print header

הסכנות החמורות של איבופרופן

 
קיומן של תרופות ללא מרשם גורם לכולנו לשלוח את ידינו אליהן בקלות רבה מדי בכל פעם שאנחנו חשים בכאב קטן. אחת מהתרופות הנפוצות ביותר ללא מרשם היא איבופרופן, מדכא דלקת לא סטרואידי, שעוזר להפחית כאבים שונים וגם מסייע בהורדת חום. התרופה מוכרת בשמות המסחריים נורופן, איבופן, אדוויל, אדקס, קומבודקס ועוד. לפי דו"ח עדכני של מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA), התרופה ה"פשוטה" הזו מעלה באופן ניכר את הסיכון לשבץ והתקפי לב, בעיקר בקרב אלו שעברו את גיל 40. לאור המידע הזה חשוב מאוד להבין מהן בדיוק הסכנות שנלוות לשימוש באיבופרופן, שבעקבותיהן ה-FDA ממליץ להפחית את השימוש בו בצורה ניכרת עד להפסקתו לחלוטין. למרבה המזל, יש גם פתרונות אחרים לכאבים שכדאי להכיר, שרבים מהם קשורים למזונות שכדאי לכם להפסיק לאכול או לאכול יותר.
 
הסכנות החמורות של איבופרופן: תרופות בכף יד
 

אזהרת הבריאות של ה-FDA

כאמור, מנהל האוכל והתרופות האמריקאי פרסם לאחרונה אזהרה בריאותית הנוגעת לשימוש באיבופרופן, שחיזקה הצהרה דומה שלו שהוצגה בעבר. לפי הממצאים של ה-FDA, הסכנות של שימוש באיבופרופן כוללות:
 • עלייה בסיכוי ללקות בהתקף לב – בעיקר לאחר שימוש ארוך טווח, אך גם בשימוש קצר טווח.
 • סיכון מוגבר ללקות בהתקף לב או שבץ – בקרב אנשים עם בעיות לב קיימות, בעיקר אלו שעברו את גיל 40.
בשילוב עם מדלל הדם אספירין, שיש המשתמשים גם בו להקלה בכאבים, איבופרופן מעלה את הסיכון לבעיות בריאות נוספות:
 • אנמיה
 • נזק לדנ"א
 • דמנציה
 • אובדן שמיעה
 • לחץ דם גבוה
 • מוות בעקבות שפעת
 • הפלות טבעיות
 • דלקת פרקים
 • ירידה בצפיפות העצמות

הפופולריות של תרופות ללא מרשם

לאנשים רבים יש נטייה לחשוב שעצם העובדה שתרופות מסוימות לא דורשות מרשם פירושה שהן לא צפויות לגרום לסיכונים כמו תרופות מרשם. זוהי מחשבה שגויה לחלוטין, ובמחקר שפורסם בעיתון הרפואי "הלנסט", החוקרים הדגישו את הסכנות של שימוש בתרופות מסוג זה; בהתאם לממצאיהם, תרופות מדכאות דלקת לא סטרואידיות (Non Steroidal Anti Inflemmatory Drugs או בקיצור NSAIDs) כמו איבופרופן מעלות את הסיכון להתקף לב, שבץ או מחלות לב קטלניות ב-33%. זה הופך את התרופות ה"תמימות" הללו למסכנות חיים בדיוק כמו חומרים אחרים שדורשים מרשם, אשר פחות זמינים לציבור הרחב.
הסכנות החמורות של איבופרופן: מארזי תרופות ללא מרשם

השפעת התזונה על תהליכים דלקתיים בגוף

שימוש באיבופרופן באופן מתון הוא הגיוני עבור אלו שסובלים מכאבים כרוניים, אך מומלץ שלא לעשות זאת על בסיס קבוע ולהשתדל למזער את צריכתו עד כמה שניתן. קיימים מספר שינויים שביכולתכם לבצע בתזונה שלכם כדי להוריד את הסיכון להיווצרות תהליכים דלקתיים שגורמים לאותם כאבים המצריכים שימוש בתרופות. אם תפחיתו בצריכת המאכלים המפורטים מטה, תוכלו להרגיש שיפור משמעותי במצבכם הבריאותי, לרבות הפחתה של דלקות וכאבים כרוניים:

1. סוכר

הרכיב המתקתק הזה גורם לריקון של חומרי הזנה מגופכם וכן להרס של תאים, מה שגורם להיווצרות של תהליכים דלקתיים בגוף יותר מכל מזון אחר. ממתיקים מלאכותיים הם אפילו יותר מסוכנים ומגבירים את הדלקות בגוף בצורה חמורה, כך שחשוב שתנסו להמעיט או לקצץ לחלוטין את השימוש בשניהם כדי לצמצם את הסיכוי להיווצרות של דלקות שגורמות לכאבים לא נעימים.

2. מלח

הנתרן שבמלח וכן מינרלים נוספים שנמצאים בו הם חיוניים לתפקוד תקין של הגוף, אך מלח השולחן שנמצא בשימוש יומיומי הוא כזה שהסירו ממנו את כל הרכיבים התזונתיים הנחוצים, ולכן הוא גורם לבעיות רפואיות רבות, כולל דלקות. נסו להשתמש במלחים טבעיים ולא מעובדים כמו מלח הימלאיה או מלח קלטי, שיספקו לגופכם את המינרלים והרכיבים התזונתיים שהוא צריך כדי לתפקד בצורה טובה ונטולת כאבים.
הסכנות החמורות של איבופרופן: מלח
 

3. בשר ומוצרי חלב

צריכת מוצרי בשר וחלב שהגיעו מייצור המוני גורמת להיווצרות מוגברת של דלקות בגלל ההורמונים והאנטיביוטיקה שהחיות מקבלות במקרים רבים. השתדלו למעט בצריכה של בשר וחלב ממשקים המוניים שכאלה והעדיפו להשתמש במוצרים שהופקו מחיות שגדלו בתנאים טבעיים ללא הורמונים וסטרואידים.

4. תוספי מזון מלאכותיים

הכבד הוא איבר מדהים שמסוגל לסנן רעלים ביעילות ולהוציא אותם מגופנו, אך כאשר הכמות שלהם גדולה, הוא לא תמיד מצליח לעמוד בקצב. תוספי מזון מלאכותיים כמו חומרי טעם, חומרים משמרים, צבעי מאכל ועוד, מכילים כמויות גדולות של רעלנים שמקשים על הכבד וגורמים גם להיווצרות של דלקות וכאבים בגוף. השתדלו לצרוך מאכלים ללא חומרים מזיקים שכאלו ובחרו באפשרויות הטבעיות יותר בכל עת שמתאפשר לכם.

5. דגנים עתירי גלוטן

אנשים רבים לא מודעים לעובדה שהם רגישים לגלוטן שמצוי בדגנים רבים, וזהו מתכון לדלקות במערכת העיכול וגם לכאבים. כדי למנוע את הבעיה הזו בחרו בדגנים שאינם מכילים גלוטן, כמו כוסמת, דוחן, קינואה ועוד, ועברו בדיקות רפואיות שיעזרו לאבחן רגישות לגלוטן אם אתם חושדים שהבעיה הזו קיימת.
הסכנות החמורות של איבופרופן: דגנים עם גלוטן

6. מאכלים עתירי שומן

מאכלים עתירים בשומן הם קשים לעיכול וגורמים לצרבות לא נעימות וגם לדלקות וכאבים. מלבד זאת, הם גורמים גם לבעיות לב כליליות ושוקעים בכלי הדם, מה שמקשה על זרימת דם תקינה. לפיכך, תועילו לגופכם אם תמעיטו בצריכת מאכלים מסוג זה, לא רק כדי למנוע כאבים, אלא גם כדי ליהנות מבריאות תקינה באופן כללי.

7. תרופות

תרופות רבות שנועדו לטפל בכאב לא מטפלות בשורש הבעיה אלא בתסמינים שלה, כלומר, הן מקלות על תחושת הכאב אך לא משפיעות על הגורמים שאחראים על קיומה. בנוסף, הן עשויות מכימיקלים מלאכותיים וזרים לגוף, מה שמקשה על הכבד לסנן אותן. זה עלול להוביל לתופעות לוואי לא נעימות כשבאופן אירוני, כאב כרוני הוא אחת מהן.

התמודדות עם דלקות בצורה טבעית וללא איבופרופן

הימנעות מהמאכלים שציינו עד כה מסייעת בצמצום של כאבים, אך אין זה אומר שלא נחווה אותם מדי פעם, גם אם נשנה את התזונה שלנו. כדי לצמצם את תחושת הכאב אף יותר, נסו לצרוך את המאכלים הטבעיים הבאים שנלחמים בדלקות ובכך מסייעים בהקלה על המיחושים הנלווים אליהן, בלי צורך באיבופרופן:

1. כורכום

תבלין הכורכום בעל הצבע הצהוב העז יעזור לכם להילחם בדלקות בזכות רכיב מיוחד בשם כורכומין, שנלחם גם בהיווצרות של סרטן ומסייע בחיטוי של פצעים. הוספה של כורכום למאכלים ותבשילים תעניק להם לא רק טעם וצבע נפלאים, אלא גם את התכונות הרפואיות הרבות של התבלין המיוחד הזה. 
הסכנות החמורות של איבופרופן: כורכום

2. זנגביל (ג'ינג'ר)

שורש הזנגביל דומה מאוד לשורש הכורכום, גם מבחינת מראהו וגם מבחינת יכולתו להילחם בדלקות. הפנולים המצויים בזנגביל מפחיתים דלקות בצורה ניכרת ועל ידי כך מביאים למזעור בכאבים, לרבות כאבי מפרקים. הזנגביל משפר גם את זרימת הדם, מה שמגביר את היכולת של הגוף להילחם בכאב.

3. חומצות שומן אומגה 3

רבות נאמר על חומצות השומן החיוניות האלה, כאשר התכונות הבולטות של הרכיבים הללו הן לוחמה בזיהומים ובדלקות והקלה על כאבים. כיוון שהגוף לא מסוגל לייצר את החומצות החיוניות האלה, יש לצרוך אותן על ידי אכילת דגים כמו סלמון או זרעים כדוגמת זרעי צ'יה ועוד מאכלים אחרים.

4. סלק

ירק השורש הנפלא הזה עשיר בנוגדי חמצון שנלחמים בדלקות ועוזרים להפחית כאבים, בנוסף לשמירה על תפקוד תקין של תאים ועל עור פנים צעיר. שתייה של מיץ סלק פעם ביום תספק הקלה לכאבים שונים ותעזור לכם לצמצם את השימוש בתרופות לשיכוך כאב.
 
מקור התמונות: Simon A. Eugster
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.