maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

12 הרגלים שרופא השיניים שלכם רוצה שתוותרו עליהם

רבים מאיתנו חושבים שאם אנחנו מצחצחים שיניים ומשתמשים בחוט דנטלי באופן קבוע, ניתן לומר שאנחנו שומרים על היגיינת הפה שלנו ולא צריכים לחשוש מבעיות. עם זאת, כפי שיספר לכם רופא השיניים שלכם, היגיינת הפה לא מסתיימת בשגרת הצחצוח, וחלק גדול מהבעיות שלנו עשוי להיגרם כתוצאה מהרגלים יומיומיים תמימים לכאורה שמובילים לשחיקת ציפוי האמייל של השן, סדיקת שיניים ואף ריקבון. המשיכו לקרוא וגלו מהם 12 ההרגלים היומיומיים המזיקים ביותר שלדברי רופאי השיניים חשוב להימנע מהם.
 
טיפים מרופאי שיניים
 
1. לעיסת קרח
 
לאחר שתיית כוס משקה קר ומרענן, חלק גדול מאיתנו נהנה מלעיסת חתיכות הקרח שנותרות בתחתית הכוס. ההרגל הזה עשוי להיראות תמים ולא מזיק, אולם בפועל לעיסת קרח מפעילה לחץ גדול מאוד על השן שעשוי להוביל לסדיקת השן או שבירת סתימה או מילוי. למרות שהשיניים שלנו מכוסות בשכבה מהחומר הקשה ביותר בגוף, לעיסת קרח משולה ללעיסת אבנים קטנות מבחינת עוצמת הלחץ שהיא מפעילה על השן, ולכן חשוב מאוד להימנע מההרגל הזה.
 
2. שתיית מים מבקבוקים בלבד
 
חלק מהאנשים שותים מדי יום אך ורק מים מינרליים מבקבוקים, אולם אלה לא מספקים לנו את הפלואוריד הנחוץ לחיזוק השיניים מפני ריקבון. על מנת לשפר את ההגנה על השן מפני פגעים מסוג זה מומלץ לשתות גם מי ברז, המכילים פלואור ויכולים לספק בסיס טוב ל-8 הכוסות הנחוצות לנו מדי יום. אם אינכם מעוניינים לשתות מי ברז בלבד, השתמשו בהם כבסיס למשקאות האחרים שאתם שותים כמו תה, קפה או משקאות בטעמים, ושטפו את הפה שלכם בשטיפה המכילה פלואוריד בתום צחצוח השיניים.
 
טיפים מרופאי שיניים
 
 
3. אחסון מברשת השיניים במקום פתוח
 
אחסון מברשות השיניים על הדלפק בחדר האמבטיה או בתוך מיכל פתוח, במיוחד כאשר הן נמצאות לצד מברשות של אנשים אחרים, עלול בקלות לגרום למצב בו כל בני המשפחה יסבלו זה מהחיידקים של זה. בנוסף, כיוון שחדר האמבטיה בדרך כלל כולל גם את אסלת השירותים, הוא לא מקום הגייני במיוחד. מי הניאגרה המלוכלכים עלולים לנחות על המברשת בקלות בכל פעם שמישהו מוריד את המים ולהעביר אליה חיידקים. כדי להימנע מחשיפת המברשת ובעקבותיה גם חלל הפה שלכם למזהמים שכאלה, שמרו על מברשת השיניים בתוך ארון התרופות או אחסנו אותה בקופסה אטומה.
 
4. צחצוח שיניים בזמן הלא נכון
 
הקפדה על צחצוח שיניים באופן יומיומי היא חשובה מאוד, אולם מתברר שחשוב גם לדעת מתי לעשות זאת. בזמן שרבים מאיתנו מקפידים לצחצח את השיניים מיד לאחר הארוחה, כדאי להימנע מלעשות זאת לאחר אכילת אוכל או משקה בעל רמת חומציות גבוהה כמו יין, קפה, סודה, פירות הדר או מיצים. צריכת מזונות ומשקאות חומציים מחלישה באופן זמני את האמייל של השן, כך שצחצוח מהיר מדי עשוי לשחוק את הציפוי ולגרום לנזק. כדי להימנע מהבעיה, רצוי לחכות כ-45 דקות טרם הצחצוח על מנת לתת לרוק הזדמנות לדלל את החומציות. אם אין לכם אפשרות להמתין, שטפו את חלל הפה במים טרם הצחצוח, על מנת לזרז מעט את תהליך הדילול.
 
טיפים מרופאי שיניים
 
 
5. שימוש במברשת קשה מדי
 
חשוב להבחין בין צחצוח יסודי שהוא טוב וחיוני, לבין צחצוח אגרסיבי שהוא רע ומזיק לשיניים. צחצוח נמרץ מדי עשוי לגרום לגירוי החניכיים ולהפוך את השיניים לרגישות יותר לטמפרטורה קרה, וכמו כן הוא יכול ליצור סדקים בציפוי האמייל של השן ולאפשר לחיידקים גישה נוחה אל השיניים. על מנת להימנע מהסיכון בחרו במברשות בעלות שיניים רכות, והשתדלו לצחצח את השיניים מבלי להפעיל עליהן לחץ מיותר.
 
6. שימוש במי פה ללא שטיפה במים
 
מי פה אחראיים על הריגת חיידקים שהצליחו לשרוד בפה לאחר הצחצוח ושימוש בחוט דנטלי, אבל האלכוהול שהם מותירים אחריהם עלול לייבש את הפה ואפילו להוביל לריקבון. זאת כיוון שחיידקים מזיקים משגשגים בסביבה יבשה, בה נוצרים סדקים קטנים בלשון ובכל רחבי הפה, שהם אזורים נוחים במיוחד להתיישבות עבורם. בחרו במי פה ללא אלכוהול, או הקפידו לשטוף את חלל הפה במים בתום השימוש במי הפה שלכם.
 
טיפים מרופאי שיניים
 
7. שימוש בשיניים לפתיחת בקבוקים או לעיסת עטים
 
העטים של רבים מאיתנו מלאים בסימני שיניים כתוצאה מכך שאנו לועסים קצותיהם בעת חשיבה או שעמום. אחרים משתמשים בשיניים כפתרון נוח לפתיחת בקבוקים, קריעת שקיות פלסטיק וכדומה. חשוב להבין שכל שימוש בשיניים שאינו למטרת לעיסת מזון עלול להוביל לשבירת שיניים, חתכים בחלל הפה ואפילו כאבים כרוניים. החזיקו מספריים באופן קבוע בתיק שלכם או על השולחן, והימנעו מלעיסת עטים שהורסת גם את העטים וגם את השיניים. 
 
8. לעיסת פופקורן
 
ייתכן שתופתעו לגלות כי רופאי שיניים רבים מכתירים את גרעיני הפופקורן כאחד הגורמים המובילים לשיניים סדוקות בקרב מטופליהם. רבים מאיתנו צורכים את הפופקורן בעת צפייה בטלוויזיה או במסך הקולנוע, כך שאיננו שמים לב האם החופן שבידינו כולל גרעינים שהתפצחו או גרעינים קשים. גרעינים שלא התפצחו במלואם מסבים נזקים רבים לסתימות ומילויים בשן, שכן הם עשויים להיתקע בחלל שבין השן לסתימה או לשבור את הסתימה כולה. במקרים קשים יותר, גם שן בריאה נסדקת ואף נשברת כתוצאה מלעיסה מוגזמת של גרעין קשה. על מנת להפחית מרמת הסיכון השתדלו לגלות ערנות בזמן לעיסת הפופקורן, ולהימנע מלפצח בכוח גרעינים קשים שנקלעים אל החופן שלכם.
 
טיפים מרופאי שיניים
 
9. צריכת כמויות גדולות של פחמימות
 
לחמים, פסטה או קרקרים עשויים להישמע לנו כתחליפים טובים לג'אנק פוד, אולם הם בעלי פוטנציאל מזיק מאוד לשיניים שלנו. זאת כיוון שבחלל הפה, פחמימות ועמילן מעובד הופכים מהר מאוד לסוכרים. הסוכרים הללו מזינים את החיידקים שבפה שלנו, ואלו ממירים אותם לחומצה שמאכלת את השיניים, כך שאם אתם עומדים לאכול קערת פסטה גדולה צחצחו את השיניים בהקדם, לפני שתהליך ההמרה של הסוכרים לחומצה יסתיים. במידה ואתם נמצאים מחוץ לבית ויודעים שלא תוכלו לצחצח, הפחיתו בכמות הפחמימות עד כמה שניתן. 
 
10. שתיית משקאות ספורט
 
שילוב של רכיבים חומציים, סוכרים ותוספים נוספים שמרכיבים את מרבית משקאות הספורט יכול להחליש את ציפוי האמייל של השן ולהוות פתח לחדירת חיידקים. למעשה, רופאי השיניים יאמרו לכם שצריכה מוגזמת של משקאות ספורט היא גרועה יותר אפילו ממשקאות ממותקים או מוגזים. השתדלו לרכז את צריכת משקאות הספורט בפעם אחת במקום לעשות זאת לאורך כל היום, על מנת להמעיט בזמן החשיפה של האמייל למשקה, ושתו אותם באמצעות קשית על מנת להקטין את המגע עם השן. סיימו את השתייה עם לגימת מים או לעיסת מסטיק ללא סוכר, כדי לנקות את חלל הפה מהשאריות המזיקות.
 
טיפים מרופאי שיניים
 
11. צריכה עודפת של סוכריות למניעת שיעול
 
סוכריות למניעת שיעול הן תוסף בעל תדמית בריאה במיוחד, ולכן רבים צורכים אותן לאורך חודשי החורף על מנת להילחם בתופעות שיעול או כאבי גרון. עם זאת, חשוב לזכור שאחד הרכיבים של הסוכריות הללו הוא הסוכר, לכן צריכה מוגזמת שלהן עלולה להביא לפגיעה בשיניים. צרכו את הסוכריות רק בעת הצורך ולא כמניעה, ואל תהפכו אותן לממתק קבוע בתיק.
 
12. דילוג על צחצוח השיניים החשוב ביותר ביום 
 
מדי בוקר אנו מקפידים על צחצוח השיניים על מנת ליהנות מריח פה רענן טרם היציאה מהבית, אולם בסוף יום ארוך במיוחד אנחנו עשויים לוותר על המעבר בחדר האמבטיה מתוך המחשבה ששעת הצחצוח של הבוקר קרובה מאוד. עם זאת, דווקא הצחצוח של הערב הוא החשוב מבין השניים. זאת כיוון שבמהלך הצום של הלילה החיידקים שבפה שלנו משגשגים ללא הפרעה, וכתמים כתוצאה ממזונות או משקאות שצרכנו מסתיידים על השיניים ועשויים להפוך לאבנית שלא נוכל להסיר בעצמנו.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו