print header

מהי מחלת הסעיף וכיצד נוכל למנוע את החרפתה?

ידוע שהסיכויים ללקות בסוגים שונים של מחלות, וביניהם מחלות מעיים, עולים ככל שאנו מתקדמים עם הגיל, ואחת מן המחלות הנפוצות שבהן בקרב מבוגרים היא הדיברטיקולוזיס, או בשמה העברי מחלת הסעיף של המעי הגס. למרבה הצער במרבית המקרים מחלה זו מתגלה רק כאשר היא גורמת לדלקת חריפה המצריכה טיפול רפואי מידי, אך החדשות הטובות הן שאם תדעו להקפיד על האמצעים המניעתיים ודרכי הטיפול הבאים, תוכלו להקל על תסמיניה ה"שקטים" יותר של הדיברטיקולוזיס, ואף למנוע את האפשרות להחמרתה.
 
איש מניח את ידיו על הבטן
 

מהי דיברטיקולוזיס?

הדיברטיקולוזיס היא מחלת מעיים שגורמת להיווצרות של מעין "כיסים" בדפנותיו של המעי הגס בשל שרירים שנחלשו עם השנים. מחלה זו שכיחה בעיקר בקרב אוכלוסיות מבוגרות ונחשבת לתופעה מוכרת כחלק מתהליך ההזדקנות הטבעי של הגוף, אך גם נגרמת מעישון ומעודף משקל. כיסים אלו, המכונים גם בשם "סעיפים", משנים את מבנה המעי ומובילים לעלייה בלחץ המופעל על דפנותיו. עם זאת יש לציין שמחלה זו כמעט ואיננה מורגשת למעט התכווצויות קלות, עצירויות ותחושת נפיחות בבטן התחתונה. מחקרים רבים נערכו בנושא וכולם מצביעים על הקשר הישיר הקיים בין דיברטיקולוזיס לבין אורח החיים המודרני, המתאפיין בתזונה לקויה ובהרגלים מזיקים נוספים.

אם היא דיברטיקולוזיס כמעט ואיננה מורגשת, מדוע עלינו לטפל בה?

מונח שכדאי להכיר בהקשר למחלת הסעיף הוא "דיברטיקוליטיס" או בשמו הנוסף דלקת הסעיף. דלקת זו היא למעשה סיבוך של הדיברטיקולוזיס, ונגרמת כתוצאה מהצטברותם של חיידקים ומזהמים נוספים על גבי אחד או יותר מן הכיסים שנוצרו במעי הגס. במקרה שבו דלקת הסעיף מתפרצת, תסמיניה מסוכנים יותר מאלו של מחלת הסעיף, ועלולים להתבטא בכאבי בטן חריפים, בחילות והקאות תכופות, עצירויות ואף חום גבוה. הופעתה של הדלקת מחייבת טיפול תרופתי וזאת בשל החשש מפני קרעים במעי העלולים להצריך ניתוח במקרים קיצוניים.
אדם מחזיק מדחום בפיו
 

דרכי טיפול טבעיות

כמו מחלות רבות אחרות, סיכויי הופעתה של מחלת הדיברטיקולוזיס והחמרתה תלויים קודם כל בהרגלים היומיומיים שאנו מסגלים לעצמנו. לפניכם 8 דרכים טבעיות ויעילות באמצעותן תוכלו למנוע את הופעתה של המחלה, להפחית את תסמיניה ולטפל בה כשהדלקת בעיצומה.

1. תזונה עשירה בסיבים

מחקרים רבים מצביעים על כך שצריכת מאכלים הגדושים בסיבים תזונתיים, דוגמת פירות, ירקות ודגנים מלאים, עשויה לסייע בהפחתת הסיכויים ללקות בדלקת הסעיף, ואף לפעול למניעת מחלת הסעיף עצמה. הסיבים התזונתיים אינם מתעכלים על ידי מערכת העיכול ומסייעים בזירוז פעולתם של שרירי המעיים ובמניעת עצירות. עצירות תכופה נקשרה לא פעם על ידי חוקרים להופעתה של מחלת הסעיף בשל הפגיעה המתמשכת בשרירי המעיים בעת מאמץ. 

2. הקפדה על פעילות גופנית

פעילות גופנית ידועה מזה כבר בתרומתה לבריאותנו הכללית, ומחקר שהתפרסם בשנת 2009 מחזק את הדעה הזו כשהוא מצדד בשמירה על אורח חיים ספורטיבי כדרך למנוע את סיבוכיה של מחלת הדיברטיקולוזיס. השפעתה החיובית של הפעילות הגופנית היא כפולה: ראשית כל היא מאיצה את תנועת השרירים במעיים הלוקחים חלק בתהליך העיכול, ושנית, היא מסייעת בהפחתת רמות המתח הנפשי שנקשר אף הוא כאחד מגורמיה של המחלה.
איש מבוגר רץ

3. מאכלים המכילים עמילן עמיד

בניגוד לעמילנים רגילים, מבנהו של העמילן העמיד מוביל לכך שהוא איננו מתעכל לחלוטין במערכת העיכול. תוצריו של העמילן העמיד שנותרים במעיים מסייעים בהזנת החיידקים הטובים, תורמים לשגשוגם ומפחיתים את הסיכויים להצטברותם של זיהומים שונים בכיסים שנוצרים במחלת הסעיף. בנוסף לכך, בתהליך העיכול של העמילן העמיד על ידי החיידקים הטובים, נוצרות חומצות שומן שונות המרפדות את המעי הגס ושומרות על מבנהו. תפוח האדמה הוא מקור מומלץ לעמילן עמיד הטומן בחובו גם תכונות אנטי דלקתיות שמסייעות בהפחתת הסיכויים להחמרתה של המחלה.

4. הוספת אורגנו לתזונה היומית

מלבד טעמו האהוב, האורגנו הוא תבלין מומלץ בכל הנוגע לשמירה על פעילות מעיים תקינה, ובאופן נקודתי יותר במניעת החמרתה של מחלת הסעיף. זאת מכיוון שבאורגנו ניתן למצוא רכיבים בעלי תכונות אנטי בקטריאליות רבות עוצמה המסייעים לגוף להיפטר מן הטפילים והזיהומים המצטברים בתוך הסעיפים שבמעי.
עלי אורגנו

5. חימום אזור הבטן התחתונה

לעתים, גם אם נקפיד על טיפול מניעתי כנגד מחלת הסעיף, עדיין ייתכנו מקרים בהם נחוש חוסר נוחות בשל התכווצויות שרירים באזור הבטן התחתונה, הנגרמות כתוצאה מפעילות מעיים לקויה. אחת מתרופות הסבתא המומלצות במקרים אלו היא הנחתם של קומפרסים חמים באזור הבטן התחתונה. החום המוקרן אל האזור מגביר את זרימת הדם אליו, ומפחית את הכאב בתוך מספר דקות.

6. אכילת שום

בשל תכונותיו האנטי דלקתיות הרבות, השום נחשב לאנטיביוטיקה טבעית מצוינת המסייעת בחיטוי הגוף ובסילוקם של בקטריות וזיהומים שונים דוגמת אלו המצטברים על הכיסים שבמעי הגס. בנוסף לכך, השום תורם באופן נקודתי למערכת העיכול ומאיץ את הפרשתם של מיצי העיכול, דבר המקל על פעולת המעיים ומפחית את הסיכויים לסבול מרגישויות באזור הבטן התחתונה.
שום מונח על שולחן
7. נטילת שמן קיק
לשמן הקיק נהוג לייחס מגוון רחב של שימושים בריאותיים, וזאת בשל היותו מקור טוב למינרלים, חלבונים ורכיבים אנטי דלקתיים שונים. בין היתר, צריכתו של שמן זה יכולה לסייע לגוף להיפטר מן הזיהומים החיידקיים השונים המצטברים במעיים, ובכך למנוע את החמרתה של מחלת הסעיף. עם זאת, חשוב להגביל את צריכתו של שמן הקיק למספר טיפות בודדות בשבוע, ואף להתייעץ עם רופא בשל העובדה ששמן זה אינו מבחין בין החיידקים הטובים שבמעיים לבין הרעים. 

8. הימנעות ממזונות חריפים וכאלו אשר גורמים לגזים

עבור אלו הסובלים מדיברטיקולוזיס, מומלץ שלא לצרוך מאכלים חריפים דוגמת צ'ילי אדום בכמויות מופרזות. מזונות חריפים שכאלו עלולים לגרום לבעיות עיכול שונות כגון שלשולים ולהגביר את גירויים של המעיים. כמו כן, אחד מתסמיניה המובהקים של מחלת הסעיף הוא תחושת נפיחות ועצירות. מסיבה זו, רצוי להקפיד ולאכול בצורה מבוקרת ומתונה מזונות הגורמים לגזים וביניהם ברוקולי, כרוב, שעועית ועדשים. גם הלקטוז שבמוצרי חלב יכול להוביל לבעיות עיכול במעיים, ולכן מומלץ לבחון תחליפים טבעיים נוספים. לחצו כאן כדי להכיר 4 מתכונים לתחליפי חלב ביתיים.
כוס עם חלב שנמזג לתוכה
הדיברטיקולוזיס אולי נחשבת למחלה נפוצה בעלת תסמינים יומיומיים קלים יחסית, אך החמרתה עלולה להוביל להתפרצותה של דלקת חריפה, וזהו כבר איננו משחק ילדים. עם 8 דרכי הטיפול הטבעיות הללו, תוכלו להשפיע רבות על סיכויי הופעתה של המחלה ומידת חומרתה, ולהיטיב עם איכות חייכם בצורה ניכרת. 
 

מקור: vimeoClaus ReblerKyle CassidyThomas ThenJames Palinsad

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו