print header

10 הרגלים קטנים שמזיקים לנו בחיים

כולנו רוצים להצליח בחיים, ומחפשים את פתרונות הקסם שיובילו אותנו אל היעד הנכסף שהצבנו לעצמנו. כדי להגיע אליו, אנחנו צריכים לעשות כל מיני צעדים קטנים, ולאמץ לעצמנו הרגלים שיקדמו אותנו לעברו. הבעיה היא שלעיתים, בלי כוונה, אנו שמים לעצמנו מקלות בגלגלים בדמות דפוסים שליליים שמובילים אותנו הישר אל כישלון. למשל, במקום להצליח במשרה או בזוגיות, אנו מובילים להרס שלהן ומרחיקים את עצמנו מהחלום שלנו או מהמטרה שעומדת לנגד עינינו. מהם אותם 10 הרגלים קטנים שמזיקים לנו, וכיצד נוכל לשנות אותם? כל זאת בכתבה הבאה.
 
הרגלים מזיקים: סוליה שדבוק אליה מסטיק

1. לא משנים כלום ומצפים לתוצאות אחרות

אם תמשיכו לעשות שוב ושוב את מה שכבר עשיתם בעבר, תגיעו לאותה נקודה, לכן יש האומרים כי זהו סוג של טירוף או שטות לחזור על אותו דבר ולצפות לתוצאות שונות. חשבו על דוגמה פשוטה ובסיסית ביותר, שבה עליכם להגיע לכתובת כלשהי בשעה מסוימת, אך אתם תמיד מאחרים כי אתם פונים בכל פעם לרחוב הלא נכון. יש גם כאלו שבטוחים שהדרך הטובה ביותר להצליח בחיים היא פשוט לשבת בשילוב ידיים ולחכות שחלומותיהם יתגשמו מעצמם. יכול להיות שבעבר השיטה הזו הצליחה עבורכם, אך אם זה קרה – סביר להניח שהיה לכם המון מזל שכנראה לא ישוב. לכן כשאתם מחליטים להישאר בדרככם, זכרו כי ההבדל בין אדם שמצליח לבין זה שלא, הוא לא פער ביכולות, אלא האומץ לקחת סיכונים, לצעוד קדימה ולבדוק שיטות אחרות אל עבר כיבוש יעדים.

2. ממתינים לזמן הנכון

רוצים לחפש מקום עבודה אחר, לעבור דירה או להיפרד מבן או בת הזוג, אך לא בטוחים שזה הזמן הנכון? הגיע הזמן לגלות לכם שהוא אף פעם לא יגיע, ולכן כל רגע בחייכם הוא מתאים. בשל כך, בכל פעם כשאתם יושבים ומחכים, חשבו לעצמכם כמה זמן בזבזתם על המתנה לאותו רגע מושלם ומה באמת השגתם במהלכה. במקום לשבת ולחכות, התייחסו להיום כאל התחלה חדשה, וממש כמו בלידה - קחו לעצמכם 9 חודשים שבהם תוכלו להשקיע בעצמכם ולענות על השאלה החשובה: "מי אני רוצה להיות?". הפכו את התקופה הזו למשמעותית, והבינו שאין "מחר", יש רק כאן ועכשיו שבהם אתם צריכים לפעול. אתם לא חייבים להתחיל את התהליך הזה עם ביטחון עצמי גבוה – הערך העצמי שלכם יעלה ככל שתבנו את עצמכם יותר ויותר.
הרגלים מזיקים: בחורה יושבת ומחכה

3. מצפים שדברים טובים יגיעו בקלות

למרות שכולנו רוצים לכבוש את המטרות שלנו בקלות, נדרשים מצדנו השקעה ומאמץ לשם כך. יתרה מכך, כשאנו עוברים תקופות קשות, אנו לא זוכרים את הרגעים הקלים בחיינו, אלא מעריכים דווקא את אלו שהיו מאתגרים ושעזרו לנו לצמוח כנגד כל הסיכויים, בעזרת הכוחות האדירים שחבויים בנו. לכן אל תתפתו לעשות את מה שקל - אלא את מה שאתם מסוגלים לו; הרבה יותר פשוט לוותר על תפקיד חדש ש"הפילו" עליכם בעבודה, במקום לבצע אותו ולאתגר את עצמכם בידיעה שתצלחו אותו. עדיף שתהיו מותשים ממאמצים רבים - שיועילו לכם לטווח הארוך - מאשר מעצלות, וזכרו שגם אם הניסיון שלכם מוביל לאכזבה, עבודה קשה היא אף פעם לא מיותרת אלא מחשלת אתכם.

4. מסרבים לקחת סיכונים

במהלך החיים אנחנו לומדים תוך כדי תנועה ונאלצים ליטול סיכונים, ומי שחי באמת הוא זה שיודע לסמוך על עצמו ברגעים של התלבטות. למשל, כמה התחבטתם לפני שקניתם או שכרתם את הדירה שאתם חיים בה כיום? הרי סביר להניח שיכולתם למצוא אחרות שאולי מתאימות לכם יותר, אך ויתרתם עליהן ובחרתם בה מסיבה כזו או אחרת. לרובנו יש ספקות לגבי היבטים שונים כמו קריירה ואהבה, השאלה היא מה אנחנו עושים לגביהם והאם אנחנו מסוגלים להתעלם מהם; הרי שום דבר בחיינו לא בטוח, אז מדוע לתת להם להשפיע עלינו? וגם אם לקחתם סיכון וטעיתם לגבי דבר מה, תוכלו ללמוד ולצמוח מהמקרה, במקום לא לנסות בכלל ולחשוב "מה היה קורה אילו...?".
הרגלים מזיקים: איש חושב

5. הופכים את הדחיות שקיבלתם אתמול למרכז חייכם כיום

כולנו חווינו דחיות במהלך חיינו – מבני זוג, מחברים ואפילו בעבודה, וחלקן לא נעימות או קלות לעיכול. עם זאת, כמעט תמיד הצלחנו להמשיך הלאה, לכן אנחנו כבר צריכים לדעת שאפשר להתגבר עליהן, ואף ללמוד מהן שיעור מאוד חשוב לחיים – כיצד לזהות מה טוב לנו ומה לא. לעיתים קרובות אנו נותנים לדחיות הללו להכתיב את הדרך שבה נבחר בעתיד, גם אם היא לא נכונה עבורנו. למשל, החלטתם לעשות הסבת מקצוע רק כי המנהל שלכם פיטר אתכם? העובדה שהוא לא חושב שאתם מתאימים לחברה שלו, לא מעידה על כך שאתם לא טובים במקצוע שלכם – זוהי רק דעתו, שמתאימה למקרה אחד נקודתי. לכן עליכם להסתכל על החיים מזווית רחבה יותר, ולחשוב כיצד אתם יכולים להשתפר ולממש את עצמכם, מבלי לתת לעבר שלכם להפיל אתכם.

6. מסרבים לקבל רעיונות חדשים

אנחנו לומדים כל החיים, בין אם זה בבית הספר, בעבודה או בשגרה היומית, ולכן הגיוני שככל שאנחנו מתבגרים – אנחנו חכמים יותר. עם זאת, גם אם הספקנו לצבור ידע רב ומגוון על נושאים שונים, עלינו להזכיר לעצמנו שעדיין יש לנו לאן לשאוף ומה ללמוד. אל לנו להישאב לאשליה המסוכנת לפיה יש נקודת מבט ברורה אחת לגבי נושאים מסוימים שבהם אנו בטוחים. אם אתם באמת רוצים להתקדם ולהחכים בחיים, עליכם לזנוח את התפיסה השגויה הזו ולצאת מנקודת הנחה שאתם לא יודעים הכול. אחרי שתעשו זאת, תוכלו להמשיך ללמוד, לשאול שאלות ולהקשיב לאחרים – גם לאלו שחושבים אחרת מכם. עם המידע החדש הזה שתגלו, תוכלו לשנות את העולם, או לפחות את סביבתכם.
הרגלים מזיקים: שני גברים יושבים ומשוחחים

7. מסרבים לקחת אחריות

אתם לא אחראים לכל הדברים שקורים לכם, אלא בעיקר על האופן שבו אתם מגיבים להשלכות הנובעות מהם. אם תשבו ותאשימו את העבר שלכם, אתם לא תעזרו לעצמכם ובטח שלא תשפרו את המצב. במקום זאת, שנו את עמדתכם לגבי מה שאירע, הרימו את ראשכם והמשיכו הלאה. זכרו שמה שהוביל אתכם למקום שבו אתם נמצאים היום הוא שילוב בין ההחלטות שלכם לבין גורמים חיצוניים שאין לכם שום שליטה עליהם. למשל, פוטרתם ממקום העבודה? אתם יכולים לשבת ולבכות על מר גורלכם, אולי אפילו לכעוס על המנהל שלכם, אבל אם תעשו זאת יותר מרגע – אתם לא תעזרו לעצמכם יותר מדי, ובטח שלא תמצאו משרה חדשה. במקום להתאבל, קחו אחריות על הצעדים שלכם, ועשו מה שביכולתכם כדי לשפר את המצב; הניחו מאחור את העבר שאינכם יכולים לשנות גם כך, היו אחראים למעשיכם הלאה והתמסרו לרגע.

8. נאחזים באשליה

אחד הרגעים החשובים בחיים, הוא הנקודה שבה אתם סוף-סוף מוצאים את האומץ לשחרר את מה שאינכם יכולים לשנות. הסיבה לכך היא שכשאתם מבינים שאין לכם את הכוח לשנות את המצב, אתם מאתגרים את עצמכם להתבגר ולצמוח. כשאתם נמצאים על פרשת דרכים שכזו, הזכירו לעצמכם שיש דברים שפשוט לא נועדו לקרות, כמו מערכת יחסים רומנטית או ידידותית עם אדם שלא מתאים לכם ושאתם צריכים להשתחרר ממנו. לאחר מכן, נסו להבין עם עצמכם האם אולי טעיתם לכל אורך הדרך וחייתם באיזושהי אשליה שאין לה קשר למציאות; אמנם יהיה לכם קשה לעשות זאת, אך אם אכן תגיעו למסקנה הזו ותשלימו עם העובדה הזו - יהיה לכם הרבה יותר קל להמשיך הלאה חכמים וחזקים יותר.
הרגלים מזיקים: אשליה של גבר עם תרמיל בתוך חור של מנעול

9. נותנים לכמה אנשים שליליים למלא את ראשכם בהבלים

המוח שלכם הוא המקדש הפרטי שלכם, לכן אתם צריכים לשמור עליו ולמנוע חדירה של אמונות שליליות של אחרים לתוכו. אתם כמובן לא צריכים להתרחק לחלוטין מאנשים שליליים, אלא פשוט להציב גבולות ברורים לגבי מה שאתם מוכנים לספוג מהם. למשל, יש לכם חבר שלא מפסיק לבקר אתכם ולהזכיר לכם שלא תצליחו בחיים? התעלמו מדבריו, כי סביר להניח שהוא לא מכיר אתכם מספיק כדי לדעת כמה אתם באמת שווים. במקום להקשיב לו ולתת לו להסיט אתכם ממטרתכם, השתדלו לדבר עם כאלו שמאמינים ושמוכנים לתמוך בכם, גם אם הם מעטים ביותר. לדוגמה, אם יש לכם רעיון מבריק למוצר חדשני ואתם מעוניינים להתחיל לפתח אותו, אל תשתפו אותו עם החבר שרק מבקר אתכם, אלא עם אחד שיקשיב לכם ויתלהב יחד עמכם.

10. מציבים ציפיות גבוהות

כשאתם מציבים רף ציפיות גבוה על כל צעד ושעל, אתם מסבכים גם את הדברים הפשוטים ביותר. למעשה, ציפיות עלולות להוביל לשיברון לב ולהרבה מריבות, וסביר להניח שתסכימו עמנו על כך לאור הניסיון שלכם. כל מצב מאתגר שתהיו בו הוא צומת דרכים שבו אתם יכולים לבחור לאן לפנות – אל דרך שכולה חוסר תקווה או אל שביל מלא בהזדמנויות פז לצמיחה אישית. ההתחלה שלכם יכולה להיות בהחלטה לזרוק את הציפיות הגבוהות לפח, כי הן גם ככה לא משרתות אתכם אלא רק מזיקות. כשאתם עושים זאת, זכרו שאין כזה דבר "חיים מושלמים", יש רק את ההווה ואת הדרך שבה אתם בוחרים לחוות אותו; אתם יכולים להמשיך להתאכזב, אך במקום זאת עדיף להיות מרוצים מההזדמנות להפיק את המיטב.
הרגלים מזיקים: צומת שמוביל אל שתי דרכים ביער

אז איך להיפטר מההרגלים המזיקים ולאמץ כאלו שטובים לכם?

כדי לאמץ הרגלים שיועילו לכם, בחרו תחום בחייכם שאתם רוצים לשפר וענו על השאלות הבאות בכתב:
 
  • מה מציק לכם כרגע ותרצו לשנות?
  • אילו מההרגלים היומיומיים שלכם הובילו למצב הזה?
  • מה יגרום לכם לשמוח וכיצד נראה מבחינתכם המצב האידיאלי בתחום?
  • אילו הרגלים חדשים יעזרו לכם להגיע למקום שבו אתם רוצים להיות?
היעזרו בתשובות שכתבתם ובטיפים שנתנו בידיכם כאן, והתחילו לשנות את חייכם ולאמץ הרגלים חיוביים. אנו בטוחים שהדרך שלכם אל יעדכם הנכסף תהיה הרבה יותר קלה!

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.