print header

10 טיפים לחיים שהייתי אומר לאני הצעיר

 לא קל להיות אדם בוגר, ויש שיגדירו זאת אפילו כמלאכה דיי קשה. עם זרם בלתי פוסק של גורמי מתח ועצבים, מועקות, דרישות גבוהות מהסביבה, הפתעות בלתי צפויות ועוד, הכל נדמה כמאבק מתיש ומתמשך שגדול עלינו בכמה מידות טובות. הייתי שמח לו הייתי עומד שם לצדי כמה עשרות שנים קודם לכן ומחלק לעצמי את 10 הטיפים והלקחים הבאים שהסקתי ממרום גילי. אך עד שתומצא מכונת הזמן שתאפשר לי לעשות זאת, אני בהחלט ארגיש את אותו הסיפוק בידיעה שהעברתי אותם הלאה כעת ובכך אסייע לרבים נוספים להתמודד עם החיים בצורה קלה הרבה יותר. אלו הם 10 העצות לחיים שהייתי שמח לשמוע עוד בצעירותי.
 
זוג מבוגר עומד על מעקה של גשר וצופה לאופק
 

1. אל תלכו באופן עיוור עם הזרם וזכרו שהמים תמיד זורמים מטה

רבים מן הנתיבים בהם בחרתי ללכת נבעו מתוך החיפוש אחר מוסכמות חברתיות. דעת הרבים בהחלט פנתה אל מקום חם בלבי ואני מצדי תמיד ראיתי בה כהוכחה לכך שאני אכן עושה את הדבר הנכון ביותר. אך בסופו של יום, כולנו אנשים ונטייתו של כל בן אנוש היא לטעות מפעם לפעם. באופן שאינני יודע להסביר, מעולם לא נהגתי לשאול את עצמי את השאלה הכל כך פשוטה – מה נכון וצודק בשבילי? אינני אומר שיש להתנגד לדעת הרוב, אך אני בהחלט מייעץ שלא להסס לשאול את השאלות המנחות הנכונות עבורכם.

2. אל תנסו להתבגר, זה יבוא ממילא

תמיד השתדלתי להוכיח לעצמי שהתנהגותי תואמת את גילי הבוגר, כשלמרבה הצער החלטה זו עלתה לי בוויתורים על דברים שהסבו לי אושר והנאה אך התפרשו לי כ"צעירים" מדי עבורי. אל תמהרו להתבגר ואל תנסו לספק לעצמכם את ההוכחות לכך שאתם מתנהגים באופן המצופה מכם. החיים מביאים עמם באופן טבעי מספיק אירועים, משימות ונסיבות שיחייבו אתכם, בין כה וכה, להפגין בגרות ואחריות - זוהי מהותה האמתית של ההתבגרות. המשיכו ליהנות מדברים "צעירים" המסבים לכם אושר, ואל תפסיקו להתעצב ולהיבנות לאורך שנותיכם הבוגרות מנסיבות שונות שיצוצו ממילא לאורך הזמן - זה יכול ללכת יד ביד ואפילו בצורה נפלאה.
אב צעיר ישן ומחזיק את בנו התינוק שישן עליו

3. אל תפחדו מאי הוודאות – לפעמים היא זו שתביא אתכם רחוק

כבני אדם, כולנו היינו רוצים שתהיה לנו שליטה מוחלטת על חיינו, וזה בדיוק מה שהופך את תחושת אי הוודאות לתחושה קשה מנשוא. אך כדרכו של עולם, אי הוודאות היא חלק בלתי נפרד מחיינו הבוגרים ועל אחת כמה וכמה חיינו הבוגרים המוקדמים, כי מי אמר שאנחנו נבנים ומתעצבים רק לאורך גיל ההתבגרות? במשך תקופה ארוכה ניסיתי להימנע מאותה תחושה של חוסר ידיעה מבלי להבין שלפעמים מספיק לעשות מספר צעדים קטנים מבעד לערפל סמיך, כדי לראות את האופק בצורה ברורה הרבה יותר. אל תימנעו מן הלא נודע, המירו את החשש בסקרנות וצעדו קדימה בבטחה אפילו מספר צעדים מועטים, כי באותו הרגע ממש, פסקתם מלעמוד במקום וגיליתם נוף חדש.

4. לעולם אל תהססו להתעקש על טובתכם האישית

בסופו של יום, אם אתם לא תעמדו על שלכם אף אחד אחר לא יעדיף את טובתכם על פני עצמו, אולי למעט היקרים והקרובים ביותר ללבכם. מרבית בני האדם פועלים מתוך מניעים ונסיבות שנוחים להם, ואני במשך שנים רבות נתתי לביישנות והתמימות שלי להנחות אותי. קשה לי להעיד על עצמי שהשתניתי במידה רבה ואני עדיין אותו בחור ביישן שהייתי, אך כיום אני יודע לזהות מתי עלי למקם את טובתי האישית במקום הראשון, ולא תאמינו איך מעט מאוד עקשנות מצדכם תשנה לחלוטין את מהלך הדברים.
איש צעיר עומד ומסתכל אל עבר האופק עם ידיים מורמות
 

5. אל תחפשו בית מפואר, שאפו למשפחה מאושרת

בדיוק כפי שטעמה של סוכריה תפלה לא ישתפר אך ורק כי היא עטופה בצורה יפה, כך גם השאיפה לבית מפואר היא איננה ערובה ל"טעם הטוב" שהוא יכיל בתוכו. במודע וגם שלא במודע, רדפתי במשך שנים ארוכות אחר בית גדול וראיתי בו כיעד שיסב לי אושר ושלמות, אך מה שווה כל זה אם לא נקדיש את עצמנו למשפחה ולרגעים הקטנים? אל תחשבו שהזמן תמיד יעבוד לטובתכם ונצלו אותו בתבונה על מנת לטפח את מערכת היחסים עם שותפכם לחיים וכדי שתהיו חלק בלתי נפרד מן הזיכרון של ילדיכם. בית טוב תמיד אפשר לבנות או לשפץ, אך משפחה מדהימה צריך לטפח.

6. המראה החיצוני בין כה וכה ידעך, במקום זאת נסו לטפח את האופי שלכם

אין דבר פסול בשאיפה לכך שנראה טוב, אך כמו כל דבר בחיים, עלינו לדאוג לטיפוח התחום הזה במידה הנכונה. בסופו של דבר, אלו הקרובים ללבי אינם נהנים מחברתי כיוון שאני מספק להם נוף משובב נפש, בטח שלא בגילי הנוכחי, אלא הם שמחים להיות בסביבתי משום שאנחנו מנהלים שיחות מהנות, צוחקים ביחד וחולקים הרבה תחומי עניין, לפחות כך אני מקווה. עצתי אליכם היא להקפיד להיראות טוב אם זה מה שעושה לכם טוב, אך אל תזניחו ולו לרגע את פנימיותכם, כי לה אין תאריך תפוגה וכל ידע או התנסות שבהם תעשירו את עצמכם ילוו אתכם לכל אורך חייכם מבלי שיתכלו.
איש יושב תחת עץ וקורא ספר

7. לעולם אל תלכו לישון כועסים

במרוצת הזמן למדתי לקבל את רגשותיי כפי שהם, ובין שהיו חיוביים ובין שהיו שליליים, כמעט כולם חולפים בסופו של דבר. יוצא הדופן היחיד הוא רגש אחד אליו אני נוהג להתייחס באופן מעט שונה – הכעס. אמנם הכעס הוא חלק טבעי ובלתי נפרד מן האדם, אך לעניות דעתי, אותו יש להפיג עוד בטרם היום מסתיים לו. הביטו אל היום הבא כשלב של התחלות חדשות, ועשו כל שביכולתכם על מנת שתוכלו לפתוח דף נקי וחדש. אני סמוך ובטוח שאני הצעיר היה יכול להימנע מלא מעט ימים אפרוריים בזוגיות, בעבודה ובחיים בכלל, לו היה הולך אחר עצתי זו, ונכון הדבר גם לגבי ידידיי הרבים ומכרים נוספים עמם הסתכסכתי לשווא.

8. ההרפתקה הבאה נמצאת מעבר לפינה, אז אל תפחדו להתנסות בדברים חדשים

במשך שנים הקפדתי שלא לצאת מן השבלונות והתבניות על פיהן הלכתי, ואם ישנה כיום שאלה אשר צצה בראשי מפעם לפעם ונותרת ללא מענה, היא כנראה "האם פספסתי דבר מה בדרך?" אל תותירו את עצמכם עם שאלה פתוחה שכזו ואל תפחדו לצאת החוצה ולנסות דבר מה חדש. שגרה היא משהו שכולנו זקוקים לו, אך כולנו גם חייבים לשבור אותה מפעם לפעם. התנסו בדברים חדשים וראו בפחד כמניע אל עבר הרפתקה חדשה. עשו זאת עכשיו, לפני שתייחלו לאפשרות להעביר את המסר הזה לאני הצעיר שלכם.
אדם צעיר קופץ באושר וברקע נוף הרים

9. גם אם לא תמהרו, אתם תגיעו לאותו היעד

אל תטעו, אני אדם שעבורו עמידה בזמנים תמיד הייתה מעלה חשובה, אך גם האצן הטוב בעולם סופו להתעייף. לאורך כל שנותיי הצעירות, הקפדתי יתר על המידה לעשות את כל מטלותיי בצורה המהירה ביותר, כאילו שעון עצר היה מרחף מעל ראשי בכל עת ולרגע לא עצרתי להפריד בין העיקר לתפל. אל תחיו את חייכם בצורה כזו והשתדלו להבחין בין משימות דחופות המחייבות זריזות לבין משימות שסופן יגיע בדרך זו או אחרת עם אותה התוצאה. החיים רוויים בעומסים נפשיים, אין דרך להתכחש לכך, ואם יש לכם את האפשרות להקל על עצמכם קפצו על ההזדמנות, כי רוגע ושלווה הם מצרכים מאוד נדירים.

10. תנצרו בלבכם את הרגעים הקטנים שבחיים

לפעמים אלו האירועים הקטנים שנצרבים אצלנו בזיכרון ומספקים לנו את החוויות הכי גדולות ומעצבות. כשהייתי נער, אני מודה שרציתי לטרוף את העולם ולחוות דברים בענק, ורק לאחר שעברו כמה שנים ראיתי שנהגתי בצורה שגויה. המלצתי אליכם היא להסתכל סביב, להביט במה שיש, ליהנות מן האנשים הקרובים אליכם, מארוחה עם משפחתכם סביב לשולחן, מחגים יחדיו, מיום שמשי ונעים ומעוד חווית קטנות שכאלו. אין בחיים מטמון חבוי - האוצר האמתי עומד ממש לנגד עיניכם וככל שתקדימו להבין זאת, כך חייכם ישתפרו יותר ויותר.
 

מקור: barnimages.comGeorge Hodan

מקור: שלום עזרא
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.