print header

8 סימנים לדלקת קרום המוח אצל ילדים

  הבריאות של הילדים שלנו חשובה לנו לעתים יותר מאשר הבריאות שלנו, וישנן מחלות שאכן נוטות לתקוף אותם יותר, ועל כן עלינו לעזור להם ולהגן עליהם מפניהן. אחת מהמחלות האלה היא דלקת קרום המוח, אשר נגרמת בעקבות זיהום חיידקי, נגיפי, פטרייתי או טפילי שתוקף את הקרומים הרכים של המוח ואת חוט השדרה. 90% מהחולים במחלה הם בני פחות מ-5 שנים, ומשום שילדים כל כך רגישים למחלה זו, מומלץ מאוד שתכירו את תסמיניה על מנת שתוכלו לזהות אותה ולא לחשוב בטעות שמדובר בבעיה פשוטה יותר שלא מצריכה ביקור אצל הרופא. הכירו את 8 הסימנים שעלולים להופיע אצל ילדים שסובלים מדלקת קרום המוח.
 
סימנים לדלקת קרום המוח אצל ילדים: פעוט ישן בידיים של הוריו
 

1. חום פתאומי

אם הילד שלכם מתחיל לרעוד ומתלונן על כך שקר לו לפתע למרות שסביבתו חמה, בדקו האם יש לו חום. מאחר שחום הוא סימן למחלות רבות אחרות, זהו תסמין שיש לקחת בחשבון רק כאשר הוא מופיע ביחד עם התסמינים האחרים ברשימה זאת, אולם שימו לב שחום שנובע מדלקת קרום המוח עלול להיות קשה מאוד לשיכוך.

2. כאבי ראש חמורים

כאבי הראש שנובעים מדלקת קרום המוח לאו דווקא יהיו חזקים בהתחלה, אך ילדיכם ככל הנראה יגידו שהם בלתי נסבלים. יתרה מזאת, הכאב עלול להופיע גם בצוואר, אך בשל עוצמתו בשלבים המתקדמים יותר, הילדים עלולים שלא לשים לב לכך. לכן מומלץ לשאול אותם אם כואב להם גם בצוואר או אם הם מרגישים שקשה להם להזיז אותו. בקרב פעוטות תתלווה לכאב הראש גם בליטה בקדמת הראש.
סימנים לדלקת קרום המוח אצל ילדים: ילדה אוטמת את אוזניה וצועקת
 

3. כאבי בטן, בחילות והקאות

ילד שחולה בדלקת קרום המוח מאבד את התיאבון שלו, ואפילו אם בעבר לא עשה בעיות בשעת האוכל, לפתע תגלו שהוא אינו רוצה לטעום משום דבר שנמצא על השולחן. זה קורה בעיקר משום שהמחלה גורמת לבחילות, שמביאות איתן כאבי בטן והקאות, במיוחד כשמנסים לאכול.

4. ראייה מטושטשת או כפולה

לילדים שסובלים מדלקת קרום המוח קשה לרכז את מבטם, וזאת מכיוון שהם מתחילים לראות מטושטש או כפול. לכן אם ילדכם מתקשה בראייה בזמן שמתלווים לכך תסמינים אחרים, מומלץ שתיקחו אותו לבדיקה אצל הרופא.
סימנים לדלקת קרום המוח אצל ילדים: צעצועים של ילדים בראייה מטושטשת

5. רגישות לאור

במצב מתקדם של המחלה מתפתח תסמין שמיד אמור להדליק בראשכם נורה אדומה – רגישות לאור. אם ילדכם לקה במחלה, כל ניצוץ בוהק עלול לגרום לתסמיני כאב הראש והבחילות שלו להפוך לעוצמתיים יותר, ולכן מומלץ לשים לב לאופן שבו ילדכם נוהג כאשר הוא נחשף לאור חזק.

6.  קשיון בשרירי הצוואר

ילד שסובל מדלקת קרום המוח עלול להתקשות בכיפוף הצוואר והבאת הסנטר אל החזה. במקרים קיצוניים תראו ילדים במצב שכזה שוכבים עם ראשם לאחור ורגלייהם מכופפות. לכן, אם הילד אינו מצליח לכופף את צווארו לפנים ולהניח סנטרו על חזהו, זהו סימן המעלה את החשד לדלקת קרום המוח.
סימנים לדלקת קרום המוח אצל ילדים: איור של ילד עם קשיון עורף

7. חוסר יכולת ליישר רגליים

אפילו אם הילד מצליח לכופף את הצוואר קדימה, יתכן שברגע שבו זה יקרה, באופן מידי הוא יכופף את רגליו ללא שליטה באזור הברך ויהיה קשה לו מאוד ליישר אותן. לתופעה זו יש אפילו שם רפואי משלה – סימן ברוז'ינסקי, המעלה עוד יותר את החשד לדלקת קרום המוח, שכן הוא קיים רק בה. יחד עם סימן זה עלול להופיע גם תסמין נוסף שבו לחץ על הלחיים גורם לכיפוף המרפקים.

8. פריחה בעור שאינה דוהה

ישנה בדיקה פשוטה שיכולה לעזור לכם לגלות האם הפריחה שעל גופו של ילדיכם קשורה לדלקת קרום המוח או לא: קחו כוס זכוכית שקופה, הניחו את צדה על הפריחה ולחצו אותה כנגד גופו של ילדכם. אם הנקודה שאתם לוחצים עליה מחווירה מתחת לכוס, זה אומר שהפריחה אינה מעידה על דלקת קרום המוח, אך אם היא אינה מחווירה וממשיכה להיראות כפי שהיא גם מתחת לכוס, מומלץ מאוד לפנות לרופא.

מקור התמונות: Eric.Raybrightside

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו