print header

אלו ההבדלים בהידבקות במחלת הקורונה ובמידת הקטלניות שלה בין גברים לנשים

 

נגיף ה-Sars-CoV-2, הידוע יותר כקורונה, ממשיך לתת את אותותיו מסביב לעולם, כולל כאן בארצנו, כאשר מניין הנדבקים בו ברחבי הגלובוס עומד על כ-2 מיליון. במקביל, אנשי איסוף הנתונים, המחקר והמידע לא יושבים רגל על רגל, אלא נמצאים גם הם בחזית המאבק, אוספים מידע, בוחנים את דפוסי ההתנהגות של הנגיף ומסייעים בניסיונות הקדחתניים לפיתוח מואץ של טיפולים וחיסונים כנגד המגפה. למחקר הסטטיסטי שלהם אודות המחלה יש תפקיד מכריע, מאחר והוא יכול להצביע על אלו שעלולים להיות בסיכון גבוה יותר להידבק ולפתח חולי קשה, אולי אף קטלני, שתלוי לעיתים בגורמים שאינם דווקא קשורים לגיל או למחלות רקע, ושנחשפים טוב יותר בעזרת הניסיון הסטטיסטיקה.

הבדלים בהידבקות בקורונה בין גברים לנשים: איור של גרף המורכב מנגיפי קורונה ונמצא במגמת עלייה


בצורה הזאת למשל, בהרבה מדינות אירופאיות, ואף גם בארה"ב ובסין, שמו לב החוקרים כי ישנם הבדלים באופי המחלה בין המינים אצל אלו שנדבקו, והתברר כי גברים עלולים להיות בסיכון גבוה יותר למוות בעקבות הידבקות בקורונה, וזאת על אף שיותר נשים נדבקות בה. כדי להבהיר לכם יותר מה אופי ההבדלים בין המינים באופן התפתחות המחלה שמצאו החוקרים, ומדוע גברים הם אלו שמצויים בסכנה גדולה לחייהם בגללה – הכנו לכם את הכתבה הבאה שמסכמת את מה שידוע עד עתה בעניין זה.

הנתונים מראים: גברים נמצאים בסכנה כפולה לפתח מחלה קטלנית

מכל מה ששמענו עד עתה, כולנו יודעים שאנשים עם מחלות רקע ובעיות בריאותיות קודמות, כמו גם אוכלוסיית הקשישים, יותר חשופים לנזקי הקורונה, ועלולים לפתח תסמינים חריפים יותר הדורשים טיפול נמרץ והנשמה מלאכותית. עם זאת, המחקרים השונים מראים כאמור שונות במקרי ההידבקות ובמספר הקורבנות בין גברים לנשים.

מהנתונים שהגיעו מארגון הבריאות הלאומי, ניתן לדוגמה לראות שכ-68% מקורבנות המגפה באירופה הם גברים. על פי נתונים אחרים, שהגיעו מהאתר Global Health 5050, המסכם מידע סטטיסטי על המחלה ממדינות שונות שהושפעו ממנה, עולה למשל שיחס התמותה בין המתים ביוון ובדנמרק עומד על 1.9:1 לכיוון הגברים, באירלנד הוא עומד על 1.8:1, ובסין 1.7:1. גם מקורות שונים בארה"ב פרסמו כי יחס התמותה בניו יורק דומה, ועומד על כפול לכיוון הגברי.

הבדלים בהידבקות בקורונה בין גברים לנשים: אישה וגבר לבושים במסכת פנים מאחורי גדר

מנגד, נשים חשופות יותר להידבקות במחלה, כשבאותן מדינות שבהן נרשם יחס תמותה גבוה יותר בקרב גברים, יחס ההדבקה נטה יותר אל הצד הנשי. בדרום קוריאה למשל, 60% מהחולים בקורונה הם נשים, וגם באירלנד, שוויץ, ספרד, פורטוגל, בלגיה, דנמרק והולנד דווח על רוב נשי בקרב הנדבקים. לעומת זאת בסין, איטליה ויוון דווח על יותר מקרים של גברים החולים במחלה, כך שבהחלט אפשר לומר שלא בכל המדינות מתרחש אותו הדפוס בכל מה שנוגע להדבקה.

אז למה גברים נפגעים קשה יותר מקורונה?

השאלה הנשאלת עכשיו היא כמובן: אם נשים נדבקות יותר במחלה בחלק מהמדינות, מדוע מרבית אלו שסובלים ואף מתים כתוצאה מקורונה הם גברים? התשובה, על פי המדע, נובעת משילוב של נטייה גנטית מולדת, נסיבות חברתיות, ומאפיינים תרבותיים שמציבים את הגברים בסיכון גבוה יותר להחרפתה של הקורונה.

כדי להפוך זאת לברור יותר, נחלק את הפירוט וההסבר על השילוב הקטלני שעובד כנגד גברים לשני חלקים עיקריים: גורמים ביולוגיים וגורמים חברתיים:

גורמים ביולוגיים - באופן כללי, כבר התברר בעבר שנשים חזקות יותר ביולוגית מגברים בכל מה שקשור למערכת החיסונית שלהן. זה, בחלקו לפחות, הודות לכרומוזום X הנוסף שיש ב-DNA  שלהן וחסר אצל גברים; מעריכים כי ביכולתם של הורמוני המין הנשיים, ובעיקר האסטרוגן, לחזק את אופן התגובה הנשית לנגיפים ולעזור למערכת החיסון שלהן להתמודד איתם טוב יותר ולהיאבק בהם.

במחקר עדכני שנערך באוניברסיטת אוטווה שבקנדה, בשיתוף עם אוניברסיטת רגנסבורג שבגרמניה, ובוצע על עכברים, נמצא כי נקבות העכבר נטו יותר לשרוד ולהחלים מנגיף הקורונה מאשר הזכרים. יתרה מזאת, כאשר החוקרים נטלו מנקבות העכבר את הורמון האסטרוגן וצמצמו את רמותיו בגופן, נמצא כי הן חשופות לתמותה בעקבות הקורונה באותה המידה כמו העכברים הזכרים; כך שבהחלט ניתן להסיק מכך כי הורמוני המין הנשיים עוזרים לנשים להיאבק במחלות נגיפיות שונות, כולל הקורונה – וזהו יתרון שחסר אצל גברים.

הבדלים בהידבקות בקורונה בין גברים לנשים: אישה במסכת פנים מריחה פרח

גורמים חברתיים – גם נסיבות חברתיות, תרבותיות ועממיות גורמות לגברים להיות חשופים יותר לנזקי הקורונה, מאחר וחלקם נוטים להמעיט בחשיבות המצב הבריאותי ובחשיבותן של בדיקות רפואיות. בנוסף, בחלק מהמדינות, גברים הם אלו שחשופים יותר לעישון ולשתיית אלכוהול – ויש מקומות שבהם בעיקר גברים עוסקים בפעילויות הלא בריאות האלו, שמכניסות אותם לקבוצת סיכון למחלות לב, ריאה וכבד וכך מגדילות את הסיכוי שלהם ללקות במקרה קשה של קורונה.

יתרה מכך, לא רק שגברים נוטים יותר לצאת החוצה לעיתים קרובות, ולעיתים גם להתעלם מהנחיות הבידוד החברתי שקבעו הרשויות, אלא שהם גם ממעטים לעבור בדיקות קורונה לעומת נשים – כך על פי גורמים רשמיים בארה"ב. דיוויד אזל, מרצה ומנטור בתחום בריאות הנפש, הצביע בדיוק על הנקודה הזאת בראיון שערך עם מגזין הבריאות האינטרנטי Healthline: "גברים רבים רואים בדאגה-עצמית כהודאה בחולשה. אנחנו חונכו להיות בלתי תלויים, כאלו שדואגים לכולם פרט לעצמנו. התוצאה של זה מתבטאת בהתעלמות מתסמינים מקדימים, לא רק במה שנוגע לקורונה אלא גם משאר מצבים בריאותיים מסכני חיים".

הבדלים בהידבקות בקורונה בין גברים לנשים: גבר יושב על אדן חלון וצופה בנגיף קורונה בגודל ענק

אז מה אפשר לעשות עם המידע זה?

אז נכון, את עובדת היותנו גברים או נשים אי אפשר לשנות כדי לחמוק מן הקורונה – אך בהחלט ניתן לבצע שינויים בהתנהלות ובהתנהגות שלנו. בהינתן העובדה כי גברים, ובייחוד מבוגרים וסובלים ממחלות רקע ובעיות בריאותיות אחרות, חשופים יותר לסכנות הקורונה, כדאי לכם לקחת עוד יותר ברצינות את האזהרות וההנחיות של משרד הבריאות ולנהוג בהתאם.

אם אתם גברים הסובלים מתסמינים – אל תהססו, אל תתמהמהו ואל תחשבו שזה "לא גברי" – פנו בהקדם האפשרי כדי לבקש בדיקת קורונה והגיעו אליה. נשים וגברים נקראים לשמור במידה שווה על היגיינה ולהגן על עצמם מפני הנגיף – אך שימו לב שלפי כל מה שנראה, לגברים זה חשוב שבעתיים, בין אם בגלל הפערים הגנטיים ובין אם בשל ההבדלים החברתיים.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.