן בהול לשירותי הרפואה הדחופה ולדאוג לקבלת טיפול חירום, וכך גם במקרה של הופעת תגובות אלרגיות קשות כגון קוצר נשימה, כוויה היקפית, נפיחות בלשון או הקאות הנגרמות מן העקיצה.

אם העקיצה נמצאת באזור שאינו סמוך לעיניים, ולא מתפתחת בגללה תגובה אלרגית חריפה אלא רק כאבים נקודתיים, ניתן לנסות לטפל בה ולהרגיע את הכאב באופן עצמאי – אך יש לבדוק תחילה כי לא נותר על הגוף שום חלק מזרועות המדוזה הרעילות. אם נותר מהן זכר, יש למהר ולהסיר אותן אך ורק בעזרת חפץ זמין כלשהו: חתיכת פלסטיק או מקלון קטן, אך בכל מקרה יש להקפיד מאוד לא לעשות זאת עם ידיים חשופות.

מיתוס שחשוב להפריך בנושא הזה נוגע לכך שמריחת חומץ או שתן על האזור השורף יכולה לסייע בהקלת הכאב – למרות שזוהי אמונה רווחת, הוכח כי אין זה כך בשום מצב. יש להבין כי רמת החומציות המצויה הן בחומץ הביתי הרגיל והן בשתן האנושי אינה מספקת כדי לסתור את ארס המדוזה, ואף הפוך מכך – סביר יותר להניח כי היא תגרום להחמרה במצב התסמינים, כך שבשום אופן אין לנסות את השיטות האלו על מנת להקל על הכאבים.

בנוגע למיתוס נוסף, האומר כי שטיפת האזור הנגוע במים מתוקים יכולה להחמיר את המצב כי היא תגרום להתפוצצות תאי ארס שנותרו על העור – מומחים טוענים כי זה פשוט לא נכון, וכי כל זרם מים חזק, בין אם של מים מלוחים ובין אם של מים מתוקים, יסיר את תאי הארס הנותרים מן העור במהירות ולא יגרום להחרפת הכאבים.  

טיפול בעקיצת מדוזה: זרוע של אדם שנעקץ ממדוזה על רקע הים

 סדר פעולות לטיפול מידי בעקיצת מדוזה

כדי שיהיה לכם ברור באילו פעולות יש לנקוט עבור טיפול מהיר ויעיל בעקיצת מדוזה, הכנו לפניכם את סדר הפעולות שיש לבצע בזו אחר זו:

  • צאו מיד מן הים ושטפו את האזור הנגוע עם מים; אל תשפשפו או תגרדו אותו בשום אופן.
  • ערבבו יחדיו כמות שווה של סודה לשתייה ומי ברז ומרחו על האזור הנגוע. השאירו את התערובת על העור למשך כ-2 דקות, על מנת לחסום מכל תא ארס שנותר על העור את האפשרות להתפוצץ.
  • הסירו מן העור את שאריות המדוזה ואת תערובת הסודה לשתייה שמרחתם בעזרת חתיכת פלסטיק כלשהי.
  • הניחו על האזור שקית קרה – זו יכולה להיות שקית קוביות קרח, או אפילו פחית משקה קר עטופה בחתיכת בד או חולצה – והמתינו כך 5 דקות עד רבע שעה. אם הכאבים לא חולפים, יש לנסות ולהמתין עוד 5-10 דקות.
  • במקרים שבהם נותרת כוויה חמורה על העור והכאבים לא שוככים – יש לפנות לטיפול רפואי מקצועי.

מה לעשות לאחר הטיפול הראשוני?

לאחר שהכאב הראשוני נרגע, לרוב תישאר על האזור הפגוע כוויה לא נעימה, שבה ניתן לטפל בכל מיני שיטות - כמו למשל באמצעות מריחת תכשירים טבעיים המסייעים בהורדת הנפיחות ושיכוך הכאבים, כדוגמת כאלו המכילים קלנדולה, קמומיל או אלוורה, או באמצעות אחד מן התכשירים הטבעיים נגד כוויות הללו שתוכלו להכין בקלות בבית. בנוסף ניתן להשתמש גם בתרופות המתאימות לטיפול בגירויי עור כדוגמת פניסטיל ג'ל, ביאפין ודומיהם.

טיפול בעקיצת מדוזה: מריחת תכשיר על העור

איך ניתן להימנע מעקיצת מדוזות?

אמנם המדוזות הן מטרד לא נעים, אך הן לא באמת סיבה טובה שצריכה לגרום לכם להפסיק את הביקורים בחופי הים של ארצנו. בעזרת "מפת המדוזות" המעולה של אתר "מדוזות בעם", המבוססת על דיווחים של מבקרים בחופי ארצנו, תוכלו לדעת אילו חופים שורצי מדוזות לעומת אלו שבהם תוכלו להיכנס למים עם חשש הרבה יותר נמוך, וכך לעשות את ההחלטה להיכן תיסעו לקלה ליותר. לחצו כאן כדי לעבור למפה ולראות דיווחים עדכניים.

בנוסף, כאשר אתם מגיעים לחוף, שימו לב אם על סוכת המציל תלוי דגל סגול – זהו סימן שישנן מדוזות במים ושכדאי שתתרחקו מהים. כמו כן, כניסה למים עם חליפת גלישה, צלילה או שחייה מונעת כמעט לחלוטין צריבות, ואם אתם לא מצוידים בהן – אז לפחות היכנסו עם משקפת שחייה, כדי שתוכלו להבחין במדוזות בתוך המים ולהתרחק מהן, וגם אם חלילה במקרה תפגשו במדוזה עיניכם לא יפגעו.

דבר אחרון שיש לזכור - גם כשאתם לא במים אלא מבלים על החוף, פיקחו עין על הילדים ושימו לב שהם לא נוגעים בשום דבר שנשטף במקרה אל החול, כי זה יכול להיות חלק מזרוע של מדוזה שתגרום להם לכוויה בלתי לרצויה. שיהיה קיץ נעים!

מקור התמונה: Heather Harvey

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.