print header

8 בדיקות והליכים רפואיים נפוצים במיוחד ומה שקורה במהלכם

 לאורך כל חיינו וככל שאנו מתבגרים והשנים עוברות, אנו נדרשים לעבור בדיקות רפואיות כאלו ואחרות שנועדו לסייע לרופאים המטפלים בנו לאבחן כראוי את מצבנו ולהציע לנו את הטיפול המיטבי. יחד עם זאת, פעמים רבות כאשר הרופא שולח אותנו לבצע סוג בדיקה שאיננו מכירים, אנו מתחילים לפתח חששות ודאגות, עקב אי הידיעה בפני מה אנו עומדים. הפתרון הטוב ביותר למצבים הללו הוא כמובן להכיר ולהבין את הליך הבדיקה הצפויה, ובדיוק לשם כך אנו מביאים בפניכם את תיאורן של 8 בדיקות רפואיות נפוצות מאוד, שרופאים מרבים לשלוח אליהן מטופלים, בייחוד בגילאים המבוגרים. אנו מקווים שהמידע שתשאבו מכך יוכל להרגיע את חששותיכם ולהבהיר לכם טוב יותר מה אתם צפויים לעבור באם התבקשתם לבצע את אחת מן הבדיקות הללו. 

 

 
גללו מטה או לחצו על שם הבדיקה ברשימה הבאה על מנת לצפות בפרטיה:

 

 

 

1. אולטרה סאונד

בדיקת האולטרה סאונד מתקשרת לנו לרוב עם מצבי הריון, אך לא רק עבור זה משתמשים בה – פעמים רבות הבדיקה משמשת לאבחונם של מצבים נוספים הדורשים את סריקתם של האיברים הפנימיים שלנו. במהלך הבדיקה נעשה שימוש בגלי קול בתדר גבוה על מנת לייצר את תמונת האיבר לה זקוק הרופא.

בדיקת אולטרה סאונד

מטרת הבדיקה: האולטרה סאונד נועד כאמור לסייע באבחונם של מצבים בריאותיים שונים, החל מאיתור התפתחות של מחלות מסוימות וגושים סרטניים, דרך סקירת זרימת הדם בגוף ועד הערכה של מצבים גינקולוגיים.

לפני הבדיקה: לרוב, אין הנחיות מיוחדות טרם הבדיקה, פרט למקרה של אולטרסאונד בטן, שבו תתבקשו לצום ולהימנע מנתינת שתן במשך מספר שעות עד הגעתכם למרפאה. בכל מקרה, כאשר אתם נרשמים לבדיקה, בררו עם הפקידה לגבי ההנחיות הנדרשות.

מהלך הבדיקה: בתחילה תתבקשו לשכב על מיטה, וג'ל שקוף יימרח על עורכם, באזור החיצוני של האיבר אותו מבקשים הרופאים לבדוק. לאחר מכן יצמיד הטכנאי האחראי את מכשיר הבדיקה, הנקרא מתמר, אל העור וייחל לסרוק את האזור באמצעותו למשך כ-30 דקות עד שעה, בהתאם לצרכים הרפואיים.

לאחר הבדיקה: ברובם הגדול של המקרים אין הנחיות מיוחדות לאחר הבדיקה, ועם סיומה תוכלו להמשיך את שגרת יומכם כרגיל, אלא אם נאמר לכם אחרת על ידי הצוות הרפואי.

תוצאות הבדיקה: את ממצאי הבדיקה סוקר רופא מומחה בתחום הרדיולוגיה, ותוצאותיה ומסקנותיו מועברות ישירות אל הרופא המטפל שלכם, אליו תוכלו לגשת על מנת לקבלן ולהתייעץ בדבר המשך הטיפול. 

 

 

2. MRI

בדיקה זאת היא בדיקת שיקוף מתקדמת, המאפשרת לרופא המטפל לבחון ולסקור את האיברים הפנימיים שלכם, להעמיק בהכרת מצבם ולהתמקד באופן מדוקדק באזורי הגוף בהם יש לטפל. באמצעות שילוב בין תהודה מגנטית לגלי קול מייצרת הבדיקה תמונה מקיפה של פנים גופנו.

בדיקת MRI

מטרת הבדיקה: לבדיקה יכולות להיות מספר מטרות שונות, וזאת על פי הצרכים של הרופא המטפל ששלח אתכם אליה. המטרות הנפוצות הן אבחון וזיהוי של מחלות ופגיעות שונות המתחוללות בגופנו, וכן בדיקת מצב המפרקים טרם קיומו של ניתוח אורתופדי.

לפני הבדיקה: ישנם מספר סוגים של בדיקותMRI , שעבור חלקם תידרשו לצום טרם עריכתם. לכן, כשאתם קובעים תור עבור הבדיקה, ציינו בפני הפקידה לאיזה סוג של MRI נשלחתם ובקשו את ההנחיות המתאימות. בנוסף, מכיוון שהבדיקה מתבצעת בעזרת אמצעים מגנטיים, עליכם להשאיר בבית, או לפחות מחוץ לחדר הבדיקה, את כל פריטי המתכת שברשותכם, כולל תכשיטים וכרטיסי אשראי. אם בגופכם מושתלים אביזרים מתכתיים כדוגמת קוצב לב, סטנט (תומכן), או מפרק מלאכותי, דווחו על כך טרם מועד הבדיקה לרופא המשפחה שלכם ולמרפאה בה קבעתם את התור.

מהלך הבדיקה: עם תחילת הבדיקה תתבקשו להחליף את בגדיכם לחלוק לבן ולשכב ללא תזוזה על מיטת ה-MRI. המיטה תחליק אל תוך מכשיר גדול מימדים דמוי מנהרה, שיבצע את תהליך השיקוף במשך 45 דקות. מכיוון שהבדיקה לא כרוכה בהליך פולשני וסביר להניח שלא תרגישו במהלכה שום כאב או טרדה מיוחדת, לרוב לא תקבלו זריקת הרדמה או אלחוש לפניה, פרט למקרים מיוחדים. יחד עם זאת, מכיוון שהמכשיר משמיע קולות רועמים במהלך פעילותו, יינתנו לכם אוזניות מגן שיעמעמו את הרעש.

לאחר הבדיקה: ברוב המקרים אין הנחיות מיוחדות לאחר הבדיקה, ותוכלו להמשיך את שגרת יומכם באופן רגיל. עם זאת, בחלק מסוגי ה-MRI, כמו למשל אלו הכוללים הרדמה, ישנן מספר תופעות לוואי אפשריות, לכן חשוב להתייעץ עם הצוות הרפואי ולהקשיב להוראותיו טרם, במהלך ולאחר הבדיקה.

תוצאות הבדיקה: את הממצאים בודק רופא מומחה בתחום הרדיולוגיה, ותוצאותיה ומסקנותיו מועברות ישירות אל הרופא המטפל שלכם, אליו תפנו על מנת לקבלם ולהתייעץ בדבר המשך הטיפול.

 

 

3. CT

ה-CT הינה בדיקת שיקוף הדומה למדי לבדיקת ה-MRI, אך היא קצרה יותר ומבוססת על קרני רנטגן. הבדיקה מפיקה עבור הרופא תמונה תלת ממדית של פנים גופכם, ובכך מאפשרת לו להעמיק באבחון מצבים ומחלות בחלקי הגוף השונים.

בדיקת CT

מטרת הבדיקה: ל-CT עשויות להיות מספר מטרות שונות, בהתאם לצרכיו של הרופא המטפל ששלח אתכם לבדיקה. במקרים הנפוצים ביותר, הבדיקה משמשת לאבחונם והערכתם של מצבים רפואיים דחופים וגילויים של בעיות וליקויים בתפקודו הפנימי של הגוף.

לפני הבדיקה: ישנם מספר סוגים של בדיקות CT, שעבור חלקם תידרשו לצום טרם עריכתם. לכן כאשר אתם קובעים תור עבור הבדיקה, ציינו בפני הפקידה לאיזה סוג של CT הופניתם ובקשו את ההנחיות המתאימות. בנוסף, השאירו בבית, או לפחות מחוץ לחדר הבדיקה, את פריטי המתכת השונים שברשותכם, מכיוון שאם תכנסו עימם לבדיקה הם עלולים לפגוע באיכות הצילומים.

מהלך הבדיקה: עם כניסתכם אל חדר הבדיקה תתבקשו להסיר את בגדיכם וללבוש חלוק לבן. לאחר מכן תשכבו על מיטת ה-CT, המחליקה לאיטה אל תוך הסורק – מכשיר דמוי טבעת שיצלם את גופכם במשך 10 דקות ממספר רב של זוויות. סביר להניח כי לא תרגישו בשום טרדה או כאב במהלך הבדיקה, מכיוון שלא מדובר בבדיקה פולשנית, אך אם תוטרדו מהרעשים שמשמיע הסורק בעת פעולתו בקשו לקבל אוזניות מגן.

לאחר הבדיקה: ברוב המקרים אין הנחיות מיוחדות לאחר הבדיקה, ועם סיומה תוכלו לחזור לשגרת יומכם. עם זאת, בחלק מסוגי ה-CT ישנה אפשרות שתחושו בתופעות לוואי מסוימות, לכן חשוב להתייעץ עם הצוות הרפואי ולהקשיב להוראותיו טרם, במהלך ולאחר הבדיקה.

תוצאות הבדיקה: את ממצאי הבדיקה בודק רופא מומחה בתחום הרדיולוגיה, ותוצאותיה ומסקנותיו מועברות ישירות אל הרופא המטפל שלכם, אליו תפנו על מנת לקבלם ולהתייעץ בדבר המשך הטיפול. 

 

 

4. גסטרוסקופיה

הגסטרוסקופיה היא בדיקה שנועדה לתת לרופא המטפל בכם תמונה עדכנית של מצב מערכת העיכול שלכם. לצורך הבדיקה יוחדר אל לועכם אנדוסקופ, שהוא צינורית קטנה שלראשה מחוברת מצלמה אשר תסרוק את קיבתכם מבפנים.

בדיקת גסטרוסקופיה

מטרת הבדיקה: בחינת דרכי העיכול העליונות, הכוללות את הוושת, הקיבה והתריסריון, כדי לאתר ולזהות את הגורמים לבעיות ולהפרעות שונות כדוגמת ירידה במשקל, בולמיה, אנמיה, דימום פנימי ואף גידולים סרטניים.

לפני הבדיקה: יש לצום במשך 8 השעות שלפני הבדיקה, כשבמהלך 5 השעות הראשונות מותר לשתות רק משקאות צלולים כדוגמת מים. החל מ-3 שעות טרם הבדיקה ועד ביצועה יש להימנע גם מנוזלים. 

מהלך הבדיקה: בשלב הראשון לאחר שתיכנסו אל חדר הבדיקה, תינתן לכם תרופת אילחוש שתטשטש מעט את חושיכם ותמנע את תחושת האי הנעימות הכרוכה בהחדרת הצינורית ללוע. לאחר שהאלחוש יחל לפעול, הרופא הבודק ישלשל את האנדוסקופ דרך הלוע שלכם עד לאזור הקיבה, ומשם המצלמה תשדר תמונות חיות אל הצוות הרפואי שבחדר. לאחר 2-3 דקות, בסיום הסקירה והערכת המצב, ישלוף הרופא הבודק את האנדוסקופ אל מחוץ ללוע שלכם.

לאחר הבדיקה: בסיום הבדיקה האחות תסייע לכם לרדת מן המיטה ולצאת אל חדר התאוששות, שם תשהו כחצי שעה לערך, עד שהשפעת התרופה המאלחשת תפוג. מכיוון שגם לאחר מכן סביר להניח כי תהיו מעט מעורפלים, עליכם להגיע אל המרפאה יחד עם אדם מלווה שיוכל להסיעכם הביתה. עליכם להימנע משתיית אלכוהול במשך 24 השעות שלאחר הבדיקה, וכן יש אפשרות שתחושו בנפיחות מסוימת בבטן ובמעט כאבי גרון, שיימשכו בין יומיים עד שלושה לכל היותר.

תוצאות הבדיקה: את תוצאות הבדיקה תקבלו מהרופא הגסטרואנטרולוג שבדק אתכם, בדרך כלל במסגרת פגישת המשך, שתיערך זמן מה לאחר הבדיקה. תוכלו לקבל הנחיות להמשך טיפול ומעקב גם דרך הרופא המטפל שלכם. 

 

 

 

5. ארגומטריה

ארגומטריה היא בדיקה שנועדה לאבחן את סיבולת הלב שלכם בעת מאמץ, וזאת על מנת לספק לרופא המטפל בכם תמונת מצב עדכנית בנוגע לבריאות ליבכם ויכולות תפקודו.

בדיקת ארגומטריה

מטרת הבדיקה: איתור בעיות לבביות שונות בעת פעילות מאומצת. בנוסף אם אתם מתעניינים בהשתתפות בפעילות ספורטיבית מסוימת, כדוגמת אימון בחדר כושר, הרופא שלכם יכול לשלוח אתכם לעבור בדיקת ארגומטריה כדי לאבחן את לבכם ולאשר שהוא יוכל לעמוד בפעילות זאת.

לפני הבדיקה: אין צורך בפעולות מיוחדות טרם הבדיקה, פרט לאכילת דבר מה קטן וקל כשעתיים לפני עריכתה, וכן הצטיידות בנעלי ספורט ובגדים נוחים.

מהלך הבדיקה: בשלב הראשון תחוברו לחיישנים, המודדים את קצב הלב, ולשרוולית, המודדת את לחץ הדם. לאחר מכן תתבקשו לעלות על מכשיר כושר מסוים, בדרך כלל מדובר בהליכון או באופני כושר, ולהתחיל לפעול עליו, בתחילה בצורה איטית ולאחר מכן בקצב שיעלה בהדרגה, על פי החלטת הרופא הבודק, עד שתגיעו אל הדופק המקסימלי המתבקש עבור הבדיקה (על פי תלות בגילכם ובמצבכם הבריאותי). משך הבדיקה הוא 10-20 דקות לכל היותר, והיא אינה מסוכנת או קשה כלל, אך אם בכל זאת אתם חשים במהלכה שאינכם יכולים עוד להמשיך בפעילות, בקשו מהרופא המלווה להפסיקה.

לאחר הבדיקה: בסיומה של הבדיקה תשהו בחדר התאוששות למשך כחצי שעה, שם תוכלו לנוח, לשתות מים ולשחרר ולהרגיע את הגוף מהפעילות הגופנית בה היה שרוי.

תוצאות הבדיקה: את תוצאות הבדיקה תקבלו בו במקום לאחר סיומה, על ידי רופא קרדיולוג, שיספק לכם גם הסבר קצר על משמעותן. כדי לקבל הסבר מפורט ולהמשיך את הטיפול במקרה שהתגלה דבר מה, עליכם לגשת עם התוצאות אל הרופא המטפל שלכם ולהתייעץ עימו.

 

 

6. דם סמוי בצואה

בניגוד לבדיקות האחרות שהוזכרו כאן, בדיקת דם סמוי בצואה נעשית על ידיכם, באופן אישי ועצמאי, בביתכם וללא ליווי רופא. עם זאת, מדובר בבדיקה חשובה מאוד, שיכולה להוביל לאיתור מוקדם של סרטן המעי הגס הקטלני, ולכן חשוב לבצעה מדי שנה לאחר שחציתם את גיל 50.

אסלה

מטרת הבדיקה: מטרתה של הבדיקה היא לבחון האם ישנו דם הסמוי בתוך הצואה שלכם, דבר שעלול להצביע על קיומו של גוש סרטני במעי הגס.

לפני הבדיקה: עליכם לגשת אל המרפאה על מנת לקבל את הערכה איתה תבצעו את הבדיקה. טרם הבדיקה אפשר לאכול ולשתות כרגיל, ואין הגבלות על צריכת תרופות ותוספי מזון.

מהלך הבדיקה: בערכה שקיבלתם לצורך ביצוע הבדיקה ישנה מבחנה – כתבו על גבי המדבקה המצורפת אליה את שמכם ואת מספר תעודת הזהות שלכם, על מנת שיוכלו לזהותה במרפאה. כעת, גשו אל השירותים והדביקו את נייר האיסוף, רכיב נוסף המצורף אל הערכה, לרוחב האסלה שלכם. שבו על האסלה ועשו את צרכיכם על גבי נייר האיסוף. לאחר מכן קחו לידיכם את המבחנה, פתחו אותה, וטבלו את המקלון הקטן, המצורף לחלקו הפנימי של פקק המבחנה, בצואתכם. אספו בעזרת המקלון דגימה בגודל אפון מן הצואה, החזירו בזהירות אל תוך המבחנה וסגרו חזק. הניחו את המבחנה בתוך שקית ההחזרה המצורפת לערכת הבדיקה.

לאחר הבדיקה: החזירו את השקית עם המבחנה ודגימת הצואה אל אחות המרפאה בה אתם מטופלים, בתוך 24 שעות מרגע ביצוע הבדיקה.

תוצאות הבדיקה: דגימתכם תיבדק על ידי מומחי רפואה והתוצאות יגיעו אל רופא המשפחה שלכם בתוך שבועיים, אך ניתן גם לראותם בתיק הרפואי האישי, באתר האינטרנט של קופת החולים שלכם. אם תוצאות הבדיקה שליליות, כלומר לא נמצאו סימנים מחשידים, ניתן להמשיך כרגיל ואין צורך לחזור אל המרפאה. לעומת זאת, אם התוצאות חיוביות, כלומר נמצאו סימנים המעלים חשש, היפגשו בהקדם עם רופא המשפחה שלכם לצורך המשך בירור המצב וטיפול.

 

 

7. אק"ג

אק"ג (ECG) היא בדיקה לבבית חשובה, שבמסגרתה נעשה רישום מקיף של הפעילות החשמלית בליבכם. זוהי בדיקה שאינה כרוכה בהליך פולשני, והיא בטוחה וזמינה לכל.

אק``ג

מטרת הבדיקה: האק"ג נועד לסייע לרופא המטפל בכם לאבחן האם קיימת הפרעה כלשהי בקצב הלב שלכם, ולזהות האם קיימים בפעילותו דפוסים האופייניים לבעיות תפקוד שונות.

לפני הבדיקה: ככלל, אין צורך בפעולות מיוחדות לפני ביצוע האק"ג, על אף שמומלץ להימנע מפעילות גופנית מאומצת ושתיית משקאות קרים טרם עריכתה.

מהלך הבדיקה: בשלב הראשון תתבקשו להסיר את הבגדים מפלג גופכם העליון, ולאחר מכן יחוברו לגופכם כ-12-15 אלקטרודות, שהן חיישנים מיוחדים שיקלטו ויתעדו את הפעילות החשמלית של הלב שלכם. רובם של החיישנים יוצמדו אל בית החזה, וחלק קטן מהם יוצמד אל הגפיים. תתבקשו לשכב ללא תזוזה, אך לנשום כרגיל, בזמן שהחיישנים רושמים את פעילות לבכם במשך 10-15 דקות לכל היותר.

לאחר הבדיקה: מכיוון שהבדיקה אינה פולשנית כלל, אין שום הוראות מיוחדות להתנהגות לאחריה. לאחר סיומה תוכלו להמשיך כרגיל בשגרת יומכם.

תוצאות הבדיקה: תוצאות הבדיקה מתקבלות לרוב על ידי הרופא המטפל שלכם, עם סיום ביצועה. לעיתים מועברים ממצאי הבדיקה לבחינתו של קרדיולוג מומחה, שיחזיר את מסקנותיו אל הרופא המטפל, ממנו תקבלו את כל המידע שצריך למען המשך הטיפול.

 

 

8. אא"ג

בדומה לבדיקת האק"ג, גם האא"ג (EEG) בודקת פעילות חשמלית בגופנו, אולם באזור המוח. זוהי לא בדיקה פולשנית או מטרידה במיוחד, אך נדרשות כמה הכנות טרם תחילתה, ולכן היא לוקחת מעט יותר זמן מאשר האק"ג.

בדיקת אא"ג

מטרת הבדיקה: הבדיקה נועדה לאתר ולאבחן מצבים בעייתיים באזור המוח, כדוגמת גידול, דלקות, אירועים מוחיים וכדומה, העלולים לשבש את פעילות המוח ולגרום להפרעות חמורות בתפקוד.

לפני הבדיקה: בערב שלפני הבדיקה מומלץ לחפוף את הראש בשמפו, אך להימנע משימוש במרכך או תכשירי טיפוח אחרים לשיער. כ-6 שעות טרם הבדיקה הימנעו מצריכת מאכלים ומשקאות המכילים קפאין.

מהלך הבדיקה: בשלב הראשון ימדוד הצוות הרפואי את היקף ראשכם ויסמן על גבי הקרקפת את האזורים אליהם יוצמדו האלקטרודות, שהן חיישנים שתפקידם לקלוט ולתעד את הפעילות החשמלית בראשכם. על הנקודות שסומנו יימרח חומר מיוחד הנועד לנקותן, ומיד לאחר מכן יוצמדו אליהן חיישני הבדיקה באמצעות חומר הדבקה. בשלב זה תתבקשו לשכב על המיטה בעיניים עצומות במשך כחצי שעה עד שעה. במסגרת הליך הבדיקה, עשוי הצוות הרפואי לבקש מכם לבצע פעולות קלות, כגון פקיחה וסגירת העיניים, קריאת משפטים, חישוב פשוט או התבוננות בתמונה. במהלך כל הזמן הזה ירשמו החיישנים את הפעילות החשמלית במוחכם.

לאחר הבדיקה: מכיוון שהבדיקה אינה כרוכה בהליך פולשני, לרוב לא תהיינה הוראות מיוחדות להתנהגות לאחריה. יכול להיות שתחושו בשערכם את חומר ההדבקה איתו הצמידו את החיישנים לראשכם, אך שטיפה קלה בעזרת שמפו תוכל להסירו לחלוטין.

תוצאות הבדיקה: ממצאי הבדיקה עוברים לניתוחו ופענוחו של נוירולוג מומחה ברפואת המוח, והוא מעביר את תוצאותיה ומסקנותיו תוך מספר ימים אל הרופא המטפל שלכם, ממנו תוכלו אתם לקבלם וכן להתייעץ עימו בנוגע להמשך הטיפול. 

מקור התמונות: GeorgeWilliams21Yuya TamaiBaburov

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו