print header

12 ההרגלים שהורים יעילים מקפידים עליהם מדי יום

לכל אחד מאיתנו יצא להכיר לפחות הורה אחד שנראה כאילו הוא בעל "כוחות על", שאיננו מבינים מהיכן הם מגיעים: אמא שמספיקה לעשות יותר מכל אדם אחר ביום אחד או אבא שמצליח לחלק את זמנו בין העבודה לבין הבית והמשפחה באופן מושלם. כיוון שהניסיון לעמוד בקצב של אותם ההורים נראה לנו לא פעם בלתי אפשרי, רבים עשויים להניח שהורים שכאלה כנראה יוצאים מוקדם מהעבודה או זוכים לעזרה ממטפלת במשרה מלאה. עם זאת, הסוד שעומד מאחורי חלק נכבד מההצלחות שלהם הוא בסך הכל קומץ של הרגלים פשוטים אך מוצלחים במיוחד, שמאפשרים להורות להיראות קלה יותר ממה שחשבנו. אלה הם 12 ההרגלים של אותם "סופר-הורים", שתרצו גם אתם לאמץ כבר היום.
 
 

1. הם בוחרים לקום מוקדם או להישאר ערים עד מאוחר 

נדמה ש"סופר-הורים" מצליחים להספיק לעשות לפני 8 בבוקר או אחרי 8 בערב יותר ממה שרוב האנשים יעשו לאורך כל היום, וזאת משום שהם מבינים ששעות הבוקר הן ההזדמנות הטובה ביותר לארגן את המטלות הצפויות להם בהמשך היום, ואילו שעות הערב הן הזמן המושלם לסיים את כל מה שלא הספיקו לעשות, כאשר הילדים כבר ישנים. עם זאת, אותם הורים גם זוכרים שאי אפשר לעשות הכל מבלי להישחק, ולכן הם בוחרים לקום מוקדם וללכת לישון מוקדם, או להישאר ערים עד מאוחר ולפצות את עצמם עם חצי שעה נוספת של שינה בבוקר. הניסיון לנצל גם את הבוקר וגם את הערב יותיר אתכם עייפים, ולכן בהכרח גם לא יעילים, על כן מוטב שלא לעשות זאת.
 

2. הם ניגשים אל רשימת המטלות שלהם באופן שונה

הר של משימות עלול לגרום לנו להתייאש עוד לפני שהתחלנו לעבוד עליהן, ולרוב קשה לנו להבין כיצד הורים מסוימים מצליחים לסיים בזמן את המטלות הרבות שניצבות מולם. בחלק מהמקרים, התשובה היא שהם פשוט ניגשים אל רשימת המטלות שלהם בצורה אחרת: בשעה שרבים מאיתנו יבצעו את המשימות ברצף ולפי הסדר או שיחלקו אותן לפי נושאים, הורים יעילים מחלקים את המטלות שלהם לגושי זמן. ראשית כל הם מציצים ביומן שלהם כדי לראות מתי יש להם זמן פנוי, ובהתאם לכך הם מסיקים שיוכלו לפנות למשל ב-8 בערב שעה אחת למטלות בבית, להקדיש חצי שעה בבוקר למטלות קצרות ופשוטות ולהוסיף 20 דקות למטלות אישיות בחלון הזמן שנשאר להם לפני שהם אוספים את הילדים מהחוג. לכל אחד מחלונות הזמן הם מצמידים את המשימות המתאימות לו בהתאם למקום בו הם נמצאים באותו הרגע, ומגבלת הזמן מעודדת אותם להישאר ממוקדים לכל אורך הדרך.

3. הם נמנעים מלדחות משימות שניתן לבצע מיידית

כולנו נוהגים לדלג לפעמים על מענה להודעות בדואר האלקטרוני או דוחים שיחת טלפון לזמן מאוחר יותר, אולם כל דחייה של משימה ולו בכמה דקות, מגדילה את הסבירות שנמשיך לדחות אותה גם בהמשך. כאשר מדובר במשימות קצרות שיכולות להסתיים תוך מספר דקות, בצעו אותן מיד מבלי להוסיף אותן ללוח המשימות שלכם. הרגילו את עצמכם לנהוג בשיטת ה"פינג פונג" ולהשיב מיידית לכל דואר אלקטרוני, שיחת טלפון או מטלה קצרה אחרת, וכך תוכלו לנצח את הסחבת במקום לגלות בסוף היום שצברתם אינספור מטלות קטנות ומציקות.
 

4. הם מטעינים את עצמם באנרגיה לאורך היום

למרות שנראה כי רוב זמנם של ה"סופר-הורים" מוקדש להשלמת המטלות שלהם בהחלטיות וביעילות, הם חווים גם לא מעט רגעים בהם הם מרגישים עייפים, חסרי אנרגיה או מתוסכלים. רבים מאיתנו יבחרו להמשיך ולבצע את מה שהם צריכים לעשות באיטיות ובחוסר רצון, אולם הורים יעילים יודעים שהדבר הנכון לעשות הוא להקדיש את הרגעים הללו לפעילויות שיעזרו להם להטעין את עצמם באנרגיה מחודשת. פעילות שכזו יכולה להיות קריאת ספר טוב או בילוי עם חברים, ובמקום לסבול מרגשות אשם על כך שהם מבזבזים זמן יקר, הם מודעים לכך שהם מנצלים את אותם הרגעים כדי לשפר את הרגשתם, ועקב כך שבים אל כל משימה בעניין מחודש.
 

5. הם יוצרים לעצמם אווירה שמותאמת להצלחה

אין דבר שנרצה להימנע ממנו יותר בשעות הבוקר מאשר להתחיל לחפש את בגדי ההתעמלות שלנו או להכין ארוחה בריאה לשעות אחר הצהריים, והורים יעילים יודעים שאלה הם הדברים הקטנים שמובילים לבזבוז זמן משמעותי ולהתחלת היום ברגל שמאל. אם אתם רוצים לנהוג ביעילות רבה יותר, חשבו על כל הדברים שתוכלו לבצע כדי לצמצם את הבחירות הקטנות שעליכם לעשות ולהימנע מפעילויות שמבזבזות את זמנכם: בחרו את בגדי האימון שלכם כבר בשעות הערב; הטעינו את הסמארטפון בחדר אחר למשך הלילה כדי שלא תחשבו אפילו על קריאת דואר אלקטרוני כשצריך ללכת לישון; הניחו את נעלי העבודה על יד הדלת וכדומה.
 

6. הם שולטים בריבוי משימות

ריבוי משימות הוא דבר הכרחי שצריך להתרגל אליו על מנת שניתן יהיה לעבור את היום בצורה חלקה. בדקו אילו דברים תוכלו לעשות במקביל מבלי לפגוע באף אחת מהמטלות, והקפידו לבצע אותם בזוגות: בצעו את שיחות הטלפון הארוכות תוך כדי הקניות בסופר, קפלו כביסה בזמן צפייה בסדרה האהובה עליכם או הכינו את ארוחת הערב תוך כדי שאתם משוחחים עם הילדים על אירועי היום. אין ספק שתופתעו כאשר תגלו שרשימת המטלות שלכם מתקצרת באופן משמעותי, וכמו כן שאתם מספיקים לעשות את הדברים האהובים עליכם והחשובים לכם מבלי להרגיש שפספסתם אותם. 

7. הם מעודדים את ילדיהם להיות עצמאיים

מרגישים שהורים יעילים יותר מקבלים עזרה חיצונית? אתם כנראה צודקים, והמקור לחלק גדול מהעזרה הזו הוא הילדים שלהם. קשה להספיק לבצע הכל בתור הורה כאשר הילדים שלנו תלותיים וזקוקים לנו בכל צעד שהם עושים, אך בשעה שחלק לא מבוטל מהדברים שהם יכולים ולא יכולים לעשות תלוי בגילם, קיימים לא מעט דברים שהם יוכלו לבצע וליזום כדי להעניק לכם את הזמן הנחוץ לכם כל כך. עודדו את הילדים לשאול שאלות, ללמוד ולהתפתח, צרו מסגרת שתאפשר להם להיות בלעדיכם בחלק מהיום על מנת שידעו כיצד להסתדר לבדם ובדקו מה גורם להם לסרב לעשות פעולות מסוימות בעצמם. תוכלו גם להיעזר ב-16 הטיפים הבאים, כדי לקבל רעיונות יעילים נוספים.
 

8. הם משקיעים אנרגיה בדברים שחשובים לאנשים שיקרים להם

בשעה שחלק מהילדים עשויים להמתין בציפייה לכריכים שתכינו להם כל עוד הם יכללו ירקות שחתוכים בצורות מעניינות, ילדים אחרים יתאכזבו מכך שהחלפתם את כריך הגבינה המוכר והפשוט בגרסה משודרגת שאינה לטעמם. כולנו רוצים להראות שאנחנו משקיעים בילדינו, אך חשוב לזכור ולשאול קודם כל מה ירשים את האדם שבאמת חשוב לנו. הימנעו למשל מבזבוז זמן על עטיפה ייחודית של מחברות אם ילדיכם ישמחו באותה המידה מעטיפות רגילות, או המשיכו להכין באותה הצורה את המנות הבריאות שהילדים שלכם מצפים להם מדי יום. למדו מה חשוב לילדיכם באמת, וכך תוכלו לחסוך לא מעט זמן ולהשיג תוצאות הרבה יותר מספקות.

9. הם יודעים לומר "לא"

רגשות אשם וחששות ממה שיחשבו עלינו אחרים גורמים לנו לא פעם לקחת על עצמנו יותר מטלות ומשימות ממה שאנחנו מסוגלים לבצע. התוצאה של מצב שכזה היא כמובן חוסר יכולת להתנהל ביעילות, תוך תחושה שאנו נכשלים מחדש פעם אחר פעם. למדו לסרב לביצוע דברים שאינם תואמים ללוח הזמנים שלכם או שגורמים לכם להרגיש שאתם מבזבזים את זמנכם, ואל תרגישו חייבים לספק תירוצים לאנשים שאינם יקרים ללבכם. "לא תודה", היא לפעמים התשובה הטובה והיעילה ביותר.
 

10. הם יודעים שהם צריכים להשתנות כדי שדברים ישתנו

במקום לבזבז זמן על מאבקים עם ילדיהם במטרה לשנות אותם, "סופר-הורים" יודעים שלפעמים הם אלה שצריכים להשתנות כדי להפוך למודל לחיקוי עבורם. המירו את הכעסים, המריבות והסכסוכים עם הילדים, שיכולים לא פעם לגרום להם לדבוק בהרגלים השליליים שלהם, בחשיבה אודות הדרכים בהן תוכלו להשתנות, כדי שיבינו שעליהם לפעול אחרת. התחילו להקשיב יותר למה שיש לילדיכם לומר כדי שהם ילמדו להקשיב לאחרים, התמקדו בנקודות החוזק שלהם כדי שתוכלו להעניק להם ביטחון עצמי בדרך הנכונה ואפשרו להם לחוש שיש להם את כל הכלים שדרושים להם כדי לחיות חיים מלאים ומאושרים.

11. הם מוכנים מראש לכל אירוע

מכניסים אירוע חדש אל לוח השנה שלכם? הרגילו את עצמכם להצמיד אליו מיידית פתק או הערות, ובהם רשמו את כל מה שעליכם לזכור ולדעת כדי להגיע מוכנים. אם מדובר ביום הולדת אליו הילדים מוזמנים, הוסיפו תזכורת לגבי התאריך בו צריך לרכוש מתנה; עבור אירוע שאתם חוגגים עם בני זוגכם, פנו זמן לבחירת הבגד המתאים כך שלא תצטרכו להתרוצץ בכל הבית בחיפוש אחריו וכדומה. במקום לתת לאירוע להפתיע אתכם או להיתקל בו במקרה בלוח השנה מבלי לדעת כיצד להתארגן עליו, הקדישו עוד מספר דקות ברגע בו הוא עדיין טרי בראשכם, ותוכלו להיות מאורגנים ורגועים יותר ללא בעיה. 
 

12. הם מכירים את הגבולות שלהם

בסופו של דבר, הורים יעילים זוכרים שאף אחד לא יכול לעשות הכל. מדובר בבחירה, תיעדוף נכון וחשיבה ארוכת טווח, שדרושים כדי לדעת אילו מטלות יש להוסיף לרשימה ועל אילו לוותר. הורים שלדעתכם מספיקים לעשות הכל, הם כנראה כאלה שפשוט יודעים מה חשוב להם באמת ולא מבזבזים זמן על דאגה לגבי שאר הדברים. הכירו במגבלות שלכם, הפסיקו להתחרות עם אחרים ושחררו את עצמכם מרגשות האשמה ותחושת חוסר המסוגלות העצמית שמלוות אתכם. זכרו ששתי התחושות הללו הן שודדות הזמן העיקריות שלכם, והגיע הזמן להניח להן להתפוגג.  
 
מקור תמונות: Donnie Ray Jones
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו