print header

11 המיתוסים שכדאי להפסיק להאמין להם בהמלצת רופאי השיניים

 כל הילדות שלי וגם בחלק מחיי הבוגרים, חששתי מביקורים אצל רופא השיניים... הסיפורים המפחידים, הכלים החדים, הריח המוזר באוויר ועוד הרבה דברים אחרים הם רק חלק מהסיבות שגרמו לי להרגיש פחד לא מוצדק מרופאי שיניים. בזמן האחרון למדתי שאני לא לבד, יש עוד הרבה אנשים שחרדים מחוויית הטיפול הזו וחלק מהסיבה לכך קשורה למיתוסים השונים שקשורים לנושא בריאות חלל הפה וגורמים לנו לחוש בלבול במקרה הטוב, או אימה משתקת במקרה הרע. התפיסות האלו אמנם ליוו אותנו לאורך חיינו עוד מילדות, אך הגיע הזמן לנפץ אותן - לפניכם 11 מיתוסים נפוצים ביותר הנוגעים לטיפולי שיניים שכדאי להפסיק להאמין בהם. 
 
מיתוסים על רפואת שיניים: ערכת ניקוי שיניים - מברשת, משחה, חוט דנטלי
 

1. שיניים בריאות הן שיניים לבנות

אתם עלולים להיות מופתעים, אבל השיניים הבריאות ביותר הן לא לבנות – למעשה הן נוטות יותר לגוון צהבהב. אם יש לכם שיניים כהות יותר, הסיבות יכולות להיות מגוונות - החל מעישון, דרך צריכת אלכוהול מופרזת ועד הפרעות שונות בחילוף החומרים. צבע השיניים יכול להשתנות מאדם לאדם, וככל שאנחנו מתבגרים הן יתחילו לאבד את צבען הטבעי עקב שחיקה לאורך זמן של זגוגית השן (שכבת הציפוי החלקה והחזקה שמצפה את כותרת השן). לכן אין שום סיבה לחשוש מצבע שיניים דהוי או כהה, יכול מאוד להיות שמדובר פשוט במצב הטבעי והבריא של השיניים שלכם.

2. מברשת שיניים חשמלית טובה יותר ממברשת שיניים רגילה

מיתוס זה עלול להטעות ולהוביל לקנייה של מברשות שיניים חשמליות בלבד, אך ניתן להשיג היגיינת פה ברמה גבוהה גם בעזרת שימוש במברשת שיניים רגילה. כל עוד אתם מצחצחים את השיניים שלכם למשך כשתי דקות פעמיים ביום, זה לא משנה באיזו מברשת אתם משתמשים. עם זאת, מברשת השיניים החשמלית מומלצת לשימוש עבור ילדים, משום שבעזרתה הם לא מתאמצים בעת ביצוע פעולת צחצוח השיניים, שיכולהכך  אף להפוך לחוויה מהנה בשבילם.

3. טיפולי שורש הם חוויה כואבת ביותר

רוב האנשים בעולם מפחדים מטיפולי שורש עקב סיפורי זוועה שתמיד נוצרים סביב הנושא הזה. האמת היא שלמרות שדלקת בשן יכולה להיות מכאיבה מאוד, הטיפול בה לא כואב עד כדי כך. אחת הסיבות העיקריות שאנשים לא מבקרים את רופא השיניים שלהם, נובעת מהפחד שהחוויה תהיה כואבת. אך בשל ההתקדמות הטכנולוגית והנהלים החדשים בתחום רפואת השיניים, במהלך טיפול שורש (וטיפולים רבים אחרים) תינתן למטופל הרדמה מקומית שגורמת לכאב נקודתי קצר, והמשך הטיפול יעבור ללא סיבוכים נוספים.
מיתוסים על רפואת שיניים: אישה בטיפול שיניים
 

4. אפשר ליישר שיניים רק בגיל צעיר

מבוגרים רבים עלולים לחשוב שהם פספסו את הזמן המתאים ליישור השיניים שלהם, אך זה לא המקרה. גשר לשיניים יכול להיות פתרון אסתטי נהדר לרווחים או לצפיפות בין השיניים שלכם, גם בגיל מבוגר. לצד התועלת האסתטית שבדבר, כך גם תבטיחו שלא יצטברו חיידקים על השיניים הצפופות, והסיכוי לסבול ממחלות חניכיים ועששת יקטן משמעותית. בנוסף, ללא יישור שיניים אתם כנראה תתקשו ללעוס מאכלים מסוימים, והקול שלכם עלול להשתנות לאורך השנים עקב מיקום השיניים והלסת. לכן, אם אתם חושבים שיש לכם צורך ביישור שיניים, התייעצו עם רופא השיניים שלכם בנוגע לטיפול המתאים. למרות שזה ייקח זמן רב ליישר אותן (יותר מאשר בגיל צעיר), זה שווה את המאמץ מבחינה בריאותית וגם מבחינת המראה החיצוני.
אולי יעניין אותך הוידאו הבא:
 
 

5. יש לשטוף את הפה במים לאחר צחצוח השיניים

רובנו יודעים שצריך לשטוף את הפה במים לאחר צחצוח השיניים, וגם מבצעים זאת לרוב, אך זהו מיתוס נפוץ שנאמר לנו על ידי ההורים שלנו. למעשה, עליכם לירוק את משחת השיניים בגמר הצחצוח ולא לשטוף את הפה עם מים, כיוון שהפלואוריד שבמשחה נלחם בריקבון, מחזק את זגוגית השן ומפחית את הסיכוי לדלקות חניכיים. אם שוטפים את הפה לאחר הצחצוח החומר הזה נשטף מחלל הפה ולא מספיק להשפיע לטובה על השיניים.

6. פירות יבשים טובים יותר לבריאות הפה מאשר שוקולדים

בזמן שרובנו מסכימים שפירות יבשים בריאים יותר לגופנו מאשר שוקולדים, בכל הנוגע לבריאות הפה המקרה הוא מעט מורכב יותר. כמובן, עדיף להתרחק כמה שיותר משני המאכלים עמוסי הסוכר הללו, אך בזמן שאת השוקולד ניתן לשטוף מחלל הפה בקלות ובמהירות, הפירות היבשים נוטים להיתקע ברווחי השיניים ולגרום לדלקות ובעיות חניכיים קשות ביותר. לכן, אם ברצונכם לצרוך חטיפים שיספקו לכם אנרגיה, רופאי השיניים ממליצים על אגוזים, וכן מזכירים שצחצוח שיניים לאחר אכילה יקטין את הסיכוי לדלקות ודימום חניכיים וישפר את רמת בריאות השן.
מיתוסים על רפואת שיניים: בובת צפרדע מחזיקה מברשת שיניים וברקע משחת שיניים

7. צחצוח שיניים מזיק לחניכיים מדממות

מיתוס זה נשמע הגיוני מאוד, אך לטענת מומחים רבים ההפך הוא הנכון. כאשר החניכיים שלכם מדממות זה סימן לכך שחלקיקי מזון הצטברו לאורך קו החניכיים, וכך הן נעשו מגורות ודלקתיות. בנוסף, סיבה נוספת שעלולה לגרום לדימום בחניכיים היא שימוש ראשוני או חזק מדי בחוט דנטלי. כדי להוריד את שכבות המזון שנוצרות לאורך קו החניכיים עליכם להשתמש במברשת שיניים, כך גם תפסיקו את הדימום. לכן, אם החניכיים שלכם מדממות עליכם להמשיך לצחצח אותן בעדינות ובעיקר את קו החניכיים המקביל לשיניים שלכם.

8. ריח רע מהפה נגרם עקב טיפול לא נכון בשיניים

למעשה, מיתוס זה נכון חלקית כיוון שריח רע מהפה יכול להיגרם על ידי מספר גורמים שונים, ולא רק היגיינת שיניים לקויה. למשל, מזונות שאנו אוכלים כמו בצל ושום יעניקו לפה שלנו ריח רע, לא משנה כמה נצחצח וננקה את השיניים שלנו, כשבנוסף מחלות שונות, כמו דלקות, עלולות ליצור את אותה ההשפעה. לכן, כל עוד אתם מקפידים לצחצח את השיניים שלכם למשך כשתי דקות פעמיים ביום, במקביל לשימוש בחוט דנטלי, אתם לא אמורים לסבול מבעיות ריח בחלל הפה. אם בעיות שכאלו מופעיות למרות זאת, יש לבדוק האם ישנם גורמים אחרים שיוצרים את הבעיה.

9. צחצוח חזק מנקה טוב יותר את השיניים

רובנו שמענו לא פעם כי עלינו לצחצח חזק וביעילות את השיניים שלנו כדי שיהיו לבנות ובריאות. למעשה, צחצוח חזק מדי או עם מברשת שיניים בעלת סיבים נוקשים, עלולים לפגוע בשיניים בעקבות שחיקת זגוגית השן המגנה על החלק הפנימי של השיניים מחורים וריקבון. לכן, אל תפעילו לחץ על השיניים בזמן הצחצוח והשתדלו לקנות מברשות שיניים בעלות סיבים רכים, כך תבטיחו לעצמכם שיניים בריאות ותשמרו על היגיינת פה טובה.
מיתוסים על רפואת שיניים: בובת דרדס מצחצחת שיניים

10. צחצוח נמרץ של השיניים והחניכיים לפני פגישה עם רופא שיניים יסווה את הבעיות שבפה

כנראה שאם דבר זה היה אפשרי, רוב רופאי השיניים היו מחוסרי עבודה. למעשה, רופאי השיניים יכולים להבחין בבעיות שונות בלי קשר לכמות הפעמים שצחצחתם את השיניים שלכם לאחרונה. ללא צחצוח ושימוש בחוט דנטלי בצורה סדירה, נוצרת אבנית סביב השיניים שאותה לא יהיה ניתן להוריד, גם לא לאחר צחצוח ממושך ועוצמתי. לכן, שימוש נכון וסדיר במברשת שיניים לצד חוט דנטלי, יבטיח ניקיון שימנע אבנית ודלקות חניכיים עתידיות.

11. אכילת סוכר מזיקה לשיניים שלכם

רבים מאיתנו זוכרים שנאמר לנו שאם נאכל יותר מידי מאכלים מתוקים, הם יהרסו את השיניים שלנו עד שהן ייפלו. למעשה, כמות הסוכר שאתם אוכלים אינה הגורם המכריע ביצירת עששת או בעיות שיניים אחרות. החיידקים בפה ניזונים מפחמימות כמו סוכר, ומייצרים חומצה שאוכלת את זגוגית השן. ככל שיש יותר סוכרים בחלל הפה, כך החיידקים ניזונים ומייצרים הרבה חומצה – כלומר, הבעיה נגרמת לא עקב כמות הסוכר שאתם צורכים, אלא עקב משך הזמן שבו הוא נמצא במגע עם השיניים. לכן, חשוב לצחצח שיניים לאחר אכילת מאכלים מתוקים, כדי לא ליצור סביבה נוחה לחיידקים שבפה לייצר עוד חומצה שתהרוס את זגוגית השן.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.