print header

מה הקשר בין רגשות ומחלות, וכיצד הוא יכול לשפר את חיים?

 הפתגם של חז"ל "אמור לי מי חבריך ואומר לך מי אתה" מקבל חידוד מעניין במיוחד בעקבות מחקרים מקיפים שנעשו על ההשפעה של רגשותיהם של האנשים סביבנו על מצבנו הנפשי, באופן שדומה להדבקה ממחלה. מתברר שרגשות שונים, כמו שמחה ועצב, מדבקים ועוברים אלינו מחברים, עמיתים לעבודה, בני זוג ואפילו מאנשים זרים. במציאות בה התרגלנו לתקשר עם אנשים דרך רשתות חברתיות ואמצעים דיגיטליים, אנחנו נחשפים למסה של השפעות רגשיות שיכולות לשנות באופן מהותי את מצב הרוח שלנו והדרך בה אנו רואים את החיים. לא רק שאותה הדבקה רגשית משפיעה עלינו כיחידים, היא גם משפיעה על רווחיות של עסקים, הישגים לימודיים ואפילו על קבוצת הכדורגל האהובה עלינו. אם אתם מרגישים שמחים או מדוכדכים בצורה בלתי מוסברת, הכתבה הבאה תבהיר לכם ממי נדבקתם ואיך תוכלו להכניס לגופכם רק את "החיידקים הידידותיים". 
 
הדבקה רגשית: אצבע נוגעת באצבע בכף יד הניצבת מולה
 

מהי הדבקה רגשית ולמה כולנו חקיינים של רגשות?

רבים מאיתנו יכולים להירתע לעיתים מחברתו של אדם מסוים ולהשתמש בביטויים כמו "הוא מוריד אותי", או "לא כיף להיות לידו", מבלי שאנו מבינים עד כמה ההבחנה הזאת היא מדויקת ואמתית. אף שלפעמים איננו מבינים את מלוא הסלידה שפיתחנו כלפי אדם מסוים, אנחנו כן קולטים שמשהו בו משפיע עלינו לרעה. החיזוק לאותן תחושות מגיע ממחקר שפורסם בכתב העת "פסיכולוגיה מדעית" והוכיח כי לבני אדם יש נטייה לחקות באופן לא מודע את הביטויים הרגשיים של האנשים שהם פוגשים. החיקויים האלו לא נובעים רק מדברים שאנו שומעים מהסביבה, אלא דווקא בעיקר מחוש הראייה שלנו, שמעניק לנו יכולת לפרש את המבטים של האנשים שאנחנו נחשפים אליהם. לדוגמה, כאשר אנו נתקלים בפרצוף זועף או חמוץ זה מעורר במוח שלנו תגובה שגורמת לנו לפרש את אותן הבעות כאילו היו לא פחות מהבעות הפנים שלנו. אותה הדבקה של רגשות תקפה לתחומים שונים של החיים ומשפיעה על היחסים שלנו עם בני הזוג, חברים, קולגות לעבודה ועמיתים עסקיים שיוצא לנו להביט בפניהם, בדרך שקשה לנו להבין את עומקה וגודלה. 

מבט חדש על לחץ חברתי

על פי מגוון מחקרים שנערכו בנוגע להשפעה סביבתית, לא רק שרגשות הם מדבקים, אלא שגם התנהגויות כמו השמנת יתר, בדידות ועישון הן כאלה. ייתכן שזו גם הסיבה לכך שרבים נוהגים לעשן במצבים חברתיים ומעדיפים לעשות זאת עם אנשים אחרים שמעשנים – הם פשוט "נדבקו" מהם או "הדביקו" אותם. אם אתם חושבים שאתם חסינים להשפעה מכיוון שבחרתם באנשים הכי לבביים ובריאים לשהות במחיצתם, לצערנו אתם טועים. אפילו אנשים זרים שאנו נתקלים בהם לרגעים בודדים במהלך היום מדביקים אותנו בתחושות שלהם, גם אם ברמה פחותה יותר מאשר אלו הקרובים אלינו. 

כיצד קבוצות קטנות מנצחות קבוצות חזקות? 

ההשפעה של רגשות עוברת גם מהקבוצה אל היחיד: כל מי שנכנס לכיתות שונות באותה שכבה בבית ספר יוכל להעיד שלכל כיתה יש את הרוח והאווירה הייחודית לה, שסוחפת או גוררת את כלל התלמידים. לעיתים קשה להסביר את השוני המהותי שבין הקבוצות, מפני שבכל כיתה יש ילדים מוצלחים יותר ופחות, אך מתברר כי האנרגיה מתגבשת לתוך מגמה וסגנון מובילים, שמשפיעים על כל תלמיד. מחקרים שבדקו קבוצות ספורט גילו כי כאשר הקבוצה, כגוף אחד, שמחה ואופטימית יותר הרוח הזאת מועברת לשחקנים כבודדים ומובילה לתוצאות טובות יותר. את ההוכחות לכך אנחנו רואים מדי יום כאשר קבוצות קטנות עם תקציב מוגבל מנצחות קבוצות גדולות ועתירות כוכבים, בין היתר בגלל הכוח של הרוח הקבוצתית.
הדבקה רגשית: אוהד כדורגל מניף ידו באוויר באצטדיון מלא קהל
 

האם אתם מאבדים כסף בגלל הדבקה רגשית בעבודה? 

ההשלכות אינן מסתיימות שם, מכיוון שגם בתחומים המקצועיים והעסקיים אנו חשופים להשפעה רגשית שעלולה להביא לשינויים מרחיקי לכת כמו ירידה או עלייה ברווחיות החברה. כאשר אנו קולטים רגשות חיוביים מאחרים, אנו נוטים לראות את עצמנו ולהיתפס על ידי אחרים כיותר מוכשרים ושיתופיים, ולחוש מלאי אנרגיה ופחות לחוצים. במקום העבודה ההשפעה תתבטא בעובדים מסופקים יותר, שלא לוקחים ימי חופשה או מחלה רבים וחשים פחות שחיקה – והמשמעות של זה היא כמובן גם כלכלית. 

להידבק דרך המסכים

גם ברשתות החברתיות, שמעסיקות רבים מאוד מאיתנו למשך פרקי זמן ממושכים, אנו נחשפים להשפעות המדבקות של התכנים שאנו רואים וקוראים. בעוד שברור לנו שאיננו יכולים להידבק במחלות כאשר אנו מנהלים שיחה עם חבר ממרחק בטוח של אמצעי כמו טלפון או מחשב, איננו מבינים שאנו עדיין נדבקים ברגשות שלו. על פי מחקר של אוניברסיטת קליפורניה סן דייגו על הדבקה רגשית, לא רק שהדבר אפשרי אלא שהוא אף מוכח: התפשטות של רגשות דרך אמצעים דיגיטליים מתנהלת בדפוסים מקבילים למה שאנו מכירים במודלים של חקר מחלות מדבקות. במסגרת המחקר האמריקני נבדקו מעל למיליארד עדכוני סטטוסים של כ-100 מיליון משתמשי פייסבוק בארה"ב, והמסקנה המרתקת שעלתה מהממצאים היא שפוסטים שליליים מולידים עוד כאלו, ופוסטים חיוביים גוררים תגובות דומות להם. החוקרים הסתמכו על תוכנה משוכללת שמדדה את אופי התוכן הרגשי של כל פוסט, בודדו משתנים סביבתיים שמשפיעים על מצב הרוח, כמו מזג האוויר, ונוכחו לגלות כי הביטויים הרגשיים שמופצים ברחבי הרשת מתלכדים לכדי כוח משמעותי שמתפשט וסוחף עמו אחרים.
 
הצד המפתיע והחיובי ביותר באותו מחקר הוא שאף שנדמה לנו שלקללות, השפלות, וביטויים גזעניים יש עוצמה גדולה יותר ברשת והם מעוררים גל של טוקבקים קשים ובריונות מילולית, הם אינם גוברים על ההשפעה החיובית. על פי המחקר, בניגוד למפגשים שנערכים פנים מול פנים, שם ההשפעה השלילית מתפשטת מהר יותר מהחיובית, כאשר מדובר ברשתות חברתיות - ההפך הוא הנכון, וביטויים אופטימיים מפיצים את עצמם באופן נרחב יותר ויוצרים אדוות גדולות יותר של השפעה מעודדת וטובה.   
הדבקה רגשית: תקריב על אישוני עיניים עם סמל פייסבוק עליהם

עתיד החלוקה החברתית

ההשפעה מרחיקת הלכת של חיבורים רגשיים שמתנהלים דרך רשתות חברתיות על מצב הרוח שלנו, עשויה על פי החוקרים להביא בעתיד ליצירת קבוצות חברתיות שיתבססו על המאפיינים הרגשיים וההתנהגותיים שלנו, ולבריאתן של חלוקות חדשות שיבדילו ויפרידו בין אנשים - כפי שפערים תרבותיים ועדתיים לדוגמה, עשו בעבר. כלומר, אנשים יחליטו שהם מעוניינים לקיים קשרים חברתיים, עסקיים ומשפחתיים רק עם אנשים שחולקים עמם את אותו מנעד רגשי. עוד תרחיש שהחוקרים מעלים כאפשרי הוא שנראה יותר קפיצות חדות ברגש הגלובלי שנוצר על ידי ההמונים, ושעלול ליצור תנודתיות מוגברת בכל דבר, החל ממערכות פוליטיות ועד לשווקים פיננסיים. ואם כבר אנחנו מדברים על רגשות כמחלות ועל השפעות מדבקות, הכלי החשוב ביותר אותו מעלים החוקרים במסקנות המחקר הוא האפשרות לייצר "מגפה של רווחה".
הדבקה רגשית: תמונות של פרצופים שונים סביב רשת של קווים חוצים

מה ניתן לעשות כדי להימנע מלהידבק ולהדביק ברגשות שליליים:

בעבודה:

  • כמנהל, פתח מודעות לרגש שאתה משדר לעובדיך והכן את עצמך למפגש עמם.

  • כעובדים, צרו קשר עין עם האנשים החיוביים במשרד כדי להפיץ את האווירה הטובה, והימנעו ככל הניתן מהצלבת מבט עם האנשים שבאופן עקבי מתנהגים בשליליות, כדי לצמצם את השפעתם.

  • שימו לב לשפת הגוף שלכם: אתם עשויים לשלב ידיים כי קר לכם, אך אנשים עלולים לקרוא זאת כסגירות ולחקות את הרגש הזה בעצמם.

ביחסים עם קרובים:

  • הרחיקו את עצמכם מאדם שמתעסק לרוב בשלילי, ומייצר אנרגיה מרירה או לחוצה.

  • הרגילו את עצמכם להגיד שני דברים טובים על כל הערה ביקורתית שנתתם לאדם שאתם אוהבים.

  • הימנעו מלהטיל את כל כובד הנטל הרובץ עליכם על אדם קרוב.

ברשתות החברתיות:

  • השתדלו לצפות בתוכן חיובי ומעורר השראה.

  • אם אתם נחשפים לתוכן מכעיס, מסעיר וכואב נסו לתעל את המסר שלכם לענייניות והציעו נחמה ותקווה במקום זעם וקריאה לנקמה.

  • הימנעו מתוכן שפוגע בפרטיות או ברגשות של אנשים אחרים, גם אם הם זרים.

הבחירות שישנו את חייכם

המסע שלנו בחיים לא פעם מתמצה בחיפוש אחר האושר: אנחנו מנסים להגשים חלומות, להשיג יותר מבחינה רגשית וחומרית ונמצאים תמיד במרדף אחר הדבר שיגרום לנו לחוות תחושת סיפוק. בתוך התנועה הזאת אנחנו נוטים לשכוח שהדברים שהכי משפיעים על היומיום שלנו הם פשוטים ונדושים, ומסתכמים בתקשורת וביחסים שלנו עם האנשים הקרובים והרחוקים שאנחנו חולקים איתם את זמננו היקר. הסיכוי שלכם להיות מאושרים יותר תלוי רבות באנשים שמקיפים אתכם פנים מול פנים או דרך מסכים, לכן על פי החוקרים שבחנו את נושא ההדבקה הרגשית לעומק, כדאי שתבחרו עם מי להסתובב ובמה להביט בחוכמה רבה. 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו