print header

8 טעויות שמרחיקות את היכולת לחיות חיים מאושרים

  כל אחד מאתנו רוצה להיות מסופק ומאושר מחייו, ורבים שואלים את עצמם שאלות שונות שמטרתן להבין כיצד יוכלו להשיג את הדברים שיגרמו להם לאושר ומדוע גם כאשר יש להם לא מעט, הם לא מצליחים להתרגש מכך לאורך זמן או ממשיכים לייחס תשומת לב רבה למה שעדיין חסר. השאלות הללו חשובות ובחלק מהמקרים הן מעלות רעיונות רבים וחיוניים, אולם במקרים רבים דווקא הדברים שלגביהם אנחנו לא חושבים פעמיים ולוקחים כמובן מאליו, הם אלה שמונעים מאתנו את החיים שבאמת מגיעים לנו. 8 המחשבות הבאות הן תוצר של התנהגויות והרגלים שייתכן מאוד שאתם מכירים, ועומדים ביניכם לבין חיים שלווים ומאושרים.
 
 

1. אתם מאמינים שתוכלו לחיות חיים מאושרים לאחר שתשיגו מטרה מסוימת

רבים מאתנו חשים מתוסכלים מכך שהם לא מצליחים להשיג מטרה מסוימת שלדעתם תשפר את חייהם, אולם במציאות, אין לנו שום דרך להיות מסוגלים לחזות מה יעשה אותנו מאושרים. המוח שלנו יכול לתפוס ולעבד רק את מה שהוא כבר מכיר ויודע, כך שכאשר אנחנו בוחרים את מה שנרצה להשיג בעתיד, אנחנו למעשה משחזרים תחושות מוכרות שחווינו בעבר ומצמידים אותן לדברים שאנו לא מכירים ולא יודעים כיצד ישפיעו עלינו בפועל. הבעיה עם המחשבה הזו היא שמרוב שאנו לכודים בתוכנית שיצרנו לעצמנו, אנחנו עלולים לפספס דברים טובים יותר שמתרחשים בחיינו, רק בגלל שהם לא הדבר שאותו ייעדנו לעצמנו.

2. אתם מסכמים את החיים שלכם בכל רגע נתון

הרצון לכבוש מטרות ויעדים גורם לכך שלא פעם אנחנו מודדים את רגעי ההווה שלנו ומנסים להבין האם יש לנו יותר מאחרים, האם סיפור החיים שלנו נשמע מוצלח והאם ניתן לומר שהצלחנו. הניסיון לזרז עד כמה שניתן את היעד הסופי גורם לנו לשכוח שעל ידי כך אנחנו מפספסים את כל הרגעים הקטנים בחיים, ושבסופו של דבר כל יום לא מוצלח הוא בסך הכל יום אחד, ואף הישג או כישלון לא יכולים להוכיח שום דבר על מי שאנחנו ועל מה שיש לנו להציע לעולם. הימנעו מהסיכומים המזיקים והתחילו למדוד את ההצלחה באמצעות דברים שלמדתם, חוויות שצברתם ואנשים שהכרתם.

3. אתם מחלקים את הרגשות שלכם לחיוביים ושליליים

ייתכן מאוד שברגעים בהם תחשבו על דברים שאתם אוהבים באמת, תרגישו דקירות של פחד או כאב, שיפחידו אתכם וימנעו מכם לפעול. זאת כיוון שהתרגלנו להאמין שרגשות רעים הם דבר מרתיע והם מעידים על טעות שאנו עומדים לבצע. בפועל, הסיבה היחידה לתחושות הללו היא הידיעה שאנו עומדים להיות פגיעים וחשופים. המוח שלנו מבין שאנחנו רוצים לבצע משהו, אך הפחד אינו מעיד על הבנה שצריך להתרחק ממנו, וזו שמורה דווקא לרגשות כמו אדישות או חוסר אכפתיות. כל רגע משמח עשוי לכלול בתוכו גם תחושות פחות נעימות, וכך גם להיפך. הפסיקו לקטלג את הרגשות שלכם, והתחילו לפעול לפי מה שאתם באמת רוצים להשיג.

4. אתם יוצרים בעיות ומשברים כי אתם חוששים ממה שיקרה כאשר הם יסתיימו

דפוס הפעולה של יצירת משברים שלא לצורך הוא דבר שרבים מאתנו עושים שלא במודע, רק כדי ליצור לעצמנו מסיחים ולהימנע מהמחשבות שמציפות את ראשנו לגבי בעיות אמתיות שעלינו להתמודד איתן. קל לכעוס על בעיות יומיומיות קטנות מאשר להבין שנדרש שינוי רציני בתחום מסוים בחיינו, דבר שמצריך דין וחשבון או פגיעות. במקום להתעצבן או לצעוק, נסו להבין האם אתם בוחרים את המאבקים שלכם בחוכמה, או שמא הם מסתירים מכם את מה שבאמת מצריך את תשומת לבכם.

 

5.אתם מניחים שכדי לשנות את החיים שלכם, אתם צריכים לחשוב אחרת ולא לפעול אחרת

אם ברור לכם שקיים דבר שעליכם לשנות בתפיסת העולם שלכם או בהתנהגות היומיומית כדי להשיג את המטרות שחשובות לכם, אין ספק שעשיתם דרך ארוכה ומגיע לכם כל הכבוד על כך. עם זאת, כדי להפוך את השינוי הזה לאמתי, לא מספיק לנסות ולשכנע את עצמכם שאתם צריכים "להפוך למנהיגים בעבודה" או "להיות סלחניים יותר כלפי הסביבה". החוויות הקטנות שקשורות לאותם המשפטים הן שיהפכו אותם לקלים יותר לביצוע, ולא הניסיון לעבוד על המוח שלכם שאתם מנהיגים מבלי לעשות דבר בנוגע לכך. פרקו כל מטרה גדולה למשימות קטנטנות, ועם כל צעד שתעשו תגלו שהן הרבה יותר ניתנות להשגה ממה שחשבתם.

 

6. אתם חושבים שבעיות הן מכשולים בדרך למטרה, כאשר בפועל הן המסלול המהיר אליה

לקיסר הרומאי מרקוס אורליוס מיוחס המשפט הבא, שמסכם את הסעיף הזה בצורה נהדרת: "הדבר שעומד בדרך שלנו, הופך לדרך שלנו". כיוון שלעתים אנחנו מתקשים להבין מה עלינו לעשות כדי להשיג את מטרת העל שלנו בקריירה, בזוגיות או במשפחה, המכשולים הם ההנחיה שניתנת לנו כדי לפעול ולא לשבת ולהמתין שהפתרון ינחת עלינו. מדובר בדרך שבסופו של דבר היינו פוסעים בה, אולם כל בעיה מחזקת בנו את ההבנה מה צריך לעשות לשם כך ומה חסר לנו.

7. אתם חושבים שהעבר מגדיר את הזהות שלכם

כל חוויה שאנו חווים היא רבת ממדים ומכילה מגוון זיכרונות שיכולים לרדוף אותנו, וקל מאוד לאפשר להם לעשות זאת ולומר שהם אלה שמונעים מאתנו להתקדם בחיים. בשעה שמובן שאי אפשר להתעלם מאירועים כואבים או טראומתיים, חשוב לזכור, כפי שצוין בסעיף הקודם, שגם כאן המכשול הוא הדרך. היכולת לקבל את מה שקרה ולהבין שעדיין יש בנו את הכוח להיאבק ולהמשיך לחיות, תאפשר לכם למקם אותו כנקודה נוספת במסלול ההתפתחות האישית שלכם ממנה הצלחתם לצמוח, במקום להפוך אותו להגדרה של מי שאנחנו.

8. אתם מנסים לשנות מצבים ואנשים אחרים, במקום לשנות את עצמכם

פעמים רבות הדברים שמכעיסים אותנו יותר מכל, מעוררים בנו את הרגש הזה לא בגלל המצב עצמו אלא בגלל מה שהוא מעורר בנו. כל אחד מאתנו מדחיק רגשות מסוימים, מחשבות על עצמו או תכונות אופי לא מחמיאות, וכאשר אדם אחר מציג אותן או מזכיר לנו אותן באופן מסוים, אנחנו למעשה לא כועסים עליו אלא על כך שהוא מאלץ אותנו לעבוד קשה יותר על מנגנון ההדחקה שלנו.

זכרו שהדברים שאתם אוהבים אצל אחרים הם אלה שאתם אוהבים אצלכם, ואילו הדברים שאתם שונאים אצל אחרים הם אלה שאתם לא מצליחים לראות בעצמכם. במקום להתמקד בכעס, התמקדו בניסיון להבין מדוע אתם כועסים: האם אתם כועסים על מי שחזק מכם או חלש מכם? האם הדבר שעשה הוא משהו שהייתם רוצים לעשות או דבר שאתם נמנעים ממנו בכל הכוח? מה יכול לגרום לכם להרגיש טוב יותר וכיצד תוכלו להשיג זאת? רק התשובות הללו יאפשרו לכם להתרחק מהכעס ולהתקרב אל החיים שבהם אתם חושקים.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו