print header

12 דברים חשובים שרופא הילדים שלכם לא מגלה לכם

  כל הורה מכיר את התרחיש הבא: אתם מגיעים לרופא, ממתינים בתור ועד שהוא סופסוף מגיע, הרופא משתדל להיות זריז ויעיל ככל האפשר כדי לעבור למטופל הבא. הורים שיוצאים מתורים אצל רופאי ילדים לאחר החוויה הזו נותרים מבולבלים פעמים רבות ועם שאלות שלא נענו ועשויות להיות חשובות במיוחד. כדי שתוכלו לקבל הצצה ברורה יותר לעולמם של רופאי הילדים, חשוב שתכירו 12 דברים שהם לא מספרים לכם תמיד ושכל הורה צריך לדעת. באופן הזה אתם תצאו ממשרד הרופא שלכם פחות מבולבלים, ויעילים לא פחות ממנו בכל הנוגע לטיפול בילדיכם.
 
דברים שרופא הילדים שלכם לא מגלה לכם: רופא בודק ילדה
 

1. ניתן להפוך חיסונים לפחות כואבים

מרבית החיסונים נעשים במשרדים עמוסים של אחיות במרפאות ילדים, ולכן לא תמיד יש זמן לעשות פעולות מקדימות כדי לאלחש את אזור ההזרקה ולמזער את הכאב. אם אתם מעוניינים שילדכם יעבור את החיסון בשלום ועם מינימום כאבים, בקשו שיתיזו על האזור המיועד תרסיס מקרר או משחת מאלחשת שיעשו את העבודה. עם מדובר בתינוקות ופעוטות שעדיין יונקים, שאלו את האחות או הרופא האם אתן יכולות להניק אותם בזמן החיסון כדי להסיח את דעתם ולהקל על הכאב.

2. אנחנו מעדיפים לא לבדוק שני ילדים בתור אחר

הורים רבים שיש להם שני ילדים מעוניינים לקצר תהליכים ולבקש מהרופא שיעיף מבט בשניהם, למרות שנקבע תור רק עבור אחד מהם. ההתנהגות הזו לא מקובלת על מרבית הרופאים וניתן לגבור עליה בקלות אם קובעים שני תורים עוקבים עבור הילדים ומגיעים בזמן כדי לבדוק אותם. באופן הזה כל ילד יקבל את מלוא תשומת הלב המגיעה לו, שלא תתחלק לשניים בגלל קוצר בזמן ומטופלים קטנים אחרים שממתינים בתור. 
דברים שרופא הילדים שלכם לא מגלה לכם: שני רופאות מרימות סטתוסקופים למצלמה

3. לוח הזמנים שלנו תמיד צפוף

למרות הרצון הטוב, לרופאים בדרך כלל יש פחות מ-10 דקות לבדוק כל מטופל, ואין זה משנה אם מדובר בגבר בן 30 או ילד בן 3. כדי להפיק את המיטב מהפגישה אצל רופא הילדים שלכם, הכינו מראש את השאלות החשובות ביותר שאתם רוצים לשאול אותו או את הנקודות שרציתם להעלות כדי שהוא יוכל לענות עליהן באופן מלא ולפתור את הבעיה שהביאה אתכם אליו מלכתחילה בצורה הטובה ביותר.
 

4. במקרי חירום ניתן לפנות לאחות

במרפאות, קופות חולים ובמיוחד בחדרי מיון, המצב יכול להיות קדחתני למדי כאשר עשרות מטופלים מגיעים בבת אחת ורוצים להיכנס לרופא בו זמנית. המצב הזה הוא מתסכל ומלחיץ הורים רבים, ולכן מומלץ לפנות לאחות במקרי חירום בהם יש זמן המתנה ארוך לפני הכניסה לרופא. אם לילדכם יש חום גבוה (מעל 39 מעלות), הוא מפרכס או שיש לו כל תסמין גופני אחר שחמור יותר מצינון רגיל או מחלה מוכרת אחרת, אל תהססו לפנות לאחות שתוכל לסייע לכם עם המצב ואולי גם להכניס אתכם לטיפול אצל הרופא מהר יותר.
דברים שרופא הילדים שלכם לא מגלה לכם: אחות בודקת תינוק באינקובטור

5. אין לעכב טיפול בילדכם עד הביקור אצלנו

הורים רבים חושבים שאם הם יתנו תרופה לילדם לפני הביקור אצל הרופא, מה שיביא להקלה בתסמינים, והם רק יספרו על התסמינים שילדם חווה במקום להראות אותם, רופא הילדים לא יאמין שאכן משהו לא בסדר. לכן, אם ילדכם סובל מחום, גודש באף, ליחה בגרון וכל דבר אחר שיש לכם עבורו תרופה בבית אשר מתאימה לשימוש ללא הוראות רופא, מומלץ שתטפלו בו לפני שהתור שלכם אצל הרופא יגיע. כאשר תגיעו אליו, אמרו לרופא הילדים מה התסמינים של ילדכם ואילו תרופות בדיוק נתתם לו כדי שיוכל לאבחן אותו בצורה מדויקת. במצב הזה ילדכם גם חש טוב יותר ולכן יוכל לספר בעצמו על הדברים שהוא הרגיש או מרגיש, מה שיספק לרופא תמונה מפורטת על מצבו.

6. מומלץ לא לדבר בשם ילדכם כדי לא להבהיל אותו

להיות רופא ילדים זה מקצוע מאתגר במיוחד, ולמרות שלעתים קשה להסתיר את הפחדים שלכם ההורים, חשוב שתדעו לסנן מילים לפני שאתם אומרים דבר מה. אם למשל ילדכם צריך לעשות בדיקת אוזניים, אל תאמרו לרופא "הוא לא אוהב כשמסתכלים לו באוזניים", מפני שגם אם זה נכון או לא, ילדכם יתחיל לחשוש והבדיקה תהיה לא נעימה עבורו. לכן, כאשר אתם הולכים עם ילדכם לרופא הילדים, השתדלו לשמור על גישה חיובית למענו כדי שיעבור את הבדיקות והטיפול על הצד הטוב ביותר ובלי תוספת מיותרת של חששות ששתלתם אצלו.
דברים שרופא הילדים שלכם לא מגלה לכם: רופא בודק ריאות של ילד עם סטתוסקופ

7. חדר ההמתנה אצלנו מהווה קרקע לחיידקים

חדרי המתנה אצל רופאי ילדים מותאמים לגילם, וניתן למצוא בהם צעצועים למיניהם ומתקני משחקים קטנים שנועדו להעביר את זמנם בנעימים. כפי שניתן לצפות, הצעצועים הללו מלאים בלא מעט חיידקים של ילדים חולים שנגעו בהם, והם עלולים להדביק את ילדיכם במחלות שונות, לכן מומלץ שתביאו פריטים דומים מהבית שבהם ילדכם יוכל לשחק. לחילופין, אתם יכולים להביא בתיק מחטא ידיים טבעי שתוכלו להכין בעצמכם ולנקות בעזרתו את ידיו של ילדכם לאחר שהוא שיחק במשחקים המשותפים בחדר ההמתנה.

8. אנחנו לא חסרי רגישות לכאב של ילדכם

ילדים הם אמנם קטנים, אך הם בעלי תפיסה חדה ויודעים כאשר אומרים להם משהו שהוא לא נכון. בכל פעם שרופא או הורה אומר "זה לא יכאב" ילדכם יודע היטב שהחיסון, הזריקה או הבדיקה עלולים לכאוב, והוא נדרך ומרגיש לחוץ. לכן, אם רופאים לא נותנים את האזהרה הזאת, זה לא משום שהם חסרי רגישות, אלא כי הם לא רוצים לגרום לילדכם להרגיש לא נעים ולהכאיב לו עוד לפני שמשהו נעשה.
דברים שרופא הילדים שלכם לא מגלה לכם: ילד שוכב על ספה

9. אנחנו לא אוהבים שהורים באים עם אבחון מהאינטרנט

אין ספק שהאינטרנט הוא מקור בלתי נדלה לידע, אבל אין לו את הניסיון של אף רופא בעולם, ולא מומלץ לנסות להפוך אותו לכלי אבחון עבור ילדכם כדי לקבוע מה יש או אין לו. אם אתם רוצים לבצע מחקר מקדים על תסמינים או ללמוד יותר על המצב של ילדכם לאחר שרופא בדק אותו, אין שום בעיה עם כך, אך אל תנסו לקבוע מראש מה יש לו בדיוק, מפני שברוב המקרים אתם תלחיצו את עצמכם לשווא וכתוצאה מכך גם את ילדכם.

10. אנחנו לא תמיד מודעים למחירים של תרופות

אם אתם חושבים שהרופא רשם לכם תרופה יקרה במיוחד רק כדי לסחוט מכם כסף, חשבו שנית. במרבית המקרים הם כלל לא מודעים למחירים של תרופות ורושמים אותן בגלל המפרט הרפואי שלהן ולא מסיבה אחרת. לכן, אם רופא רשם לכם תרופה וגיליתם שהיא יקרה יותר ממה שחשבתם, תוכלו לפנות אליו כדי לקבל מרשם עבור תרופה אחרת שעושה את אותה פעולה כמו זו היקרה, אך במחיר נמוך יותר.
דברים שרופא הילדים שלכם לא מגלה לכם:

11. חשוב לנו שתתמקדו בבדיקה של ילדכם במקום בטלפון

אם ילדכם רהוט ויודע להתבטא היטב, זה בהחלט יעזור לו בהמשך החיים, אך במרבית המקרים לא ניתן להסתמך על מה שהוא אומר לרופא. כאשר אתם מגיעים לרופא הילדים של ילדכם, השתדלו לשים את הטלפון בצד ולהיות קשובים בעת הבדיקה שלו. אתם ההורים יכולים לספק לרופא מידע יעיל וחיוני יותר מאשר ילדכם, שעוד אין לו אוצר מילים מפותח דיו כדי לתאר תסמינים בצורה מפורטת.

12. עדיף שנבדוק בני עשרה בלי שתהיו בחדר

רופאי ילדים מטפלים לא רק בילדים קטנים ובפעוטות, אלא גם בבני טיפש עשרה שפעמים רבות נסגרים בפני הוריהם או מעדיפים לשמור דברים מסוימים לעצמם. כאשר אתם חושדים שילדכם חווה דיכאון או שהוא חולה וצריך בדיקה, עדיף שתשאירו אותו עם הרופא לבד בחדר. בני עשרה נפתחים יותר בפני רופאים כאשר הוריהם לא נמצאים בסביבה, והם נוטים לספר דברים אישיים שמביך אותם להגיד להוריהם ואשר יכולים להיות חיוניים עבור אבחון של מצבם הגופני או הנפשי.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.