print header

סימנים לגרמופוביה אצל ילדים ו-6 דרכים לטיפול בבעיה

  העולם שלנו מלא בגורמים שעלולים לסכן את חיינו ואת בריאותנו, אך מאחר שאיננו חושבים עליהם ללא הרף, אנו לא חוששים מפניהם באופן קבוע. כל נסיעה ברכב יכולה להסתיים בתאונה, כל ירידה במדרגות יכולה להסתיים בנפילה ואפילו חיתוך ירקות במטבח עלול לגרום לנו להיפצע. האם אנחנו נמנעים מהפעולות האלה? רוב האנשים לא, אך יש כאלה שכן, והם אלו שמפחדים מהם באופן קבוע וקיצוני. אחרי שעברנו חלקו הראשון והקשה של משבר הקורונה, אנשים רבים סובלים ממיזופוביה, הידועה בשפה העממית כ"גרמופוביה" – פחד מוגזם מבקטריות, חיידקים, וירוסים וטפילים, וכיוצא בזה, מהידבקות במחלה. הסובלים העיקריים מהבעיה הם ילדים, שגדלו לאורך שנה וחצי בעולם שבו צריך לשטוף ידיים אחרי נגיעה בכל משטח, ויתכן כי אף נחשפו למחיר הכבד שגבתה המגפה מרבים. כדי להבין האם הילד שלכם סובל מגרמופוביה, עליכם להיות ערים לתסמינים שלה באופן כללי ובמיוחד בקרב ילדים, ואם אכן זה המצב, יש 6 צעדים שעליכם לנקוט כדי לסייע לו להתגבר על הבעיה.

תסמינים וסימנים נפוצים של גרמופוביה אצל ילדים

על פניו, גרמופוביה דומה מאוד להפרעה טורדנית-כפייתית (OCD) כפי שרובנו מכירים אותה, כשהיא מתבטאת פעמים רבות בצורך לשטוף ידיים לעיתים קרובות, אך למעשה אין קשר הכרחי בין השניים. עם זאת, כמו הפרעה טורדנית-כפייתית, גם גרמופוביה מפריעה למהלך החיים הנורמלי של הילד, ולפניכם כמה תסמינים נפוצים של הבעיה:
 • חשש בלתי נשלט להיות חולה או להיחשף לחיידקים.
 • פחד ואימה בכל הנוגע לזיהומים.
 • חרדה (דופק מהיר, כאבי בטן, הזעה מרובה) בעת התמודדות עם כל מה שקשור לחיידקים ומחלות.
 • שטיפת ידיים כפייתית, שלעיתים הופכת למעין "טקס" שחובה לבצע אותו באותה הדרך בכל פעם.
 • הימנעות ממפגשים עם אנשים או מקומות מסוימים שחשודים כ"נגועים בחיידקים".
גרמופוביה אצל ילדים: ילדה שוטפת ידיים
כדי להפוך את זיהוי הבעיה לקל יותר עבורכם ההורים, נסו לבדוק האם הילד שלכם עונה על אחד או כמה מהסימנים המפורטים הבאים:
 • הימנעות ממקומות שהילד חושב כי הם "מלאים בחיידקים", כמו הקניון, בית הספר, בית אבות או קופת החולים.
 • סירוב לגעת בכל דבר אחר שנגעו בו אנשים אחרים, או דרישה לנקות אותו לפני שייגע בו.
 • התקפי זעם, בכי, צעקות והיצמדות להורים כשנמצאים במקום ציבורי שעלולים להיות בו חיידקים.
 • העלאת שאלות באופן קבוע בסגנון "אימא, נכון שלא יהיו לי חיידקים?" או "נכון שאני לא אהיה חולה?".
 • צורך עז לשטוף ידיים, להתקלח או אף לנקות את הסביבה בתדירות רבה יותר משהייתה בעבר או מזו שנדרשת באופן הגיוני – במיוחד אם צריך לבצע את זה באותה הדרך בכל פעם.
 • הניקיונות, ההימנעות והדאגות של הילד פוגעים בשגרת חייו.

6 דרכים לעזור לילדים להתגבר על גרמופוביה

אם הילד שלכם אכן עונה על הסימנים שתוארו, אין צורך לחשוש יתר על המידה, כי תוכלו לסייע לו לזכות בשלווה בכל הנוגע לפחדים שקיימים אצלו מפני חיידקים, נגיפים ומחלות.

1. ראשית, טפלו בגרמופוביה שלכם (במידת הצורך)

אם אתם בעצמכם סובלים מגרמופוביה, יכול מאוד להיות שהילד שלכם נתקף בפחדים מאחר שראה את ההתנהגות שלכם ולמד מכם לאמץ את החשש המוגזם שממנו אתם סובלים. לכן עליכם לשפוט את עצמכם באופן ישיר, לעבור שוב על התסמינים שתוארו ולשאול את עצמכם האם יתכן שגם אתם סובלים מחשש בלתי סביר מפני חיידקים ומחלות. אם כן, מומלץ לפנות למטפל מוסמך שיסייע לכם בכך.
גרמופוביה אצל ילדים: אישה מרימה ידיים אל מול נגיף

2. דברו עם ילדיכם על חיידקים ברוגע

סביר להניח שקיימתם עם ילדיכם שיחות מרובות על חיידקים, מחלות והצורך בשטיפת ידיים במהלך מגפת הקורונה, אך כעת הגיע הזמן להרגיע אותם, במיוחד אם הם ואתם מחוסנים. באופן כללי על ילדיכם עדיין לשמור על היגיינה בריאה, ועליכם להסביר להם בטון רגוע מדוע הם שוטפים ידיים או מתקלחים, מבלי להפוך את זה לסיפור מפחיד על חיידקים רעים. הסבירו להם פשוט שהידיים או הגוף שלהם מלוכלכים וצריך לנקות אותם לפני האוכל, לפני השינה וכדומה.

3. תקנו את הדעה המוטעית של ילדיכם בדרך הנכונה

אם הילד שלכם מספר לכם על הפחד שיש לו מפני חיידקים, אל תנסו להגיד לו דברים שיגרמו לו לחשוב שהוא מדבר שטויות. זה לא יעזור, ולמעשה זוהי הזדמנות מצוינת לדבר איתו בהרחבה על הנושא כדי לעזור לו להתגבר על הפחד בדרך בריאה. ראשית בררו מה הוא יודע על חיידקים ומה רמת הבנתו בנושא – מה זה חיידקים ומה הם יכולים לעשות לגוף. אחרי שתתקנו מחשבות מוטעות שאולי יש לו בנוגע לנושא, עזרו לו להרגיש בטוח והסבירו לו שחיידקים אמנם נמצאים בכל מקום, אך לא כולם רעים או מזיקים לגוף כמו שהוא מתאר. ודאו שהילד הבין את המסר שלכם ושאלו אותו מה לדעתו יקרה אם יגע במשטח שיהיה נגוע בחיידקים כאלה ואחרים.

4. ערכו יחדיו רשימה של זמנים בהם נדרשת שטיפת ידיים

כפי שציינו קודם לכן, עדיין חשוב לשמור על הרגלי היגיינה, אך ילדים שנאבקים עם חרדה מפני חיידקים מתייחסים לשטיפת הידיים כמעין "טקס" מוגזם שלא בריא לנפשם. אם הילד שלכם דורש מעצמו לשטוף ידיים ללא הרף, קבעו יחד איתו כמה חוקים חדשים שנוגעים לכך:
 • אחרי שמשתמשים בשירותים
 • לפני ואחרי אוכל
 • אחרי שמתעטשים, משתעלים או מקנחים את האף
 • כשמגיעים הביתה אחרי שהייה בחוץ
 • כשיש לכלוך שניתן לראות על הידיים (בוץ, אוכל וכדומה...)
גרמופוביה אצל ילדים: אימא וילדה שוטפות ידיים

5. תנו לילדכם להרגיש שיש לו יותר שליטה על חייו

הפחד מפני החיידקים גורם לילדכם להרגיש שאין לו שליטה על חייו, לכן מומלץ להסב את תשומת הלב שלו לתחומים שבהם כן יש לו שליטה עליהם ושהוא מודע אליהם. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא בעזרת "יומן תודה", בו תכתבו יחדיו את כל הדברים הטובים בחייו של הילד ושעליהם מומלץ להגיד תודה מדי יום כדי לא לשכוח אותם. עברו יחדיו על הרשימה הזו מדי יום באופן מהנה ומרומם רוח, וכך מחשבותיו של הילד ינדדו פחות לאזורים שליליים שמפחידים אותו ויותר לאזורים חיוביים שיעצימו אותו.

6. עזרו לילדיכם לפתח הרגלים בריאים ומועילים

בהמשך ישיר לסעיף הקודם, כדי להסית את מחשבותיו של הילד מהפחד שלו, נסו להבין יחדיו אילו פעילויות מרגיעות יועילו לו ויעסיקו אותו. בין אם זה יהיה קריאה, פעילות גופנית או האזנה למוזיקה, רשמו את כל הרעיונות האלה על פתקים והכניסו אותם לקופסה או צנצנת. הדריכו את ילדכם לשלוף פעילות אחת בכל פעם כשהוא חש חרד, כך שיוכל לעסוק בה ולחשוב על דבר מה אחר. רעיון נוסף הוא לכתוב יומן, שבו הוא יוכל לבטא את כל החששות והפחדים שלו ו"להוציא אותם החוצה", או אף לעסוק באומנות באופן שיאפשר את זה, כמו למשל בעזרת ציור או כתיבת סיפורים קצרים.

כמה מילים לסיום

חשוב לציין שיכול להיות כי הצעדים האלה לא יעזרו לילד שלכם להתגבר על הפחד שלו באופן מוחלט, ובמצב שכזה, מומלץ לפנות לאיש מקצוע שיודע כיצד לטפל במצבים שכאלה. רופא הילדים יוכל להפנות אתכם לאחד שכזה, והוא יעזור לילד להבין את הפחדים שלו ולדעת כיצד להתמודד איתם, כמו גם כיצד לצבור כישורי הרגעה אישיים שיסייעו לו לעמוד בפני פחדיו באופן שיסייע לו להתגבר עליהם.
 
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.