print header

10 חפצים ממלאים בחיידקים ואתם לא מודעים לכך...

וירוסים וחיידקים נמצאים בכל מקום – בבית, במשרד ואפילו במכונית שלנו, אולם למזלנו 99% מהם לא יכולים להזיק לנו. עם זאת, קיים אחוז אחד שעלול לגרום לנו לסבול ממחלות שונות, מהצטננות קלה ואף מזיהומים מסכני חיים. אתם אולי מעלים בראשכם את המקומות הצפויים ביותר שמלאים בחיידקים, למשל מושב האסלה בשירותים של המשרד או הכפתור שמזמין את המעלית, אולם יש מקומות הרבה פחות צפויים שמלאים בחיידקים וקרובים אליכם אף יותר מאלה. אם תכירו אותם ותדעו כיצד לחטא אותם כהלכה לא תהייה לכם כל סיבה לדאגה, לכן מומלץ שתתוודעו ל-10 החפצים והמקומות שעליכם לנקות באופן קבוע, ולא, הם יאגרו יותר חיידקים מזיקים ממה שאתם משערים.
 

1. מלחיות

חפצים נגועים בחיידקים
הייתם מאמינים שאתם מניחים חפץ שמלא בחיידקים ובשאריות מזון על שולחן האוכל שלכם? במחקר שנערך בשנת 2008 באוניברסיטת וירג'יניה, נתבקשו נבדקים שהראו סימנים להתקררות לציין 10 חפצים בביתם שהם נגעו בהם במהלך 18 השעות האחרונות. החוקרים בדקו את אותם החפצים כדי לראות על אלו מהם יימצאו וירוסים שגורמים להתקררות, וגילו שעל 41% מהחפצים שצוינו נמצאו חיידקים שכאלה, כשמתוכם כל המלחיות שנבדקו נמצאו נגועות. הסיבה לכך היא ככל הנראה העובדה שאנו נוגעים במלחיות הרבה מאוד פעמים בזמן הארוחה, אבל בניגוד לסכו"ם או לצלחות שלנו, אנו כמעט ולא שוטפים אותן ולכן מצטברות עליהן שאריות מזון קטנות שיכולות לשמש כקרקע פורייה להתפתחות מושבות חיידקים מזיקים.
 
הפתרון: אתם לא צריכים להיבהל ולזרוק את המלחיות שלכם לפח, אולם כשאתם מנקים את השולחן עם מטלית לחה אחרי שסיימתם לאכול, נקו גם את המלחיות שלכם ולאחר מכן עברו עליהן ועל השולחן גם עם מטלית יבשה. בנוסף, ואולי הדבר החשוב ביותר, שטפו את הידיים שלכם לפני שאתם ניגשים לאכול.

2. פלחי לימון בשתייה

חפצים נגועים בחיידקים
בעת הזמנת סלט במסעדה אתם בדרך כלל יכולים להיות רגועים ולדעת בוודאות ששוטפים את הפירות והירקות שמגישים לכם, אבל האם אתם חושבים שהטבחים והמלצרים מקפידים לנקות גם את פלחי הלימון שהם מכניסים למשקה שלכם? יתכן שבביתכם אתם שוטפים את הלימונים היטב, אולם אם תזמינו כוס מים במסעדה ותבקשו להוסיף פלח לימון לתוכה, קיים סיכוי גדול שתקבלו גם מנת חיידקים שלא הייתם רוצים לצרוך יחד עם השתייה שלכם. ממחקר שפורסם במגזין הבינלאומי לרפואה סביבתית עלה כי מבין 21 מסעדות שמהן נלקחו 76 דגימות של כוסות מים עם לימון, 70% מהן היו נגועות בחיידקים מסוכנים. מחקר אחר שנערך על ידי רשת החדשות האמריקאית ABC בשיתוף עם אוניברסיטת ניו יורק, מצא כי דגימות של חצאי לימון ממסעדות נמצאו כמכילות שאריות של צואה אנושית.
 
הפתרון: ככל הנראה "הפושעים" הם עובדי המסעדות, שלא מייחסים חשיבות רבה לתוספות שנכנסות לכוס המים, חותכים אותן על אותם קרשי חיתוך בהם הם חותכים גם בשר נא ואף לא שוטפים את הידיים כמו שצריך אחרי ששבו מהשירותים. לפיכך, דאגו לציין בפני המלצרים שלכם שאינכם מעוניינים לקבל פלח לימון בכוס או קנקן המים שלכם, ואם אתם מכינים לעצמכם משקה עם לימון בביתכם, פשוט סחטו אותו לתוך הכוס במקום להכניס את הקליפה המזוהמת למי השתייה שלכם.

3. שמשת הרכב

חפצים נגועים בחיידקים
"אני בכלל לא נוגע בשמשת הרכב שלי", אתם בטח חושבים לעצמכם, אך איך צורך לגעת בה כדי שהחיידקים המזיקים שעליה יפגעו בבריאותכם. מחקר שנערך באוניברסיטת אריזונה מצא שבנוזל השמשות קיימת כמות גבוהה מאוד של חיידק הליגיונלה, אשר עלול לגרום לדלקת ריאות חריפה. אם אתם מפעילים את המגבים ומתיזים מהנוזל על השמשה שלכם בזמן שהחלונות סגורים והמזגן פועל, נתזים מזוהמים עלולים להיכנס למערכת האוורור של הרכב, ומשם הדרך לריאות שלכם הינה קצרה מאוד...
 
הפתרון: כדי להימנע מאותם חיידקים מזיקים, השתמשו בתמיסה שכוללת מתנול או הכינו בעצמכם נוזל שמשות ביתי: הוסיפו למים רגילים מעט נוזל שמשות ביתי (כחול) ועוד חצי כוס של אלכוהול. בכל מקרה רצוי שלא לנקות את השמשה הקדמית בעזרת הנוזל המסוכן בזמן שהרכב לא מאוורר כהלכה.

4. בגדים חדשים

חפצים נגועים בחיידקים
בדיוק חזרתם ממסע קניות ואתם כבר מחכים בקוצר רוח לרגע שבו תלבשו את הבגד החדש, אך מומלץ שתתאפקו מעט ותכניסו אותו למכונת הכביסה לפני שתמהרו להשוויץ בו. כשד"ר פיליפ טיירנו, מנהל מחלקת המיקרוביולוגיה ואימונולוגיה באוניברסיטת ניו יורק, בחן את הבגדים שרכש בחנות, הוא גילה עליהם שאריות של חיידקי עור, צואה והפרשות ריאתיות, שכל אחד מהם עלול לגרום לזיהומים במערכות שונות בגופנו.
 
הפתרון: בפעם הבאה שאתם חוזרים ממסע קניות הכניסו את הבגדים למכונת הכביסה ברגע שאתם נכנסים לביתכם, ואם הבד מאפשר זאת, שטפו אותם במים חמים.

5. שואב אבק

חפצים נגועים בחיידקים
"שואב אבק מגיע בדרך כלל עם פיה שכוללת מברשת ושק או מכל אחסון ללכלוך – שניהם מזמינים חיידקים כמו ארוחה על גלגלים", כך אומר ד"ר גרבה. "כשאתם שואבים אבק ברחבי הבית אתם גם שואבים פירורי מזון וחיידקים, ובכך יוצרים עבורם סביבה מושלמת לשגשוג בתוכו", הוא מוסיף. מחקר שנערך על ידי ד"ר גרבה והצוות שלו מצא כי 13% ממברשות שואבי האבק נמצאו כמכילות חיידקי אי-קולי, מה שאומר שבכל פעם שאנחנו שואבים אבק ברחבי הבית, אנחנו גם מפזרים את החיידקים האלה בסביבתו.
 
הפתרון: כדי להימנע מכל המקרים שצוינו, נקו את המברשות ומכל איסוף האבק של שואב האבק שלכם באופן קבוע ועשו זאת מחוץ לבית. מומלץ לנקות את המכל עם אקונומיקה מדוללת במים ולהניח לו להתייבש בשמש. 

6. לוח המחוונים שברכב

חפצים נגועים בחיידקים
כשד"ר צ'רלס גרבה בדק 100 מכוניות בחיפוש אחר חיידקים מזיקים, הוא מצא כי לוח המחוונים הוא המקום השני המלא ביותר בחיידקים מזיקים, מיד אחרי האזורים שבהם נשפכו שאריות מזון או שתייה. הסיבה לכך לטענתו היא שהמזגן מעיף חיידקים לתוך פנים הרכב, ורבים מהם נשארים על לוח המחוונים, שם הם יכולים לשגשג תחת אור השמש החמה. 
 
הפתרון: דאגו לנקות את לוח המחוונים שברכב שלכם עם חומר ניקוי מדי שבוע כדי להימנע מאותם החיידקים שנחים עליו.

7. בקבוקי שתייה

חפצים נגועים בחיידקים
בימי הקיץ החמים מאוד חשוב להקפיד על שתייה מרובה ועל בקבוק מים שתמיד יהיה בהישג יד, אבל כדי לשמור על הבריאות שלכם ושל ילדיכם צריך לזכור גם את המידע הבא. בקבוקים ומימיות שבהם נעשה שימוש רב פעמי נוטים לצבור חיידקים באזור הפייה, ואם מדובר בבקבוקי פלסטיק אז ישנה גם סכנה נוספת של זיהום כימיקלים מסוכנים שמהם מורכב הפלסטיק למי השתייה. היות וילדים רבים יוצאים לבית הספר, לקייטנות ולטיולים עם בקבוקים שכאלה, חשוב מאוד שתדעו שעל פי מחקר שנערך בקנדה בשנת 2002 ביותר מ-13% מבקבוקי המים שנבדקו בבית ספר יסודי נמצאו חיידקי קוליפורמים מסוכנים. לחצו כאן כדי ללמוד עוד על הסכנות שנובעות משימוש חוזר בבקבוקי פלסטיק.
 
הפתרון: בראש ובראשונה עליכם להפסיק לעשות שימוש חוזר בבקבוקי פלסטיק שאינם מיועדים לכך, והחליפו אותם בכוסות נירוסטה או במימיות ייעודיות. שנית, הקפידו לנקות את הפייה של הבקבוקים והמימיות של הילדים שלכם אחת לכמה זמן, אך הקפידו לעשות זאת עם חומרים טבעיים וכלי ניקוי עדינים כדי שלא תסתכנו בזיהום המים על ידי חומרים מסוכנים.

8. כביסה נקייה

חפצים נגועים בחיידקים
הבגדים שבסל הכביסה מטונפים, זה ברור לכולם, אך ברגע שאנחנו מכניסים אותם למכונת הכביסה כל הלכלוך יורד יחד עם החיידקים המזיקים שהיו עליו, נכון? ובכן, לפי ד"ר צ'רלס גרבה, פרופסור למיקרוביולוגיה באוניברסיטת אריזונה, כביסה אחת של בגדים מלוכלכים יכולה להשאיר עד 100 מיליון חיידקים אי-קולי במכונת הכביסה, אשר יזהמו את מקבץ הבגדים הבא שתכניסו אליה.
 
הפתרון: כדי לחסל את אותם חיידקים מזיקים שמחכים לבגדים שלכם במכונת הכביסה, השתמשו בחומר ניקוי חזק כדי לנקות אותה מדי פעם מבפנים. בנוסף, מומלץ לבצע כביסה ב-60 מעלות כדי להרוג כמה שיותר מהחיידקים שהגיעו עם הבגדים שהכנסתם אליה.

9. שטיחון הכניסה לבית

חפצים נגועים בחיידקים
את האמת על השטיח שבתוך הבית כבר גילינו, אולם מה בנוגע לשטיחון שמחוץ לבית? השטיחון שיש כמעט לכולנו לא משמש אך ורק כדי לברך את האורחים שמגיעים לבתינו, אלא גם את החיידקים והחרקים הקטנטנים שמצויים בסוליות הנעליים שלהם. למעשה, מחקרים מצאו שכמעט 96% מסוליית הנעליים שלנו מכילה שאריות של קוליפורמים, שביניהם החיידק המזיק אי-קולי. "אזור דלת הכניסה של הבית הוא המקום המלוכלך ביותר בקרבת הבית", כך אומרת ד"ר קלי רנולדס, מיקרוביולוגית ועוזרת פרופסור באוניברסיטת אריזונה. "ברגע שהחיידקים האלה שותלים את עצמם בשטיחון הכניסה לביתכם, בכל פעם שאתם דורכים עליו אתם נותנים להם טרמפ לתוך הבית שלכם", היא מוסיפה.
 
הפתרון: רססו את שטיחון הכניסה לביתכם מדי שבוע בחומר מחטא שמתאים לבדים, השאירו את הנעליים מחוץ לביתכם או הסירו אותן בעת כניסתכם לבית, והימנעו בעיקר מהנחת המצרכים שאיתם חזרתם מקניות על השטיחון.

10. מכל אחסון עדשות המגע

חפצים נגועים בחיידקים
 
רופאי עיניים ממליצים לנו לשטוף את הידיים היטב לפני שאנחנו מרכיבים את עדשות המגע, אולם זה לא יעזור לכם להגן על העיניים מפני חיידקים אם אינכם נוהגים לנקות את מכל האחסון של העדשות. מחקר שנערך בסין מצא ב-34% מתוך סך עדשות המגע שנבדקו חיידקים מסוג סרטיה שעלולים להחליש באופן משמעותי את כוחה של המערכת החיסונית, וכן חיידקים מסוג סטפילוקוק זהוב שעלול לגרום לקרטיטיס – דלקת עיניים שעלולה לפגוע בקרנית ולגרום לעיוורון.
 
הפתרון: כדי לשמור על העיניים שלכם ועל בריאותכם, שטפו את מכל האחסון של עדשות המגע שלכם מדי יום עם מים חמים, החליפו את התמיסה שבו על בסיס קבוע והחליפו את המכל עצמו באחד חדש אחת ל-3 חודשים. בנוסף, מומלץ להחליף את בקבוק התמיסה עצמו כל חודשיים, זאת משום שהוא מאבד את יכולותיו לחסל חיידקים אחרי תקופת זמן זו.

מקור התמונות: Sanjay Acharya

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.