maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

14 עצות לנישואים מאושרים שסבתי היקרה העבירה לי

 
  אני לעולם לא אשכח איך בימים שביליתי במחיצתה של סבתי היא הייתה מנסה לשתף איתי את חכמתה בעדינות, ולעתים גם בתקיפות כמעט בכל פעילות שעסקנו בה יחדיו. המילים שלה מלוות אותי עד היום וקשה לי לחשוב על אדם אחר שייעץ לי כה רבות על העתיד לבוא, בייחוד על נושא חיי הנישואים. כשצפיתי בה ובסבי מהצד וראיתי כיצד הם מביטים זה בזו באהבה גם אחרי עשרות שנים של חיים משותפים, הבנתי שעצותיה וודאי עובדות וחקקתי אותן במוחי ובלבי. כל שנותר לי לעשות כעת הוא לחלוק את החכמה והאהבה של האישה שדאגה לנכדתה הקטנה וגם לאדם שאגדל להיות, ורצתה שהחיים שלי עם בן זוגי יהיו מאושרים לפחות כמו שלה.
 
סבתא מביטה על נכדתה בשמלת כלה
 

1. אל תחפשו בעיות כי בסופו של דבר תמצאו אותן

זה מדהים כמה מילים קטנות יכולות להשפיע עלינו, ואני לא אשכח כיצד סבתי אמרה לי פעם שאדם שמחפש אבק בפינות נסתרות ימצא אותו ויתמקד רק עליו. בדרכה המתוקה היא ניסתה לומר לי שאם אחפש בעיות אצל בן זוגי וודאי אמצא כאלו, והן עלולות להפוך לדבר העיקרי שאראה בו. זה הבהיר לי שאף אדם אינו מושלם ולכולנו יש פינות נסתרות ופגומות שלא היינו רוצים שאחרים יגרמו לנו להרגיש שהן הדבר העיקרי באופיינו.

2. למילה טובה אין מחיר

סבי וסבתי היו מסתכלים זה על זו מחויכים לעתים בעודם לוחשים דברים שהיו מיועדים רק לאוזניהם. היא תמיד הייתה אומרת לי שלמעשים יש חשיבות מכרעת, אך מילים לעולם לא מזיקות וזה מה שראיתי כל פעם מחדש כשהם הסתודדו להם זה לצד זו. בזכות המעשה הקטן הזה למדתי שצריך להגיד לעתים מילים טובות לבני הזוג שלנו כדי להזכיר להם את החשיבות שיש להם בחיינו ושאנחנו לא לוקחים אותם ואת המעשים שלהם כמשהו מובן מאליו.
אישה צעירה לוחשת באזנו של בן זוגה

3. המילים שאומרים לא חשובות, אלא הדרך שבה מבטאים אותן

כשהייתי רואה את סבי וסבתי מתווכחים על דבר מה, הייתי מתפלאת מהאופי הרגוע של השיחות ביניהם, גם כשהיה מדובר בריב על נושאים שהיו עלולים לגרום לאחרים לצעוק ולחוש תסכול עז. כששאלתי אותה כיצד הם עושים זאת היא פשוט ענתה "אנחנו מיומנים", והבהירה לי שבני אדם הם יצורים רגישים מאוד וגם כשזה לא נראה כך, הם מושפעים מהאופן בו דברים נאמרים. כאשר אומרים משהו, חשוב לשים לב לטון הדיבור, שכן הוא משליך רבות על אופן המסירה והקבלה של מילים ויכול לבנות או להרוס רגע מסוים. שום מילה טובה לא תעזור אם היא לא באה ממקום אמתי ונאמרת בטון צונן ולא אכפתי.

4. הפתיעו את בני הזוג עם ארוחה חמה

סבתי האהובה לימדה אותי לבשל ולא שכחה להנחיל לי מחכמתה גם תוך כדי עירוב של סירים מהבילים. היא השקיעה מדי שבוע בהכנת ארוחות חמות לסבי האהוב וסיפרה לי שחשוב לה שהוא ירגיש מוערך כאשר עם כל ביס הוא יכול גם לטעום את ההשקעה והאהבה שהיא רכשה לו. בדרכה המרומזת היא גרמה לי להבין כמה זה נחמד לחזור הביתה לארוחה חמה שבני הזוג הכינו עבורנו ולהיפך. גם אם רובנו לא מומחים בבישול, זה נחמד להפתיע את החצי השני שלנו בארוחה מהבילה מדי פעם כדי שירגיש שמישהו אוהב ומעריך אותו מספיק כדי להקדיש לו מזמנו ומרצו.
זוג מחויך אוכל ארוחת ערב
 

5. כבדו את הצד השני גם כשזה קשה

סבתי שמעה לא פעם על הוויכוחים שהיו בין הוריי כאשר אמי התוודתה בפניה שהם גלשו לפסים לא נעימים ופלטו מילים שהיה עדיף שלא ייצאו לאוויר. היא מעולם לא גערה בה אלא רק שאלה כיצד זה גרם לה להרגיש שהגבר עמו קשרה את חייה דיבר עמה בצורה הזו. ההבעה על פניה של אמי אמרה הכל. בשאלה הפשוטה הזו סבתי הבהירה לה, וגם לי, שיש דרך נכונה לריב ואף פעם לא צריך לרדת לפסים אישיים ולהתנהג בחוסר כבוד זה לזו. חשוב לשמור על כבוד הדדי בכל מצב, במיוחד כשזה קשה, ופני הדברים יראו אחרת לחלוטין בעקבות זאת. 

6. אסור לזלזל בחשיבות של מגע, גם זה הקטן ביותר

כשאני ואחיי היינו קטנים, סבתי הייתה מעבירה את ידה בשערנו בעדינות ואני לא שוכחת את המגע הזה עד היום. היא הייתה עושה אותו דבר עם סבי וגם אחרי מאות פעמים, הוא היה מחייך מתחת לשפם ונוצר את הרגע. גם כשהם כעסו, היא לא וויתרה על המנהג הזה וכששאלתי אותה מדוע, היא אמרה שגם המגע הקטן ביותר מראה רבות. מעשה קטן של מגע וחיבה כשלא מצפים לכך נוצר בתוכו אמירות רבות ואסור לוותר על ליטופים קטנים מסוג זה כדי להמחיש את רגש החיבה שאנו מרגישים כלפיהם ולחזק את הקשרים עם בני זוגנו.
זוג מבוגר ישוב על נדנדות ומחזיק ידיים

7. אם מדליקים גפרור, חשוב לבדוק שאין מיכל דלק באזור

לזוגות רבים יש ריבים בוערים וגם סבי וסבתי היקרים חוו וויכוחים סוערים במהלך שנותיהם יחד. עם הזמן הם למדו איך לתקשר טוב יותר זה עם זו וגם איך לריב, והיא לא שכחה להזכיר לי תמיד לבדוק מה החלק שלי בכל דיון וויכוח כדי שאם אני "פותחת חזית" אדע לבדוק שחומר הבעירה לא נמצא בידיי, שכן הכל יכול לחזור אליי גרוע פי כמה. כך הבנתי שלא משנה מי מתחיל בדיון או ריב, חשוב שיבדוק מה החלק שלו בבעיה והאם היא לא תחמיר פי כמה על ידי ריבים כאלו.

8. חיי המין בנישואין הם לא תחרות

את העצה הזו שמעתי מאמי, שכן סבתי תמיד הייתה נבוכה לדבר עם נכדיה על ענייני מין. כשאמי נישאה לאבי, סבתי אמרה לה את המשפט הפשוט מעלה והסבירה לה שבחיי המין אף פעם אין חלוקה שווה. לעתים אנחנו יוזמים יותר ולעתים בני זוגנו הם אלו שעושים את המאמץ ברגעים אינטימיים. אין להיעלב אם אתם מרגישים לפעמים שהחלק הארי בחיי המיטה תלוי בכם, שכן זה עולם דינמי ומשתנה ולא ניתן לצפות ליחס שווה בכל עת כאשר החיים עמוסים במטלות רבות ולא תמיד יש לבני זוגנו את האנרגיות המרביות שלהם.
שני זוגות רגליים מבצבצים מתחת למצעים

9. אל תמהרו לעשות דברים בלהט הרגע

כשסבתי הייתה שומעת על ריבים בחיי הנישואים של הילדים של חברותיה היא תמיד הייתה מהנהנת בראשה ואומרת שגם אחרי החתונה, אנשים רבים מתעקשים לחיות כמו רווקים ולא זוכרים שיש מישהו שהולך לצדם ומושפע מהחלטותיהם. היא הזכירה זאת לאמי בכל התלבטות על החלטה שהיא העלתה בפניה ואמרה לה לזכור שכעת כבר לא ניתן לעשות החלטות בלהט הרגע. יש לתת לעצמך לפחות יום לפני ש"הולכים על משהו" ולכל הפחות לשתף את בני הזוג בלבטים שלכם. אם זה חשוב לכם מספיק, תמצאו את הדרך המשותפת לעשות זאת יחד, אבל אל תוציאו אותם מהחלטתכם ותעשו דברים מהותיים בלעדיהם.

10. אל תניחו שהצד השני יודע על מה אתם חושבים

קשה לי לאמוד כמה סיפורים של חברים שמעתי על כך שבני זוגם לא השכילו לנחש את שעל ליבם והם בתורם נעלבו מכך עמוקות. בעיניי סבתי זה תמיד היה מגוחך לחשוב שאדם אחר אמור לקרוא את המחשבות שלנו ולפעול בדרך שהיינו רוצים, וכל דבר אחר פשוט לא מספיק. היא תמיד ייעצה לי לבטא את מה שאני צריכה ולא לצפות שבעלי, שגם ראשו ולבו עמוסים במחשבות ורגשות, ינחש מה עובר עליי. לאף אחד מאתנו אין כוחות על ויכולת לקרוא מחשבות, והדרך היחידה שבני זוגנו ידעו מה אנחנו רוצים וחושבים היא אם נאמר להם זאת.
פסל של איש ואישה יושבים זה מול זו

11. אל תתלו את הכביסה המלוכלכת שלכם בחוץ

את העצה הזו סבתות מנחילות לבנותיהן ונכדותיהן כבר עשרות שנים, וכשסבתי אמרה לי אותה, היא נשמעה לי הגיונית מאי פעם. כיום, בעידן של מדיה חברתית שבו אנשים רבים שוטחים את רגשותיהם ומחשבותיהם על מסך המחשב, גם דברים שליליים נכתבים כלאחר יד. סבתי תמיד ייעצה לי לפתור בעיות בזוגיות ביני ובין בעלי ולא לפרסם אותן בפומבי. "אם את רוצה לשתף חברה טובה, עשי זאת, אך אל תשכחי שמילים יכולות להגיע רחוק, ובסופו של דבר גם לבעלך" היא ייעצה לי. זה אמנם מפתה להתלונן באוזניי אחרים, במיוחד אם עוטים על כך גלימה של הומור כפי שנהוג לעשות ברשתות חברתיות, אבל תלונות ובעיות בזוגיות חשוב לפתור בתוך הבית ופרסום הדברים רק עלול להזיק ליחסים.
 

12. אם אתם לא מצליחים להסכים על משהו, פשוט תקשיבו זה לזו

לסבי וסבתי היו חילוקי דעות, כפי שיש לכל זוג, אך בסופו של יום הם תמיד הסכימו שלא להסכים על מנת לשמור על יחסים טובים. היא נהגה לומר לי שטעות נפוצה שאנשים עושים היא הניסיון לשנות את בני זוגם שיתאימו לתבנית ולדעות שנמצאים בראשם וזה רק מתכון לצרות. היא ייעצה לי להשכיל ולדעת מתי להפסיק דיונים שהולכים סחור סחור ופשוט להקשיב לצד השני. דיונים על השקפות עולם שונות נגמרים טוב רק לעתים נדירות, וכדי למנוע ריבים מיותרים כל שצריך לעשות הוא להקשיב אחד לשני ולהבין שהדעות לא תמיד יכולות להיות זהות וזה בסדר. השוני הוא מה שמוסיף עניין לנישואים בסופו של יום, ועלינו ללמוד לקבל את בני זוגנו כפי שהם ולא לריב איתם עד להסכמה מלאה.
גבר מחויך מחזיק במתן של בת זוגו

13. פנו זמן, אפילו מעט ממנו, כדי לבלות יחד

מי לא מכיר את העומס והקושי לתמרן בין חיי משפחה, עבודה, חברה ועוד שלל עיסוקים נוספים, שלעתים מונעים מאתנו לבלות עם האדם היקר לנו מכל? סבתי תמיד אמרה שאין דבר כזה שאין דבר כזה, ואם רוצים אפשר לפנות זמן לזוגיות ולהשקיע בה אפילו חצי שעה. היא נהגה לומר לי שיציאה משותפת לא חייבת להיות ארוחת ערב במסעדה, סרט או כל פעילות אחרת שקשורה בהוצאת כספית. "תלכו לסיור בפארק, הליכה רגועה או פשוט תשבו על הספה יחדיו, בלי שום דבר מסביב ודברו זה עם זו". המילים האלו מלוות אותי בכל מקום ומזכירות לי כמה חשוב לפנות אפילו שעות ספורות בשבוע, עבור בני הזוג והזוגיות שלנו כדי לשמור על קשר ותקשורת ולהתחזק עם השנים יחדיו.

14. בנו תכנית כלכלית ביחד

סבתי גילתה לי יום אחד שאחד האתגרים הגדולים ביותר שהיא וסבי ניצבו בפניו היה ארגון ההוצאות וענייני הכספים של הבית. סבתי תמיד עבדה והרגישה שחשוב לה לתרום לכלכלת הבית גם מכספה, לא משנה איזה סכום. היא הבהירה לי שחשוב לתכנן הוצאות ולחשוב יחד כיצד משקיעים את הכספים שנכנסים למשק הבית ואילו סכומים להקצות להוצאות אישיות. היא המליצה לי לא לבזבז כסף על פריטים שלא מחזיקים מעמד זמן רב, אלא לחסוך מעט ולקנות פריטים איכותיים שאני אוכל להשתמש בהם לאורך שנים, ולייעץ לבעלי שיעשה את אותו הדבר כדי שלא נרגיש שמא אנחנו מוותרים על דברים חשובים לנו ורק עושים הקרבות כל הזמן.
שתי בובות של זוג מבוגר על נדנדה
אומרים שאין חכם כבעל ניסיון, והמילים שסבתי היקרה הנחילה לי במהלך שנות נישואיה לסבי בהחלט נבעו מחכמה רבת שנים. לאחר שצפיתי בזוג האהוב שחווה עליות ומורדות, ובעיקר הפגין הרבה אהבה וכבוד הדדי, ידעתי שמילותיה של סבתי ילוו אותי בכל צעד ושעל, ולשמחתי הן מוכיחות את עצמן כנכונות מדי יום. אז אם גם אתם רוצים לשפר את חיים הנישואים שלכם, פשוט זכרו את חכמתה של סבתא ותראו שהזוגיות שלכם תתחיל לפרוח במהירות רבה!

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו