print header

8 תסמינים קלים שעלולים להעיד על בעיות רפואיות חמורות

  כאבי ראש, שיעול, רגישות בחניכיים ותסמינים גופניים אחרים נראים לרבים מאתנו כדברים שניתן להתעלם מהם ולחכות שהם יעברו מעצמם. אנחנו נבחר לנוח מעט, לקנות משחת שיניים חדשה או ליטול משככי כאבים ולהמשיך בשגרת היום שלנו, אך זוהי טעות. במקרים רבים תסמינים גופניים קלים שאינם עוברים מעצמם יכולים להעיד על בעיות רפואיות חמורות שחשוב לטפל בהן במהרה, ו-8 התסמינים הבאים דורשים תשומת לב יתרה, שכן הם יכולים להוביל להתדרדרות בריאותית ולגרום לבעיות נוספות. אבחון נכון של הבעיות שהתסמינים הללו גורמים להן יכול להציל את חייכם או את חייהם של האנשים סביבכם, לכן מומלץ להכיר את המידע הזה ובכל מקרה של חשש לבריאותכם, להתייעץ עם רופא.
 
רופא מחזיק גיליון רפואי
 

1. שיעול 

אנשים רבים נתקפים בשיעול לעתים, וקל להתייחס אליו כאל תופעה שתחלוף, בייחוד בעונת החורף. תרופות נגד שיעול יכולות לעזור לטפל בבעיה באופן זמני, אך אם השיעול אינו עובר, זה יכול להעיד על בעיות חמורות בהרבה.
 
מחלות אפשריות
אם השיעול מלווה בחרחורים וצפצופים בחזה, זה יכול להעיד על מחלת השעלת. לחצו כאן כדי ללמוד עוד על המחלה הזו ועל התסמינים המאפיינים אותה. אם השיעול מלווה בצרידות ואין לכם רקע של אסתמה, אלרגיות או מחלות סינוסים, הבעיה יכולה להיות חמורה בהרבה, שכן זה יכול להעיד על התפתחות של סרטן הריאות או מיתרי הקול.  
 
סיבוכים עתידיים 
שעלת: אם תתעלמו משיעול עיקש שנובע כתוצאה משעלת, אתם עלולים לחוות בעיות נוספות כמו התייבשות, הקאה, אי ספיקת כליות שמצריכה דיאליזה ובמקרים חמורים גם פרכוסים ונזק מוחי.
סרטן ריאות/מיתרי קול: סרטן זו מחלה קשה שיכולה לגרום לסיבוכים רבים, כאשר גידולים בריאות ובמיתרי הקול יכולים לפתח גרורות באזורים סמוכים ולפגוע גם בהם. הצטברות נוזלים בריאות וחסימת דרכי הנשימה עלולים להיגרם כתוצאה מסוגי הסרטן הללו, ולכן אסור להתעלם גם מתסמין "קליל" כמו שיעול ממושך.

2. נחירות

נחירות יכולות לנבוע משלל סיבות ואסור להתעלם מהן כאשר הן נמשכות זמן רב. אם בני הזוג שלכם מעידים על כך שאתם נוחרים כבר זמן מה, או שאתם מרגישים שאתם עושים זאת, אל תתעלמו מהן ולכו להיבדק אצל רופא.
 
מחלות אפשריות
נחירות שאינן עוברות נובעות פעמים רבות מעלייה במשקל ועלולות לגרום לדום נשימה בשינה ולבעיות הקשורות ללב ולמערכת כלי הדם הכליליים.
 
סיבוכים עתידיים
הפסקת הנשימה למספר רגעים היא לא עניין של מה בכך, שכן היא גורמת ללחץ רב על מערכת הנשימה וכן על הלב וגורמת לו להתאמץ יתר על המידה. אימוץ יתר של הלב עלול לפגוע בו בטווח הארוך, ולכן אין להתעלם מנחירות. מלבד זאת, גם כאשר אין דום נשימה בשינה, הנחירות עצמן גורמות לעיבוי של עורקי הצוואר כפי שנמצא במחקר שפורסם בשנת 2013. העיבוי הזה מוביל במקרים רבים לשבץ והתקף לב שקשה מאוד להתאושש מהם.
גבר ישן
 

3. עצירות

עצירות נגרמת לעתים כתוצאה מתזונה לקויה, מתחים נפשיים ובעיות רגשיות אחרות. כאשר היא נמשכת יותר מ-3 ימים ומקשה עליכם, יכולות לעמוד מאחוריה סיבות רפואיות שונות שכדאי לבדוק.
 
מחלות אפשריות
כאמור יש לעצירות כמה וכמה גורמים, וכדי ללמוד עליהם לחצו כאן כדי לדעת מה משפיע עליכם בדיוק.
 
סיבוכים עתידיים
עצירות שאינה עוברת יכולה לגרום למספר בעיות הכוללות היווצרות של טחורים לא נעימים או פיסורה (קרע בפי הטבעת). חסימה צואתית גם היא סיבוך אפשרי של עצירות, שגורם להצטברות של חיידקים במעי שיכולים לגרום לדלקות.

4. פרצי כעס

פעמים רבות בחיים, אנו עוברים תקופות מתוחות שגורמות לנו לחוות רגשות שונים, ביניהם כעס. כולנו יודעים שלחץ גואה עלול לגרום לנו להתפרץ בצורה לא נעימה על האנשים סביבנו, אך אשר זה נמשך למעלה משבועיים, יכול להיות שמדובר בבעיות שצריך לשים לב להן.
 
מחלות אפשריות
רבים לא יודעים זאת, אך דיכאון גורם לרוב האנשים הלוקים בו לחוות כעס ולאו דווקא להתנהג בצורה אדישה. כאשר אתם מרגישים שמצטברים בכם כעסים ורגשות שליליים, אל תפטרו זאת כתסמין חולף בלבד.
 
סיבוכים עתידיים
לדיכאון יש השפעה עצומה על הנפש והוא יכול לגרום לרגשות שליליים רבים שעלולים להוביל למחשבות אובדניות. מלבד ההשפעה על האדם עצמו, התפרצויות כעס הנובעות מדיכאון יכולות להיות בעלות השפעה הרסנית על מערכות היחסים עם הסביבה ולהפריע לחיי המשפחה והעבודה. אנשים שלוקים בדיכאון מתקשים לתפקד באופן שהיו רגילים לו, מה שגורם לפגיעה באורח החיים שלהם בבית וגם בחברה.
גבר צועק ומצביע על המצלמה

5. צמיחת שיער מוגברת

בקרב גברים זה לא נדיר שיש צמיחת שיער מוגברת באזורים שונים בגוף עם השנים, אך כאשר זה מתרחש אצל נשים, התופעה יכולה להעיד על בעיות שצריך להתייחס אליהן. נשים רבות נוטלות גלולות נגד הריון שיכולות לגרום לצמיחה הזו ולכן מתעלמות מהתופעה, אך יכול להיות שצמיחת השיער מעידה על בעיה השוכנת מתחת לפניי השטח. נשים שצומח להן שיער פנים באופן שאינו נורמלי להן צריכות להיות ערות לכך ולא להתמקד בפן הקוסמטי בלבד.
 
מחלות אפשריות
גורם אפשרי ונפוץ לצמיחת שיער מוגברת בקרב נשים הוא תסמונת שחלות פוליציסטיות שגורמת לחוסר איזון בהורמונים אסטרוגן, פרוגסטרון וההורמון הזכרי – אנדרוגן. זה נובע מכך שהשחלות לא משחררות ביציות כפי שהן צריכות ובמקום זה נוצרות ציסטות קטנות ברחם.
 
סיבוכים עתידיים
לנשים בעלות שחלות פוליציסטיות עלולות להיות בעיות פריון בגלל הביוץ הלא סדיר. בנוסף, אצל נשים הסובלות מהתופעה הזו יש נשירה לא סדירה של רירית הרחם בעת הווסת, מה שיכול לגרום לסרטן רירית הרחם בהמשך החיים. לנשים עם שחלות פוליציסטיות יש גם עמידות לאינסולין לעתים, יתר לחץ דם, מחלות לב וכלי דם וגם הצטברות של שומנים בדם.
 

6. רגישות ודלקות בחניכיים

ביקור אצל רופא שיניים הוא לא תמיד נעים, אך חשוב לטפל בשיניים ובחניכיים באופן קבוע. אם אתם חווים רגישות ודלקת בחניכיים במשך תקופה ארוכה, אל תתעלמו מכך או תנסו לפתור את הבעיה על ידי החלפת משחת שיניים או מברשת שיניים בלבד. יש צורך לטפל בבעיות כאלו מהיסוד על ידי רופאים מוסמכים.
 
מחלות אפשריות
דלקות בחניכיים ובחלל הפה מעידות על נוכחות של חיידקים מזיקים שעלולים לגרום לסיבוכים רבים. יש לטפל בשיניים כראוי וללכת לניקוי שגרתי אצל שיננית מדי חצי שנה כדי למנוע בעיות ומחלות שנגרמות כתוצאה מדלקות בחלל הפה.
 
סיבוכים עתידיים
ידוע זה מכבר שחורים בשיניים עלולים לגרום לבעיות בלב שבתורם מזיקים לבריאות הכללית. זה קורה כיוון שהחיידקים נודדים ללב דרך מחזור הדם וגורמים לדלקות ומחלות בשריר החשוב ביותר בגוף. מלבד זאת, נמצא שבקרב האוכלוסייה המבוגרת דלקות חניכיים גורמות לעיבוי של עורקי הצוואר, דבר שעלול להוביל להתקפי לב ולשבץ. במחקר משותף שנערך במספר מוסדות לרפואת שיניים בהודו, חוקרים מצאו של- 86% מהנבדקים חולי הסוכרת היו מחלות חניכיים, כלומר בעיות בחלל הפה יכולות להעיד על מחלת הסוכרת.
אישה עוברת בדיקת חניכיים

7. כאבי גרון 

כאבי גרון הם בהחלט לא נעימים, אך רבים מאתנו נוטים ליטול תרופות או סוכריות מציצה להקלה עליהם וממשיכים ביום שלנו. לכאבי גרון יכולים להיות מספר גורמים, ואם אתם חווים אותם לעתים קרובות, ייתכן שאתם סובלים מבעיה רפואית סמויה.
 
מחלות אפשריות
כאשר כאבי גרון תכופים מלווים בשיעול ושינוי בציפוי האחורי של השיניים, זה יכול להעיד על צרבת. זה נשמע מפתיע, אך אנשים רבים שסובלים מרפלקס חומצי, כלומר עלייה של מיצי הקיבה לוושט, לא חווים את הבעירה בחזה שאופיינית לצרבת. אם אתם מבחינים בשילוב התסמינים שתואר, ייתכן שאתם סובלים מרפלקס חומצי סמוי שחשוב לטפל בו.
 
סיבוכים עתידיים
עלייה חוזרת ונשנית של מיצי קיבה לוושט עלולה לגרום לפציעות וכיבים בצינור המוביל מזון לקיבה. בנוסף, הכיבים עלולים לגרום להיווצרות של רקמה צלקתית בוושט שגורמת להיצרות שלה ולקשיים בבליעה.

8. חוסר נוחות גופנית לאחר אימון

אימוני כושר הם דרך מעולה לשמור על הבריאות, אך הם לעתים גם גורמים לכאבי שרירים וחוסר נוחות באזורים מסוימים בגוף. אם התחושות הללו מורגשות באזור החזה, הצוואר והזרועות, ייתכן שמדובר בבעיה בריאותית חמורה.
 
מחלות אפשריות 
חוסר נוחות שמתפשט מאזור החזה לכיוון הזרועות והצוואר, כפי שמרגישים לעתים במהלך אימון, לא צריך להיתפס כמטרד חולף. הכאב הזה יכול לנבוע ממחלת לב כלילית, ודפוס ההתפשטות של התחושות הלא נעימות נפוץ בקרב נשים, לכן מומלץ לשים לכך לב בקרב האוכלוסייה הזו. בקרב גברים מחלת לב כלילית מתבטאת בכאבים עזים בחזה שקשה להתעלם מהם, בניגוד לחוסר נוחות קלה יחסית באזור זה בקרב נשים. 
 
סיבוכים עתידיים
מחלת לב כלילית נובעת כתוצאה מהיצרות או סתימה של העורק הראשי. כתוצאה מכך זרימת הדם ללב נפגמת, הגוף לא מקבל את רכיבי התזונה והחמצן שלהם הוא זקוק, ובסופו של דבר עלול להתרחש התקף לב. בנוסף עלולים להתפתח הפרעה בקצב הלב ובצקות בריאות, ולכן אסור להתעלם גם מחוסר נוחות שאינה שגרתית בעת האימון.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.