maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

מדריך להגנה על שיני הילדים מילדות ועד בגרות

כולנו יודעים כמה חשוב לשמור על בריאות השיניים וחלל הפה, ואצל ילדים מדובר בתהליך שחשיבותו היא רבה עוד יותר. זאת כיוון שרבים מהטיפולים המורכבים שאנו עוברים בבגרותנו הם תוצר של טיפול לקוי בשיניים בשנים מוקדמות יותר, כך ששמירה נכונה על השיניים עוד משלבי הילדות עשויה להבטיח הימנעות מלפחות חלק מהטיפולים הללו. המדריך הבא, הכולל התייחסות למאפיינים הייחודיים של תהליך בקיעת השיניים, צמיחת שיני החלב, החלפתן בשיניים קבועות ויישורן, יעזור לכם להיות ערוכים לכל אתגר. בנוסף לטיפים שונים, תוכלו ללמוד וללמד את ילדיכם כיצד נכון לצחצח את השיניים בכל גיל, מתי נחוץ לבקר רופא שיניים ועוד.

המשיכו לקרוא, או לחצו כאן על מנת להגיע ישירות אל החלק המעניין אתכם:

בקיעת שיניים, שמירה על שיני חלב, יישור שיניים

 
בריאות השיניים אצל ילדים
 
 
 
 
 
בקיעת שיניים
 
תהליך בקיעת השיניים הוא שלב חשוב בהתפתחות התינוק, שמתחיל לרוב בגיל חצי שנה ומסתיים באזור גיל שלוש. עם זאת, מדובר בתהליך שמדאיג מאוד הורים רבים בשל התופעות המלוות אותו, ביניהן רגישות מקומית וכאב באזור החניכיים, קשיים מסוימים באכילה והפרשות רוק מרובות. בנוסף להקלה החשובה על הכאב הנלווה, שניתנת להשגה באמצעות נשכנים, ג'לים המיועדים למריחה על החניכיים וכדומה, חשוב מאוד לדאוג לבריאות השיניים הצומחות בשלב הראשוני הזה. צחצוח שיניים נכון כבר משלב בקיעת השן החלבית הראשונה, יאפשר בסיס לצמיחת שיניים בריאות בהמשך וירגיל את תינוקכם לצחצוח יומיומי בהקדם.
 
בריאות השיניים אצל ילדים
 
כיצד מצחצחים?
 
הצחצוח צריך להתבצע פעמיים ביום, אולם בגילאים הצעירים יש לבצע אותו באמצעות שימוש בפד גזה או מברשת בעלת ראש קטן וסיבים רכים מאוד. תחילה יש להרטיב את המברשת או הפד במים, ולאחר מכן למרוח עליהם משחה המותאמת לתינוקות בגודל שאינו עולה על גודל אפון. טעמה של משחה למבוגרים שמכילה פלואוריד עלול לגרום אצל התינוק לתחושות אי נעימות, כיוון שלרוב מדובר בשלב בו הוא אינו מצליח עדיין לשטוף את הפה כראוי בסיום פעולת הצחצוח.
 
מתי כדאי לבקר אצל רופא השיניים?
 
ניתן להגיע לבדיקה הראשונה אצל רופא השיניים מרגע בקיעת השיניים הראשונות, על מנת לוודא שהשיניים אכן מתפתחות באופן תקין, לקבל טיפים נוספים לתזונה מתאימה או צחצוח, ולאבחן בעיות עתידיות שקשורות לחלל הפה והלסת.
 
בריאות השיניים אצל ילדים
 
טיפים נוספים
 
  • ודאו שהמוצץ של התינוק מתאים לפיו – מוצצים גדולים או עגולים עשויים ללחוץ על השיניים העדינות ואף לגרום לתזוזתן, כך שכדאי לבדוק שהמוצץ מתאים לגודל פיו של התינוק ולבחור מוצצים קטנים או בעלי צורה פחוסה.
  • נקו היטב את המוצץ – שאריות מזון או שתייה ממותקת עשויים להיתקע במוצץ ולגרום לעששת אצל תינוקות המשתמשים בו לאורך היום או הלילה. על מנת להימנע מהתופעה, הקפידו על ניקוי המוצץ לפני נתינתו לתינוק.
  • הרגילו לשתיית מים - תינוקות רבים המורגלים לבילוי זמן רב עם הבקבוק שלהם במהלך היום או לפני השינה, עלולים לסבול מעששת כתוצאה משתיית משקאות המכילים סוכר כמו מיצים או דייסות נוזליות. על מנת להימנע מהבעיה רצוי מאוד לאפשר לתינוקות ולילדים השותים מבקבוק לשתות אך ורק מים בשעות הערב והלילה. 
  • אחסנו בביטחה - בסיום הצחצוח, אחסנו את מברשת ומשחת השיניים הרחק מהישג ידי התינוק. זאת על מנת להימנע ממשחק עם החפצים, שעשוי להיות מסוכן בגילאים הצעירים הללו.
בריאות השיניים אצל ילדים
 
 
 
 
 
 
שמירה על שיני חלב
 
צמיחתן של 20 שיני החלב של הילדים, הנקראות גם השיניים הנשירות, מסתיימת לרוב בין הגילאים שנתיים וחצי לשלוש, והתהליך המדורג של נשירתן והחלפתן בשיניים הקבועות שלנו מסתיים בדרך כלל כעבור 10 שנים, כלומר עד גיל 13. כיוון שמדובר בשיניים "זמניות", יש הטוענים שאין צורך להקפיד על בריאותן כפי שמקפידים על בריאות השיניים הקבועות. עם זאת, מדובר בטעות חמורה, שכן הזנחת שיני החלב עשויה להוביל לפגיעה בחניכיים ובלסת, שיובילו להתפתחות בעייתית של השיניים הקבועות, כמו גם להרגלי היגיינה לא תקינים אצל הילדים.
 
בריאות השיניים אצל ילדים
 
כיצד מצחצחים?
 
כיוון שבשלב זה הילדים כבר מתחילים ללמוד לצחצח את השיניים בעצמם, חשוב להסביר להם את חשיבות פעולת הצחצוח פעמיים ביום כבר בתחילת הדרך, ולא לגרום לה להפוך למטלה שדומה לקיפול הבגדים או ניקוי החדר. זאת כיוון שבגדים שמסתתרים תחת המיטה הם דבר שניתן לסדר, אולם שאריות מזון שמסתתרות בין השיניים הן פוטנציאל לעששת, חורים בשיניים ונזקים חמורים נוספים. ניתן גם לקטלג את פעולת הצחצוח לבד כפעולה ל"מבוגרים בלבד", כך שהילדים יבינו שמדובר בשלב נוסף שמעיד על בגרותם. אפשרו להם לצחצח יחד אתכם או לצפות בכם מצחצחים על מנת ללמוד על ביצוע הפעולה מקרוב. בחרו במברשת המותאמת לילדים, או אפשרו לילדיכם לבחור בעצמם את המברשת שמוצאת חן בעיניהם בחנות, והקפידו על החלפתה מדי שלושה חודשים.
 
המחשת פעולת הצחצוח: 
 
חלקו את חלל הפה ל-3 חלקים: הצד השמאלי, הצד הימני והמרכז. הרגילו את הילדים להקפיד על צחצוח כל אחד מהחלקים ולא להתרכז רק בחלק מסוים של הפה ולשכוח מהאחרים. על מנת לעזור לילדים להבין מהו פרק הזמן הנכון לצחצוח, למדו אותם לספור עד 20 בזמן צחצוח כל אזור. בנוסף, אל תשכחו להזכיר לילדים לסיים כל פעם בצחצוח הלשון, שהיא מושבת חיידקים נוחה ופורה במיוחד.
 
בריאות השיניים אצל ילדים
Alice Keeler
מתי כדאי לבקר אצל רופא?
 
הפכו את הביקורים החצי שנתיים אצל רופא השיניים להרגל כבר בגילאים הצעירים, ואל תמתינו לתלונות או לבעיות שיעלו הילדים. הילדים עשויים לא לשתף בזמן שהם סובלים מבעיות הקשורות לשיניים כמו חורים, ואנחנו כהורים עלולים שלא לשים לב לבעיות נוספות הקשורות בהתפתחות לא תקינה של שיניהם. לפיכך, חשוב לא להמתין להופעת הבעיות אלא לאתר אותן מראש בבדיקות שגרתיות.
 
טיפים נוספים
 
  • בקשו מהרופא או מהשיננית להדגים לילדים צחצוח שיניים תקין – הסבר מגורם מקצועי בליווי עזרים כמו סט שיניים גדול מפלסטיק, יכול לעזור להמחיש לילדים טוב יותר את פעילות הצחצוח ואת חשיבותה.
  • הימנעו מלעקור בעצמכם שיניים מתנדנדות - אם השיניים אינן מפריעות לילד, אפשרו להן לנשור בזמן הנכון. אם הילד מתלונן על חוסר נוחות, בצעו את הפעולה אצל רופא בלבד. עקירה ביתית היא פעולה מכאיבה, שעשויה להוביל לבעיות של דימום, נפיחות וכאב, ולגרום לילדים לחשוש בהמשך מפעולות הקשורות בבריאות השן.
  • טפלו נכון בחבלות - במקרים של חבלה בשן חלבית עקב נפילה או משחק, גשו בהקדם אל רופא השיניים. אף על פי שכאמור מדובר בשיניים זמניות, חבלות בחלק מהשיניים החלביות עשויות להשליך על בקיעת השיניים הקבועות ולכן חשוב לטפל בהן בזמן. 
בריאות השיניים אצל ילדים
 
 
 
 
 
 
 
טיפולים ליישור שיניים
 
תהליך נשירת שיני החלב ובקיעתן של השיניים הקבועות עשוי להוביל אצל חלק מהילדים לשינויים במבנה הלסת, כמו גם לצמיחה צפופה, עקומה או בולטת של חלק מהשיניים. על מנת למנוע נזק למבנה השיניים או בעיות אסתטיות, בקשו את חוות דעתו של רופא השיניים שלכם או היוועצו עם רופא ליישור שיניים בשלב בו מרבית שיני החלב התחלפו בשיניים קבועות. אף על פי שיישור שיניים הוא תהליך שילדים ובני נוער רבים עוברים, חשוב לזכור שמדובר בטיפול שמציב אתגרים מסוימים בכל הנוגע לשמירה על היגיינת הפה. לפיכך, בין אם השיטה שנבחרה היא גשר ברזלים, גשר שקוף, או קיבוע פנימי, יש לבצע התאמות הקשורות לצחצוח השיניים.
 
בריאות השיניים אצל ילדים
כיצד מצחצחים?
 
החללים הזעירים שנוצרים בין השיניים לבין חלקי הגשר הם מרבצים נוחים מאוד לעששת, גידול חיידקים, הופעה של חורים ואף תהליכי ריקבון. על מנת להימנע מהבעיה חשוב להקפיד על צחצוח השיניים 3 פעמים ביום, במיוחד לאחר האכילה. רצוי גם לנקות את השיניים עם חוט דנטלי במידת האפשר ולהשתמש במי פה. אם אין אפשרות לצחצח את השיניים לאחר כל ארוחה, כדאי לשטוף את חלל הפה עם מים בחדר האמבטיה. במקביל, היוועצו עם רופא השיניים לגבי מברשת השיניים המתאימה. ייתכן שבחלק מהמקרים הרופא ימליץ על שימוש במברשת שיניים חשמלית, שמקלה על צחצוח בחללים צרים.
 
מתי כדאי לבקר אצל רופא?
 
הטיפול והמעקב בשיניים נקבע אצל הרופא אחת לחודש או מספר חודשים. מעבר לכך, רצוי לבקר אצל הרופא במצבים הבאים:
  • כאב חד - ההרכבה, הקיבוע והשינויים החודשיים המבוצעים בכל הנוגע לגשר עשויים להוביל לתחושת לחץ או כאב מסוים, אולם אלה אמורים לחלוף תוך 24-48 שעות. אם ילדכם חש בכאב חד או כזה שאינו חולף, יש להתריע על כך בפני הרופא.
  • דקירות או פציעות מחלקי הגשר – גשר עשוי מחלקים עדינים, שחלקם עשויים לזוז ממקומם לאור אכילת מזונות קשים מדי או הפעלת לחץ על השיניים. אם נתקלתם בחוט דוקר או פצעים בחלל הפה, פנו לרופא על מנת להחזיר את החוט למקומו.
בריאות השיניים אצל ילדים
 
טיפים נוספים
 
התאימו את התפריט - עזרו לילדיכם לשמור על שיניהם באמצעות הימנעות מרכישת מזונות דביקים או קשים. מאכלים דביקים כמו מסטיקים וסוכריות טופי נדבקים באזורים שמעל הגשר ומתחתיו, ועשויים לגרום לעששת או לחורים. מזונות קשים כמו פירות וירקות מסוימים לעומת זאת, עשויים לשבור את הגשר ולגרום נזק לשיניים, כמו גם הוצאות כספיות נלוות על תיקון מכשיר היישור. ירקות קשים במיוחד, כמו גזר למשל, יש לצרוך אך ורק כאשר הם מבושלים, ואילו מלפפונים או תפוחים ניתן לחתוך לחתיכות קטנות כך שלא יגרמו ללחץ על השיניים.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.