print header

3 טעויות שאתם עושים בשימוש בג'ל אלכוהולי לחיטוי הידיים, ואיך עושים את זה נכון

 כבר עם תחילת התפשטותה של מגפת הקורונה חלה עליה חדה בשימוש בג'ל חיטוי לידיים, מאחר ומדובר באמצעי הזמין והפשוט ביותר לשימוש כאשר אנו מחוץ לבית ומים וסבון לא זמינים לנו. הקפדה על ניקיון הידיים היא אמנם אחת מנקודות המפתח בהתגוננות מפני נגיף הקורונה, והימצאותו של הבקבוק הקטן בטווח יד היא תמיד טובה ומומלצת, אך לעיתים השימוש בו לא יהיה הדבר היעיל ביותר – בגלל טעויות שכולנו עושים. כדי שהשימוש בג'ל יהיה יעיל ככל האפשר, חשוב שתוודאו כי המוצר שבידיכם מכיל 60% אלכוהול לפחות, שתוקפו לא פג – וכן שאתם נמנעים מ-3 הטעויות הבאות, שפשוט הופכות אותו למיותר ומשבשות את פעולתו. בסופה של הכתבה גם מחכה לכם תרשים שמתאר במדויק את סדר הפעולות שעליכם לעשות בעת מריחת ג'ל אלכוהולי על כפות ידיכם. 

טעויות בשימוש בג'ל אלכוהולי: בחורה שמה אלכוג'ל מבקבוק

1. לא משתמשים במספיק ג'ל

על פי המידע שפרסמו המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן בארה"ב, הכמות הנכונה של ג'ל אלכוהולי לחיטוי אמורה לכסות את כל שטח כף היד; מכיוון שלא מספיק אנשים מקפידים על כך, ברור שאחת מהטעויות הנפוצות ביותר בשימוש בתכשיר הזה היא אי מריחה מספקת ממנו. אמנם לשימוש יתר בג'ל יש חסרונות משל עצמם, אך אם אתם כבר באמת זקוקים לו – בייחוד בימים אלו – אז כדאי כאמור לקחת כמות מספקת שתאפשר לכם לכסות את שני צדי האצבעות, ביניהן ובחלק החיצוני של האגודלים.

2. לא מחכים שהג'ל יתייבש

בזמן שבו הג'ל על ידיכם, לפני שהוא מתייבש, הוא פעיל ומשבית את פעולת החיידקים והווירוסים. על פי המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן, עליכם לשפשף את ידיכם זו בזו למשך 20 שניות לפחות עד שאתם חשים שהן יבשות. אם לא תעשו כך, אתם עלולים למרוח את הג'ל על דברים שאתם נוגעים בהם, ואז הוא פשוט לא יעשה את עבודתו כמצופה ויעילותו תפגע.

טעויות בשימוש בג'ל אלכוהולי: בקבוק אלכוג'ל מונח על כף יד

3. אתם מסתמכים אך ורק על הג'ל

כפי שכבר ציינו קודם לכן, הג'ל הוא מקור מצוין לחיטוי הידיים כשמים וסבון לא קיימים בנמצא – אך אם הם כן בסביבה ואתם יכולים להשתמש בהם, עשו זאת מכיוון ששטיפת הידיים הבסיסית והרגילה נמצאה לא פעם כדרך הטובה ביותר להיפטר מחיידקים. יתרה מזאת, אם הידיים שלכם משומנות או מלוכלכות מאוכל או מספורט לדוגמה, ג'ל החיטוי פשוט לא יעשה את העבודה שלו. "אם לכלכוך מכסה אפילו חלק מהידיים שלכם, ג'ל החיטוי לא יפעל ביעילות ולא יגיע אל פני שטח היד", אומר ד"ר זק ג'יי מקיני ממינסוטה. "אנשים חושבים שג'ל החיטוי הוא תחליף מתקבל לשטיפת ידיים, אך זה ממש לא כך".

לאור כל אלו כדאי שתבינו כי הג'ל אכן יכול לשמש כדרך יעילה כדי להאט את התפשטות מחלת הקורונה, אבל הוא ממש לא צעד ההגנה היחיד מפניה שאתם צריכים לקחת – שטיפה תדירה של הידיים במים וסבון, שמירה על היגיינה ועטית מסיכה, הן בהחלט שיטות נוספות שמומלץ שתנקטו בהן.

בנוסף, כדאי גם שתשימו לב לתרשים המאויר הזה שהפיקו המרכזים לבקרת מחלות זיהומיות ומניעתן, ובו תיאור מדויק כיצד יש למרוח את הג'ל האלכוהולי בצורה היעילה ביותר, שתטיב עם כפות ידיכם וגם תנקה מהם את המזהמים למיניהם, והחיידקים והנגיפים שעלולים להתיישב עליהן: 

טעויות בשימוש בג'ל אלכוהולי:

מקור תרשים: World Health Organization

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.