maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

כיצד לעזור לילדיכם להפוך לעצמאיים

אחת השאיפות החשובות ביותר שלנו בתור הורים היא לגדל ילדים שיהפכו לאנשים עצמאיים ובטוחים בעצמם. בשלב המוקדם של התפתחותם ילדינו תלויים בנו וסומכים עלינו לדאגה לכל צרכיהם האישיים ועם זאת, מהר מאוד הם הופכים לעצמאיים יותר בתחומים מסוימים, לצד הדרכה, הגנה ולווי שלנו. ההכנה הזו להתבגרותם ויציאתם לעולם היא לעיתים תהליך המלווה בחששות ושאלות מצד שני הצדדים, אך מדובר באפיק רצוי וטבעי הגורם לכל ילד להאמין בעצמו וביכולותיו, שבאפשרותנו כהורים לעודד ולקדם. בעוד שישנם ילדים המגלים סקרנות טבעית לצד רצונות לבצע בחירות משלהם, אחרים מתרפקים על הוריהם ומראים תלות או חוסר מוכנות לפעול או ליזום עצמאית. מטרת הכתבה הבאה היא לשתף אתכם בטיפים ועצות מתחומים שונים, שיסייעו לכם בהפיכת ילדיכם לעצמאיים יותר בקלות רבה יותר.

איך לגדל ילדים עצמאיים
 
 
חשוב לציין שילדים שונים מפתחים עצמאות הבאה לידי ביטוי בדרכים מגוונות. ישנם ילדים המצטיינים בעצמאות מחשבתית ויכולים למצוא מגוון רעיונות להעביר את שעות אחר הצהריים, בעוד שאחרים מובילים בעצמאות מעשית וישמחו (או אפילו ידרשו) להחליט לבד לאן ללכת, מה לאכול או עם מי להיפגש. הבסיס לטיפים שלפניכם הוא ההיכרות שלכם עם ילדיכם והשלב בו הם נמצאים הן מבחינת הגיל והן מבחינת רמת העצמאות האישית שלהם בכל תחום.
 

1. הגדירו תחומים לגביהם יכול הילד לקבל החלטות בעצמו 

הגדירו מספר תחומים במסגרתם יתאפשר לילדכם להיות שותף לקבלת החלטות. זו יכולה להיות ההחלטה מה ללבוש בבוקר, הבחירה עם איזה חבר להיפגש אחר הצהריים, איזו שתייה לשתות לצד ארוחת הערב שלהם ועוד. אפשרו להם 2-3 אפשרויות לכל בחירה, ואל תשאירו את השאלה כשאלה פתוחה. 
 

2. פתחו אחריות אישית

למדו את הילדים שלכם מה מצופה מהם ומה נמצא תחת תחומי אחריותם, כלומר מה הם יכולים ואמורים לעשות בעצמם, באילו שעות ובאילו תנאים. בנוסף להגדרת משימות ברורה, שאלו אותם לאילו תחומים או מטלות הם יכולים להיות אחראיים לפי דעתם. הימנעו מלהתערב ולבצע עבורם את מטלותיהם בעצמכם רק כי זה יהיה מהיר יותר ופשוט יותר. ילדים בגילאי 3 למשל, ניתן כבר ללמד שכדי לשחק בצורה נעימה בצעצועים שלהם, כדאי שיסדרו אותם בערב שלפני. בגיל הזה הם גם יכולים לסייע ולארגן את כלי האוכל שלהם, שאינם שבירים או חדים, על שולחן האוכל טרם הארוחה ועוד משימות דומות אחרות. 
 
איך לגדל ילדים עצמאיים
ThreeIfByBike
 

3. למדו את הילד להפסיק לתרץ

ממש כמו מבוגרים, גם ילדים עשויים להשתמש במגוון תירוצים להצדקת חוסר ביצוע משימה או אי הצלחה בפעילות שהיו אחראיים לה. אחד הסימנים לפיתוח עצמאות נכונה הוא גילוי אחריות אישית, כך שמומלץ ללמד את הילדים להיות אחראיים להצלחות ולכישלונות שלהם באותה מידה. הדגישו בפניהם טרם ביצוע כל משימה שאם הם צופים בעיות מראש או נתקלים בקשיים לאורך הדרך, מוטב לפנות אליכם (או אל מבוגר אחראי אחר במידה ואינכם בסביבה) מבעוד מועד, ולא להמתין עד לרגע האחרון.
 

4. זכרו שהילד אינו חלק מכם

אחד המדדים לעצמאות ילדכם הוא הבעת דעה או נקיטה בפעולה שונה משלכם. בדיוק כפי שהילד אינו שותף לתחושת הרעב שלכם או לתפיסתכם את מזג האוויר, מותר לו גם להביע דעה שונה משלכם במגוון נושאים, ואף על פי שניתן ורצוי לשוחח איתו על דעתו והמניעים לה, אין סיבה לגרום לו להרגיש לא בנוח בנושא. אם הילד מבצע את מטלה בצורה שונה ממה שחשבתם בתחומים מסוימים (מסדר את הספרים באופן שונה או לובש את הבגדים בסדר אחר) אל תבקרו את מעשיו. ניתן להציע ולהאיר את עיניו לאופני פעולה אפשריים נוספים, אולם נסו שלא להפוך את המטלה לזירה אפשרית למאבקים או ויכוחים, או לגרום לילד לוותר על הרצון לבצע את המטלה כולה. 
 

5. עודדו את הילד להביע דעה ולשתף, ושאלו את דעתו בסוגיות שונות 

תנו לילדכם תחושה שהוא בוגר מספיק על מנת להבין מצבים שונים ולהביע את דעתו עליהם. פנו זמן קבוע במהלך היום לצורך קיום שיחה עמו, במהלכה הרבו לשאול שאלות מנחות לגבי דעתו אודות המצבים שהוא מתאר או שאליהם הוא מתייחס. אם הוא מדבר על ילדים אחרים, שאלו אותו "מה אתה היית עושה" או "איך אתה היית פותר את הבעיה". הזמן הזה יכול להיות כמה דקות במהלך ארוחת הבוקר או בנסיעה לבית הספר או אל הגן, כמו גם כמה דקות בערב לפני השינה. עודדו את ילדכם לדבר ולהשתתף (בנימוס ותוך מתן כבוד לאחרים) גם בשיחות משפחתיות, אפילו אם הן נוגעות לענייני יומיום שאינם קשורים ישירות אליו. גם אם הוא מעיר הערות או מציע פתרונות שאינם מתאימים או ישימים, אל תאמרו "אתה לא מבין" או "כשתגדל תבין" אלא "זה רעיון טוב, אבל...".
 
איך לגדל ילדים עצמאיים
Linda Bartlett
 

6. עודדו את הילד לשאול שאלות ולחקור

לרוב, ילדינו מתוגמלים בבתי הספר ובגנים על מתן תשובות ולא על שאילת שאלות, אף על פי שלשאלות יש מקום חשוב בתהליך התפתחות הילד, והן מעידות על עניין ורצון לרכישת ידע שהוא כלי הכרחי להתנהלות עצמאית. עודדו שאילת שאלות וסקרנות אישית מצד ילדכם, וכאשר הוא מביע עניין אודות נושאים מסוימים השתדלו לשוחח עמו על הנושא, או קבעו זמן למענה על שאלותיו במועד אותו תקבעו יחד. במקביל, הראו יוזמה ולמדו אותו לתהות ולשאול באמצעות שאלות לדעתו לגבי הבחירות או המעשים שלכם: "למה לדעתך עשיתי את זה", "למה לדעתך בחרתי בזה" או "מה היית עושה במקומי".
 

7. אל תפחדו להודות שאתם לא יודעים או לא מבינים במשהו 

הורים רבים אוהבים את התחושה שיש להם את התשובות לכל השאלות והם יכולים לסייע לילד בכל תחום, אבל התחושה הזו גורמת לילד להימנע מחיפוש תשובות או פתרונות בכוחות עצמו. אם אתם לא יודעים תשובה לשאלה מסוימת או לא מצליחים לפתור בעיה אבל חושבים שהילד יוכל לנסות ולסייע בחיפוש התשובה (במקרה ומדובר בהפעלת תוכנת מחשב או אפליקציה למשל), אל תחששו לומר "אני לא יודע, אבל אתה מוזמן לחפש את התשובה" או במקרים מסובכים יותר: "אני לא יודע אבל בוא ננסה יחד". ילדים ישמחו לסייע במציאת פתרונות לבעיות שמעניינות אותם.
 

8. הוסיפו מסגרת שתאפשר לילד להיות בלעדיכם

ד"ר מייקל תומפסון, פסיכולוג המתמחה ביחסי הורים וילדים, מציין כי בכל מפגש הורים הוא מבקש מהנוכחים לחשוב על זיכרון הילדות המאושר ביותר שלהם, ולהרים יד אם ההורים שלהם נכחו באותו זיכרון. לדבריו, כדרך קבע מעידים כ-80% מהמשתתפים שהזיכרון המאושר שלהם קשור לרגע בו הם התמודדו עם מצב ללא סמכות הורית: כשהיו בטיול, במפגש עם חברים ועוד. כדי לעודד וליזום סיטואציות בהן ילדיכם יוכלו להיות עצמאיים גם מחוץ לבית, קבעו עבורם מפגשים עם חברים במהלכם אתם נוכחים רק בשעת האיסוף (ניתן לקבוע תורנות מסוג זה עם הורים אחרים). בנוסף, רשמו אותם לחוג לבחירתם. החוג עצמו יהווה מסגרת נוספת בה ניתן לתרגל עצמאות מול ילדים אחרים בסביבה חדשה ותהליך בחירת החוג יהווה תרגול קבלת החלטות עצמאית שיכול לעזור בקבלת בחירות ולמידה מתוצאותיהן.
 
איך לגדל ילדים עצמאיים
Lucélia Ribeiro
 

9. הקשיבו למה שהילד אומר וגם לאיך שהוא אומר את זה

כשילד נתקל בקושי בדרך שלו להיות עצמאי (לא מצליח לעשות משהו לבד, להסתדר עם מישהו לבד או להחליט לגבי משהו), לא תמיד הוא יצליח לבטא את עצמו בצורה ברורה. אם הילד שלכם בוכה, כועס או אפילו מעליב אתכם, אל תתעלמו מהתחושות שלו רק לאור האופן בו הוא מבטא את עצמו. הקשיבו למה שהוא אומר או מנסה לומר, ולא רק לאיך שהוא אומר את זה. הדגישו לו את החשיבות של שיחה בוגרת, והציעו לו להעלות את הדברים בו במקום, או העלו אותם במסגרת שיחה אישית מאוחר יותר במידה ונחוץ לו זמן להירגע. 
 

10. אל תגרמו לאחים להרגיש כמו "ישות אחת"

יחסים חמים בין אחים הם דבר חשוב ונכון המסייעים להורים לא אחת לנצל בצורה טובה יותר את הזמן שלהם בבית. אולם במקביל, הרגלים שכאלה עשויים לפגוע בעצמאותו של כל אחד מהילדים כאשר הם לא מצליחים לקבל החלטות בנפרד או חוששים לבצע משימות בנפרד, או להבדיל כאשר אחד מהם דומיננטי יותר ומקבל החלטות על חשבון האחר. טפחו כבר מגיל צעיר תחומי עניין שונים של הילדים, רשמו אותם לחוגים שונים והקדישו לכל אחד מהם זמן אישי אתכם במועדים שונים. גם כאשר הם נמצאים בבית, למדו אותם שכשם שהם יכולים לשחק יחד, קיימים משחקים שכל אחד מהם יכול לשחק בנפרד.
 

11. בדקו מה עומד מאחורי סירוב לבצע מטלה

אם קיימת פעולה או מטלה שהילד מסרב לעשות בעצמו, נסו להבין מה עומד מאחורי הסירוב שלו. האם המטלה מסובכת מדי עבורו? האם הוא מפחד לעשות אותה לבדו? האם בגן או בבית הספר מבצעים אותה בצורה שונה שאין באפשרותו לעשות בבית? לדוגמה, ייתכן שהילד מסרב לשחק לבד כיוון שאינו מבין את החוקים או לא מצליח לחבר בין החלקים השונים. נסו לשאול שאלות מנחות והציעו לילד לעשות את המטלה יחד על מנת לראות באיזה שלב הוא מתייאש ומדוע.
 
איך לגדל ילדים עצמאיים
 
 

12. למדו לעזור מרחוק

אם הילד נתקל בבעיה בבית במהלך ניסיון לביצוע פעולה שאינה מהווה כמובן סיכון לביטחונו (לדוגמה, במהלך ניסיון לבישת חולצה, צחצוח שיניים או מעבר שלב במשחק), אל תרוצו לעזור לו אם הוא לא קורא לכם, וחכו לראות האם יוכל להסתדר לבד. גם במידה והוא קורא לעזרתכם, נסו להנחות אותו מרחוק ולא לפתור את הבעיה עבורו. עבור דוגמת החולצה, הנחו אותו כיצד יש ללבוש את החולצה, ואל תלבישו אותה עבורו.
 

13. אל תתנו לתסכול לשלוט בכם, ואל תפחדו מתסכול של הילד

זכרו שטעויות וכישלונות הן חלק נכבד מהדרך. ייתכן שהילד ישפוך את המים מהבקבוק בניסיונות הראשונים לעשות זאת בעצמו וייתכן שיבכה כשלא יצליח לנעול את הנעליים לבד. גם אם אתם רואים את נקודת האל חזור רגע לפני שהיא מתרחשת והמפה עומדת להתרטב, אל תמהרו "להציל את המצב". ילדים רואים את התגובות שלכם לכישלונות שלהם בביצוע מטלה. אם הילד יידע שחוסר הצלחה שלו בפעולה מסוימת יעורר אצלכם עוגמת נפש או כעס, הוא עלול לסרב לבצע את המשימה כולה.
 

14. אל תחזרו אל נקודת ההתחלה גם אם הילד נתקל בקשיים

הקושי בו ייתקלו ילדים רבים בשלב זה או אחר, עשוי להביא את חלקם  לזנוח את הפעילות לחלוטין. אם למשל מאיזושהי סיבה מסרב הילד לפתע לעזוב את הבית וללכת לחוג, נסו לשוחח עמו ולהבין מה עומד מאחורי הסירוב. אפשרו לו זמן אתכם על מנת "למלא מצברים", אולם אל תוותרו על הדרך העצמאית שלו. נסו להבין האם יש ילד שמציק לו, המדריך לא מוצא חן בעיניו וכדומה. במקום לבטל את ההרשמה, נסו להציע הצעות ביניים כמו למשל להישאר יחד איתו בחוג באופן חד פעמי, או לשלוח אותו לחוג למשך זמן קצר מהרגיל ולהתקדם בהדרגה עד לזמן פעילות מלא.
 
איך לגדל ילדים עצמאיים
Travis Swan
 

15. אל תיכנעו ל"משעמם לי" 

הרגילו את הילדים כבר מגיל צעיר שהם יכולים להעסיק את עצמם באופן עצמאי גם כשהם נמצאים בבית, מבלי שיזדקקו לתעסוקה קבועה או הנחיות צמודות מהצד שלכם. החליטו על קיומו של אזור בבית (חדר הילדים או מקום אחר) שהוא נטול חפצים מסוכנים לילדים, מקמו בו צעצועים או משחקים בטווח שיאפשר לילד לבחור ולהחליף ביניהם בעצמו, וקבעו פרק זמן קבוע במהלך היום במהלכו הילד יכיר שעליו להעסיק את עצמו לבד. זכרו ש"משעמם לי" אינו תוצר של מחסור בגירויים חיצוניים, אלא מחסור ביכולת לנצל את הזמן בצורה נכונה.
 

16. זכרו לשבח את הילד לאורך כל הדרך

עזרו לילד להבין שעצמאות היא לא רק הצלחה בביצוע משימה או רעיון. גם כאשר ילדינו לא זקוקים יותר לעזרה או אפילו הכוונה שלנו, הם ישמחו לתמיכה רגשית והבנה. תנו לילדכם תחושה טובה על כל רעיון חדש שהם מעלים, על הניסיונות שלהם בפיצוח ופתרון בעיות, על המחשבה והיוזמה שהם מגלים, ולא רק על ההצלחה עצמה. 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל: