maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

8 דברים שצריך לשים לב אליהם במרפאת השיניים

אחד הדברים שעלינו לשמור עליו יותר מכל בנוגע לבריאות שלנו הוא נושא השיניים שלנו, וביחוד עלינו לשים לב למי שמטפל בהן. ביקור אצל רופא השיניים הוא דבר מלחיץ כשלעצמו, וקבלת טיפול אמין כוללת הרבה יותר מסתימה שלא נופלת אחרי שנה. "יש הרבה מאוד סימני אזהרה שעליכם לשים לב אליהם כשאתם ניגשים לטיפול אצל רופא השיניים", אומר ד"ר ג'ונתן שוורץ, רופא שיניים מוסמך מהמרכז הרפואי סיני שבניו יורק. אם אינכם בטוחים לגבי הדברים שעליכם לשים לב אליהם במרפאת רופא השיניים שלכם, הנה 8 דברים שאמורים להדליק אצלכם נורה אדומה.

 

1. המשרד לא מבקש מכם את היסטוריית טיפולי השיניים שלכם

לפני שאתם אפילו מגיעים לפגישה ולאבחון אצל רופא שיניים, הצוות אמור לבקש מכם את הגיליון הרפואי שלכם כדי שהרופא ידע להכיר את המטופל שלו ואת ההיסטוריה הרפואית שלו. "חלק נכבד מרפואת השיניים הוא מעקב אחרי בעיות קיימות ובחינת השינויים שנראים בהם", אומר ד"ר שוורץ. "בעוד שחלק מהבעיות הן ברורות מאוד לעין, דברים מסוימים שנמצאים בתיק הרפואי, וביחוד צילומי רנטגן, הם הכרחיים לזיהוי ולטיפול יעיל בבעיות השיניים. 

הרופא שלכם גם אמור לשאול אתכם אם עשיתם צילום רנטגן בחצי השנה האחרונה, משום שחזרה על צילומי רנטגן שאינם הכרחיים עלולה לסכן אתכם בחשיפה לקרינה שאין שום סיבה לה. לפי איגוד רופאי השיניים האמריקאי, מטופלים צריכים לעבור צילום רנטגן מלא רק אחת לשנתיים.

2. הרופא משתמש בציוד מיושן

צילום דנטלי בפילם היה נפוץ מאוד לפני 10 שנים, אולם היום יש טכנולוגיות מתקדמות יותר, והשימוש בהן משליך על איכות הטיפול שתקבלו. "צילומי רנטגן דיגיטליים מדויקים הרבה יותר מאלו הישנים, וכך הם מאפשרים לרופאי השיניים לאבחן חורים שלא יכלו למצוא בצילומי רנטגן בעבר", אומר ד"ר מארק לוונברג, רופא שיניים קוסמטי מהמובילים בתחום בניו יורק. 

כשמשתמשים בצילום רנטגן דיגיטלי נחשפים גם לפחות קרינה מסכנת, אולם מומלץ לדעת כי צילום רנטגן תלת ממדי בקרן קונוס, אף כי ישפר את הטיפול שתקבלו, ישגר לגופכם פי 18 יותר קרינה מאשר צילום רנטגן דיגיטלי רגיל.

3. הרופא לא שומר עליכם מפני חיידקים

ברור שאף אחד לא רוצה שרופא השיניים יחטט במגירות שלו, יקליד במחשב ויסדר את התאורה עם אותן הכפפות שיכניס לפה שלנו, מבלי שיחליף אותן לכפפות אחרות. שמירה על סטריליות היא דבר חשוב בכל הנוגע לקבלת טיפול רפואי, וזה כולל גם את הסטריליות של הכלים בהם הרופא משתמש. "במשרדי, הכלים שלי עוברים חיטוי באוטוקלב (דוד עיקור) או באמצעות חום ומאוחסנים בשקיות אטומות עד שהן מגיעות לפה של המטופל", אומר ד"ר שוורץ.

"בנוסף, מטופלים יבחינו שאני מחליף את הכפפות שלי מספר פעמים במהלך הטיפול על מנת למזער את כמות החיידקים שעוברת בין הפה של המטופל לציוד שברחבי החדר וההפך". לפני שאתם מחליטים היכן תקבלו את טיפול השיניים שלכם, שאלו את רופא השיניים אם הוא משתמש באוטוקלב כדי לחטא את הכלים שלו, או לפחות אם הם עוברים חיטוי בחום, אשר הורג את רוב החיידקים.

4. הרופא לא עושה סריקה לגילוי סרטן הפה

בכל ביקור אצל רופא השיניים, או לפחות פעם אחת בכל שישה חודשים, רופא השיניים צריך לבדוק אם יש סימנים בפה שלכם לסרטן, כך אומר ד"ר לוונברג. אתם עשויים לחשוב שסרטן הפה הוא תופעה נדירה אך ב-20 השנים האחרונות תדירות מקרי סרטן הפה הוכפלה פי 3, זאת כנראה בשל הידבקות בנגיף הפפילומה, אשר עד לאחרונה נחשב היה כמסכן בעיקר לסרטן צוואר הרחם.  

הבדיקה כוללת חיפוש אחר פצעים בעלי מראה לבן או אדומים בקרומים הריריים שבפה. רופא השיניים צריך להרגיש את קשרי הלימפה בצוואר, לבקש מכם להרים את הלשון ולבדוק את 2 צדי הלחיים הפנימיות, את רקמות החניכיים ואת הגרון.

5. הרופא ממליץ על טיפול נרחב

אם אתם הולכים לרופא השיניים באופן קבוע כל שישה חודשים וכעת הגעתם לרופא שיניים שאינכם מכירים אשר אומר לכם שיש לכם פה מלא בחורים שמצריכים טיפול, סתימות רבות שזקוקות להחלפה/שחזור או שאתם צריכים ניתוח מקיף בשל בעיית נסיגת חניכיים, מומלץ שתלכו לרופא אחר לקבלת חוות דעת שנייה. "יתכן שרופא השיניים שלכם פספס משהו", אומר ד"ר לוונברג, "אך אפשרי גם שרופא השיניים החדש שלכם צריך הכנסה נוספת".

באותו האופן עליכם להיות גם סקפטיים לגבי שירותים או המלצות של רופא השיניים, שאמורות להיות מכוסות בביטוח שלכם. "רק משום שהביטוח שלכם מכסה את הטיפול, אין זה אומר שהטיפול הכרחי", אומר ד"ר שוורץ. באופן כללי הביטוח הבסיסי מכסה בדיקות, צילומי רנטגן, ניקוי אבנית, עקירות, טיפולי שורש וטיפולי חירום. רופאי שיניים עשויים גם להמליץ על טיפולים אותם מכסים ביטוחים מתקדמים יותר, עבורם תשלמו בכל זאת תשלום סמלי במסגרת ההשתתפות עצמית.

6. הרופא ממליץ להסיר סתימת אמלגם (אפורה) משום שהיא "רעילה"

רוב רופאי השיניים כבר לא מבצעים סתימות עם החומר הכסוף אמלגם – תערובת של כספית, כסף, בדיל ונחושת, ולמרות שהסיבה לכך נעוצה בעובדה שכיום יש חומרים בטוחים וטובים יותר לשימוש, אם כבר יש לכם אחת כזו בפה, אתם לא נמצאים בסכנה על פי משרד הבריאות. על פי ד"ר שוורץ, את הסתימה יש להחליף אך ורק אם החל להיווצר בה נזק מתוך השן או שקיימת סכנה כי נוצרו פתחים דרכם יכולים לחדור חיידקים.

הסרת הסתימה עשויה בעצמה להיות מסוכנת, "עליכם לפקפק ברופא שיניים שמציע להסיר סתימת אמלגם רק לשם ההחלפה", אומר ד"ר שוורץ. "אדי הכספית שמשתחררים בעת הקידוח מסוכנים לגופכם הרבה יותר מאשר השארת הסתימה במקומה". להסרה יש גם אפשרות לגרום נזק לשן עצמה ולגרום לה להיסדק.

 

7. במרפאה מוכרים מוצרים נלווים שאינם נחוצים

רופאי השיניים אמורים להתמקד בבריאות השיניים ובקידום היגיינת שן נכונה, ולא בקידום מכירות. "אם רופא השיניים שלכם מנסה למכור לכם ויטמינים או תוספי תזונה שאמורים לעזור לכם לשמור על היגיינת הפה, יתכן שהוא פשוט מנסה להרוויח על חשבונכם", אומר ד"ר לוונברג. אין שום דבר רע בשמירה על היגיינת פה נכונה בעזרת צחצוח נכון, שימוש בחוט דנטלי ומי שטיפת פה. כל מוצר אחר שיציעו לכם אינו נחוץ.

8. הרופא מתייחס אליכם כעוד סט של שיניים שהגיע אליו לטיפול

אם הדבר הראשון שהרופא שלכם אומר לכם זה "פתח את הפה", יתכן שתרצו לשמור עליו סגור. רופא שיניים טוב מבין שיש אדם שמחובר לשיניים שבפה שלו, ועל כן יעשה מאמץ לברך אתכם בבואכם אליו, להקשיב לכם ולפתח אתכם מערכת יחסים שתחזיר אתכם למרפאה שלו להמשך טיפול מסור ואמין. בדיוק כמו כל רופא אחר.

זה גם אומר שהוא ייתן לכם להחליט איזה טיפול אתם מעוניינים לקבל, משום שיש אפשרויות רבות ולא כולן מתאימות לכולם. "כל מטופל הוא שונה ממטופלים אחרים, ולכל אחד יש גם אמצעים שונים לשלם על טיפולים שונים. אין סיבה שתשלמו יותר ממה שביכולתכם לשלם רק משום שהרופא מציע דרך אחת בלבד לטיפול בבעיה", אומר ד"ר שוורץ. "רופא שיניים אמין שואף לספק טיפול אישי לכל מטופל בהתאם לשיניו וליכולות שלו להשקיע בהן".

 

אם אתם מטופלים אצל אותו הרופא במשך מספר שנים ואתם מרוצים מאיכות הטיפול והיחס שאתם מקבלים, אין סיבה שתחליפו את רופא השיניים שלכם, אולם אם אתם ניגשים לרופא שיניים חדש, מומלץ מאוד שתשימו לב ל-8 הסעיפים האלה בכדי שתוכלו לקבל את הטיפול הטוב ביותר שמגיע לכם.

 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.