print header

מומחים מנתחים מצבים שבהם ילדים עלולים להיות חשופים לחיידקים

  כל הורה רוצה שילדיו יישארו בריאים ולא ידבקו בחיידקים מזיקים. לשם כך אנחנו מסתובבים עם מגבונים לחים בתיק ומנקים את ידיהם של ילדינו כשהן מתלכלכות, אך האם זה מספיק? ישנם מספר מנהגים שלנו ושל ילדינו שעלולים לסכן את הפעוטות בהידבקות בחיידקים, אך קיימת עמימות בנוגע לאילו מצבים באמת מסכנים ואילו סתם מציבים בראשנו פחדים לא מבוססים. שלושה מומחים יתארו בפניכם היום 10 מצבים שונים ויגלו לכם האם באמת נשקפת בהם סכנה לילדיכם או לא – אתם תתפלאו לשמוע עד כמה שרובנו נוהגים בצורה שגויה במקרים האלה.
 
מצבים שמסכנים ילדים במגע עם חיידקים: ילד יושב על עלי שלכת ומשחק איתם
 

1. "הילד שותה מאותו בקבוק במשך מספר ימים מבלי שנשטף"

מה המומחים אומרים?

"קיים סיכוי שילדכם יהיה חולה ממנהג שכזה, אלא אם כן אתם נוהגים לשמור את הבקבוק במקרר", כך טוען פרופסור צ'אק ג'רבה מאוניברסיטת אריזונה.

מתי זה עלול להזיק?

אם הילד שתה חלב, הוא עלול להתקלקל במהרה לפני שתספיקו להחזיר את הבקבוק למקרר. בנוסף, הידיים של הילד יכולים להכיל חיידקים שיישארו על פתח הבקבוק ואשר יגרמו לילד להיות חולה.

איך לטפל בבעיה?

הכי בטוח לשטוף את הבקבוק אם היה בו חלב, ולא לתת למיץ או מים להישאר בו למשך יותר מ-24 שעות, על מנת שלא לאפשר לחיידקים להתרבות. שמרו את הבקבוק במקרר כדי להיות בטוחים.

2. "הכלב מלקק את הפנים של הילד"

מה המומחים אומרים?

"הפה המלוכלך ביותר, וזה שמסכן אותנו הכי הרבה בהידבקות במחלות – הוא הפה האנושי", כך אומרת פרופסור לרפואת ילדים מאוניברסיטת קולורדו, מרי גלוד. עם זאת, פרופסור ג'רבה מוסיף ואומר כי קיים סיכוי קטן שהכלב יעביר חיידקים מסוג קמפילובקטר לילדכם, אשר גורמים לשלשולים, אך זה קורה רק לעתים רחוקות מאוד.

מתי זה עלול להזיק?

אין צורך להילחץ מ"נשיקות" שכלבים מעניקים, אך בכל זאת עליכם להשגיח על ילדכם כשהוא ליד כלב. "אני דואגת יותר בנוגע לנשיכות מאשר לליקוקים", אומרת פרופסור גלוד, שממליצה להרחיק תינוקות מכלבים, אלא אם כן הם נמצאים תחת השגחה צמודה. קיים סיכוי לנשיכה אם הילד יפגע בטעות בכלב, או כשמדובר בכלב שהילד זר לו.

איך לטפל בבעיה?

רק כדי להיות בטוחים, פרופסור ג'רבה ממליץ להעביר מגבון לח על פניו של הילד. אין צורך לעשות יותר מזה.
מצבים שמסכנים ילדים במגע עם חיידקים: כלב משעין את ראשו על ילד שישן
 

3. "הילד עשה פיפי/קקי בתוך האמבטיה"

מה המומחים אומרים?

לפי ד"ר ג'ניפר שו, רופאת ילדים ואמא בעצמה, אין כלל חיידקים בשתן ולכן בנושא זה אין שום בעיה. פרופסור ג'רבה מחזק את דבריה ואף מוסיף כי צואה מכילה כבר את האורגניזמים שחיים במעיים של התינוק, ולכן אין סיבה לדאגה שידבק במחלה רק משום שקרתה לו "טעות" באמבטיה.

מתי זה עלול להזיק?

"במקרה של צואה באמבטיה, אם לילדכם יש פצע פתוח ואפילו אם הוא סובל מאקזמה או אבעבועות רוח, הוא עלול לסבול מזיהום", כך טוענת פרופסור גלוד. היא מוסיפה ואומרת שאם אתם עושים לילדכם אמבטיה משותפת עם אח או אחות שלו, הילד השני עלול לבלוע את המים ולהידבק במחלה מחיידקים או וירוסים שהיו בצואה.

איך לטפל בבעיה?

אם קרתה לילד "תאונה" באמבטיה אין שום סיבה להילחץ ולשלוף אקונומיקה כדי לחטא אותה. "אני מציעה להוציא את הצואה מהאמבטיה, לנקז את המים ולנקות את האמבטיה ואת הילד בזריזות עם מים וסבון. לאחר מכן המשיכו את האמבטיה מאיפה שהפסקתם", אומרת ד"ר שו. היא ממליצה גם באופן כללי לנקות את האמבטיה לפחות פעם בשבועיים עם חומר ניקוי שיש בו כלור ולשטוף אותה היטב.

4. "המוצץ נפל על הרצפה וניקיתי אותו בעזרת הפה שלי"

מה המומחים אומרים?

"זהו מנהג מגעיל שעלול לגרום לכם להכניס חיידקים מזיקים לפה שלכם", טוענת ד"ר שו. היא מוסיפה ואומרת, "למבוגרים יש יותר חיידקים בפה שגורמים לחורים בשיניים, וכך אתם עלולים להעביר אותם לילדכם".

מתי זה עלול להזיק?

כשהמוצץ נופל לרצפה יש צורך לנקות אותו היטב – מומלץ מאוד שלא להחזיר אותו לפה של הילד לפני כן.

איך לטפל בבעיה?

שטפו את המוצץ במים וסבון, ונסו לדאוג לכך שתמיד יהיה בידכם מוצץ חלופי, למקרה שבו לא תמצאו כיור וחומר ניקוי. באופן כללי מומלץ להכניס את המוצץ גם למדיח הכלים פעם ביומיים.
מצבים שמסכנים ילדים במגע עם חיידקים: מוצץ תלוי על ענף של עץ

5. "אני שומר בתיק חיתול בד לניקוי פליטות למשך מספר ימים"

מה המומחים אומרים?

"אני לא רואה שום בעיה בשימוש חוזר בחיתול בד לניקוי פליטות", טוענת ד"ר שו ומוסיפה, "כל החיידקים שעל החיתול הגיעו מהילד, ולכן אין סיבה שידביקו אותו במחלות."

מתי זה עלול להזיק?

אם החיתול רטוב או לח ויש עליו הפרשות של חלב, יתכן שיתפתחו עליו חיידקים מסוג סטפילוקוק זהוב, אשר עלולים לזהם נקבוביות פתוחות, אולם הסיכוי לכך הוא נמוך.

איך לטפל בבעיה?

אם החיתול יבש ונראה די נקי, פשוט קפלו אותו והניחו בתיק ללא חשש. אם מנגד הוא רטוב ומלוכלך, מומלץ להחליף אותו באחד חדש.

6. "הילד אוכל מזון שנפל על כיסא תינוק של מסעדה"

מה המומחים אומרים?

"עשינו מחקרים על הנושא הזה, ומתברר שכיסאות לתינוק של מסעדות הם מהחפצים היותר מלוכלכים שיש בהן", כך טוען פרופסור ג'רבה. הוא מוסיף גם שלא מחטאים אותם לעולם ועלולים אף להימצא עליהם חיידקי אי-קולי.

מתי זה עלול להזיק?

בכל פעם.

איך לטפל בבעיה?

"אני תמיד מנקה עם מגבון לח את הכיסא שהנכדים שלי יושבים בו במסעדה", אומר פרופסור ג'רבה וממליץ לתת למשטח להתייבש לפני שמושיבים עליו את הילד.
מצבים שמסכנים ילדים במגע עם חיידקים: ילד אוכל על כיסא אוכל לתינוקות

7. "אני משתמש באותו שואב נזלת עבור כמה מילדיי"

מה המומחים אומרים?

"למרות שמחלות עלולות לעבור בין בני המשפחה, אם שני ילדים שלכם חולים בו זמנית, אינכם יכולים להיות בטוחים במאת האחוזים שלשניהם יש את אותו החיידק", אומרת פרופסור גלוד. בדרך כלל לילדים חולים יש חיידק או וירוס נוסף שהתלווה לחיידק או הווירוס העיקריים, כלומר קיים סיכוי גבוה שהילדים ידביקו אחד את השני במחלה אחרת.

מתי זה עלול להזיק?

בכל פעם שהילדים חולים בו זמנית.

איך לטפל בבעיה?

פשוט רכשו שואב נזלת נוסף. זה לא מצרך יקר ואתם לא צריכים יותר משתיים. שטפו את שואבי הנזלת עם מים וסבון או העבירו אותם במדיח הכלים בין השימושים.

8. "הילד שלי אוהב לשחק בארגז חול"

מה המומחים אומרים?

ארגזי חול הם מקום שבו חתולים נוהגים לעשות את צרכיהם, ולכן נחשבים למלוכלכים מאוד.

מתי זה עלול להזיק?

ארגז חול הוא לא מקום בטוח עבור בריאותו של הילד. הטפילים שבצואת החיות עלולים להתפתח לתולעי סיכה ולסכן את ילדכם באנטרוביאזיס על ידי מגע עם העור.

איך לטפל בבעיה?

מומלץ שלא לתת לילדים לשחק בארגז חול, אך אם הילד שלכם ממש אוהב את אזור המשחק הזה, חפרו בתוכו לפני כן וודאו שאין בו צואה של חתולים. בנוסף שטפו את ידיו של הילד היטב אחרי המשחק בארגז החול, וקלחו אותו מיד בהגעתכם הביתה.
מצבים שמסכנים ילדים במגע עם חיידקים: ילד משחק עם חול בעזרת צעצוע את חפירה

9. "אני מחליף לילד שלי חיתול על משטח ייעודי בשירותים ציבוריים"

מה המומחים אומרים?

"במחקרים שנערכו במעונים נמצא שהתפרצות של מחלות מעיים בקרב תינוקות מתרחשת כשלא מנקים משטחי החתלה אחרי כל שימוש, וזה בדיוק מה שקורה בשירותים ציבוריים", כך טוענת פרופסור גלוד.

מתי זה עלול להזיק?

בכל פעם.

איך לטפל בבעיה?

נקו בעצמכם את משטח ההחתלה או הניחו עליו כמה מגבות נייר. פרופסור ג'רבה מציין שכשהיו לו ילדים קטנים, הוא היה מסתובב עם מגבות נייר כדי לשים אותן על משטחי החתלה. ד"ר שו ממליצה על משטחי החתלה חד פעמיים.

10. "הילד שלי מסתובב ערום בבית"

מה המומחים אומרים?

"הסבירות שהילד ילכלך את עצמו או את הבית כך הוא נמוך מאוד", טוענת ד"ר שו ומוסיפה, "למעשה, גם אצל בנות, הקרומים הריריים של איבר המין אינם נמצאים על פני השטח, כך שאין שום סכנה שיבואו במגע עם חיידקים".

מתי זה עלול להזיק?

אם הילד שלכם מסתובב ערום ברחבי הבית, הוא עלול לעשות את צרכיו בטעות על הספה או על הרצפה – זו הסכנה היחידה שקיימת במנהג שכזה.

איך לטפל בבעיה?

אין זו בעיה שבה צריך לטפל – הילד יכול להסתובב בבית בערום כאוות נפשו בכל זמן שירצה.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו