print header

תסמינים, גורמים ודרכי טיפול ל- 8 סוגי בעיות עור ופריחות נפוצות בקרב ילדים

 מערכות רבות בגופם של ילדים קטנים עדיין לא מתפקדות בשיא היכולת שלהן, ולכן זה לא נדיר לראות שמופיעות על העור שלהם פריחות שונות ושינויים אחרים שמדאיגים הורים רבים. זה קורה פשוט משום שילדים רגישים במיוחד לזיהומים, ומערכת החיסון שלהם יכולה להגיב בצורה חמורה כשהם נחשפים לחומרים שונים או מתמודדים עם בעיות בריאותיות. לעתים קורה שמערכת החיסון לא מגיבה בצורה מספקת, וניתן לראות את התוצאות של שני המצבים הללו על עורם של ילדים כפריחות. כדי שתוכלו להבדיל בין מצבים זניחים וחמורים, ולדעת איזה טיפול נדרש, חשוב שתכירו את 8 בעיות העור הבאות ותדעו האם יש צורך ללכת לרופא במקרה שהם מופיעות. זה יכול למנוע הרבה סיבוכים עתידיים וכל הורה צריך להיות ער לשינויים במצב העור של הילדים שלו ולהכיר את המידע הזה.
 
בעיות עור של ילדים: יש של רופא מחזיקה ביד של פעוטה

1. דלקת עור ממגע (Contact Dermatitis)

תסמינים
 • שלפוחיות זעירות עם קשקשים באזור המגורה (האזורים הנפוצים הם הצוואר, המותניים, המפשעה וכל מקום בגוף שבא במגע ישיר עם חומר כלשהו)
 • במקרים מסוימים נוצרות שלפוחיות בצקתיות שאוגרות נוזלים ועלולות להיות מעיקות (בשני המקרים הדלקת אינה מדבקת, אלא ספציפית לילד ולאזור המודלק על גופו)
גורמים
כפי שניתן להבין מהשם, דלקת עור ממגע נוצרת לאחר מגע ממושך עם חומר שגורם לגירויים בעור, כמו תווית של בגד, צמידים, קרמים למיניהם ועוד. אצל תינוקות, דלקת עור ממגע לפעמים מופיעה כאשר הם מזילים ריר שגורם לגירוי של הסנטר ולהופעה של שלפוחיות עם קשקשים.
 
מניעה וטיפול
כדי למנוע מצבים של דלקת עור ממגע, השתדלו למנוע מגע בין העור של ילדיכם לפריטים שגורמים לגירוי. הסירו תוויות מבגדים, צפו תכשיטי מתכת בחומר מגן ומרחו על הסנטר של התינוק משחה שתגן עליו מפני כמות ריר גדולה. אם לא ידועות אלרגיות לחומר הזה, תוכלו למרוח על האזור הנגוע הידרוקורטיזון 1% שלא דורש מרשם רופא, או משחה אחרת שרופא הילדים המליץ עליה לאחר בדיקה.

2. וירוס-קוקסקי/מחלת הפה והגפיים (Coxsackievirus) 

תסמינים
 • חום גבוה
 • פריחה אדומה וכואבת באזורי אצבעות הידיים והרגליים (אינה מגרדת)
 • אפטות בלשון, בגרון ובחלק הפנימי של הלחיים
 • במקרים חמורים, יכולים להיות סיבוכים שגורמים לדלקת קרום מוח ויראלית המתבטאת גם בכאבי ראש ונוקשות בצוואר
 • ירידה בתיאבון
 • קושי בבליעה בגלל היווצרות השלפוחיות
גורמים
הידבקות בווירוס קוקסקי נגרמת כתוצאה מחשיפה אליו על ידי מגע, עיטושים או חשיפה לחלקיקי צואה באזורים ציבוריים. מכיוון שיש לווירוס הזה מספר זנים, ניתן להידבק בו מספר פעמים, כשילדים מתחת לגיל 5 רגישים אליו במיוחד, אך ילדים בוגרים יותר ומבוגרים לא יפגינו תסמינים. ההתפשטות של וירוס הקוקסקי מתחזקת בימים חמים, ולכן כדאי להקפיד על היגיינה במיוחד בחודשי האביב והקיץ.
 
מניעה וטיפול
כמו מרבית הווירוסים, אין טיפול תרופתי למחלת הפה והגפיים מלבד מנוחה ושתייה מרובה של נוזלים. כדי להוריד את החום אפשר לתת לילדכם כדור או טיפות להורדת חום המתאימות לגילו ולהשתדל שישתה על מנת שלא יתייבש. שמירה על היגיינה נאותה ושטיפת ידיים לאחר מגע עם אנשים או חומרים זרים חשובה כדי למנוע את המחלה הזו.
בעיות עור של ילדים: תינוק ישן על אמו

3. אקזמה (Eczema)

תסמינים
 • טלאים של עור אדום, יבש ומגרד עם בליטות קטנות המופיעים לראשונה על הפנים או הקרקפת (הטלאים הללו יכולים להתפשט לאזורים אחרים כמו המרפקים, הזרועות, פרקי היו הרגליים)
 • גרד באזורים המודלקים בעור
גורמים
רופאים כיום לא בטוחים בנוגע לגורמים המדויקים העיקריים להופעת אקזמה, אך ידוע שהיא מואצת או מופיעה כשהיא עוברת בתורשה, כשיש אלרגיות עונתיות, חום חיצוני או כשמרגישים לחץ נפשי.
 
מניעה וטיפול
למרבה הצער, לא ניתן למנוע אקזמה, אך כן ניתן לטפל בתסמינים שלה ובגרד המעיק שנלווה אליה. כדי לעשות זאת, חשוב למנוע מגע עם רכיבים ופריטים שגורמים לרגישות ולהתפרצות של האזורים המודלקים. לרוב החומרים הללו הם סבונים וקרמים מבושמים, בשמים (בייחוד אלו המכילים אלכוהול), עובש, קשקשים של בעלי חיים, אבק פרחים, בדים גסים ומאכלים מסוימים (חלבון ביצה הוא הרכיב הנפוץ ביותר שגורם לתופעה). גם אוויר יבש גורם להתפרצות של אקזמה, ולכן חשוב לשמור על העור לח על ידי שימוש בקרמים מיוחדים ורחצה עם סבון עדין שלא גורם לגירויים או יובש בעור. רופאים רושמים בדרך כלל תרופות מסוג קורטיקוסטרואידים לטיפול במחלה, וחשוב להתייעץ איתם כשהיא מתפרצת.

4. המחלה החמישית (Fifth disease)

תסמינים
 • חום נמוך המלווה בתסמינים של צינון 
 • כשהחום מתחיל לחלוף לאחר מספר ימים, מופיעה אדמומיות חזקה על הלחיים שנראית כאילו סטרו לחולה
 • לאחר שהאדמומיות בפנים מתחילה לחלוף, היא מתפשטת לאזורים אחרים בגוף כמו הגפיים
 • אצל ילדים מבוגרים יותר, המחלה מתלווה לעתים במפרקים כואבים
גורמים
המחלה החמישית היא מחלה נגיפית הנובעת מהדבקה בווירוס פרוו B19 שנפוץ בסוף החורף והאביב. ילדים בגילאים 5-15 רגישים אליו במיוחד, והם אלו שנוטים לפתח את התסמינים האופייניים למחלה.
 
מניעה וטיפול
ניתן למנוע הדבקה בנגיף המחלה החמישית על ידי הקפדה על היגיינה ושטיפה של הידיים בסבון או במחטא ידיים כשאין סבון בסביבה. אם הילד חלה, בשלב של התסמינים ההתחלתיים דמויי הצינון הוא מדבק, ומומלץ להרחיק ממנו ילדים אחרים. עם הופעת הפריחה בלחיים, הילד עובר לשלב לא מדבק, אך עדיין מומלץ לנקוט במשנה זהירות אם יש בסביבה ילדים אחרים. ילדים שחלו במחלה החמישית בדרך כלל לא יחלו בה שוב.
בעיות עור של ילדים: ילד ישן תחת שמיכה

5. סעפת (Impetigo)

תסמינים
 • בליטות אדומות וכואבות (שלב התחלתי)
 • שלפוחיות עם קרום בצבע צהוב-חום (שלב מתקדם)
 • גרד
גורמים
הסעפת נגרמת כתוצאה מזיהום הנובע מחשיפה לחיידקי סטפילוקוקוס או סטרפטוקוקוס, והיא נפוצה בקרב ילדים בגילאים 2-6. החיידקים חודרים בדרך כלל דרך פצעים או חתכים וגורמים לתסמינים לא נעימים, והמחלה נפוצה בעיקר בחודשי הקיץ החמים.
 
מניעה וטיפול
גם במקרה של מחלת הסעפת, הדרך הטובה ביותר למנוע אותה היא לשמור על היגיינה טובה. אם ילדיכם נפצע, חטאו את הפצע כמה שיותר מהר, כדי למנוע את חדירת החיידקים לתוך העור. כשהמחלה מתפרצת, רופאים ירשמו תכשירים אנטיביוטים בהתאם לחומרת מצב, כשקרמים נועדו לאזורים נגועים קטנים, ונוזל או כדורים מטפלים במצבים חמורים יותר.
 

6. פטכיה/פורפורה (Petechiae)

תסמינים
 • פריחה של נקודות זעירות על העור בצבע אדום/סגול/חום המופיעה על הישבן, גפיים וגו עליון
 • כאב במפרקים הכולל נפיחות ורגישות באזורים המודלקים
 • נפיחות באזורים רכים כמו אשכים וכפות ידיים
גורמים
פיצוץ של כלי דם זעירים מתחת לעור שעלול להתרחש לאחר תקופות של שיעול קשה או מצבים דומים. במקרים חמורים בהם הפריחה נמצאת על אזורים נרחבים, היא נגרמת כתוצאה מבעיה בקרישת הדם הנובעת כתוצאה מזיהום וויראלי (idiopathic thrombocytopenia purpura (ITP או בגלל זיהום של חיידק ממשפחת המנינגוקוקוס אשר גורם בין היתר לדלקת קרום המוח.
 
מניעה וטיפול
ניתן למנוע את מחלת דלקת קרום המוח אצל ילדים על ידי מתן חיסון Hib, אך אין דרך למנוע את שאר הגורמים לתסמיני הפטכיה. הפריחה בדרך כלל עוברת מעצמה, אך חשוב להיוועץ ברופא בקשר לדרכים להקל על התסמינים הגורמים לה, למשל שיעול כבד, וגם לבקש לעשות בדיקה כדי לברר האם יש סיבה חמורה לבעיה ששוכנת מתחת לפני השטח ודורשת טיפול.
בעיות עור של ילדים: בובות מכוסות בשמיכה לצד מד חום ובקבוק מים קרים

7. פסוריאזיס (Psoriasis)

תסמינים
 • נקודות אדומות ובולטות על העור
 • התמזגות של הנקודות לטלאי בעור שחלקו העליון כסוף-אפור, משיל קשקשים ועבה (מופיע בדרך כלל על המרפקים והברכיים)
 • במקרים חמורים: טלאים באזור הטבור, הקרקפת, איברי המין וגם הישבן
 • ציפורניים עם חריצים דהויים (לעתים קורה שהציפורניים נושרות כתוצאה מהמחלה)
גורמים
ידוע כיום שתורשה משחקת תפקיד מרכזי במקרים של פסוריאזיס, ואם אחד ההורים לוקה במחלה, יש סיכוי שגם ילדיו יחלו בה. למרות זאת, אין מידע לגבי הגורמים המדויקים למחלה האוטואימונית הזו שגורמת לייצור תאי עור בקצב מהיר מהרגיל, מה שמביא להיווצרות קשקשים.
 
מניעה וטיפול
מחצית מהמקרים של פסוריאזיס בילדים נגרמים כתוצאה מזיהום, בעיקר דלקות גרון, ולכן חשוב להימנע ממקומות מלוכלכים או מגע עם ילדים חולים. היגיינה, כמו תמיד, חשובה ביותר, ומומלץ לשטוף ידיים או להשתמש במחטא לאחר מגע עם אנשים זרים או ילדים אחרים. בנוגע לטיפול, כשמדובר במקרים של פסוריאזיס שנגרם מזיהום, רופאים ירשמו לרוב טיפול אנטיביוטי. במקרים אחרים הם ירשמו משחות עם סטרואידים כדי להקל על התסמינים ועל הגירוי בעור, אך כיום אין תרופה שמעלימה את המחלה לחלוטין.

8. אדמדמת (Roseola)

תסמינים
 • חום גבוה
 • תסמינים המזכירים צינון
 • ירידה בתיאבון
 • חוסר מנוחה
 • פריחה ורדרדה-אדומה שאינה מגרדת על פלג הגוף העליון שעלולה להתפשט לפנים ולגפיים (מתרחש לאחר הירידה בחום)
 • כ-15 אחוז מהילדים החולים באדמדמת מפרכסים בגלל החום הגבוה. הפרכוס נמשך כ-2 דקות, ואינו מסכן את הילד, אך חשוב לפנות לרופא במקרה שזה קורה לילדכם
גורמים
רוזאלה נגרמת כתוצאה מחשיפה לווירוס המתפשט בשיעול. היא נפוצה בקרב ילדים בגילאי 6 חודשים עד שנתיים, ולרוב לא חוזרת לאחר מכן. לאחר החשיפה לווירוס, הוא דוגר בגוף במשך שבועיים עד הופעת התסמינים.
 
מניעה וטיפול
אם ידוע לכם שילד בסביבה של ילדכם חולה באדמדמת, מנעו מגע ביניהם והשתדלו למנוע גם חלוקה של אוכל או שתייה במקרים הללו. שמרו על ניקיון הידיים של ילדיכם כדי שלא ישימו אותן בפה במקרה שנחשפו לנגיף. כיוון שהאדמדמת נגרמת בגלל ווירוס, אין עבורה אנטיביוטיקה או תרופה, ורופאים ימליצו לתת תרופה להורדת חום עד שהפריחה תיעלם.

מקור התמונות: Alex ProimosKourtlyn LottBob Reck

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו