maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

7 פציעות הכתף השכיחות ביותר ודרכים למניעתן

 חגורת הכתפיים שלנו היא אחד ה"צמתים" העמוסים ביותר בגוף, והיא מהווה חלק מהבסיס התנועתי המורכב ליכולת שלנו להניע את פלג הגוף העליון. כאשר המערכת פועלת, היא מעניקה לנו את הניידות והיציבות שנחוצים כדי לתפוס, להרים ולהניע חפצים, אולם במקביל ולאור הלחצים הרבים המופעלים עליה, מדובר באחת המערכות שרקמותיה הן החשופות ביותר לפגיעה. מדריך זה יאפשר לכם להבדיל בין 7 פציעות כתף שכיחות, במטרה לסייע בזיהוי הסימנים של כל פציעה, הטיפול המתאים ואופני מניעתה האפשריים.

1. דלקת גידים בכתף

כל מי שמותח את זרועותיו בתנועות חוזרות ונשנות לאורך היום, בין אם כחלק מעבודת צביעה, הקלדה, ניקיון או כל דבר אחר, עלול לפתח פציעה בשל אימוץ יתר של אותו האזור בתנועה שאינה טבעית לגוף. דלקת הגידים מתחילה בדרך כלל באזור אחד, אולם אם לא מטפלים בבעיה בזמן יכולה להיווצר נפיחות בכל אזור הכתף, בחלקה הקדמי או האחורי, שעלולה להוביל לקריעת הגיד. לרוב, הכאב מורגש כאשר מרימים את היד או כאשר היא "נרדמת" בלילה ובהמשך מתחילים להרגיש "קליקים" בעת הזזת היד, לצד תחושת חולשה בניסיונות להרים את הידיים כלפי מעלה.

כיצד מטפלים

קירור באמצעות קרח, מנוחה ותרופות אנטי-דלקתיות הם הטיפול הראשוני הניתן על ידי רופא לאחר אבחון במקרים כאלה. אם המצב לא משתפר לאחר מספר שבועות, כדאי לבצע צילום רנטגן או CT על מנת לאבחן את רמת הפגיעה. בחלק מהמקרים ישולב בהמשך טיפול פיזיותרפיה על מנת לחזק את הגידים שאינם פגועים בנוסף לזריקות סטרואידים, ואילו במצבים הקשים יותר אולי הפנייה לניתוח.

כיצד ניתן למנוע

כיוון שהסיבה העיקרית לדלקת גידים בכתף היא ביצוע חוזר של אותה התנועה בתכיפות שאינה מאפשרת לגידים זמן התאוששות, נסו לשמור על הפסקות של כמה דקות במהלך פעילות רציפה, והשתדלו להתאים את צורת הישיבה בעבודה לצרכיכם עד כמה שניתן (מושב מרופד שמאפשר ישיבה זקופה, מקלדת שאינה מרוחקת מהגוף וכולי). צפו בסרטון הבא על מנת ללמוד עוד על ישיבה נכונה מול מחשב.

בנוסף, הקפידו לבצע מתיחות של מספר דקות במהלך יום העבודה: התמתחו קדימה ונסו לגעת בכפות הרגליים, או משכו אליכם את הברכיים ושחררו. בצעו את המתיחות 10 פעמים ב-3 סטים.

פציעות כתף שכיחות ומניעתן: זוג מתאמן בישיבה

הקפידו על פעילות גופנית גם מחוץ לשעות העבודה. פעילות הדרגתית עשויה לסייע בחיזוק הגידים והשרירים בגוף, דבר שיאט את תהליך ההתנוונות שלהם ויוביל להקטנת סיכויי הפגיעה בגידים.

2. אמתחת כתף / בורסיטיס

אמתחת כתף, הידועה גם כבורסיטיס או דלקת בבורסה, הולכת לעיתים יד ביד עם דלקת בגידים. הבורסה היא שק שמצוי באזורי הגוף השונים, ותפקידו ליצור הפרדה ולמנוע חיכוך ולחץ בין הגידים, הרצועות והשרירים לבין העצמות. הגורמים לאמתחת כתף עלולים להיות עומס יתר, לחץ מתמשך על האזור, מחלות זיהומיות או דלקות פרקים. בורסיטיס תחל בכאב בעת ניסיון במתיחת הזרועות, וללא טיפול מתאים היא תחמיר בהדרגה דווקא במנוחה. סימנים נוספים האופייניים לפציעה הם נפיחות ואדמומיות של האזור, ולפעמים עלול העור עצמו להרגיש חם למגע.

כיצד מטפלים

עם הופעת הכאב, הדבר החשוב ביותר שיש לעשות הוא לא לאמץ את האזור, ולהקפיד להגן עליו גם בעת ישיבה או שינה בלילה. ניתן להניח על המקום שקיות קרח בין 3 ל-4 פעמים ביום, כ-15 דקות בכל פעם. אם הכאב לא חולף מעצמו, כדאי לפנות לרופא שיבדוק האם לא מדובר בדלקת גידים, ובמקרה שכן וישנו הצורך - הוא ימליץ על זריקות סטרואידים או טיפול פיזיותרפי.

כיצד ניתן למנוע

ההגנה הטובה ביותר כאן היא באמצעות הימנעות מעומסי יתר ושמירה על הפסקות קבועות במהלך פעילות מונוטונית ממושכת. אם עליכם לבצע פעילויות שדורשות תנועות חוזרות ונשנות, הקפידו לבצע הפסקות בין לבין. בנוסף, על מנת להגן על עצמכם מקירור האזור שיכול להוביל לדלקת, הקפידו ללבוש ביגוד עליון חם כאשר אתם נמצאים בחדר קר או מתאמנים במהלך מזג אוויר חורפי, ולפני אימונים בימים קרים הקדישו כמה דקות נוספות לחימום.

פציעות כתף שכיחות ומניעתן: אדם מחזיק בכתף שלו שמוארת באדום

3. דלקת מפרקים ניוונית בכתף

דלקת מפרקים ניוונית עלולה להופיע כאשר הסחוס בין עצמות הכתף נשחק. הזזת מפרק פגוע או שחוק תוביל לתחושת כאב חדה, ואתם עלולים גם לשמוע צליל נקישה שמקורו בשפשוף העצמות זו בזו ללא כרית המגן הרגילה שלהם. הכאב במפרק מופיע באופן הדרגתי ונעשה חמור יותר בזמן מאמץ, כשלעיתים ניתן גם לחוש במוגבלות בתנועת המפרק ובנוקשות בשרירים הסמוכים לאזור. אפשר לחלק את דלקת המפרקים הניוונית לשני סוגים: דלקת ראשונית אשר מופיעה על רקע לא מוסבר, לעומת דלקת שניונית שמופיעה על רקע שינויים בסביבת הסחוס הפגוע, שהמקור להם הוא טראומה שהתרחשה באזור, דלקת מפרקים וכדומה. בניגוד לדעה הרווחת, דלקת מפרקים ניוונית עלולה לפרוץ גם אצל אנשים צעירים, במיוחד לאחר פציעה קודמת בכתף.

כיצד מטפלים

אף על פי שלא קיימים תרופות או טיפולים שמאפשרים לרפא דלקת מפרקים ניוונית לחלוטין, ניתן להפחית את הכאב הנגרם כתוצאה ממנה, לשמר את המפרקים במטרה למנוע הידרדרות ולשפר את תפקודם. לאחר צילום רנטגן או MRI שיאפשר לרופא לאבחן את הפגיעה באופן המיטבי, הוא ימליץ על מנוחה ויכול גם לרשום כדורים נגד כאבים, כדורים אנטי דלקתיים, תוספי תזונה ותרגילי פיזיותרפיה או דיקור סיני. במקרים חמורים בהם כל אלה אינם מסייעים, תישקל אפשרות לבצע ניתוח להחלפת מפרק.

כיצד ניתן למנוע

את דלקת המפרקים השניונית ניתן למנוע, בחלק מהמקרים, על ידי שמירה על משקל תקין וחיזוק השרירים, שיכולים לסייע בהגנה על בריאות המפרקים. על מנת להימנע מעומסי יתר, רצוי להעדיף שחייה על פני הרמת משקולות או ריצה כשבוחרים לעסוק בפעילות גופנית. כשאתם במקום העבודה כדאי להקפיד על תזוזה מספקת ולנסות להתאים את הכיסא לגובה השולחן. דלקת מפרקים ראשונית לעומת זאת לא ניתנת למניעה, אולם הקפדה על כל ההנחיות שהוזכרו עשויה לסייע להפחית את הסיכון להחמרת המצב.

פציעות כתף שכיחות ומניעתן: אדם אוחז בכתפו בהבעת כאב

4. נקע בכתף/ פריקת כתף

נקע בכתף ופריקת כתף הם שני סוגים של פגיעות טראומטיות המתרחשות באותו אופן. המקור לטראומה הוא פעולה מסוימת שביצענו, בין אם במהלך אימון גופני, בנפילה או בתאונה, שגרמה למשיכה של הכתף בכוח רב אחורנית או למעלה, מה שמביא למצב בו העצמות המרכיבות את מפרק הכתף נפרדות באופן שאינו מאפשר תנוחה חלקה של הכתף. ההבדל ביו נקע לפריקה הוא שבנקע העצם זזה וחוזרת למקומה, ובפריקה העצם יוצאת ממקומה ואינה חוזרת באופן עצמאי. ברגע הפריקה או הנקע יורגש כאב עז ויופיעו נפיחות ושטפי דם בחלק העליון של הכתף ועצמות הבריח, וייתכן שניתן יהיה לראות בליטה של העצם באזור.

כיצד מטפלים

בשני המקרים יש לגשת למיון או לרופא אורתופד באופן בהול, ולהימנע מניסיונות החזרה של הכתף על ידי מי שאינו מומחה בתחום. במקרה שתאובחן פריקה, ישיב הרופא המומחה את הכתף למקום, יעניק תרופות להקלת הכאב וכן יקבע את הכתף למשך מספר ימים. לאחר מכן צריך יהיה לגשת לבדיקת מעקב על מנת לוודא כי החזרת הכתף נשמרה, כשבהמשך יהיה צורך להתחיל ולהגדיל בהדרגה את טווח התנועה במפרק הכתף, באופן כזה שיעזור לשמור על תנועה טבעית ולהפחית את הסיכון לפריקה חוזרת.

כיצד אפשר להימנע

כיוון שמדובר בפגיעה המתרחשת כתוצאה ממצב טראומתי, למעט ניסיונות להקפיד על הימנעות מעומסים, קשה למנוע פגיעות כתף מסוג זה. עם זאת, חשוב לזכור שכתף שנפרקה פעם אחת או יותר אינה חוזרת למצבה הקודם, לכן עבור מי שפרק את כתפו בעבר חשוב מאוד להקפיד לוותר על פעילויות מאומצות על מנת להימנע מפריקה או נקיעה חוזרת, שעלולה לגרום לפגיעה משמעותית בגידים ובשרירים ובמקרים מסוימים אף עלולה להוביל לניתוח.

פציעות כתף שכיחות ומניעתן: צילום רנטגן

5. כתף קפואה

כתף קפואה היא מצב משני שיכול להופיע במשך מספר חודשים לאחר פגיעה בכתף, והוא מתאפיין בתחושת כאב באזור הנמשכת גם בזמן מנוחה. כיוון שלאחר פגיעה בכתף אנחנו נמנעים מפעילויות שמצריכות את הפעלתה על מנת לאפשר לה זמן להחלים, מתעבה המעטפת באזור הכתף ונוצרות הצטלקויות שגורמות למוגבלות בתנועה גם לאחר ההחלמה.

כיצד מטפלים

לאחר פציעות בכתף יש להישאר במעקב רפואי, ובכל מקרה בו קיימים כאבים לאחר טראומה לכתף כדאי לשוב ולבקר אצל הרופא כדי לקבל עצות בנושא מתיחות או תרגילים שעשויים להפחית את הנוקשות באזור, או הפנייה לפיזיותרפיה. אף על פי שמדובר בתופעה שתחלוף מעצמה, ללא טיפול מתאים עלול הכאב להפוך לכרוני.

כיצד למנוע

חשוב לזכור שפגיעות בכתף אין משמעותן הימנעות מוחלטת משימוש באזור. לאחר פגיעת כתף מכל סוג יש להתייעץ עם רופא ולוודא מהו הזמן בו ניתן לחזור לפעילות והאם יש צורך בפיזיותרפיה. זכרו: כדאי להקפיד על ביקורים סדירים במרפאה ולא להזניח את הטיפול אפילו אם הפגיעה נראית שולית.

פציעות כתף שכיחות ומניעתן: פיזיותרפיסט מעניק עיסוי רפואי בכתף למטופל

תרגילים לשיפור מצב של כתף קפואה

את שני התרגילים הפשוטים הבאים ניתן לבצע בבית באמצעות מקל ארוך כמו זה של מטאטא, ומטרתם לסייע לכתף לחזור לפעילות ולתרגל תנועה. טרם כל תרגיל במצב של כאבי כתף, חשוב להתייעץ עם רופא.

1. שכבו על מזרון או מגבת, ובעודכם מחזיקים במוט הושיטו את היד הכואבת קדימה ושמרו את היד השנייה מכופפת. הניעו את הידיים מצד לצד בתנועות איטיות. חזרו על התרגיל 10 פעמים ב-3 סטים.

פציעות כתף שכיחות ומניעתן: תרגיל עם מוט לשיפור במצב של כתף קפואה

2. כאשר אתם במצב של עמידה, החזיקו את המוט מאחורי הגב באמצעות שתי הידיים, כאשר היד שקרובה לכתף הקפואה מעל לראשכם והיד השנייה קרובה לעצם הזנב. הרימו את המוט למעלה בתנועה איטית, והחזירו אותו למטה עד שאתם מרגישים את המתיחה ביד העליונה. חזרו על התרגיל 10 פעמים ב-3 סטים.

פציעות כתף שכיחות ומניעתן: תרגיל עם מוט לשיפור במצב של כתף קפואה

6. קרע במסובבי הכתף/בשרוול המסובב

מסובבי הכתף הם ארבעה שרירים הממוקמים בחיבור שבין עצם השכם לבין עצם הזרוע, ומאפשרים למפרק הכתף שלנו להסתובב. במקרה שבו מסובבי הכתף ייקרעו, רקמות השרירים והגידים המרכיבים את השרוול המסובב יימשכו ממקומם, ולכן קשה יהיה להמשיך ולהשתמש בכתף. התחושות הנלוות לפגיעה כזו הן כאב וחולשה בעת ניסיון להזיז את הזרוע; לרוב מדובר בפגיעות המאפיינות ניוון טבעי של השריר המתרחש לאורך השנים, אך חלקן מתרחשות גם בקרב צעירים כתוצאה מטראומה הנגרמת עקב עומסי יתר בעת פעילות גופנית חוזרת ונשנית הכוללת את אזור הכתפיים, כאשר מתעמלים ממשיכים לבצע את אותן הפעולות על אף שהם חשים בכאב.

כיצד מטפלים

בדומה לפציעות אחרות, בעת כאב באזור יש צורך לפנות לרופא ולבצע צילום רנטגן. הריפוי מתחיל במנוחת הכתף, ולעיתים הוא משולב עם טיפול בכאב ומתן תרופות אנטי-דלקתיות. בפציעה מסוג זה מדובר בזמן החלמה ארוך, כאשר במקרים מסובכים בהם קרע במסובבי הכתף מקשה על התפקוד או עלול לפגום בהתפתחות השריר במקום, ניתן לשקול ניתוח שיכלול הסרה של הרקמה שנפגעה בתהליך הקריעה וחיבור החלק הבריא של הרקמה חזרה למקומו.

כיצד אפשר למנוע

חיזוק שרירי הכתף הוא המפתח להקטנת סכנת הפציעות בשרוול המסובב עד כמה שניתן. חשוב מאוד לבצע תרגילים שכוללים לא רק חיזוק כתפיים, אלא גם תרגילי גמישות. אפשרו לעצמכם מנוחה מספקת בין תרגיל לתרגיל והימנעו מהמשך תרגילים הגורמים לכם לכאב.

פציעות כתף שכיחות ומניעתן: אישה מחזיקה בכתפה בכאב

7. צביטת כתף

צביטת כתף היא פגיעה בכתף שמתרחשת כאשר השרוול המסובב "נצבט" בין שתי העצמות, מצב שגורם לשפשוף או פגיעה בשרירי השרוול והגידים. מדובר בפציעה נפוצה מאוד המתרחשת בזמן פעילויות יומיומיות הדורשות הנפת הזרועות מעל לגובה הכתף, או בעת אימון גופני הכולל הרמת משקולות. התסמינים עלולים לבוא לידי ביטוי בכאב חד בעת ניסיון להרים את הזרוע הצידה או בזמן שכיבה על הכתף, תחושת חוסר יציבות בכתף ורגישות במישוש.

כיצד מטפלים

הטיפול בצביטת כתף יצריך בדרך כלל מנוחה של השרירים והמפרקים והימנעות מהרמת ידיים למעלה או קדימה (צביעה, תליית כביסה וכולי), לצד טיפול תרופתי אנטי-דלקתי ונוגד כאב עם הזרקת סטרואידים לאזור המפרק. לאחר מכן מומלץ לשלב פיזיותרפיה המסייעת בחזרה הדרגתית לחיזוק, מתיחה, הגמשה, שיקום ושיפור טווח התנועה של השרירים והמפרקים באזור הפגוע. תנועות שכרוכות בהנפת הזרוע הצידה, צריכות להיעשות עם הזרוע מסובבת כלפי חוץ וכך גם לגבי תנועות הרמת הזרוע קדימה.

פציעות כתף שכיחות ומניעתן: פיזיותרפיסט מעניק עיסוי בכתף למטופל

כיצד אפשר למנוע

טרם ביצוע פעילות שכרוכה בשימוש משמעותי במפרקי הכתף, וודאו שאתם מבצעים מתיחות למשך לפחות 5 דקות, על מנת לחמם את הרקמות באזור הכתף. בנוסף, בצעו מדי יום תרגילים שמאריכים את עמוד השדרה. ניתן לעשות זאת על ידי שכיבה על כדור למשך מספר דקות, ואם אין לכם כדור – אז על ערימה של 2-3 כריות שיונחו על הרצפה.

סיבה נוספת שעלולה להוביל לצביטת כתף היא יציבה לקויה, מאחר ולאורך מרבית היום רבים מאיתנו יושבים בצורה הגורמת לכתפינו להתעגל קדימה. הקפידו להזכיר לעצמכם לשבת וללכת כשהחזה פתוח, הכתפיים לאחור והשכמות יציבות.

 

מקור: סיגלית פ.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו