print header

9 סימני אזהרה לאי אכילה מספקת

  שמירה על אורח חיים בריא ותזונה נכונה כרוכה בשינוי תפריט שכולל, בין היתר, ויתור על מזונות שעלולים להזיק לנו לעתים. לאחר שעוברים את המשוכה הזו ומאפשרים לגוף להתרגל לתפריט החדש, אנו יכולים ליהנות מבריאות איתנה לאורך זמן, כל עוד נקפיד על אורח חיים בריא באופן כללי. למרות זאת, אנשים רבים שעוברים למשטר תזונה חדש עושים מהפך קיצוני בתפריט שלהם, שגורם לכך שהם לא צורכים את כל מה שגופם זקוק לו, וכתוצאה מכך בריאותם עלולה להינזק. בין שאתם שוקלים לאמץ תפריט חדש ובין שאתם שומרים על אותו אחד כבר במשך זמן רב, 9 סימני האזהרה הבאים עלולים להעיד על כך שאתם לא אוכלים את כל מה שהגוף שלכם צריך.
 
צלחת ריקה עם סכין ומזלג עליה
 

1. רמות אנרגיה ירודות

קלוריות הן יחידות למדידת אנרגיה, ומרבית האנשים זקוקים לאלף קלוריות לפחות כדי לשמור על בריאותם הגופנית. אם אתם מתאמנים באופן קבוע, המספר עולה, וגופכם זקוק ליותר קלוריות מאשר בימים בהם אינכם מתעמלים. בימים רגילים, כשאתם צורכים מתחת לאלף קלוריות, קצב חילוף החומרים שלכם יורד, הגוף אוגר שומן לשעת חירום ואתם מתחילים להרגיש עייפים. לכן, מומלץ לשלב בתפריט מזונות בריאים שסכום הקלוריות שלהם הוא לכל הפחות 1,000-1,200 קלוריות ביום, כדי שתוכלו לתפקד כמו שצריך ובלי תחושת עייפות מתמשכת.

2. אובדן שיער/נשירה

השיער שעל ראשנו נושר בצורה טבעית מדי יום, וכמאה שערות שנושרות על בסיס יומי הן סימן לתצרוכת וויטמינים תקינה בתפריט הקבוע. לעומת זאת, אם אתם שמים לב שהכרית עליה שמתם את ראשכם בלילה מלאה בשערות או שהמסרק שלכם גדוש גם הוא, כנראה שיש לכם חסרים תזונתיים. כשחסרים ויטמינים ומינרלים חיוניים דוגמת אבץ ומגנזיום, הדבר מתבטא בנשירה מוגברת של שיער שמעידה על תזונה לקויה, כפי שנמצא במחקר שפורסם בשנת 2012. נשירה שכזו מעידה על כך שאתם לא צורכים די קלוריות, או שאתם צורכים מספיק קלוריות אך לא את כל רכיבי התזונה החיוניים לכם, ולכן מומלץ לשמור על תפריט בריא שמכיל פחמימות, חלבונים, שומנים, מינרלים וויטמינים בכמויות שגופכם צריך בכל יום.
מסרק עם שערות בין שיניו

3. רעב כרוני וחשקים למזון שאינו בריא

רעב תמידי הוא סימן מסגיר לכך שגופנו לא מקבל את כל מה שהוא צריך מבחינת הדרישות התזונתיות שלו. קיצוץ קיצוני של הקלוריות שאתם צורכים במהלך היום עלול להביא לתחושת רעב מעיקה וגם לחשקים למזונות שאינם בריאים, והסיבה הזו גורמת לאנשים רבים לוותר על אורח החיים החדש שלהם. לכן, חשוב להבין שגופכם זקוק לכמות קלוריות מסוימת בכל יום, ואם הוא לא יקבל אותה, אתם תקבלו ממנו איתותי התראה על רעב שעלולים להפיל אתכם בחזרה להרגלים לא בריאים.
 
 

4. קושי להיכנס להיריון

לאי אכילה מספקת עלולה להיות השפעה שלילית על גופה של אישה שמתבטאת, בין היתר, בקשיים להרות. הסיבה לכך היא הורמונלית ונובעת מכך שהמוח של הנשים מסמל לגופן לייצר פחות אסטרוגן ופרוגסטרון, שני הורמונים בעלי תפקיד מפתח בכניסה להריון, כשאינן אוכלות את כמות המזון הנדרשת לגופן. על כן אי אכילה מספקת עלולה להביא לקשיים להרות, וכדאי לשמור על תזונה מאוזנת כשמנסים להביא ילד לעולם כדי להגדיל את הסיכויים לכך.
בטן של אישה בהריון

5. בעיות בשינה

כיום ידוע שאכילת יתר עלולה לגרום לבעיות במאזן האינסולין, מה שגורם להפרעות בשינה, ומתברר שגם לאכילה מועטה יש השפעה דומה. במחקר שפורסם בשנת 2005 ובוצע על קרוב ל-400 נבדקים, חוקרים מצאו שאכילה מועטה הביאה להפרעות בשינה, חוסר יכולת להיכנס לשלב של שינה עמוקה וכתוצאה מכך, גם למצב רוח ירוד. כניסה למיטה עם קיבה ריקה לאחר שמנעתם מעצמכם צריכת מזון בכמות מספקת במהלך היום עלולה להביא עמה לילות לבנים וגם בקרים עם מצב רוח רע שישפיע עליכם במהלך היום, ולכן לא מומלץ לעשות את הניסוי הזה גם על עצמכם.

6. נרגנות 

רבים מאיתנו מכירים את התופעה שבה לאחר כמה שעות בלי אוכל אנו הופכים לנרגנים במיוחד, ולעתים מוציאים את הכעס על אנשים אחרים. רמות סוכר ורכיבי תזונה נמוכות מביאות לתופעה הזו, שגורמת לאנשים מסוימים להתפרץ על הסביבה שלהם, וזו סיבה מספקת לשמור על תפריט מאוזן ובריא במהלך כל יום.
אדם מחזיק איור עם פרצוף כועס מול פניו

7. תחושת קור תמידית

במצב בו אנו אוכלים מספיק קלוריות, גופנו יכול להשתמש בהן כדי ליצור חום גוף תקין ולשמור על תחושה נעימה. לעומת זאת, כשאנו לא צורכים את כמות הקלוריות שגופנו זקוק להן, אין לו די "עץ למדורה שתחמם אותנו", מה שמוביל לתחושת קור בלי סיבה חיצונית. קיצוץ מתון עד קיצוני של כמות הקלוריות המומלצת עבורכם עלולה לגרום לכם להרגיש כאילו שקר לכם, גם כשמזג האוויר בחוץ נעים, וזהו סימן אזהרה לכך שאתם לא אוכלים את הכמויות הנדרשות עבורכם.
 

8. עצירות

אכילה של קלוריות מועטות מדי מביאה לכך שנוצרת כמות פסולת מועטה בגוף שלא יוצאת החוצה ממנו כשאנו הולכים לשירותים. עצירות על פי ההגדרה היא יציאה של פעמיים-שלוש בשבוע, או צואה קטנה וקשיחה – מה שנפוץ במיוחד בקרב מבוגרים שהתזונה שלהם לוקה בחסר פעמים רבות. מעבר לכך, עצירות נובעת מחילוף חומרים ירוד שנגרם כתוצאה מאכילה לא מספקת – מה שיכול לקרות בקרב אנשים צעירים ומבוגרים כאחד, ולכן כדאי לשים לב להתפתחות התופעה הזו אצלכם אם עשיתם אי אילו שינויים בתזונה שלכם. 
בובת עץ עם ידיים מונחות על ביטנה

9. חרדה

במחקר שנערך במכון לפסיכיאטריה באוניברסיטת מלבורן שבאוסטרליה, חוקרים מצאו ש-62% מ-2,500 הנבדקים שאכלו תפריט מצומצם סבלו מחרדה ודיכאון. התוצאות האלו איששו את ההשערה שאי אכילה של מספיק רכיבי תזונה חיוניים עלולה להביא לשינויים קיצוניים לא רק במצב הגוף, אלא גם במצב הנפש. מאזן ההורמונים בדיאטות קיצוניות יוצא מכלל איזון, מה שמוביל לתחושות של דיכאון וחרדה בקרב אנשים שבוחרים בדרך הזו כדי לרדת במשקל, ולכן לא מומלץ לקצץ בצורה קיצונית את מה שאתם אוכלים.
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו