print header

10 השקרים הנפוצים שרופאים שומעים מחולים, והאופן בו הם מזיקים לבריאות

בכל פנייה למרפאה, בין שמדובר במעקב שנתי או בבדיקה עקב תלונה או בעיה מסוימת, אנו נשאלים לא מעט שאלות שעם כמה מהן חלקנו עשויים להרגיש לא בנוח. למרות שכולנו מעוניינים לשמור על גופנו בריא וחזק, גילוי האמת המלאה עלול להביך אותנו, ואיננו מעוניינים לקבל נזיפות על הרגלי העישון, השתייה או הדיאטה שלנו. בשל כך לא מעט מטופלים בוחרים "לעגל פינות", אולם ההתנהלות הזו עלולה למנוע מהרופא לעשות את עבודתו ובשל כך להזיק לבריאותכם. הרשימה הבאה כוללת את 10 השקרים המובילים שרופאים שומעים מדי יום, ואת ההשפעה הבריאותית השלילית שנלווית לכל אחד מהם. אין ספק שלאחר קריאתם תבחרו להתנהג אחרת בפעם הבאה שתגיעו לבדיקה אצל הרופא. 
 
 

1. "הפסקתי לעשן לפני כמה חודשים"

מחקר שפורסם בשנת 2014 העלה כי אחד מכל 10 מעשנים שיקר לרופא שלו לגבי הרגלי העישון שלו, במחשבה שמדובר בשאלת רקע שלא תמיד רלוונטית לטיפול שניתן לו באותו הזמן. עם זאת, כיוון שעישון מעלה את הסיכון למחלות לב, שבץ, מחלות ריאה ובעיות נוספות, ייתכן שרופאים עלולים לפספס את התסמינים מהם אתם סובלים או לא להתייחס אליהם מספיק במחשבה שאינכם נמצאים בקבוצת הסיכון הזו. כמו כן, בחלק מהמחלות עשוי הטיפול במעשנים להיות שונה מזה הניתן ללא מעשנים, שכן העישון פוגם במנגנוני ההגנה המסייעים להילחם בזיהומים, כפי שמציין ד"ר מיכאל גוטנברג, יו"ר רפואת החירום במכון הבריאות פורסט הילס בניו יורק.
 

2. "אני כמעט ולא שותה אלכוהול"

הרופאים מודעים לכך שרוב האנשים שותים מפעם לפעם, אך אם אתם מסתירים את העובדה שאתם שותים באופן קבוע יותר ממשקה אלכוהולי אחד ביום (נשים) או שני משקאות (גברים), מדובר בשקר בעייתי מאוד. ד"ר ניקה גולדברג, מנהלת המחלקה לבריאות האישה במרכז הרפואי לנגון שבניו יורק מציינת כי צריכה רבה של אלכוהול גורמת לעלייה במשקל ועלולה גם לשבש את תוצאות בדיקות הכבד, כך שמומלץ להימנע מבזבוז זמנו של הרופא על ניסיון לגלות את הסיבה לתוצאות החריגות ולציין זאת בפניו מפורשות בעצמכם. 

3. "ודאי שאני מקפיד ללכת לחדר הכושר"

השקר הנפוץ ביותר שאנשים מספרים לרופאים שלהם קשור בשגרת הכושר שלהם, שכן רבים מאתנו נמנעים כמעט לחלוטין מאימונים גופניים סדירים בשל עומסים רבים או עייפות. פעילות גופנית היא אחד מהכלים החשובים ביותר לשמירה על הבריאות ותוחלת החיים, אך כפי שמציינת ד"ר גולדברג, כיוון שרופאים רבים ממליצים עליה לכל מטופליהם, עשויים המטופלים לחשוש לספר להם שהם אינם מיישמים את ההמלצה. אם הסיבה לכך שאתם נמנעים מהפעילות היא כאב באזור מסוים בגוף, שתפו את הרופא בבעיה על מנת שיוכל להציע לכם חלופות שייתכן כי לא חשבתם עליהן, או לחילופין טיפולי פיזיותרפיה שיוכלו להקל על הכאב על מנת לעזור לכם לחזור לכושר בהקדם.
 

4. "אני עוקב אחרי המינון התרופתי שניתן לי"

על מנת שהרופא שלכם יוכל לראות את התמונה המלאה ולהימנע משילוב לא נכון בין תרופות, טיפול לא מספק או מינון עודף, הכרחי שהוא יידע בדיוק מתי התחלתם ליטול תרופה מסוימת או מתי הפסקתם. בין שחדלתם מהשימוש לפני הזמן עקב תופעת לוואי לא נעימה או שנמנעתם מרכישת התרופה עקב מחירה הגבוה, אין סיבה לחוש מבוכה וחשוב לעדכן את הרופא לגבי כל החלטה שביצעתם. הרופא שלכם יעשה כל שביכולתו כדי למצוא את הטיפול המתאים לכם, וחשוב לעבור את רגעי אי הנעימות ולומר לו את האמת על מנת שיוכל לעשות זאת.
 

5. "לא עברתי מעולם ניתוחים פלסטיים"

ד"ר גולדברג מציינת כי חולים רבים מובכים לומר בפגישה הראשונה אצל הרופא שהם עברו בעבר ניתוחים קוסמטיים, בשעה שמדובר בנושא חשוב מאוד שלעיתים קרובות מתגלה על ידי הרופא עצמו בהמשך. החשיבות באזכור הניתוחים הללו נעוצה בכך שהיא מלמדת על האופן בו מגיב גופכם לסיבוכים במהלך ההרדמה או לאחר הניתוח, מה שהכרחי שהרופא שלכם יידע אם אתם עומדים לעבור ניתוח נוסף או טיפול תרופתי מסוגים שונים. 
 

6. "אני צורך מזון בריא"

זה ברור שאכילת מזון שאינו בריא מזיקה לבריאותכם, אך אם אתם משקרים לגבי עובדה זו אתם עלולים להעצים את הפגיעה עוד יותר. תסמיני מחלות שונות מופיעים או מתעצמים בעקבות שילוב לא נכון של מזון בתפריט היומי, ואם אינכם אומרים את האמת לגבי האוכל שאתם צורכים אתם עשויים להאריך את הדרך להחלמתכם. אם אתם נתקלים בקושי לעקוב אחר ההמלצות התזונתיות שקיבלתם, ייתכן כי כדאי שתפנו לדיאטנית כדי לבדוק מהן החלופות שיכולות לסייע לכם לשמור על התפריט הבריא.

7. "אין לי שום בעיות בחדר השינה"

רבים מעדיפים מטבע הדברים שלא לשוחח על נושאים הקשורים ליחסי המין שלהם עם אחרים, בייחוד לא כאשר מדובר ברופא, אך הימנעות מהעלאת בעיות הקשורות לנושא זה עלולה להזיק גם לכם וגם לבני או בנות הזוג שלכם. ד"ר גוטנברג מציין שחוסר טיפול בבעיות הקשורות למיניות יכול לפגוע בבריאות הגופנית והנפשית שלנו, והרפואה המתקדמת כיום תוכל לעזור לכם לקבוע מהן הסיבות האפשריות לבעיות שונות, כמו למשל ירידה בחשק המיני, וכן להעניק טיפול מתאים. 
 

8. "אני מרגיש איום ונורא!" או "אני מרגיש בסדר גמור"

ד"ר מארק לוי, רופא חדר מיון בבית החולים מרסי שבבולטימור, מציין כי בעיה עיקרית שמונעת מרופאי מוקד חירום לטפל בחולים ביעילות היא האופן בו מגדירים החולים את חומרת התסמינים שלהם. חולים רבים עלולים להגזים ולהתייחס למקור כאב קטן כאל בעיה משתקת, בשעה שאחרים עשויים להמעיט בערך התסמינים שלהם ובשל כך למנוע מעצמם את הטיפול הנחוץ. אי אמירת האמת לגבי האופן בו אתם מרגישים יכולה להוביל לבדיקות מיותרות וממושכות לחינם מצד אחד, ולמנוע מהרופאים להגיע אל מקור הכאב האמתי מצד שני. "הקלו על עצמכם ועל הרופאים והשתדלו לדייק כמה שניתן במיקום הכאב וברמתו," מסכם ד"ר לוי.

9. "אני לא זוכר מתי התסמינים שלי התחילו"

משך התסמינים עשוי להיות חשוב מאוד לאבחון נכון לא פחות מעוצמתם. חלק מהחולים עשויים לחוש מבוכה לומר שהם מסתובבים עם כאב מסוים במשך זמן רב, ואחרים יחששו לומר שהגיעו למרפאה אחרי יום אחד בלבד של כאבים. אל תניחו שהרופא יחשוב שאם סבלתם זמן רב סימן שלא מדובר בבעיה משמעותית, ונסו לספק את המידע המדויק ביותר שבידכם. אם אתם מתקשים בכך, תוכלו לנסות לחשוב על אירועים שהתרחשו לאחרונה, כמו ימי הולדת או חגים, ולנסות להיזכר האם סבלתם מהתסמינים כבר אז. 
 

10. "אין לי היסטוריה משפחתית של המחלה"

"לעתים קרובות ההיסטוריה עתידה לחזור על עצמה," מציין ד"ר גוטנברג, כך שאם אתם חווים תסמינים מסוימים והרופא שואל האם בני משפחתכם חוו אותם בעבר או שסבלו ממחלה מסוימת שעשויה להיות קשורה אליהם, כדאי שלא לזלזל בשאלה אלא לנסות ולהשיג עליה את כל המידע הרלוונטי. אל תתביישו להעלות כל מקרה שאתם חושבים שיכול להתקשר אל מצבכם הבריאותי, שכן הוא יוכל לשמש את הרופא שלכם כדי לאתר בעיה מסוימת כבר בתחילת הדרך. 

כמה מילים לסיום

זכרו שהמפתח לכל מערכת יחסים הוא כנות, והיחסים עם הרופא שלכם אינם יוצאים מן הכלל. הסתרה של פרט מידע מסוים מהרופא תחסוך לכם רגע אחד של אי נעימות אך עלולה להביא להחמרה עתידית של מצבכם. פתיחות וכנות לעומת זאת יאפשרו לו לטפל בכם ביעילות, יקלו על התסמינים שלכם ויאפשרו לרופא להעניק לכם את העזרה הטובה ביותר בזמן הקצר ביותר.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו