print header

8 התירוצים הנפוצים שיכולים להפוך להזדמנויות להתקדם בחיים

בכל פעם שאנו מגלים שטעינו, תחושות הבושה, הכעס העצמי או חוסר האונים עלולות להיות רגשות שקשה להתמודד איתן. אלה המצבים המאיימים והלא נעימים, בהם אנו בוחרים להיעזר בתירוצים כדי להוריד מעצמנו אחריות למה שהתרחש. להבדיל, גם כשאנו רוצים להימנע מפעולה בדרך להגשמת יעד מסוים, קל מאוד להעיף מבט אל עבר המכשולים שבדרך, להיעצר ולומר לעצמנו שאין באפשרותנו להתקדם למרות שבפועל בכלל לא ניסינו. 8 המשפטים הבאים הם ההצדקות לחוסר הפעולה שכמעט כולנו אומרים לעצמנו במצבים שבהם אנו ניצבים מול אתגר, אולם בפועל מדובר בתירוצים שמונעים מאתנו להגיע אל המטרות שלנו בחיים. אחרי שתקראו את הכתבה הבאה תדעו כיצד לזהות אותם, להתגבר על השפעותיהם ולהפוך אותם להזדמנויות.
 

1. כבר נכשלתי בעבר

כולנו חווים לאורך חיינו לא מעט כישלונות והפסדים, אולם בשעה שכל הפסד כזה יכול ללמד אותנו כיצד עלינו לנהוג בעתיד, הלקח של אנשים רבים מכישלונות העבר הוא שהם צפויים להפסיד ככל הנראה גם בהמשך ולכן אין טעם שינסו. לפיכך, יש כאלו שמחליטים לוותר לפני שהם מגישים קורות חיים למשרה מסוימת או לפני שהם מתחילים פרויקט חדש, מתוך הנחה שכישלון אחד מבטיח להם כישלון נוסף. 
 
מה שחשוב לזכור בכל פעם שהתירוץ הזה קופץ למחשבותיכם הוא שכישלונות אינם מותנים זה בזה, אבל היכולת שלכם להשיג את חלומותיכם מותנית בכך שלפחות תנסו. כשם שאיש לא מצפה לטפס על הר אוורסט בשני צעדים, כך גם הדרך שלכם להצלחה עלולה להיות רצופה בלא מעט כישלונות ומהמורות. התייחסו אל כל כישלון כאל ידיעה שעברתם צעד הכרחי נוסף בדרך אל היעד, ותוכלו להרוויח סיפוק מהמסע עד לניצחון הנכסף.
 

2. אני לא טוב מספיק

רבים מדי מניחים שאין להם את מה שנדרש כדי להתקדם או להיאבק מול אחרים. הבעיה היא, שהם שוכחים שמה שנראה מהצד כהצלחה ללא מאמץ הוא ברוב המקרים תוצר של עבודה קשה מאחורי הקלעים, ומעטים הם האנשים שמצליחים בחייהם מבלי שהתאמצו עבור ההצלחה הזו. התייחסו אל היעדר המיומנות שלכם כאל ברכה: אם עליכם להתאמץ מאוד כדי להצליח להגיע לרמת המתחרים שלכם, אין ספק שכאשר תשתוו אליהם יהיו לכם הרבה יותר כישורים ותהפכו למומחים בתחום שלכם.
 

3. אני צריך לחכות לרגע הנכון

אם אתם עסוקים בהמתנה לרגע הנכון, קיים סיכוי שהוא לעולם לא יגיע או שתפספסו אותו אם בכלל תוכלו לזהות אותו. התירוץ הזה עלול לגרום לחיים שלכם לחלוף לנגד עיניכם ולתקופות הכי יפות להיעלם לפני שתהיו במקום בו אתם רוצים להיות. אל תאפשרו לדברים שחשובים לכם להישאר בגדר חלומות בלבד, ותשאפו לעשות גם את הצעדים הקטנים ביותר לכיוון היעדים שלכם כדי להוכיח לעצמכם שהרגע הנכון ביותר להשיג אותם הוא הרגע הנוכחי.
 

4. אני עסוק מדי

אם קיים דבר אחד שרוב האנשים לומדים בשלב מאוחר מדי בחייהם הוא שזמן הוא מותרות. מדובר באחד מהדברים הבודדים שלא ניתן לקנות בכסף, ולכן חשוב לנהל את הזמן שלכם בחוכמה ולדעת כיצד להספיק את מה שחשוב לכם גם בימים העמוסים ביותר. כל אחד מאתנו היה שמח להוסיף שעות או ימים לחייו כדי לסיים את כל מה שנמצא ברשימת המטלות שלו, אולם הדבר היחידי שתוכלו לעשות הוא לתעדף נכון את המשימות שלכם כדי לעשות זאת. נסו להבין איזה חלק מהיום שלכם מתבזבז לחינם, מתי אתם מניחים למחשבות שלכם להסיח את דעתכם ואילו שעות הן היעילות ביותר מבחינתכם. תוכלו להתחיל עם הסמארטפון שלכם: עברו על כל האפליקציות שבהן אתם משתמשים ושאלו את עצמכם שתי שאלות – האם אתם מקבלים מהאפליקציה הזו סיפוק והאם היא עוזרת לכם לשפר את עצמכם? אם אין באפשרותכם לענות בחיוב על אחת מהשאלות הללו, מחקו אותה מיד מהמכשיר שלכם.
 
 

5. אני לא יכול להתמודד עם הפסד

אין איש שלא מפחד מהאפשרות להיכשל, והפחד הזה קשור גם לאופן בו נתמודד עם אותו כישלון. זכרו שהחיים שלכם מורכבים הרבה יותר ממה שאתם חושבים, ולמרות שחלק גדול מהזמן אנחנו לא חושבים על העתיד, החיים שלנו ימשיכו כסדרם והם לעולם לא יהיו תלויים לחלוטין בניצחון או בהפסד נקודתי. האמינו בעצמכם, בכוח שלכם ובעוצמות שאגרתם, כדי לדעת שתצליחו להתאושש ולהמשיך הלאה. כשם שהגוף שלנו מחלים מפגיעות פיזיות באופן שמפתיע אותנו בכל פעם מחדש, כך גם הנפש שלנו יכולה להחלים אם רק נאמין בכוחה.
 

6. אין לי כסף

התחושה של רבים מאתנו היא שמשפט הנוגע לפן החומרי של עניין מסוים, לא יכול להיות תירוץ בשום צורה משום שהוא פשוט מחסום מציאותי, הרי היעדר מספיק כסף כדי לבצע דבר מסוים היא עובדה קיימת. עם זאת, אנשים רבים שיש להם כסף מפסידים אותו מדי יום, ולעתים דווקא היעדר הכסף עשוי להפוך להזדמנות אמתית. כאשר אין לנו כסף אין לנו מה להפסיד, והמשמעות היא שנוכל רק להרוויח אם נמצא את הדרך הנכונה לעשות זאת. ייתכן שייקח לכם זמן רב יותר לצאת לחופשה שתמיד חלמתם עליה או שיהיה לכם מאוד קשה לפתוח עסק עצמאי, אך אם תחליטו מלכתחילה שהיעדר הכסף בהכרח גורם לכם להפסיק לחלום על מה שתוכלו להשיג, מובן שלא תשיגו אותו לעולם. חסכו, היו מוכנים לדרך ארוכה או חשבו על רעיונות לדברים שתוכלו לעשות בינתיים ולא ירחיקו מכם את השאיפות שלכם. זכרו שחלק מהאנשים האמידים ביותר נולדו עשירים, אולם רבים מהם השיגו את הונם בעצמם.
 

7. אני לא מקבל תמיכה מבני משפחתי או מחברים

תמיכה מצד הסביבה היא תמיד דבר נהדר, אולם היא לא אמורה להיות הדלק היחיד שמניע אתכם. אם אתם חשים שאינכם זוכים לתמיכה שהייתם רוצים לקבל, נסו לשאול את עצמכם האם הסביבה שלכם מודעת בכלל לחשיבותו של הנושא הזה עבורכם, והאם ייתכן שמדובר במשהו ששיחה אישית יכולה לפתור. לעתים מה שנראה לנו חשוב עשוי להיראות לאחרים כדבר שולי, או ככזה שנוכל לעשות בלי עזרתם. גם במקרה בו האנשים המקיפים אתכם בוחרים שלא לתמוך בכם, הציגו תמיכה באחרים שאינה תלויה בדבר, ושתפו אותם בכל הישג קטן שהצלחתם להגיע אליו. גם אם ידבקו בסירובם, האופטימיות שלכם תעזור לכם להתחזק ולהמשיך בדרך שלכם בראש מורם.
 

8. יש לי ילדים

ילדים מעניקים לנו אושר, שמחה ואינספור רגעים נהדרים בחיים, והרצון שלנו להגן עליהם ולשמור עליהם הוא דבר מובן וטבעי. הבעיה היא שעבור לא מעט אנשים העובדה שיש להם ילדים עלולה להפוך לתירוץ שימנע מהם לנסות להחליף תפקיד בעבודה, להתעמל בשעות הערב או לאכול בצורה מסודרת. הצורך לשים את הילדים במקום הראשון הוא דחף הגיוני מאוד עבור כל הורה, אולם חשוב לשאול את עצמכם האם אתם לא גורמים לילדיכם ולכם נזק כשאתם משתמשים בו כתירוץ. אם הילדים רואים שאינכם מקדישים חצי שעה מהיום כדי להתעמל, האם הם לא צפויים להימנע מפעילות גופנית בעצמם? אם הם יודעים שאתם לא אוכלים בצורה מסודרת עקב הלחץ למלא את מטלות הבית, האם הם יקפידו לאכול בריא לכשיתבגרו? הפכו את עובדת היותכם הורים מתירוץ להזדמנות: שאלו את עצמכם איזו דוגמה הייתם רוצים לשמש עבור הילדים שלכם, ונסו לעשות הכל על מנת לנהוג לפי אמות המידה שאתם מציבים להם.
 
מקור תמונה ראשית: Jörg Schubert
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו